www.infoglobe.cz » SR, ČR: Baťův kanál – ze Sudoměřic do Petrova

SR, ČR: Baťův kanál – ze Sudoměřic do Petrova

Publikováno: 25.5.2014
Dnes se společně vydáme na nezapomenutelnou plavbu po Baťově kanálu, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic, ležících nedaleko Skalice, až do vzdálených Otrokovic, ale také k zavlažování okolního území. V současnosti se využívá především pro rekreační účely. Slouží pro lodní osobní dopravu s převahou vyhlídkových plaveb.

Na území Slovenska, v oblasti severně od Skalice, stojí nevelký přístav, ze kterého se můžete vydat na jedinečnou plavbu po Baťově kanálu. Je však třeba si předem rezervovat loďku, aby se vám nestalo, podobně jako nám, že si své plavidlo budete muset shánět v nejbližší obci v Čechách.

Přístav ve Skalici
O vzniku a historii Baťova kanálu se dočtete ZDE a o plavbě na vyhlídkové loďce z moravské Strážnice do slovenské Skalice ZDE.

Přístav ve Skalici
My jsme si za výchozí bod naší plavby zvolili přístav ve Skalici, ve kterém návštěvníkům nabízejí nejen plavby lodí s kapitánem, ale také pronájem jednotlivých plavidel. Kromě standardních služeb zde najdete i pěkně upravený areál s bufetem a vyhlídkovou věží, nebo odpočinkovou zónu pro turisty a cyklisty, kteří s sebou mají na výletě vlastní proviant z domova. Samozřejmostí je i neplacené parkoviště pro návštěvníky, kteří sem přijíždějí, jak jsme se na vlastní oči přesvědčili, opravdu ze všech koutů Evropy. Potkali jsme zde Holanďany s karavanem, ale také partu mladých Němců na kole, a to jsme tu strávili ani ne půl hodiny.

Přístav ve Skalici
Počasí nám přálo. Skupinkami přátel, zamilovanými dvojicemi či rodinami s dětmi se to tu jen hemžilo, a tak není divu, že volnou loďku pro sedm osob, či alespoň dvě menší loďky, se nám již na tento den ve skalickém přístavu sehnat nepodařilo. To nás ale nemohlo od našeho plánu svézt se po Baťově kanálu ani náhodou odradit.

Výklopník a přístav Sudoměřice

Autem jsme se přesunuli do nedaleké moravské obce Sudoměřice, kde se kromě přístavu nachází i významná technická památka Výklopník, který v současnosti slouží jako vyhlídková věž a pro zájemce je možné uskutečnit i jeho prohlídku. Pokud se nám zdálo, že ve skalickém přístavu bylo hodně lidí, tak potom nevím, jak nazvat tu masu návštěvníků, která nás čekala zde. Ve stínu stromů stála kapela a vyhrávala chytlavou lidovou hudbu, která jen umocňovala příjemnou atmosféru, která zde všude kolem panovala. K našemu štěstí měli v této půjčovně lodí a hausbótů dostatek menších motorových člunů, a tak nebyl problém s půjčením dvou menších loděk. Jelikož před každým výjezdem dostanete pouze bleskovou instruktáž o tom, jak zacházet s motorem a čeho je třeba se vyvarovat, není divu, že naši chlapi chvíli po startu neměli ještě v rukou ten správný cit pro řízení loďky. Ani nevím jak, a najednou nás sousední loďka se šíleným řevem motoru vytlačila na břeh. Naštěstí se nikomu nic nestalo a i loďky zůstaly celé. Museli jsme však odmotat nějakou vegetaci z ponorné části motoru. Byli jsme opravdu rádi, že nás při tomhle bláznivém manévru, kdy se jedna loďka dostala přídí dokonce až na břeh, nikdo z personálu půjčovny neviděl. Ještě hodnou chvíli poté jsme byli všichni dost roztřesení. Dnes už na to vzpomínáme pouze s úsměvem.

technická památka Výklopník   přístav Sudoměřice   Baťův kanál
Jelikož jsme si loďky zapůjčili pouze na dvě hodinky, daleko jsme se plavit nemohli. Ale ještě jednu atrakci jsme měli přeci jen před sebou.

„naše loďky“
Zdymadlo Petrov

Dalším silným zážitkem pro nás bylo proplutí zdymadlem Petrov. Nejprve jsme museli několik minut počkat, dokud nevyplavou loďky, které již byly uvnitř, a tak jsme se na tu chvíli pomocí lana spojili se sousední loďkou našich kamarádů a následně přichytili o nějaký železný pilíř, který v těchto místech trčel z vody. Tak jako ostatní plavební komory, i tato slouží k překonání výškového rozdílu hladin tím, že vynese případně snese plavidlo. Funguje to v podstatě na jednoduchém principu odtoku nebo přítoku vody do plavební komory s využitím samospádu. Tím se dosáhne snížení, respektive zvýšení vodní hladiny v plavební komoře, a tím vlastně i spuštění či vyzvednutí plavidla. Když jsme se spolu s ostatními loďkami dostali do nitra komory, podle pokynů obsluhy jsme se pádlem přichytili za lano natažené ve vrchní části stěny plavební komory. Po uzavření velkých železných vrat se voda poměrně rychle začala napouštět. Po projetí komory jsme se ocitli v přístavišti Petrov, kde jsme si udělali menší přestávku. Lodě jsme bezpečně přivázali a na několik minut se přesunuli do místního bufetu. Byl horký jarní den, a tak nám nanuky přišly vhod. Dlouho jsme se však zdržet nemohli, protože jsme měli před sebou ještě stejnou trasu plavby cestou zpět.
Plavební komora Petrov
Pokud jste v těchto končinách ještě nikdy nebyli, tak už déle neváhejte. I ze vzdálenějších koutů Čech či Slovenska stojí výlet na Baťův kanál rozhodně za to.

Baťův kanál
Kromě malých loděk a vyhlídkových plaveb nabízejí půjčovny i pojízdné hausbóty či menší loďky s kompletně vybavenou kajutou. To znamená, že na vodě nemusíte strávit, tak jako my, jen pár hodin, ale klidně i týdenní dovolenou. V okolí kanálu je mnoho zajímavostí,  které rozhodně stojí za to vidět. Vzpomeňme například starobylé město Skalice, skanzen ve Strážnici, hvězdárnu ve Veselí nad Moravou, nebo proslulou vinařskou a zemědělskou obec Petrov, která ukrývá nejhodnotnější soubor vinných sklepů v Čechách - památkovou rezervaci lidové architektury známou jako Plže.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Luhačovice – krásné lázně a zajímavé okolí I
Publikováno: 9.8.2017
Lázně Luhačovice jsou krásné, malebné a léčivé v každém ročním období. Vždy zas a znova okouzlují návštěvníky rozmanitou architekturou, krásným okolím a všudypřítomnou zelení.

ČR, Blansko: Dům přírody Moravského krasu
Publikováno: 30.9.2015
Jen před pár dny otevřeli v srdci Moravského krasu (v místě spojení Suchého a Pustého žlebu) u lokality zvané Skalní mlýn jedinečnou stálou interaktivní expozici – Dům přírody Moravského krasu, která vás provede historií a vývojem této oblasti vskutku netradičním způsobem.

ČR, Milotice – barokní pohádka
Publikováno: 18.3.2015
Výlet na hrad Buchlov nás natolik okouzlil, že i další volný víkend jsme se rozhodli strávit poznáváním českých hradů a zámků. Tentokrát jsme si za cíl zvolili pro nás bližší zámek Milotice nacházející se na okraji stejnojmenné obce.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

SR, Skalica: Baťův kanál
Publikováno: 13.12.2012
Podmanivé městečko Skalica, ležící na jihozápadním cípu Slovenska, je známé svými historickými památkami, tradicí vinohradnictví, jakož i místní specialitou - Skalický trdelník. Kromě zmíněných lákadel typických pro tuto oblast a krás okolní přírody Chvojnické pahorkatiny, může tato lokalita návštěvníkům nabídnout i další nevšední turistickou atrakci - Baťův kanál.

Baťův kanál: Ze Strážnice do Skalice
Publikováno: 14.10.2010
Asi nejznámější vodní cesta na Moravě je Baťův kanál. Před přicházejícím podzimem jsme využili jeden z posledních dnů "babího léta" a na malé vyhlídkové lodi jsme projeli jeho poslední úsek - z moravské Strážnice do slovenské Skalice.

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou
Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...

SR, ČR: Baťův kanál – nezapomenutelná májová plavba
Baťův kanál, který v minulosti sloužil jako vodní cesta na přepravu lignitu z Ratíškovic ležících...

SR, Skalica - Výhled z kostelní věže
S výstavbou Farského kostela sv. Michala Archanděla, který je dominantou centrálního trojúhelníko...

SR, Skalica – starobylé jádro města
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
20.8.2019
Další ročník letos už 46. nejnavštěvovanější zemědělské výstavy začíná na českobudějovickém výstavišti ve čtvrtek 22. srpna a potrvá do úterý 27. srpna. Konec srpna je pro všechny zemědělce oslavou a svátkem sklizně. Národní dožínky doprovodí lidé v krojích, mažoretky, živá hudba, myslivci s dravci a loveckými psy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 22. 8. 2019
svátek:Bohuslav
dnes:
čtvrtek 22.8.
23 °C
zítra:
pátek 23.8.
25 °C