www.infoglobe.cz » SR, Bratislava: Petržalské hájovny

SR, Bratislava: Petržalské hájovny

Publikováno: 22.11.2020
Teprve nedávno se staly Petržalské hájovny významnými lesnickými místy, díky čemuž částečně prošly obnovou, znovu se dostaly do povědomí nejen místních a poskytují nám zapomenutý pohled do minulosti.

Nejdříve poodhalíme historii petržalských hájoven i jejich výjimečnost v celoměstském měřítku. Jedny z nejstarších staveb Petržalky v minulosti sloužily jako sídla hajných a myslivců, kteří se starali o zdejší lužní lesy a lovecké revíry. Možná se to zdá neuvěřitelné, ale Petržalka byla kdysi pokryta bohatými lesy a protkána rameny Dunaje.

hájovna Gejzy Dražďáka

Území bylo majetkem významného rodu Pálffyů. V letech 1858 až 1863 zde působil jeden z nejvýznamnějších evropských ochránců přírody a průkopníků pokroku lesnictví Wiliam Rowland, který se podílel na založení čtyř lesních školek a vysadil bezmála 2 miliony sazenic. V následujících letech se stal i vrchním lesmistrem Oravského komposesorátu, zalesnil ohromné ​​území, dělal osvětu, zarybňoval potoky, a dokonce založil i muzeum v Oravském Podzámku. Ale přejděme k samotné hájovně.

hájovna Gejzy Dražďáka

hájovna Gejzy Dražďáka (před vyčištěním)   hájovna Gejzy Dražďáka

První malebnou hájovnu najdete na Starhradské ulici (číslo 5) a neoficiálně nese název chaloupka Gejzy Dražďáka. Lovecký dům „Jagdhaus“ upoutá vaši pozornost už z dálky. Přestože je veřejnosti nepřístupný a od silnice ho odděluje plot, pohled na něj stojí za to. Ještě nedávno byla celá stavba obrostlá keři a stromy, ale vyčištěním se znovu ukázala její krása. Hned vedle mysliveckého domu se nachází zděný dům s umístěným nápisem CISP a rokem 1779, který jen potvrzuje historickou hodnotu objektů.

hájovna Gejzy Dražďáka

Tato hájovna byla domovem lesníka Gejzy Dražďáka, po kterém jsou pojmenována i dvě přilehlá jezera – Velký a Malý Draždiak. Gejza patřil do staré lesnické rodiny a hájovna nebyla jen jeho domovem, ale také jakýmsi místem setkávání lidí. Nikdy zde nebyla nouze o vroucné rozhovory či výborné občerstvení. V současnosti ji využívá organizace Bratislavské městské lesy, a tak i po více než 240 letech slouží svému původnímu účelu.

Kokešova hájovna

Druhou hájovnu byste našli o pár stovek metrů dál, na Starohájské cestě (také číslo 5). Orientačním bodem by vám měla být dostihová dráha nacházející se v obklopení Starého háje. Tento zelený ostrov uprostřed sídliště skrývá zděný domek z 19. století. V minulosti nazývaný Hostinec u Huberta nebo Kokešova myslivna

Kokešova hájovna

Na fasádě Kokešové myslivny uvidíte výklenek s obrazem Panny Marie, kde v minulosti stála její socha, která dohlížela na pocestné. Pod ním je tabulka v němčině, která připomíná tragickou povodeň z roku 1809 (obnovena v roce 1852), a také je zde vyznačena ryska dokumentující stav vody z další povodně z roku 1850. Memento těchto události je i kousek od myslivny vzdálená kaple. O tomto pietním místě si více můžete přečíst zde.

kaplička

Petržalské hájovny jsou zajímavými střípky minulosti, zároveň jsou jakýmsi vstupními branami do turisticky atraktivních lesoparků.

GPS: 48°06'31.6"N 17°07'00.9"E  (hájovna Gejzy Dražďáka)

GPS: 48°07'10.3"N 17°07'23.6"E  (Kokešova hájovna)

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj
Publikováno: 8.4.2020
Největší sídliště Slovenska – bratislavská Petržalka – skrývá mnoho přírodních zákoutí. Jedním z nich je i přírodní rezervace Starý háj, která se nachází ve východní části Petržalky, nedaleko Dunajské cyklostezky (Eurovelo 6).

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.
Publikováno: 26.8.2015
Také letos jsme během letních dnů vyhledali příjemné osvěžení v sedle našeho dvoukolového oře. Jelikož bydlíme v Petržalce, tak i naším výchozím bodem pro cyklovýlety je toto největší slovenské sídliště.

SR, sídliště Petržalka – dostihová dráha a její okolí
Publikováno: 24.4.2014
Jedna z nejhustěji obydlených oblastí na Slovensku a dokonce i v celé střední Evropě nabízí hned několik nevšedních přírodních zákoutí. Jedním z nich je lužní les Starý háj, který je prohlášen za chráněnou krajinnou oblast. A právě do tohoto lesa se dnes vydáme.

SR: Bratislava - Přírodní zákoutí a zajímavosti Petržalky
Publikováno: 8.8.2013
Petržalka je největší a nejhustěji obydlenou městskou částí Bratislavy, zároveň je největším sídlištěm ve střední Evropě. Mnozí ji často v minulosti označovali přívlastkem "betonová džungle". V současnosti se však tato městská část může pochlubit nejen bohatou zelení, ale i několika zajímavými přírodními zákoutími nacházejícími se přímo mezi zástavbou, ale iv jejím blízkém okolí.

SR, Bratislava – nový Starý most
Publikováno: 10.8.2016
Po krásné procházce městskými hradbami jsme se vydali historickým centrem Bratislavy k další pamětihodnosti, jejíž dějiny sahají více než 120 let zpátky, ale přesto je zcela nová.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Petržalka: Na kole Starohájským ostrovem
Dnes vás zavedeme na největší sídliště Slovenska – do bratislavské Petržalky. Pokud si ale myslít...

SR, Bratislava – ostrov zeleně
Možná se někdo bude divit, ale také Bratislava nabízí množství přírodních zákoutí. Navštivte spol...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalce je oázou zeleně uprostřed největšího slovenského sídliště. Les, kde na větv...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvatského ramene
Chorvatské rameno je kanál, který vede bratislavskou městskou částí Petržalka. Je vybudován v jed...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Bratislava a její okolí nabízí přímo ideální možnosti pro cykloturistiku. A tak jsme se rozhodli ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
-1 °C