www.infoglobe.cz » Dolní Rakousko: Vinařský podzim – snoubení tradice s inovací

Dolní Rakousko: Vinařský podzim – snoubení tradice s inovací

Publikováno: 30.9.2020
Na vinařských akcích si během podzimu v Dolním Rakousku můžete vychutnat víno téměř všude – přímo ve vinicích, vinných uličkách, sklípcích, restauracích, ale i na ulici. Domácí nazývají dolnorakouský vinařský podzim i pátým ročním obdobím. Od srpna do listopadu je totiž víno středem pozornosti místního života.

Od kvetení révy až po vinobraní, od festivalů ve vinných uličkách až po tradiční dožínkové slavnosti, od křtů vín až po první ochutnávku mladého vína na začátku nového roku. V případě vína se v Dolním Rakousku celoročně najde množství důvodů na oslavu. Vinařský podzim je pro vinaře v mnohém výjimečný. Je babím létem v jeho nejkrásnější podobě. Vinice se zbarví do teplých barev, prší jen velmi málo a ve vzduchu se vznáší vůně lisovaných hroznů i zralých jablek. Nastává čas na skutečný požitek. A v čem je dolnorakouský vinařský podzim tak originální?

Kamptal; (c) Niederösterreich Werbung / Romeo Felsenreich

Retz; (c) Niederösterreich Werbung / Romeo Felsenreich   Retz; (c) Niederösterreich Werbung / Romeo Felsenreich

Dolnorakouští vinaři propojují tradici a inovace

V Dolním Rakousku se víno pěstuje přes 4000 let a vznikla zde vinařská kultura v mnohém podobná té české či slovenské, v různých ohledech je však světově unikátní. Dolnorakouští vinaři staré zvyky nejen udržují, ale také je inovují. Vína se vyznačují propojeností regionu s tradicemi a odvahou zavádět moderní postupy.

Poysdorf; (c) Weinviertel Tourismus - Kroenigsberger

Z Dolního Rakouska pochází množství úspěšných vinařů. Daří se jim zde zejména díky jejich řemeslné zručnosti, vztahu i respektu k tradicím a mimořádné půdě této rozsáhlé země. Ta je ideální zejména pro Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Chardonnay.

Kellergasse; (c) Niederösterreich Werbung / Romeo Felsenreich

A kde najdete ta nejzajímavější vína? Místní raritu ve formě Veltlínského červeného objevíte v nejstarším vinařství Rakouska, v opatství Stift Klosterneuburg. Díky uvědomělým vinařům můžete letos ochutnat i různé autochtonní odrůdy – tedy odrůdy hroznů, které se vyšlechtily samy bez zásahu člověka, např. Rotgipfler a Zierfandler regionu Wienerwald.

Kamptal; (c) Niederösterreich Werbung / Romeo Felsenreich   Retz; (c) Niederösterreich Werbung / Romeo Felsenreich

Poysdorf; (c) Weinviertel Tourismus - Kroenigsberger

Okouzlující vinohrady, tradiční vinné uličky a moderní vinná architektura

Navštivte ty nejkrásnější vinařské obce, které působí jako z romantického filmu či gastronomického časopisu. Dolní Rakousko je největším producentem vín ze všech regionů Rakouska a má hlubokou vinařskou kulturu a historii. Právě proto zde najdete tradiční vinné uličky s malými domky, které jsou bránou do dlouhých sklepů. V Rohrendorfu se nachází dokonce nejdelší vinná ulička celého Rakouska.

Kellergasse; (c) Niederösterreich Werbung / Romeo Felsenreich

Dolnorakouský kraj se vyznačuje i největším kontrastem vinařské architektury. Kromě starodávných sklepů, cihlových cestiček v Poysdorfu či nádherného barevného vinařství Holzapfel se zde nacházejí i moderní stavby, oceňovaná architektonická díla a hranaté vinotéky, například Loisium či Rosenberger. Velkou tradici mají i ochutnávky přímo ve vinné révě.

Loisium; (c) Niederösterreich Werbung / Robert Herbst

Po dolnorakouském regionu se koná množství akcí a festivalů inspirovaných vínem

Vinná cesta v Dolním Rakousku přesahuje 830 kilometrů a její součástí je téměř 1100 sklípků. V aktuálním podzimním období se zde každý den koná nějaká akce, samozřejmě s ohledem na aktuální situaci se šířením koronaviru.

Rosenberger; (c) Niederösterreich Werbung / Andreas Hofer

Víno má v Dolním Rakousku velmi důležité místo. I když jej můžete ochutnávat na různých místech po celý rok, na podzim má vinařské řemeslo a degustování ještě větší kouzlo. Při ojevování vína si můžete užít procházky po vinicích, požitkářské výlety sklepními uličkami nebo návštěvy lokálních vinařství, ve kterých vám vinaři popovídají o jejich vlastním příběhu a vztahu k vínu.

Weingut Holzapfel; (c) Niederösterreich Werbung / Andreas Hofer

48°18'24.7"N 16°19'33.9"E (Klosterneuburg)

Zdroj: Niederösterreich-Werbung GmbH

Textová úprava: redakce

Foto: (úvodní), (c) u fotografií

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Dolní Rakousko – návštěva rozmanitých vinařských slavností
Publikováno: 27.3.2019
Dolní Rakousko je rájem nejen pro cyklisty a turisty, ale je to především země prvotřídního vína. Sport, tradiční gastronomii a také degustaci vín vám nabízejí regiony nedaleko slovenských i českých hranic i během jara.

Dolní Rakousko – region skvělých výstav a festivalů
Publikováno: 2.5.2018
Dolnorakouský region je i letos místem konání skvělých výstav či festivalů, které se opravdu vyplatí navštívit. Vydáte se spolu s námi po stopách nevšedních zážitků. Prostřednictvím zajímavých výstav se podíváme na historii našeho jídelníčku, poznáme krásu zelených uměleckých děl nebo navštívíme světovou výstavu obrovských fotografií.

Dolní Rakousko: 10 skvělých tipů na krátké letní výlety I
Publikováno: 22.7.2020
Letní prázdniny a dovolenkové období jsou v plném proudu. Díky následujícím tipům hravě zvládnete plánování programu víkendové rodinné dovolené a výlety proměníte na nezapomenutelná dobrodružství.

Dolní Rakousko: 10 skvělých tipů na krátké letní výlety II
Publikováno: 29.7.2020
Dolní Rakousko nabízí množství výletních míst, která zajistí pohodu, zábavu i osvěžení pro každého člena rodiny – děti i dospělé. Praktická dostupnost vám navíc zjednoduší cestování, proto dnes dokončíme inspirace na krátké letní výlety.

Dolní Rakousko: Cyklotrasy, které propojují celou Evropu
Publikováno: 1.5.2019
Cyklistická sezona nám již začala, a proto vás dnes pozveme na zkušební jízdu po evropských cyklostezkách EuroVelo. Na kole budeme poznávat krásy přírody, památek i míst. Jako výchozí zemi pro nezapomenutelné cyklistické zážitky si vybereme Dolní Rakousko.

Dolní Rakousko: Podzim plný zážitků
Publikováno: 29.9.2019
Rekreačních tipů nikdy není dost, proto vám přinášíme inspiraci na místa, která se vyplatí vidět i během podzimního období, navíc jsou vhodná i pro rodiny s dětmi. V Dolním Rakousku si vybere téměř každý. Nevěříte?

Dolní Rakousko: Nezapomenutelné zimní zážitky
Publikováno: 18.12.2019
Dolní Rakousko nabízí 24 lyžařských středisek s více než 200 kilometry sjezdovek, které obsluhuje téměř 100 lanovek a vleků. Sjezdovky jsou většinou mírné a široké, oslovují tedy především rodiny a začátečníky.

Dolní Rakousko: Region milovníků pohybu, jídla a kultury
Publikováno: 21.6.2020
Příroda, klid a nekonečný prostor – ideální místo k získání nových zážitků. Dolní Rakousko nabízí hluboké lesy a vinohrady lemovaný Dunaj, mohutné hory, ale také pestrou kulturu a zajímavou historii. S uvolněním omezení se dolnorakouský kraj stává turistickým tipem letošního léta.

Dolní Rakousko: Šest míst, kde si můžete udělat ty nejhezčí fotografie
Publikováno: 16.6.2019
Nedotčená příroda, prosluněné vinice, starobylé hradby i vyhlídky beroucí dech. Dolní Rakousko nabízí ty nejkrásnější místa a turistické destinace jako stvořené pro váš profil na sociálních sítích. Dnes vám poradíme, po jakých trasách a cestách se vydat za nejzajímavějšími fotografiemi. Těchto 6 turistických stezek najdete hned za hranicemi.


Souvisejicí fotogalerie

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku II.
V předešlé fotogalerii jsme ze sedla kola obdivovali krásy přírody, zajímavá zákoutí a místa v ob...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...

Rakousko: zámecký komplex Schloss Hof
Přeneste se spolu s námi do období baroka, které můžete obdivovat během návštěvy největšího barok...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 26. 1. 2021
svátek:Zora
dnes:
úterý 26.1.
0 °C
zítra:
středa 27.1.
-1 °C