www.infoglobe.cz » SR, Svidník – Dukelský dotek válečné historie

SR, Svidník – Dukelský dotek válečné historie

Publikováno: 9.5.2018
Jarní období je tím správným časem na výlet. Dny ještě nejsou tak horké a i turistů ještě tolik není. Dnes vás pozveme na severovýchod Slovenska, kde začíná hlavní sezona pro příznivce válečné historie. Navštívíme totiž Vojenské historické muzeum, kde budeme obdivovat bojiště na Dukle, ale také dotýkat se tanků a jiné těžké bojové techniky z 2. světové války.

Vojenské historické muzeum (Piešťany), respektive Muzejní oddělení Svidník bylo založeno v roce 1965 a specializuje se na období vojenských dějin Slovenska od roku 1914 do roku 1945. Hlavně na bojové operace v Karpatech, na budování československé branné moci a v neposlední řadě i na průběh karpatsko-dukelské operace či na partyzánské hnutí a osvobozování území východního Slovenska. Centrální expozice se nachází přímo ve městě Svidník. Sídlí v budově, která tvarem připomíná protitankovou minu. V parku nedaleko muzea se nachází externí expozice těžké vojenské techniky. V sousedství expozice stojí od roku 1954 monumentální památník sovětské armády, kde je pohřbeno přes 9 000 padlých vojáků.
Vojenské historické muzeum (Piešťany) – Muzejní oddělení Svidník

vojenská bojová technika   bunkry 3. čs. brigády 1. čs. armádního sboru v SSSR

My dnes ale navštívíme Vojenské přírodní muzeum na Dukle v severní části Laborecké vrchoviny. Lokalita se nachází přibližně 15 kilometrů od města Svidník, směrem na obce Nižný a Vyšný Komárnik ke státní hranici s Polskem.

vyhlídková věž (Dukla)

Snad nejvýraznější dominantou vojenského areálu je vyhlídková věž na Dukle. Vysoká je 49 metrů a nachází se na místě, kde v říjnu 1944 velitel 1. československého armádního sboru v SSSR (brigádní generál Ludvík Svoboda) měl jednu z mnoha velitelských pozorovatelen během bojů o Dukelský průsmyk a zemi pod ním. Ve vstupní hale vyhlídkové věže si můžete prohlédnout tyto výstavy: „Umělecká fotografie z bojů na východní frontě očima válečného fotografa“, „Válečné následky ve východoslovenském regionu“, „Odminování východoslovenského regionu a nálezy munice“, „Výstavba Památníku 1. československého armádního sboru v SSSR s válečným hřbitovem a výstavba vyhlídkové věže na Dukelském průsmyku“. K vidění je i výstava nálezů zbraní, munice, výstroje Rudé armády, 1. československého armádního sboru v SSSR a německého Wehrmachtu.

vojenská bojová technika

Interiér vstupní haly vyhlídkové věže je doplněn uměleckými díly od akademických sochařů A. Račka, J. Koreňa a F. Patočky. Z horní kopule vyhlídkové věže můžete vidět široký prostor Dukelského průsmyku a okolí, který byl na podzim a v zimě v roce 1944 dějištěm krvavých bojů mezi jednotkami Rudé armády, jednotkami 1. československého armádního sboru v SSSR na jedné straně a jednotkami německého Wehrmachtu na straně druhé. Vyhlídková věž je pro veřejnost otevřena od úterý do neděle od 9.00 do 17.00 hodin.

vojenský hřbitov s Památníkem čs. armádního sboru

Další pozoruhodnou památkou je Památník Československé armády na Dukle, který je zapsán mezi národní kulturní památky. Připomíná karpatsko-dukelskou vojenskou operaci, která proběhla na podzim 1944. Během bojů zde padlo přes 60 tisíc sovětských a československých vojáků. Památník vysoký 28 metrů postavili v roce 1949. Je zakomponován do vojenského hřbitova, který protíná kolonáda s bronzovými tabulemi. Tabule nesou jména 1 265 padlých příslušníků 1. čsl. armádního sboru. Okolí památníku s hřbitovem je rozlehlým vojenským muzeem pod otevřeným nebem.
přírodní expozice Vojenského muzea ve Svidníku

Samotné muzeum vzniklo v roce 1965, avšak současnou expozici reinstalovali v roce 1996 a dokumentuje bojové operace o strategický průchod přes Karpaty. Bývalé bojiště lze obdivovat i z výšky, kterou návštěvníkům poskytuje vyhlídková věž. V areálu přírodního muzea i kolem cesty do Svidníka je rozmístěno 55 kusů různé těžké bojové techniky z druhé světové války. V okolních lesích se dá i dnes ukrýt v zachovaných bunkrech. Do muzea patří i lokalita nazývaná Údolí smrti v okolí obce Kapišová, kde se odehrály nejtěžší boje s masivním nasazením tanků.

vojenská bojová technika, (c) VHU Bratislava

Díky výstavám, procházkám po památnících, lezení po tancích a fotografování se s bojovou technikou hravou formou seznámíte hlavně děti a mládež s historií, která by se už nikdy neměla opakovat.

GPS: 49°24'54.0"N 21°42'00.3"E

Zdroj a foto: OOCR Šariš-Bardějov, VHÚ Bratislava

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Kulturní akce severovýchodu Slovenska budou bohaté
Publikováno: 11.3.2023
Severovýchod Slovenska plánuje tento rok obnovit v plném lesku hlavní kulturní akce, které jsou pro něj charakteristické. Dominantní lákadla regionu by už měly být bez omezení.

SR, Svidník – turistika v okolí
Publikováno: 14.4.2021
Během zákazů vycházení a omezení souvisejících s koronavirovou pandemií se přesunulo těžiště turistiky do jednodenních vycházek v okolí svého bydliště. Obyvatelé měst a obcí tak znovu objevují krásu hor, lesů a přírody. My vás dnes zavedeme na severovýchodní Slovensko, přesněji do okolí okresního města Svidník.

SR: Výlet za lákadly severovýchodu Slovenska
Publikováno: 11.7.2021
V letních vedrech jsou snad nejlepšími místy pro odpočinek i zábavu koupaliště nebo hory. Proto se dnes vydáme za vodním osvěžením na severovýchod Slovenska a nevynecháme ani procházku zdejšími lesy či historickými místy.

Svidník: Vyhlídka s útulnou už slouží
Publikováno: 23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.

Kružlová: Nová netypická rozhledna ve tvaru náboje
Publikováno: 1.2.2022
V závěru minulého roku dokončili v obci Kružlová, přesněji v Údolí smrti, unikátní rozhlednu z kovu a dřeva vysokou 13,65 metrů, která má 4 poschodí a tvarem připomíná náboj do československé pušky vz. 24.

SR: Zimní dovolená na severovýchodě Slovenska
Publikováno: 19.1.2020
Vydejte se spolu s námi do severovýchodního Slovensko, které je atraktivní během celého roku. Zimní období však nabízí kouzelnější pohledy na krajinu, naskýtají se možnosti sjezdového lyžování i běžkování, ale můžete i relaxovat.

Zborov: Obnovený hrad se stal oblíbeným cílem výletů  
Publikováno: 27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.

SR, Bardejov – turistika v okolí
Publikováno: 21.4.2021
Po týdnu vás opět pozveme na nenáročnou procházku méně navštěvovanými lokalitami, tentokrát v okolí historického města Bardejov. Postupně vás zavedeme na nejvyšší vrch pohoří Čergov – Minčol, na jedinou horskou chatu daného pohoří i na rozhlednu na vrchu Žobrák.

SR, Bardejov – turistika v okolí II
Publikováno: 28.4.2021
Nejen notoricky známé Vysoké a Nízké Tatry či Velká a Malá Fatra, ale i menší pohoří na severovýchodě Slovenska se pyšní přírodou, chráněnými živočichy a rostlinami, ale i krásnými výhledy ze sítě obnovených rozhleden. Využijte proto příležitost mírného uvolňování opatření a poznejte tento méně navštěvovaný kout Slovenska.

SR, Prešovský kraj – region majestátních štítů
Publikováno: 2.5.2021
Po Prešově i středověkém Šarišském hradu se dnes vydáme do přírody. Odhalíme vám místo těžby drahého (Slovenského) opálu, projedeme na kole Lopušnou dolinu a absolvujeme turistický přechod Tatranskou magistrálou.

Bardějovské lázně: nová naučná stezka Sisi a její zastavení
Publikováno: 28.7.2019
Letošní novinkou v Bardějovských lázních je již skoro dokončená naučná stezka „Sisi a její zastavení“, která je věnována císařovně Alžbětě. Ta ve zdejších lázních strávila tři týdny.

SR, Zborov – obnovená perla severovýchodu Slovenska
Publikováno: 28.7.2019
Vedle historických památek města Bardějov a Bardějovských lázní se stále častějším cílem návštěvníků severovýchodního Slovenska stává hrad Zborov (Makovica). Je národní kulturní památkou a stejně jako vesnice na úpatí si nese zajímavou historii.

SR, Prešov – drahokam Šariše
Publikováno: 11.5.2016
Dnes se vydáme do třetího největšího města Slovenska, abychom poznali jeho krásy, památky i zajímavosti. Nachází se v kraji, který je po něm pojmenován. Město je známé díky soli i Turínskému plátnu a v neposlední řadě je vstupní branou do rázovitého regionu Šariš. Pokud jste tipovali, že je řeč o Prešově, tak jste uhodli.

SR, Bardějov – rozhledna Kamenná hora
Publikováno: 4.3.2018
V turisticky oblíbeném regionu Šariš přibyla nová atrakce – obnovená rozhledna na Kamenné hoře, kterou dnes navštívíme. Vychutnáme si nádherný výhled především na město Bardějov, řekneme si něco o jejím vzniku a inspirujeme vás dalšími tipy na výlety v jejím okolí.

Kružlová: Přijďte se podívat na největší nápis i místa tankových bojů
Publikováno: 24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.

SR: Prešov – metropole Šariše – VIDEO
Publikováno: 22.8.2017
Třetí největší město Slovenska byste rozhodně při návštěvě východní části země neměli vynechat. Patří totiž také mezi nejhezčí města oblasti s krásným historickým centrem a zároveň slouží jako vstupní brána Šariše – regionu cestovního ruchu s úžasnou přírodou, bohatou kulturní tradicí, významnou rusínskou menšinou a slavným UNESCO městem Bardějov. Co v Prešově navštívit?

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad I.
Publikováno: 9.2.2012
Už od pradávna vyrůstaly ve strategických polohách, téměř při všech významných obchodních cestách či vodních tocích, kamenné hrady, strážní věže či dokonce paláce. Z mnoha, kdysi obávaných sídel moci, se dnes dochovaly už jen ruiny opředené pověstmi. Dnes společně navštívíme jedinečnou zříceninu v regionu Šariš - Šarišský hrad.

Východní Slovensko: Region Šariš - Šarišský hrad II.
Publikováno: 16.2.2012
V minulosti patřil Šarišský hrad k nejvýznamnějším a nejrozsáhlejším hradům Uherska. I když dnes je z něj už jen zřícenina, určitě vás okouzlí. A to nejen svou velikostí.

SR, severovýchodní Slovensko – mezinárodní cyklistický okruh
Publikováno: 4.4.2018
Milovníci cyklistiky a výletů se již brzy dočkají unikátního cyklistického okruhu, který bude spojovat slovenské a polské lázeňské pohraniční obce a města. Jeho délka bude 230 kilometrů a výraznou měrou tak přispěje k rozvoji turismu severovýchodního Slovenska.

SR, Bardějovské lázně – deset důvodů k návštěvě
Publikováno: 21.5.2017
Při rozhodování se, kde si má člověk dát do pořádku zdraví nebo kvalitně strávit volný čas, má dnes neomezený výběr. Jak si tedy vybrat to nejlepší z nejlepšího? Přinášíme vám 10 důvodů, proč byste měli zvolit právě Bardějovské lázně.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 11. 6. 2023
svátek:Bruno
dnes:
neděle 11.6.
16 °C
zítra:
pondělí 12.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X