www.infoglobe.cz » ČR, Praha – Kunratický les

ČR, Praha – Kunratický les

Publikováno: 4.10.2017
Praha nabízí kromě úchvatných památek, výborné kuchyně a ještě lepšího piva i výlety do přírody. Jedno její malebné přírodní zákoutí dnes navštívíme. Bude jím Kunratický les.

Za výchozí bod naší procházky Kunratickým lesem jsme si zvolili Zelené údolí, kde se nachází jeden ze vstupů do lesa. Na tomto místě je přístupné i malé parkoviště nebo příjemná restaurace.

vstup od Zelené louky

Nejdříve přejdeme přes Kunratický potok a následně zahneme doprava směrem k restauraci U krále Václava IV. Vedle asfaltové cesty stojí informační tabule, které označují cyklostezky, jakož i cestičky a zajímavosti naučné stezky. Pokud byste si chtěli projít celou naučnou stezku, provázelo by vás celkem 14 tabulí, ze kterých byste se dozvěděli něco o zdejší fauně, flóře, o lese a také o jeho obhospodařování.

cyklotrasy

naučná stezka   Kunratický les

Kunratický les se rozprostírá na území čtyř katastrů (Krč, Michle, Kunratice, Chodov), a tak poskytuje jakýsi zelený ostrov uprostřed poměrně husté městské zástavby. Nabízí odpočinek, příjemnou turistiku i cykloturistiku pro všechny věkové kategorie. Nacházejí se zde dětská hřiště, altánky, výběhy pro zvířata, studánky, jakož i valy husitského tábora či zřícenina hradu.

Kunratický les

restaurace U krále Václava IV.   dětské hřiště

Území lesa je spojeno s historií, která se váže ke králi Václavovi IV., ten to tu jednu dobu vlastnil a chodil sem lovit divokou zvěř. Les tvoří převážně porosty dubu a smrku, ale své zastoupení zde mají i borovice, habry, lípy a jiné dřeviny. Pokud se budete snažit, natrefíte i na majestátní metasekvoji. Stáří stromů se různí, avšak je zde mnohočetná skupina více než stoletých porostů. Les spravuje samotné hlavní město Praha a snaží se o jeho udržitelný rozvoj. Ročně zde projde neuvěřitelných 700 tisíc návštěvníků, kteří se ne vždy chovají zodpovědně. My jsme však jejich „řádění“ nepozorovali. Stezka byla čistá a les na nás působil blahodárně.

Kunratický les    ordovická břidlice

Kunratický les   Kunratický les

Od restaurace jsme se vydali ke zřícenině hradu Nový Hrádek. Stezka vede podél potoka na jedné straně a suťovými svahy na druhé. Díky drobným kamenným sutím (ordovická břidlice) je povrch lesa specifický a vytváří tak ojedinělý biotop, území je přírodní památkou – Údolí Kunratického potoka. Po chvíli jsme narazili na tabulku „kulturní památka“. Došlo nám, že se nacházíme pod zříceninou hradu. Ale protože jsou zde přítomné svahy dost strmé, pokračovali jsme stezkou dále. Nakonec jsme dorazili k dřevěnému mostu, na jehož konci jsou pozůstatky kdysi významného královského sídla.

most vedoucí ke zřícenině hradu Nový Hrádek

zřícenina hradu Nový Hrádek (rekonstrukce)   zřícenina hradu Nový Hrádek

Přistoupili jsme blíž, abychom si prohlédli základy hradu, který dal vybudovat český a římský král Václav IV. z rodu Lucemburků. Výstavba se datuje do let 1411 až 1412 a jeho latinské pojmenování – Novum Castrum koresponduje s dnešním. Hrad byl využíván na panovnické povinnosti, přijímaly se zde významné návštěvy, mezi jinými i návštěvy králova bratra, pozdějšího krále a císaře Zikmunda Lucemburského. Hrad byl zároveň i místem skonání krále Václava IV. (1419). Osudným rokem královského sídla byl rok 1421, kdy došlo k jeho obléhání, dobytí, vyplenění a značnému poškození. Od těch dob zůstal hrad už jen zříceninou a nikdy nebyl obnoven. Navzdory krátkému setrvání stavby se jedná o pozoruhodnou památku, kterou byste zcela určitě měli vidět. Díky více naučným tabulím si jeho význam a podobiznu umíte velmi dobře představit a přenést se tak do dob jeho největší slávy.

zřícenina hradu Nový Hrádek

Toutéž trasou jsme se vrátili zpět, a protože se schylovalo k večeru, sedli jsme si do zdejší restaurace a vychutnávali závěr pěkně prožitého dne. V rámci večeře jsme si plánovali další procházku Kunratickým lesem, protože bychom rádi viděli například i Dolnomlynský rybník s Kunratickým mlýnem, rybník Labuť nebo jeho severní část zvanou Michelský les. Ale to až někdy příště...

most vedoucí ke zřícenině hradu Nový Hrádek

GPS: 50°01'26.7"N 14°28'00.0"E

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Praha, Zbraslav: lesopark Belveder
Publikováno: 17.10.2019
Městské části Praha-Zbraslav se podařilo před pár lety revitalizovat zalesněnou stráň mezi obytnou výstavbou, která měla do oddychového parku daleko. Dnes se právem pyšní názvem lesopark Belveder. A jak výraz belveder napovídá, půjde o vyhlídkové místo.

ČR, Praha – Valdštejnská zahrada a jiná malebná zákoutí
Publikováno: 5.11.2017
Tentokrát se vydáme na procházku pražskými uličkami. Vyhneme se hlavním atrakcím města a navštívíme spíše místa se svébytnou atmosférou, kterou si určitě zamilujete.

Praha: pravidla v ulicích metropole v nočních hodinách
Publikováno: 17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO
Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umění
Publikováno: 29.10.2017
Praha nabízí k vidění mnoho nádherných památek, náměstí i zákoutí. Tentokrát vás zavedeme do městské části Holešovice, známé hlavně díky Výstavišti. Avšak my svou pozornost zaměříme na Veletržní palác.

Praha: Horní Počernice mají nový lesopark
Publikováno: 24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.

ČR, Praha - Troja: zoo, která plní zvířecí sny - VIDEO
Publikováno: 24.6.2014
V trojské zoologické zahradě byl snad každý a každý, kdo tam byl, se tam rád vrací. Nejen Češi, ale i zahraniční turisté jsou tímto rájem zvířat na vltavském břehu doslova okouzleni.

ČR, Praha - Pařížská ulice: zóna luxusu – VIDEO
Publikováno: 14.1.2014
Bezpochyby nejdražší ulice v Česku – už podle toho, jaké názvy značek se odrážejí ve výlohách na spojnici mezi pražskou Letnou a věčně živým Staroměstským náměstím.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého města – VIDEO
Publikováno: 26.2.2013
Ať je jakékoliv počasí, kolem Karlova mostu a na Kampě se to pořád hemží turisty. Den, kdy teplota klesla 3 stupně pod nulu a občas sněží, nevyjímaje. Tohle místečko schované pod Karlovým mostem nabízí tisíc pohledů. Kampa se neokouká, krásná je v každé roční době.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR, Praha – návštěva botanické zahrady
Publikováno: 24.2.2016
Poté, co jsme si řekli o krásné procházce Prokopským a Dalejským údolím, vás zavedeme do další zelené oázy Prahy. Tentokrát se vydáme do městské části Trója, kde lze obdivovat hned několik turistických atrakcí.

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní – VIDEO
Publikováno: 15.7.2014
V Jeruzalémské, nenápadné ulici kousek od Jindřišské věže v Praze, se schovává skvost mezi pražskými stavbami – Jeruzalémská nebo také Jubilejní synagoga. Pamětníci ji můžou znát také jako Velkou synagogu.

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikováno: 19.6.2012
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z ní mají srandu, pro mnohé Pražáky je Petřínská věž čistokrevnou stavbou se svým vlastním příběhem, žádnou napodobeninou.

ČR, Praha: čtyři roky Svatováclavské vinice - VIDEO
Publikováno: 26.6.2012
Češi, kteří jsou schopni kvůli „Dni Kozla“ ve Velkých Popovicích, vypravit z Prahy několik zvláštních vlaků, a navíc zdarma, by jen těžko vyvraceli tvrzení, že jsou "národem pivařů". Jenže nejen pivu holdují naši lidé. Od pradávna je česká mysl ovlivněna také vínem. 1104 let je tomu právě letos, od časů, kdy zde vyrůstal kníže Václav, patron české země, ale také vášnivý vinař.


Souvisejicí fotogalerie

Praha, Zbraslav: lesní park Belveder
Zbraslavskou stráň, která dělí Zbraslav na horní a dolní, léta pokrývala divoká příroda. Po revit...

ČR, Praha – naučná procházka botanickou zahradou
Praha má mnoho krásných míst. Jedním z nich je i trojská botanická zahrada na pravém břehu Vltavy...

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás zveme na procházku Prahou. Ale nenavštívíme historické centrum ani žádné významné památk...

ČR: Praha - Vyšehrad
Pojďme si alespoň na fotografiích prohlédnout kouzelnou atmosféru místa, které  bylo sídlem český...

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...

ČR: Botanická zahrada Praha
Areál s celoročním provozem je zasazen do jižní skalnaté stráně bývalých trojských vinic. Jeho ex...

ČR: Praha - Královské Vinohrady I.
Prohlédněte si z pohodlí domova jednu z nejznámnějších pražských čtvrtí. Foto: Maxim Kucer

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.
15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 12. 2019
svátek:Albína
dnes:
pondělí 16.12.
4 °C
zítra:
úterý 17.12.
3 °C