www.infoglobe.cz » ČR: Praha - náměstí Republiky

ČR: Praha - náměstí Republiky

Publikováno: 4.5.2012
Pražské náměstí Republiky leží na rozhraní Starého a Nového Města, mezi křižovatkou u Prašné brány, Revoluční třídou a ulicí Na Poříčí.

V minulosti byl v těchto místech hradební příkop, odkud začínala Královská cesta. Původně se náměstí jmenovalo Hybernské podle irských mnichů-františkánů, kteří zde postavili klášter. Severní část náměstí se jmenovala Josefská nebo Kapucínská, protože v tomto místě byl v roce 1630 založen klášter kapucínů spolu s kostelem svatého Josefa. Později se náměstí jmenovalo Františka Josefa I. Po vzniku samostatného československého státu bylo rozhodnuto o přejmenování náměstí na náměstí Republiky.

 Divadlo Hybernia

V okolí náměstí Republiky leží několik zajímavých a významných staveb. Jednou z nejvýznamnějších je Prašná brána, pozdně gotické architektonické dílo založené v r.1475 králem Vladislavem Jagellonským, který tehdy bydlel v Králově dvoře, nacházejícího se v místech dnešního Obecního domu.

Prašná brána

Na konci 17. století věž sloužila jako skladiště střelného prachu a právě od té doby se u ní ujal název Prašná brána. Na konci 18. století, během pruského obléhání Prahy, byla těžce poškozena. Koncem 19. století byla uskutečněna její rekonstrukce a věž získala svoji nynější podobu. V současné době je věž otevřena pro širokou veřejnost. Návštěvníci se po 186 schodech mohou dostat na vyhlídku ve výšce 44 metrů, odkud se nabízí pohled na malebnou Prahu.

Náměstí republiky

 

V těsné blízkosti Prašné brány, na místě původní rezidence českých králů - Králova dvoru, stojí Obecní dům - jedna z nejproslulejších pražských secesních staveb s novorenesančními elementy. Obecní dům byl postaven v letech 1905 - 1912 podle návrhu architektů O. Polívky a A. Balšánka. Výzdoba je dílem předních českých sochařů a malířů: Josefa Václava Myslbeka, Ladislava Šalouna, Karla Nováka, Josefa Mařatky, Alfonse Muchy, Jana Preislera, Mikoláše Alše, Maxe Švabinského, Františka Ženíška. Hlavním prostorem Obecního domu je víceúčelová Smetanova síň, kde se v současnosti konají různé koncerty - zejména klasické hudby, např. festival Pražské jaro.

Obecní dům

Dalšími sály jsou Primátorský sál s malbami Alfonse Muchy, Riegrův sál s bustou F. L. Riegera od J. V. Myslbeka, Palackého sál s dekorativními malbami od J. Preislera na stropě a stěnách, Grégrův sál aj. V přízemí a v suterénu Obecního domu je umístěno několik restaurací a kaváren, např. Francouzská restaurace, která se dochovala téměř v původní podobě, Americký bar, který byl zdobený kolorovanými kresbami M. Alše z let 1910 - 1911 atd. V budově se také nachází informační středisko. Kromě koncertů se zde pořádají umělecké výstavy a různé společenské akce.

 Obchodní dům Kotva

Naproti Obecnímu domu stojí dům U Hybernů, bývalý kostel Neposkvrněného početí Panny Marie při klášteře irských františkánů z poloviny 17. století. Na konci 18. století byl klášter zrušen a začátkem 19. století (1808-1811) byl přebudován na celnici dle návrhu pražských architektů Josefa Zobela a Georga Fischera. Během této přestavby získalo průčelí kostela charakteristickou empírovou fasádu. Později budova sloužila jako Dům výstavních služeb, po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2006 zde bylo otevřeno Divadlo Hybernia, muzikálová scéna.

Ve východní časti náměstí se rozkládá kostel sv. Josefa, barokní stavba z let 1630 - 1653 od stavitele Melichara Mayera, vybudována při klášteře kapucínů z roku 1630. V předdvoří se nachází socha svatého Judy Tadeáše z r. 1741 a sochy dvou andělů, které spolu se sochou svatého Františka Serafinského stávaly původně na Karlově mostě. V interiéru kostela se nachází dva oltářní obrazy od Karla Škréty z roku 1653.

 Náměstí republiky

Vedle kdysi bývaly Josefské kasárny, později kasárny Jiřího z Poděbrad, které v roce 1993 byly zrušeny a na jejich místě bylo vybudované nové obchodní a administrativní centrum Palladium.

Naproti stojí obchodní dům Kotva z let 1970 - 1974 podle projektu architektů Věry a Vladimíra Machoninových.

Text/foto: Maxim Kucer

spolupráceDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR: Praha - Malostranské náměstí
Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.

ČR: Praha - Náměstí Svatopluka Čecha
Publikováno: 6.7.2012
Čechovo náměstí se dá považovat za centrální bod Vršovic, kde si v letních dnech můžete příjemně odpočinout na některé z laviček.

ČR: Praha - náměstí Míru
Publikováno: 18.5.2012
Náměstí Míru patří mezi nejfrekventovanější místa české metropole. Co skrývá?

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO
Publikováno: 6.3.2012
Pražský Karlův most je po píseckém druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v Česku. Unikátní památka, zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO, denně přiláká tisíce turistů. Jeho atmosféru milují cizinci a našinci jsou na tento skvost náležitě pyšní.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.6.2021
Nejstarší festival komorní hudby ve střední Evropě začíná ve čtvrtek 1. července koncertem Slovenského komorního orchestru v Kursalonu. Následně během letních prázdnin přinese akce osm výjimečných představení.
22.6.2021
Přibližně 30 minut jízdy autem od Bratislavy na vás čeká top lokalita, která zaujme bohatou historií, majestátní architekturou, přírodními prvky i atraktivní nabídkou aktivit.
19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 6. 2021
svátek:Zdeňka
dnes:
středa 23.6.
23 °C
zítra:
čtvrtek 24.6.
23 °C