www.infoglobe.cz » SR, Stará Turá: městečko na moravsko-slovenském pomezí - VIDEO

SR, Stará Turá: městečko na moravsko-slovenském pomezí - VIDEO

Publikováno: 11.12.2022
V údolí mezi Malými a Bílými Karpaty pod vrcholem Velká Javorina se nachází více než 8 a půl tisícové městečko Stará Turá. Veřejnosti je známé hlavně přítomností podniku Chirana vyrábějícího i prodávajícího zdravotní techniku, pomůcky nebo specializovaný materiál, ale my na něj nahlédneme z pohledu kulturních i sakrálních památek zasazených do nádherného prostředí kopaničářského kraje.

Přijměte tedy pozvánku na procházku městem Stará Turá. Začneme na železniční stanici, kde vás okouzlí její budova, která je postavená z cihel ze staroturianské cihelny. První vlak přijel do Staré Turé už v roce 1929 a od těch dob dodnes cestovní ruch neustal. V současnosti tu najdete i Železniční muzeum, které se zaměřuje hlavně na historii železnice Nové Mesto nad Váhem – Veselí nad  Moravou nabízejíc množství vzácných exponátů ojedinělých v rámci celého Slovenska.

Stará Turá - železniční stanice

Stará Turá - Evangelický kostel Stará Turá - podnik Chirana

Další námi doporučenou zastávkou bude nejstarší zachovaná stavba ve městě, a to Stará věž na městském hřbitovu. Z dějín víme, že byla postavená v 17. století jako přístavba kostela zasvěceného sv. Janovi Evangelistovi (1569), který však v druhé polovině 18. století vyhořel. Místní ji nazývají Husitská, protože tento kraj byl osídlený husity podílející se na výstavbě těchto dnes už jen částečně zachovaných sakrálních staveb.

Stará Turá - Stará věž

Na hřbitově najdete i památníky předsedy spolku DETVAN Prof. Juraja Neráda nebo strojního inženýra a generálního ředitele bývalého podniku Presná mechanika (později Chirana) Miroslava Neráda. V blízkosti je osazená i busta gen. Augustína Malára, který byl popravený německými fašisty ve Flossenburgu, ale dětství prožil v Staré Turé.

Stará Turá - památník předsedy spolku DETVAN Prof. Juraja Neráda

Stará Turá -  busta gen. Augustína Malára Stará Turá - busta Prof. Jozefa Roháčka

Postupně se přesuneme do centra města, přesněji na Náměstí svobody, kterému dominuje Dům kultury Javorina. Jeho slavnostní otevření se konalo v roce 1962, kdy se však nazýval  - Dům odborů. Dnes v něm sídlí kromě jiného i Městské muzeum. Náměstí je zkrášlené památníkem na slávu a krásu našeho života, jakož i na počest skončení II. světové války. Dalším velmi pěkným architektonickým prvkem náměstí je i fontána se sochou Strážkyne vod – Vodulky. 

Stará Turá - Náměstí svobody

Stará Turá - Náměstí svobody (fontána) Stará Turá - pranýř

V přilehlých ulicích natrefíte na množství zajímavých budov z historie, mezi které patří i Domov bílých hlav. Budova byla postavěná v letech 1932 – 1933 lidem ve stáří. Nádherná je také stavba bývalé měšťanské školy postavené v historizujícím slohu v letech 1921 – 1922. Pojmenování dostala po prvním československém prezidentovi Masarykovi a svého času byla největší školskou budovou na Slovensku postavenou po 1. světové válce. Dnes tu působí Základní umělecká škola.

Stará Turá - bývalá Římskokatolická škola

Stará Turá - bývalá Měšťanská škola Stará Turá - bývalá Evangelická škola

Na ulici SNP, u místního potoka, je k vidění busta Prof. Jozefa Roháčka, staroturianského rodáka, teológa a překladatele Biblie do slovenštiny. Jeho překlad vyšel v roce 1936. Určitě nevynechejte ani návštěvu Římskokatolíckeho kostela Nanebevzetí Panny Marie z roku 1748. Jedná se o barokní jednolodní skvost s 30 metry vysokou věží ukončenou barokní měděnou kopulí s dvouramenným křížem. Hlavní oltář tvorí štuková sloupová architektura s baldachýnem a rokokovým ornamentem. 

Stará Turá - Pomník padlým a Římskokatolický kostel

Stará Turá - Římskokatolický kostel Stará Turá - Římskokatolický kostel a Pomník osvobození

V areálu kostela se nacházejí pískovcové sochy světců a před chrámem je zas umístěný kamenný obelisk známý také jako Pranýř. Nechybí tu ani Pomník padlých v 1. sv. válce. Na domu č. 72 na ulici SNP je osazená pamětní tabule na Staroturský úvěrný spolek založený v roce 1902.

Stará Turá - Dům č. 72

Stará Turá - Dům kultury Stará Turá - Domov bílých hlav

Za zmínku stojí i bývalá římskokatolická škola u kostela postavená v roce 1861 nebo bývalá evangelická škola nacházející se na Hurbanově ulici vedle evangelické fary. Škola byla zrušená v roce 1923 a v současnosti je v ní Pamětná pokoj spisovatelky a charitativní aktivistky Kristíny Royové, kde jsou vystavené rukopisy, první vydání nebo překlady autorčiných knížek včetně prvního čínského překladu Bez Boha na světě. Kromě toho je tu možno vidět autorčiny osobní věci a rodinné památky Royovců.

Stará Turá - Pamětní místnost Kristíny Royové

Stará Turá - Pamětní tabule Stará Turá - Socha panny Marie

Mezi další pozoruhodnou stavbu patří Toleranční evangelický kostel z roku 1784, který v sobě snoubí klasicistický styl s prvky baroka. Původně byl bez věže, ale v roce 1798 bola přistavěná. Nadstavbu udělali v roce 1897. Zajímavá je i Kalvárie na římskokatolickém hřbitovu v městské části  „Nad humny". Čtrnáct zastavení Křížové cesty lemuje cestu obklopenou alejí lipových stromů z roku 1898, která vede k dominantě a národní kulturní památce - Kapličce sv. Kříže. Jedná se o jednolodní neogotickou stavbu s půlkruhovým závěrem, v průčelí ktoré se nachází věž s jehlancovou střechou a dvojkřížem. Za kapličkou je umístněná jeskyňka se sochou Panny Marie. 

Stará Turá - Toleranční evangelický kostel

Stará Turá - Kalvárie s Křížovou cestou Stará Turá - Kaplička sv. Kríže

Stará Turá mimo pamětihodností nabízí návštěvníkům také hodně obchodů, restaurací, kaváren nebo přesročních akcí. Jedním z nejvýznamnějších je každoročně se konající řemeslnický trh s názvem – Řemesla našich předků, Staroturianský jarmark.

Stará Turá

Stará Turá - jeskyňka Stará Turá - Kopaničářský region

Okolí Staré Turé nabízí možnosti pro aktivní využití volného času. Můžete navštívit vodní nádrže Dubník I. a Dubník II., nebo se vydat po turistických a cykloturistických trasách. Jednoduše zdejší kopaničářský region je provázaný tradicemi svých předků v spojení jedinečné přírodní scenérie. Proto se nechte okouzlit městečkem na moravsko-slovenském pomezí.

 

GPS: 48°46'46.5"N 17°41'38.8"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com; Minimal Tech Ambient Main - 9899



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Čachtické Karpaty: výstup na Malý a Velký Plešivec – VIDEO
Publikováno: 6.7.2023
Dnes se vydáme objevovat krásu Čachtických Karpat, které jsou jedním ze čtyř podcelků Malých Karpat. Naším cílem bude výstup na Velký Plešivec, který obklopuje stejnojmenná přírodní rezervace, významná nejen z estetického, ale i přírodního hlediska.

SR, Myjava: centrum kopaničářského regionu – VIDEO
Publikováno: 28.8.2022
Vydejte se spolu s námi do jednoho hrdého slovenského města, které si ctí a chrání tradice, udržuje folklór svých předků a zve návštěvníky do překrásné přírody kopaničářského kraje. Poznejte Myjavu, město reprezentující rázovitou oblast ležící mezi Záhorím na jedné straně a Považím na straně druhé tvoříc pomezí mezi Slovenskem a Moravou.

SR, Brezová pod Bradlom – město národní hrdosti – VIDEO
Publikováno: 28.2.2017
Trenčanský kraj nabízí mnoho pamětihodností v objetí přírody. Jedním z takových spojení je také přibližně 5tisícové město Brezová pod Bradlom, které se rozprostírá na úpatí Malých Karpat. Nad městem se tyčí vrch Bradlo, na kterém se nachází pietní místo významného rodáka z nedalekých Košarisk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikováno: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na skalách patří k nejvýznamnějším národním kulturním památkám Slovenska.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikováno: 11.10.2012
Dnes společně navštívíme jednu z nejvýznamnějších národních kulturních památek Slovenska - majestátní Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kdo to byl Milan Rastislav Štefánik a proč se mu dostalo tolik uznání i po smrti, jste si mohli přečíst v předchozí části. Dnes se společně vydáme na malý výlet k jeho mohyle.

SR, Lakšárská Nová Ves: obec uprostřed Záhorské nížiny - VIDEO
Publikováno: 11.10.2021
Naším dnešným tipem na výlet bude Lakšárská Nová Ves, obec nacházející se v jihozápadní části Slovenska, uprostřed Záhorské nížiny, v povodí řeky Morava. Od okresního města Senica je vzdálená 17 km a tvořená je dvěma katastrálními územími, a to Lakšárská Nová Ves a Mikulášov. Sousedí se Šaštínem-Stráže, Borským Mikulášem nebo vojenským obvodem Záhorie.

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

SR, Záhorská Ves: návštěva nejzápadnější obce – VIDEO
Publikováno: 26.7.2021
Záhorská Ves je obec u řeky Moravy na okraji Borské nížiny. Dostupná je třeba po romantické cyklostezce z bratislavského Děvína. A co vás tu čeká? Krásná přírodní scenerie v povodí řeky Moravy, zajímavosti hraniční linie, monumentální starý cukrovar i půvabné sakrální památky, a to vše jen 40 km od hlavního města.

SR, Čachtice – hrad opředený tajemstvím – VIDEO
Publikováno: 7.4.2015
Slovensko je zemí bohatou na hrady, zámky a zámečky, které bychom mohli počítat na stovky. Na volné dny jsme si naplánovali několik výletů, z nichž nás jeden přenesl v čase, konkrétněji do středověku. Navštívili jsme totiž tajemný čachtický hrad.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Veľké a Malé Leváre – záhorské krásky
Na západní straně Záhorské nížiny se rozprostírají dvě malebné vesničky, které nabízejí hned něko...

Záhorie: Sahara Slovakia
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...


Souvisejicí videa

SR, Stará Turá – městečko na moravsko-slovenském pomezí
V údolí mezi Malými a Bílými Karpaty pod vrcholem Velká Javorina se rozprostírá více než 8 a půl ...

SR: Myjava - centrum kopaničářského regionu
Vydejte sa na toulku po městě, které si ctí a chrání tradice, udržuje folklór svých předků a zve ...

SR: Čáry – kráska Záhorské nížiny
V údolí řeky Myjava, zhruba 22 km od okresního města Senica, se rozprostírá vesnička Čáry s množs...

SR, Brezová pod Bradlom – město osobností
Svérázné území kopanic se stalo domovem národního povědomí, alespoň tak jsme vnímali návštěvu měs...

SR, Čachtice – tajemný hrad
Nad obcí Čachtice se nachází zřícenina tajemného čachtického hradu. Jeho úkolem v minulosti bylo ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 26. 4. 2024
svátek:Oto
dnes:
pátek 26.4.
2 °C
zítra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X