www.infoglobe.cz » Černá Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavní město turistického ruchu

Černá Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavní město turistického ruchu

Publikováno: 28.11.2012
Perast, toto malebné a okouzlující městečko bohaté na historii jsme navštívili a něco o něm řekli v předešlé části našeho seriálu. Dnes se posuneme o pár kilometrů dále k otevřenému Jaderskému moři, kde se na jeho pobřeží seznámíme s turisticky oblíbeným městem Budva.

Budva – městská promenádaDo města bohatého na historii jsme se vydali z našeho výchozího bodu - z městečka Tivat, kde jsme byli i ubytováni. Cesta autobusem do turisty opěvované Budvy trvala necelou třičtvrtě hodinku. Zatím, co cesta běžela přes bujnou zelenou vegetaci, jsme si otevřeli cestovatelský bedeker. Hned nás zaujaly dvě věci: první, že dějiny města sahají až 2 600 let do minulosti a druhá, že město ovládali od začátku až po současnost Řekové, později Římané po nich Benátčané, Osmané, Francouzi a nakonec Rakušané. Každý z těchto národů zde do dnešních dob zanechal hmatatelnou stopu. Zajímavostí byl i příchod Arabů, kterým se nejen podařilo zastavit v roce 831 rozkvět tohoto města, ale také se podíleli na jeho zničení a drancování. Přesto byla Budva znovu obnovena a v současnosti patří k nejoblíbenějším a zároveň k nejdražším letoviskům Černé Hory.

Budva – luxusní jachty

     Budva – staré městoBudva – staré městoBudva – staré městoBudva – staré město

Po příjezdu na místo činu nás svou krásou uchvátila horstva Lovčen a Paštroviči, obklopující, či spíše chránící město před vnitrozemskými vlivy. Postupně jsme začali nabývat pocit, že nejsme v Černé Hoře, ale někde v Itálii. Všechno tu zářilo novotou, upravené cesty i chodníky lemovaly palmy a květena. Čilá výstavba zas naznačovala, že rozkvět tohoto města pokračuje i nadále. Předností města se pro nás staly krásné pláže s červenými kamínky. Jedna z nich se dokonce jmenovala Slovenska plaža. Není se čemu divit, vždyť češtinu bylo slyšet na každém kroku.

Staré s moderním
Pláže obklopovaly starou, ale za to malebnou část Budvy. Ta se nacházela na malém výběžku pevniny do moře. Celý tento architektonický skvost obklopovaly masivní hradby. Kousek od hradeb se zase nacházel obrovský komplex Avala, tvořící hotelové a restaurační městečko. Podniky zde byly osobité. Jeden ve tvaru pirátské lodi, druhý jako z jiného světa a podél celé promenády nebylo vzezřením stejného podniku. Většina z těchto otevřených objektů se v noci měnila na diskotékový ráj.

Diskotéka&barDiskotéka&barDiskotéka&barDiskotéka&bar

Bohužel, to co jsme viděli my, byl již důsledek nové výstavby, protože v nedávné minulosti město resp. jeho pobřeží zasáhlo silné a ničivé zemětřesení. Mnohé hotely či obytné bloky musely být srovnané se zemí. Ani staré město se nevyhnulo tomuto neblahému přírodnímu jevu. Co se dalo zachránit, to černohorští obyvatelé zachránili, co ne, to padlo za oběť těžkým mechanismům. Přece jen tu zůstalo pár hodnotných památek. Mezi jinými jsou to opevnění pocházející z dob benátského panství, městské vstupní brány, Katedrála sv. Jana Křtitele, opuštěný kostel Panny Marie a další. Některé z nich jsme měli možnost obdivovat z blízka i z vnitřku.

Budva – staré město

    Budva – staré městoBudva – staré město
Řeknu vám, tak krásné a úzké uličky, ne širší než metr, jsme neviděli ani v Perastě či v Kotoru. Navíc při jejich procházení se občas naskytla možnost vstupu do úzkých bran. Po jejich přechodu jsme se ocitali na miniplážích s blankytným a třpytícím se mořem, jehož vlny omývaly, či spíše bičovaly starobylé hradby. Ve spalujícím létě vysoké zdi dodávaly příjemný pocit chládku. Když jsme vyšli na hradby, naskytl se nám nádherný pohled na otevřené extra slané :-) Jaderské moře. Všimli jsme si, že necelých zhruba 800 m od staré části města se z moře vynořuje Ostrůvek Sveti Nikola se zříceninami kostela sv. Mikuláše (alespoň podle bedekru). Škoda, že jsme neměli tolik času, abychom se na něj šli podívat.

Ostrůvek Sveti Nikola

Budva – autobusová zastávkaNaše putování po městě Budva jsme pomalu ukončovali, jak jinak se zmrzlinou v ruce. Poměrně rozlehlé město zářilo čistotou, rozvinutými službami a všudypřítomným dopravním ruchem. Pobřeží lemovaly superjachty milionářů v kontrastu s loďkami místních přepravců. Po příjezdu na stanici, která spíše vypadala jako botanická zahrada, jsme už jen nastoupili do autobusu a vydali se zpět do bodu začátku - do města Tivat.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta
Publikováno: 31.10.2012
V našem novém miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.

Černá Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé město zálivu
Publikováno: 7.11.2012
V předchozím článku jsme si řekli o strastiplné cestě do "zeleného" státu Černá Hora. Společně jsme překonali nejužší část slavného "pirátského" zálivu Kotorská boka, abychom si v následujících řádcích mohli vychutnat, ale hlavně poznat nejmladší a zároveň nejrušnější městečko Tivat.

Černá Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásná zátoka
Publikováno: 5.12.2012
Pomalu, ale jistě naše putování po Černé Hoře končí. Na závěr jsme si pro vás přichystali malou třešničku v podobě návštěv překrásné, sluncem zalité zátoky Pržno s nádhernou písečnou pláží.

Černá Hora: úchvatná dovolená na horách i u moře
Publikováno: 21.7.2014
Pokud přemýšlíte o dovolené v zemi, kde je dostatek zeleně, kde jsou nádherné hory, ale zároveň chcete trávit dovolenou u moře, je pro vás Černá Hora dobrým tipem. Pravdou je, že pobřeží bývá v letním období přeplněné lehátky a jejich hodinovými nájemníky, ale za tuto kombinaci to určitě stojí.

Lezení: Černá Hora: Durmitor- nejoblíbenější národní park této země
Publikováno: 28.10.2014
Durmitor byl vyhlášen národním parkem v roce 1952 (spolu s Lovćenem a Biogradskou Gorou). Národní park Durmitor se rozkládá v pohoří Durmitor a úzkém pásu vedoucím podél řeky Tary směrem na Mojkovac.

Černá Hora: Divoká krása III. – Kotor, středověký klenot
Publikováno: 14.11.2012
V našem cestování po Černé Hoře budeme i dnes pokračovat. Poté, co jsme poznali město rušných promenád Tivat, se tentokrát vydáme do středověku. A to doslovně! Společně navštívíme město Kotor s nejlepší dochovanou historickou architekturou v Evropě.

Černá Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácné městečko
Publikováno: 21.11.2012
V předchozí části jsme navštívili město Kotor s nejlépe dochovanou historickou architekturou v Evropě. Dnes se vydáme do sousedního městečka Perast, vzdáleného jen pár kilometrů od Kotoru na úpatí pohoří Ilijiného brda. Toto oblíbené letovisko ještě nedávno bojovalo o samotnou existenci.


Souvisejicí fotogalerie

Černá Hora: Divoká a nespoutaná krajina II.
Na pobřeží Jaderského moře se nachází malý stát svou rozlohou, ale zato velký srdcem. Tím státem ...

Černá Hora: Divoká a nespoutaná země I.
Malý stát na Balkánském poloostrově nazývaný Černá Hora, nabízí turistům krásnou přírodu, čisté m...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly se bude konat v magickém prostředí pod Slunečními skálami nedaleko Rajeckých Teplic u Žiliny, a to od 30. srpna do 1. září.

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 8. 2019
svátek:Luděk
dnes:
pondělí 26.8.
24 °C
zítra:
úterý 27.8.
24 °C