www.infoglobe.cz » ČR: Praha - náměstí Republiky

ČR: Praha - náměstí Republiky

Publikováno: 4.5.2012
Pražské náměstí Republiky leží na rozhraní Starého a Nového Města, mezi křižovatkou u Prašné brány, Revoluční třídou a ulicí Na Poříčí.

V minulosti byl v těchto místech hradební příkop, odkud začínala Královská cesta. Původně se náměstí jmenovalo Hybernské podle irských mnichů-františkánů, kteří zde postavili klášter. Severní část náměstí se jmenovala Josefská nebo Kapucínská, protože v tomto místě byl v roce 1630 založen klášter kapucínů spolu s kostelem svatého Josefa. Později se náměstí jmenovalo Františka Josefa I. Po vzniku samostatného československého státu bylo rozhodnuto o přejmenování náměstí na náměstí Republiky.

 Divadlo Hybernia

V okolí náměstí Republiky leží několik zajímavých a významných staveb. Jednou z nejvýznamnějších je Prašná brána, pozdně gotické architektonické dílo založené v r.1475 králem Vladislavem Jagellonským, který tehdy bydlel v Králově dvoře, nacházejícího se v místech dnešního Obecního domu.

Prašná brána

Na konci 17. století věž sloužila jako skladiště střelného prachu a právě od té doby se u ní ujal název Prašná brána. Na konci 18. století, během pruského obléhání Prahy, byla těžce poškozena. Koncem 19. století byla uskutečněna její rekonstrukce a věž získala svoji nynější podobu. V současné době je věž otevřena pro širokou veřejnost. Návštěvníci se po 186 schodech mohou dostat na vyhlídku ve výšce 44 metrů, odkud se nabízí pohled na malebnou Prahu.

Náměstí republiky

 

V těsné blízkosti Prašné brány, na místě původní rezidence českých králů - Králova dvoru, stojí Obecní dům - jedna z nejproslulejších pražských secesních staveb s novorenesančními elementy. Obecní dům byl postaven v letech 1905 - 1912 podle návrhu architektů O. Polívky a A. Balšánka. Výzdoba je dílem předních českých sochařů a malířů: Josefa Václava Myslbeka, Ladislava Šalouna, Karla Nováka, Josefa Mařatky, Alfonse Muchy, Jana Preislera, Mikoláše Alše, Maxe Švabinského, Františka Ženíška. Hlavním prostorem Obecního domu je víceúčelová Smetanova síň, kde se v současnosti konají různé koncerty - zejména klasické hudby, např. festival Pražské jaro.

Obecní dům

Dalšími sály jsou Primátorský sál s malbami Alfonse Muchy, Riegrův sál s bustou F. L. Riegera od J. V. Myslbeka, Palackého sál s dekorativními malbami od J. Preislera na stropě a stěnách, Grégrův sál aj. V přízemí a v suterénu Obecního domu je umístěno několik restaurací a kaváren, např. Francouzská restaurace, která se dochovala téměř v původní podobě, Americký bar, který byl zdobený kolorovanými kresbami M. Alše z let 1910 - 1911 atd. V budově se také nachází informační středisko. Kromě koncertů se zde pořádají umělecké výstavy a různé společenské akce.

 Obchodní dům Kotva

Naproti Obecnímu domu stojí dům U Hybernů, bývalý kostel Neposkvrněného početí Panny Marie při klášteře irských františkánů z poloviny 17. století. Na konci 18. století byl klášter zrušen a začátkem 19. století (1808-1811) byl přebudován na celnici dle návrhu pražských architektů Josefa Zobela a Georga Fischera. Během této přestavby získalo průčelí kostela charakteristickou empírovou fasádu. Později budova sloužila jako Dům výstavních služeb, po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2006 zde bylo otevřeno Divadlo Hybernia, muzikálová scéna.

Ve východní časti náměstí se rozkládá kostel sv. Josefa, barokní stavba z let 1630 - 1653 od stavitele Melichara Mayera, vybudována při klášteře kapucínů z roku 1630. V předdvoří se nachází socha svatého Judy Tadeáše z r. 1741 a sochy dvou andělů, které spolu se sochou svatého Františka Serafinského stávaly původně na Karlově mostě. V interiéru kostela se nachází dva oltářní obrazy od Karla Škréty z roku 1653.

 Náměstí republiky

Vedle kdysi bývaly Josefské kasárny, později kasárny Jiřího z Poděbrad, které v roce 1993 byly zrušeny a na jejich místě bylo vybudované nové obchodní a administrativní centrum Palladium.

Naproti stojí obchodní dům Kotva z let 1970 - 1974 podle projektu architektů Věry a Vladimíra Machoninových.

Text/foto: Maxim Kucer

spolupráceDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR: Praha - Malostranské náměstí
Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.

ČR: Praha - Náměstí Svatopluka Čecha
Publikováno: 6.7.2012
Čechovo náměstí se dá považovat za centrální bod Vršovic, kde si v letních dnech můžete příjemně odpočinout na některé z laviček.

ČR: Praha - náměstí Míru
Publikováno: 18.5.2012
Náměstí Míru patří mezi nejfrekventovanější místa české metropole. Co skrývá?

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO
Publikováno: 6.3.2012
Pražský Karlův most je po píseckém druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v Česku. Unikátní památka, zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO, denně přiláká tisíce turistů. Jeho atmosféru milují cizinci a našinci jsou na tento skvost náležitě pyšní.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 8. 8. 2020
svátek:Soběslav
dnes:
sobota 8.8.
30 °C
zítra:
neděle 9.8.
31 °C