www.infoglobe.cz » SR: Tatranská Lomnice: Horalfest 2012 – byli jsme u toho - VIDEO

SR: Tatranská Lomnice: Horalfest 2012 – byli jsme u toho - VIDEO

Publikováno: 6.12.2012
Po dvou letech se opět uskutečnil oblíbený a na slovenské poměry nevídaný festival amatérské tvorby o horách - Horalfest. Množství návštěvníků, celoslovenské premiéry filmů, zajímavé workshopy a fantastická atmosféra jen umocňovaly motto tohoto festivalu - Najdi se v horách.

V Tatranské Lomnici se v poslední listopadový víkend konalo setkání určené pro milovníky hor a přírody jako takové. Redakce Infoglobe byla při tom a pokusí se vám zprostředkovat tuto akci očima návštěvníka.

Páteční večer
Naše redakce dorazila na akci těsně před slavnostním otevřením festivalu. V příjemném prostředí nejmenovaného penzionu panovala "horská" atmosféra, kterou umocňovala výstava krásných soutěžních fotografií, připravený velký sál se spoustou židlí, rozhovory návštěvníků mezi sebou a samozřejmě hudba, která jemně vyplnila tento pohodový prostor. Ani jsme se nenadáli a byl tu slavnostní začátek. Představitelé města a ředitel festivalu otevřeli tuto akci v galantním stylu, následně pak program pokračoval křtem nové knižní publikace Rozhledny od Ladislava Khandla. Křest to byl ryze tatranský. Knížka byla "pokřtěná" pravým, nefalšovaným chvojím z tatranského smrku.
Křest knihy Rozhledny


Večer s hostem festivaluPo krátké přestávce pokračoval večer debatou se zajímavým hostem. Tentokrát organizátoři pozvali známého slovenského horolezce Michala Orolína, který zdolal stovky výstupů v Tatrách a nejen tam. Za svou láskou (horolezectvím) procestoval celý svět. Lezl na štíty Alp, Kavkazu, Pamiru, Patagonie či Aljašky. U mnoha jeho zdolaných štítů se přitom jednalo o prvovýstup. Po přibližně hodinové diskusi a vyprávění jsme my, návštěvníci, dostali na výběr. Buď zůstaneme na místě a po chvilce si vychutnáme sledování soutěžních amatérských filmů o horách a lidech žijících v nich, nebo se přesuneme do vedlejší místnosti, kde souběžně začínala celoslovenská premiéra českého TELEfilmu, kde se můžeme dozvědět něco z historie a současnosti telemarkového lyžování. Co myslíte, pro kterou variantu jsme se rozhodli? Pro obě! Střídavě jsme se přesouvali mezi místnostmi. Po filmové premiéře ještě následovalo pásmo nesoutěžních outdoorových filmů, a tak náš páteční večer skončil až po půlnoci. Plni očekávání z následujícího festivalového dne jsme se vydali spát do hotelu, kde jsme byli ubytováni.

Slavnostní otevření festivalu

Festivalová sobota
Ráno bylo kruté, ještě i to zamračené počasí nás ovlivňovalo negativně. Ospalí jsme se vydali na snídani, která nás "nakopla" vstříc sobotnímu festivalovému dni. Měli jsme co dělat, abychom stihli literární snídaně, protože začínaly už o půl deváté. Sotva jsme se posadili, už začal program. Na úvod byl dost smutný, protože si organizátoři společně s festivalovým garantem paní Martou Rybkovou zavzpomínali na dlouholetého literárního garanta Horalfestu pana Hudáka, a také na dlouholetého účastníka festivalu z Čech pana Otípku, kteří již bohužel nejsou mezi námi. Po odeznění životopisů následovalo čtení jejich prací a řekneme vám, ani jedno oko nezůstalo suché. Po smutném úvodu program pokračoval workshopem s rozborem soutěžních děl a jejich dramatizováném čtení. Ke konci se atmosféra tak uvolnila, že místy nastávaly až výbuchy smíchu. Takto povzbuzeni jsme přešli do další místnosti, kde už mezitím začal fotografický workshop. Garant Tibor Škandík zde vysvětloval asi padesátce přítomných fotografů pravidla kompozice, ostrosti atd ... vystavených soutěžních fotografií. Mnohokrát přitom čelil oponentuře ze strany autorů. Bylo opravdu zajímavé sledovat celé toto dění, ze kterého si odnášíme množství fotografických rad a návodů. Po půl hodince jsme se opět přesunuli, tentokrát na poslední workshop, který byl věnován filmu. Po shlédnutí krátkých ukázek soutěžních filmů následovala, pro nás laiky, velmi zajímavá diskuse s filmovým garantem panem Ivanem Brachtlem. Plni nových vědomostí, možná i dovedností :-) jsme se přesunuli na oběd.

Literární workshop

fotografický workshopliterární workshopfotografický workshopPremiéra filmu

Po posílení a doplnění našich tukových zásob jsme se rozdělili. Zatímco kolegyně se vydala na Rainerovu chatu, kde organizátoři připravili přípitek s chatařem, já jsem dal přednost polednímu nesoutěžnímu promítání horských filmů. S příchodem šestnácté hodiny se najednou přítomné obecenstvo začalo podezřele obměňovat. Starší ročníky v předních řadách vystřídaly ty mladší. Když jsem nahlédl do programu, už mi bylo všechno jasné. Přesně o 16-té hodině totiž následovala druhá slovenská premiéra filmu Where the trail ends o bikeovaní.

Večer vítězů
Na večeři jsme se s kolegyní opět sešli. Vyprávěla mi své zážitky a já jí zase své. Poměrně rychle jsme se přesunuli do velkého sálu penzionu, kde začínal slavnostní večer vítězů. Místnost byla přeplněná lidmi až tak, že mnozí si neměli kam sednout. No na atmosféře to neubralo, právě naopak. Po znělce festivalu a oficialitách následovalo oceňování. Nejdříve v kategorii literatura, kde si první cenu odnesl Andrej Tymko z Popradu za prózu "Medvědí život pod psa", pak v kategorii fotografie, v níž se stal vítězem Ivan Kenéz z Ružomberku za sérii fotografií Metamorfózy Tater I. - III. a poslední oceňovanou kategorií byl film, kde se na prvním místě umístil Petr Uhrín z Martina za film Kamčatka. Vedle těchto hlavních ocenění byly udělovány i ceny diváka, chataře a čestná uznání. Program byl přerušován zpěvem a hrou na kytaru. O tyto hudební vstupy se postaral skvělý hudebník Edo Klena. Každého oceněného provázel bouřlivý potlesk a ukázky z vítězných děl byly sledovány se zatajeným dechem.

Předávání cen

Přípitek na afterpártyNa úplný závěr akce čekalo návštěvníky (tedy i nás) příjemné překvapení v podobě afterparty, kterou zahájili proslovem primátor města Vysoké Tatry pan Ing. Ján Mokoš a ředitel festivalu pan Stanislav Klaučo. My, účastníci festivalu, jsme si je už se sklenicí vínka v ruce se zájmem vyslechli, vděčně zatleskali za skvělý zážitek z tohoto festivalu a pustili se do připraveného občerstvení. Po ochutnání chlebíčků či pagáčů ještě následovala nervy drásající tombola :-). Nic jsme sice nevyhráli, ale za to si odnášíme horu skvělých zážitků a vzpomínek. Určitě si tento zajímavý festival nenecháme ujít ani za dva roky a už teď se těšíme, čím nás organizátoři překvapí.

Tombola

Oceněná vítězná díla si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách festivalu: www.horalfest.sk 

Text: Oskar Mažgút
Foto: Oskar Mažgút, Olga Maňáková, Klára Svobodová, Horalfest.sk

Video: Klára Svobodová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Festival infofest 2021 bude ONLINE!
Publikováno: 28.11.2021
Portál Infoglobe organizuje v pořadí čtvrtý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě.

INFOGLOBE – aplikace pro cestovatele
Publikováno: 7.2.2018
Pro všechny uživatele chytrých telefonů máme dobrou zprávu! Portál Infoglobe v těchto dnech spustil novou mobilní aplikaci, která vás provede těmi nejzajímavějšími místy naší planety a zároveň vám usnadní na základě vaší polohy vyhledávání tipů na výlety.

SR, Ružomberok: HORALFEST 2016 – festival umělecké tvorby o horách
Publikováno: 21.9.2016
9. ročník mezinárodního festivalu umělecké tvorby o horách – HORALFEST 2016 – vůbec poprvé opustí oblast Vysokých Tater a přesune se do městského prostředí. Domovem se mu na dva dny stane město Ružomberok.

SR: Belianská jeskyně – jediná zpřístupněná jeskyně v Tatranském národním parku
Publikováno: 31.10.2013
Tatranský národní park nabízí mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hluboká údolí, majestátné vodopády, průzračná plesa, nepopsatelně krásnou a bohatou faunu i flóru, ale také krásy ukryté v hlubinách země v podobě různých jeskyní, z nichž je pouze jedna jediná zpřístupněná pro veřejnost -Belianská jeskyně.

SR, Vysoké Tatry: Horalfest 2012 - 7. ročník mezinárodního festivalu amatérské tvorby o horách
Publikováno: 22.11.2012
Již zítra začíná ve Vysokých Tatrách skvělý a na slovenské poměry i ojedinělý festival věnovaný amatérské tvorbě o horách - Horalfest 2012. Jeho 7. ročník, který bude probíhat v Teniscentru v Tatranské Lomnici během následujících dvou dnů (23. a 24.11. 2012), se koná pod záštitou primátora Vysokých Tater Ing. Jana Mokoše.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnice I.
Publikováno: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice, jak je známe dnes, zachycují jen kousek z bohaté historie této unikátní památky. V následujících řádcích se podíváme na vývoj od prvního trolejbusu na světě až po současnou elektrifikovanou železnici.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Ski muzeum v Tatranské Lomnici
Pod druhým nejvyšším vrcholem Slovenska - Lomnickým štítem je malebná tatranská osada Tatranská L...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Zveme vás na procházku Novým a Starým Smokovcem, které katastrálně spadají pod největší město Slo...

SR: Vysoké Tatry - zimní šat
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...


Souvisejicí videa

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
16 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X