SR, Bratislava: Petržalské hájovny

Nejdříve poodhalíme historii petržalských hájoven i jejich výjimečnost v celoměstském měřítku. Jedny z nejstarších staveb Petržalky v minulosti sloužily jako sídla hajných a myslivců, kteří se starali o zdejší lužní lesy a lovecké revíry. Možná se to zdá neuvěřitelné, ale Petržalka byla kdysi pokryta bohatými lesy a protkána rameny Dunaje.
Území bylo majetkem významného rodu Pálffyů. V letech 1858 až 1863 zde působil jeden z nejvýznamnějších evropských ochránců přírody a průkopníků pokroku lesnictví Wiliam Rowland, který se podílel na založení čtyř lesních školek a vysadil bezmála 2 miliony sazenic. V následujících letech se stal i vrchním lesmistrem Oravského komposesorátu, zalesnil ohromné území, dělal osvětu, zarybňoval potoky, a dokonce založil i muzeum v Oravském Podzámku. Ale přejděme k samotné hájovně.
První malebnou hájovnu najdete na Starhradské ulici (číslo 5) a neoficiálně nese název chaloupka Gejzy Dražďáka. Lovecký dům „Jagdhaus“ upoutá vaši pozornost už z dálky. Přestože je veřejnosti nepřístupný a od silnice ho odděluje plot, pohled na něj stojí za to. Ještě nedávno byla celá stavba obrostlá keři a stromy, ale vyčištěním se znovu ukázala její krása. Hned vedle mysliveckého domu se nachází zděný dům s umístěným nápisem CISP a rokem 1779, který jen potvrzuje historickou hodnotu objektů.
Tato hájovna byla domovem lesníka Gejzy Dražďáka, po kterém jsou pojmenována i dvě přilehlá jezera – Velký a Malý Draždiak. Gejza patřil do staré lesnické rodiny a hájovna nebyla jen jeho domovem, ale také jakýmsi místem setkávání lidí. Nikdy zde nebyla nouze o vroucné rozhovory či výborné občerstvení. V současnosti ji využívá organizace Bratislavské městské lesy, a tak i po více než 240 letech slouží svému původnímu účelu.
Druhou hájovnu byste našli o pár stovek metrů dál, na Starohájské cestě (také číslo 5). Orientačním bodem by vám měla být dostihová dráha nacházející se v obklopení Starého háje. Tento zelený ostrov uprostřed sídliště skrývá zděný domek z 19. století. V minulosti nazývaný Hostinec u Huberta nebo Kokešova myslivna.
Na fasádě Kokešové myslivny uvidíte výklenek s obrazem Panny Marie, kde v minulosti stála její socha, která dohlížela na pocestné. Pod ním je tabulka v němčině, která připomíná tragickou povodeň z roku 1809 (obnovena v roce 1852), a také je zde vyznačena ryska dokumentující stav vody z další povodně z roku 1850. Memento těchto události je i kousek od myslivny vzdálená kaple. O tomto pietním místě si více můžete přečíst zde.
Petržalské hájovny jsou zajímavými střípky minulosti, zároveň jsou jakýmsi vstupními branami do turisticky atraktivních lesoparků.
GPS: 48°06'31.6"N 17°07'00.9"E (hájovna Gejzy Dražďáka)
GPS: 48°07'10.3"N 17°07'23.6"E (Kokešova hájovna)
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Bratislava: Ondrejský hřbitov – tichá vzpomínka

SR, Bratislava: Medická zahrada – park v srdci města

SR, Bratislava – s aplikací za odpočinkem

SR, Výlet do starobylé Bratislavy

SR, Bratislava: Velký a Malý Draždiak – petržalská jezera II

SR, Bratislava: Velký a Malý Draždiak – petržalská jezera I

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj

SR, cyklovýlet: Petržalka – Památník M. R. Štefánika I.

SR, sídliště Petržalka – dostihová dráha a její okolí

SR: Bratislava - Přírodní zákoutí a zajímavosti Petržalky

SR, Bratislava – nový Starý most
Souvisejicí fotogalerie

SR, Bratislava – Ondrejský hřbitov v podzimním hávu

SR, Bratislava: Velký a Malý Draždiak a jejich okolí

SR, Petržalka: Na kole Starohájským ostrovem

SR, Bratislava – ostrov zeleně

SR, Bratislava – zelený Starý háj

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvatského ramene

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolním Rakousku I.
Lokace:
