www.infoglobe.cz » Černá Hora: Divoká krása III. – Kotor, středověký klenot

Černá Hora: Divoká krása III. – Kotor, středověký klenot

Publikováno: 14.11.2012
V našem cestování po Černé Hoře budeme i dnes pokračovat. Poté, co jsme poznali město rušných promenád Tivat, se tentokrát vydáme do středověku. A to doslovně! Společně navštívíme město Kotor s nejlepší dochovanou historickou architekturou v Evropě.

pohled na Kotorský zálivZ hlavního autobusového nádraží v Tivatu jede každých deset minut (alespoň v turistické sezóně) autobus do města Kotor. Taková výborná dostupnost nás jen utvrdila v rozhodnutí navštívit toto město. Cesta netrvá dlouho, protože města Tivat a Kotor jsou propojena dlouhým tunelem. Po příjezdu do města, na samotném konci malebného zálivu Kotorské boky, nás překvapily či spíše okouzlily dvě věci. První, majestátní hora Lovčen, která se tyčila přímo nad městem a zároveň oddělovala kotorský záliv od Tivatského, a druhá věc, kterou byly hradby lemující a v minulosti chránící celé historické středověké centrum s 1 331 obyvateli.

Kousek z bohaté historie
městečko Kotor

První zmínky o městě Kotor pocházejí ze 7. století, kdy se stalo významnou pevností byzantské říše až do roku 1185. Později se stalo součástí Srbska, pak Benátské republiky, Rakouska, v nedávné historii Jugoslávie, až od roku 2006 je součástí nezávislé Černé Hory. Město Kotor je právem zapsáno do světového dědictví UNESCO, jelikož se zde nachází nejlépe zachovaná středověká architektura v jihovýchodní Evropě.
trh před hradbamiAle vraťme se k již zmíněným hradbám. Jejich délka dosahuje 4,5 km o výšce 20 m a šířce místy až 15 m. Působily na nás nedobytně, dokud jsme nepoznali vstupní bránu. Ruch před bránou byl nevídaný. Všude byli turisté a obchodníci prodávající pohlednice, ovoce, průvodcovské služby atd. Dalo by se to přirovnat k trhu. Po vstupu do srdce Kotoru na nás čekala spleť úzkých uliček a nepravidelných náměstí s překrásnými kostely, paláci v románském, gotickém, renesančním i barokním slohu. Dominantou jednoho z náměstí byla původně románská Katedrála svatého Tripuna, která v důsledku zemětřesení byla několikrát přestavěna. Krásná Hodinová věž i další kostely byly jednoduše řečeno pastvou pro oči. Všimli jsme si, že mohutné hradby se spojují na strmém kopci ve výšce 260 m n. m. s pevností sv. Ivana. Proto jsme se rozhodli absolvovat zajímavý výstup až nahoru k pevnosti. V uličce, která byla jakousi vstupní branou pro výstup, byl stánek, kde vybírali opravdu symbolické vstupné. Po zaplacení nám už nic nebránilo k "středověké turistice". Odměnou pro nás byl fascinující výhled na červené střechy budov, tyrkysově modré moře a krásné horské masivy lemující krajinu. Lidé se změnili na malé bytosti ve velké středověké zahradě umění a architektury.

historické středověké centrum

  výstup nad městofaunapevnost sv. Ivana

Ze všech stran povívá vánek přinášející s sebou příjemný pocit, který vám, našim čtenářům, určitě doporučujeme zažít. Kotor je městečko, které nezklame. Pohostí vás nádhernou stavbou budov, vynikajícím kafíčkem v místních podnicích a poskytne vám kousek klidu v duši přes množství návštěvy chtivých turistů.

   Hodinová věžstředověké uličkyKatedrála svatého Tripunapohled na Kotorský záliv

V následujícím dílu našeho seriálu se vydáme do města Perast a jeho přilehlých ostrůvků. Řekneme si něco o prvním slovanském námořnickém učilišti či o nebojácných Perašťanech.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Černá Hora: úchvatná dovolená na horách i u moře
Publikováno: 21.7.2014
Pokud přemýšlíte o dovolené v zemi, kde je dostatek zeleně, kde jsou nádherné hory, ale zároveň chcete trávit dovolenou u moře, je pro vás Černá Hora dobrým tipem. Pravdou je, že pobřeží bývá v letním období přeplněné lehátky a jejich hodinovými nájemníky, ale za tuto kombinaci to určitě stojí.

Černá Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásná zátoka
Publikováno: 5.12.2012
Pomalu, ale jistě naše putování po Černé Hoře končí. Na závěr jsme si pro vás přichystali malou třešničku v podobě návštěv překrásné, sluncem zalité zátoky Pržno s nádhernou písečnou pláží.

Černá Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavní město turistického ruchu
Publikováno: 28.11.2012
Perast, toto malebné a okouzlující městečko bohaté na historii jsme navštívili a něco o něm řekli v předešlé části našeho seriálu. Dnes se posuneme o pár kilometrů dále k otevřenému Jaderskému moři, kde se na jeho pobřeží seznámíme s turisticky oblíbeným městem Budva.

Černá Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácné městečko
Publikováno: 21.11.2012
V předchozí části jsme navštívili město Kotor s nejlépe dochovanou historickou architekturou v Evropě. Dnes se vydáme do sousedního městečka Perast, vzdáleného jen pár kilometrů od Kotoru na úpatí pohoří Ilijiného brda. Toto oblíbené letovisko ještě nedávno bojovalo o samotnou existenci.

Černá Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé město zálivu
Publikováno: 7.11.2012
V předchozím článku jsme si řekli o strastiplné cestě do "zeleného" státu Černá Hora. Společně jsme překonali nejužší část slavného "pirátského" zálivu Kotorská boka, abychom si v následujících řádcích mohli vychutnat, ale hlavně poznat nejmladší a zároveň nejrušnější městečko Tivat.

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta
Publikováno: 31.10.2012
V našem novém miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar I.
Publikováno: 21.11.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa... Cesta autobusem do chorvatského přístavu Split trvala z Bratislavy přibližně 12 hodin. Štěstím bylo, že ostrov je téměř na samém jihu Chorvatska, a tak počet cestujících jen mírně přesahoval číslo 20. V autobusu tak měl téměř každý cestující dvě sedadla pro sebe, a to je už pořádný luxus.

Chorvatsko: Poreč a jeho zákoutí
Publikováno: 13.6.2011
Chorvatsko je jedním z oblíbených dovolenkových míst mnoha turistů milujících moře, pláže a oddech. A protože léto právě začíná a mnozí si jako destinaci pro svoji dovolenou vyberou právě tuto zem, pojďme se blíže podívat na jedno z atraktivních a často navštěvovaných míst na Istrii.

Lezení: Černá Hora: Durmitor- nejoblíbenější národní park této země
Publikováno: 28.10.2014
Durmitor byl vyhlášen národním parkem v roce 1952 (spolu s Lovćenem a Biogradskou Gorou). Národní park Durmitor se rozkládá v pohoří Durmitor a úzkém pásu vedoucím podél řeky Tary směrem na Mojkovac.


Souvisejicí fotogalerie

Černá Hora: Divoká a nespoutaná krajina II.
Na pobřeží Jaderského moře se nachází malý stát svou rozlohou, ale zato velký srdcem. Tím státem ...

Černá Hora: Divoká a nespoutaná země I.
Malý stát na Balkánském poloostrově nazývaný Černá Hora, nabízí turistům krásnou přírodu, čisté m...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národní muzeum v Martině – Etnografické muzeum vás zve na zdobení stromků vlastnoručně vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 11. 2019
svátek:Cecílie
dnes:
pátek 22.11.
8 °C
zítra:
sobota 23.11.
6 °C