www.infoglobe.cz » USA: Aljaška - divoká a krásná I.

USA: Aljaška - divoká a krásná I.

Publikováno: 22.10.2012
Moje cesta na Aljašku začala dávno před odjezdem. Proč právě Aljaška, když krásných míst je opravdu spousta? Splnit si sen o cestování mi pomohl realizovat můj otec, vášnivý myslivec, který během 20 let procestoval skoro celý svět. Rozhodla jsem se, že se vydám po jeho stopách, zkusím navštívit místa, kde si užíval svou loveckou vášeň, i já budu lovit, ale jen fotografie!

Údolí Portage - jezero s ledovcem

17. 8. 2011

Amsterdam; Seattle; Anchorage

Sraz byl na letišti Praha Ruzyně (dnes Letiště Václava Havla), terminál II, v 7.15. Celní procedury v Praze proběhly bez potíží a stejně tak  let do Amsterdamu. Letiště v Amsterdamu, jak jseAnchoragem se dozvěděla, je známé dodržováním přísných předpisů. Co se týká celních kontrol a prohlídek před odletem, zvládli jsme vše bez potíží. 

Na místo jsme dorazili okolo 22. hodiny místního času, tedy 24 hodin po odletu z Prahy. Cesta byla opravdu náročná. Na letišti nás čekala průvodkyně Dáša, která zde na Aljašce bydlí už skoro 13 let.

První ubytování – na ulici 5th Avenue v centru Anchorage -  hotel Days Inn. Do stejného hotelu se vrátíme na konci naší cesty a strávíme zde dvě poslední noci.

18. 8. 2011

Anchorage; Lake Hood; Seward Highway; poloostrov Kenai; Turnagain Arm; Portage; Hope

Snídáme mimo hotel, v restauraci Country Kitchen. Snídaně v ubytovacích zařízeních USA jsou odlišné od těch, na které jsme zvyklí v Čechách. Především Američané „neznají“ slané pečivo, převážná většina těchto produktů má více či méně sladký nádech. Pokud chcete „slanou snídani“, musíte jít do restaurace a připlatit si…  

Specialitou USA   je úhrada za konzumaci. Velmi neradi rozpočítávají účet podle jednotlivého zákazníka. Cena v menu je uvedena bez DPH a bez spropitného. Avšak obě tyto položky zaplatit musíte. Pokud vám počítají spropitné na jednotlivce, je celková odměna obsluhy menší, než když je na vás nahlíženo jako na skupinu – proto je tlak tak silný.

Lake Hood - hydroplán

Po snídani vyrážíme směr letiště a jezero Lake Hood, kde  je největší přístaviště hydroplánů na světě. Opravdu pastva pro oči pro milovníky letadel!

Vyrážíme na první úžasné místo - poloostrov Kenai. Jedeme podél zálivu, který se vyznačuje jedním z nejvyšších rozdílů hladin mezi přílivem a odlivem. Máte-li to štěstí a jste při tom, když se vysoká vlna žene do zálivu, je to skvělý zážitek. Zaznamenáváme první úspěch, díky naší průvodkyni v dáli na skále vidíme medvěda černého, baribala. Sama potvrzuje, že jejich výskyt v tomto místě není moc obvyklý, takže pro nás úspěch hned první den! V dálce se nám také ukáží bílé Dallovy ovce (jediný divoký čistě bílý druh na světě). Bohužel počasí se začíná rychle kazit. Pokračujeme horským průsmykem Turnagain. Na konci údolí je jezero, do kterého ústí ledovec Portage. V jezeře občas plavou krásně modré kry. V oblasti jsou také vidět rozpadlé sruby zničené ohromným zemětřesením v roce 1964. Krajina celkově vypadá velmi zvláštně, trochu jako „měsíční“, je zde spousta uschlých stromů, které trčí do výšky, i toto je následek zemětřesení, kdy se pohnula země a moře bylo náhle výš než pevnina.

Poloostrov Kenai

Bohužel, déšť neustává. Naše fotografická vášeň díky nepřízni počasí není ukojena, tak zkoušíme ještě jednu zastávku. Je to malá zátoka, která v dáli skrývá na břehu sedícího orla bělohlavého. Je poměrně daleko od břehu. Moře sice ustoupilo, ale to bahno před námi neláká, takže chlapi zkoušejí vylézt na skály v okolí, aby se přiblížili a měli větší šanci získat pěkný snímek. Dáša má zcela jiné plány, prochází se po okolí a možná náhodou, možná cíleně, se proplétá bujnou vegetací a po chvilce nachází krásné hříbky. Jak se dozvídáme, na Aljašce houby nikdo nesbírá. Když si v restauraci dáte steak na houbách, převážně se jedná o žampiony. „Domorodci“ houby neznají a nevěří, že jsou jedlé.

Discovery CabinetJedeme dál k městečku Hope. Jsme ubytováni v místě, které se jmenuje Discovery Cabinet. Nachází se tu asi 10 srubů včetně hlavní budovy, která je zázemím pro celý komplex. V celém areálu jsou sruby odemčené. Turisté jsou zvyklí nejenže nikdo nic neukradne, ale ani neponičí, ani nepoškodí. Po příjezdu je třeba kontaktovat majitelku prostřednictvím telefonu na hlavní budově a domluvit vše potřebné. Večerní program - návštěva baru Seaview v městečku Hope. Máme příležitost nasát atmosféru místního oblíbeného podniku. Jsme plni zážitků a těšíme se na další!

V příštím díle se podíváme do přístavu Seward a k ledovci Exit.

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Aljaška: Juneau – za ledovci
Publikováno: 12.6.2020
Dnes navážeme na procházku z minulého týdne, kdy jsme se vydali do hlavního města největšího amerického státu.

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikováno: 25.10.2013
Předchozí články měly nastínit atmosféru, kterou může cizinec ve Spojených státech pociťovat. Dnes se vydáme do ulic nejdůležitějšího města amerického severozápadu.

USA: Yellowstone
Publikováno: 15.11.2013
V Americe najdete velké množství přírodních parků. Možná se vám vybaví ještě Yosemite, Wrangell-St. Elias (vůbec největší národní park v USA) či Denali.

USA: Denver – coloradské mílové město
Publikováno: 1.11.2022
Za velkou louží, jak se Spojeným státům lidově říká, navštívíme hlavní a zároveň největší město státu Colorado – Denver. Toto více než 600tisícové město leží v nadmořské výšce jedné míle, což je cca 1,6 kilometru, proto se i mnoha Američany označuje městem mílové výšky.

USA: Denver – coloradské mílové město II
Publikováno: 8.11.2022
Poté co jsme si představili oblast v okolí Denveru a řekli si něco z jeho historie, se dnes vydáme za památkami. Nebudou to jen stavby, ale i legendární sportovní kluby či zajímavá přírodní místa, která byste určitě neměli vynechat.

USA: Pensylvánie – železniční město Altoona
Publikováno: 20.8.2017
Nejbližší týdny budeme objevovat známá i méně známá místa Spojených států amerických. Naši pouť za velkou louží začneme v Pensylvánii, která se nachází v severovýchodní části země.

USA: Virginie – Arlingtonský národní hřbitov
Publikováno: 3.9.2017
Podzim je přede dveřmi, a proto se v rámci toulek po Spojených státech amerických vydáme na pietní místo ve městě Arlington.

USA, Washington D. C. – hlavní město
Publikováno: 10.9.2017
Mezi nejnavštěvovanější americká města zcela určitě patří hlavní město Spojených států amerických – Washington D. C. Dnes vás zveme k jeho prohlídce a společně navštívíme různé pamětihodnosti, monumenty nebo zákoutí.

USA, Aljaška: Anchorage – brána na Aljašku
Publikováno: 29.5.2020
Dnes vás vezmeme na nespoutanou Aljašku, do jejího největšího města Anchorage, které se chlubí velmi poetickou přezdívkou – Město světel a květin.

USA, Aljaška – Juneau
Publikováno: 5.6.2020
Do hlavního města Aljašky – Juneau – nevede žádná silnice. Už jen proto se jedná o poměrně netradiční lokalitu. Můžete sem vyrazit buď na lodi, nebo letadlem. Nachází se na pevninském výběžku na jihu státu a od Tichého oceánu ho dělí síť ostrovů. Navzdory své odlehlosti je Juneau vyhledávaným a lákavým turistickým cílem s velkou nabídkou zajímavých přírodních lokalit, kterým jednoznačně dominuje ledovec Mendenhall (asi 20 kilometrů severozápadně od Juneau).

USA: Philadelphia - život v ulicích II.
Publikováno: 11.8.2013
V downtownu nelze přehlédnout City Hall (Radnici) v empírovém stylu se sochou zakladatele Williama Penna na vrcholu. Též v centru najdeme Independence Hall, která je zapsaná v seznamu UNESCO a kde byla podepsána výše zmíněná Deklarace Nezávislosti USA.

USA: Niagarské vodopády - na hranici dvou států
Publikováno: 14.7.2013
Výlet na Niagarské vodopády jsem společně se svými třemi kolegyněmi z řad au-pair podnikla krátce před ukončením svého dvouletého pobytu v USA. Pro au-pairs ze státu New York je zřejmě nepsanou povinností Niagarské vodopády navštívit, protože jsem ve svém okolí doopravdy nepotkala nikoho, kdo by je nenavšívil, nebo se k tomu v budoucnu nechystal.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

USA: Aljaška - divoká a krásná II.
Publikováno: 29.10.2012
Druhý den vyrážíme k přístavnímu městečku Seward, cestou se zastavíme u divoké řeky a den zakončíme prohlídkou výzkumného střediska mořského ekosystému Aljašky. Celý následující den je věnován skalnaté krajině ledu - NP Kenai Fjords.

USA: Aljaška - divoká a krásná III.
Publikováno: 5.11.2012
Dálnicí, která navazuje na Seward Highway - hlavní silnici tohoto poloostrova, směřujeme do chráněné oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Nejprve ale návštěva v rodině musherů a jejich huňatých tažných psů. Další den věnujeme poznáním orla bělohlavého a hnědého.

USA: Aljaška - divoká a krásná IV.
Publikováno: 12.11.2012
Několik pokusů o zahlédnutí dalších orlů bylo málo úspěšné, ale směrem do sedla zelených kopců nám zkřížila cestu losí dáma. Další den nás čeká zlatokopecký ráj a farmy sobů a pižmoňů.

USA: Aljaška - divoká a krásná V.
Publikováno: 19.11.2012
Dnes máme před sebou dlouhý přejezd z Hatcher Pass do Národního parku Denali, pokud bychom jeli bez zastávky, potřebujeme minimálně 4 hodiny.

USA: Aljaška - divoká a krásná VI.
Publikováno: 26.11.2012
Dnešní prohlídka Denali parku zabere celý den (resp. i několik dnů). Vstupenky máme zajištěny předem, ubytováni jsme poblíž parku, abychom na místě byli včas, nejlépe v první řadě, ať máme vhodné sedadlo pro nejlepší výhled.

USA: Aljaška - divoká a krásná VII.
Publikováno: 3.12.2012
Podle původního plánu odpočinkový den, nicméně po dohodě se všemi účastníky se program mění, přes Fairbanks pouze projedeme, budeme pokračovat na Yukon, a pokud se zadaří, pokoříme severní polární kruh.

USA: Aljaška - divoká a krásná VIII.
Publikováno: 10.12.2012
Sraz je v 8 hodin na snídani. Vzhledem k včerejšímu pozdnímu návratu, teprve nyní zvolíme program na dnešek. Je rozhodnuto, opouštíme Fairbanks a směřujeme na Chena Hot Springs k termálním pramenům.

USA: Aljaška - divoká a krásná IX.
Publikováno: 17.12.2012
Oblast Tangle Lakes je oblíbené místo pro kempování. Celý region často využívají rybáři pro ukojení své vášně. Spleť jezer a řek, které zde protkávají kopcovitou krajinu, jim nabízí spoustu příležitostí. Dnes na nás čekají krásné vyhlídky.

USA: Aljaška - divoká a krásná XIII.
Publikováno: 14.1.2013
Dnes poprvé je „budíček“ později než obvykle. Naše fotografická expedice končí. Zbývá nakoupit pár suvenýrů, zabalit a připravit se na zítřejší návrat domů.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.

USA: Boston II. - místa, která nesmíte vynechat
Publikováno: 18.5.2013
Boston je samozřejmě pozoruhodný svými historickými památkami, ale jsou zde i další místa, která by návštěvník neměl vynechat, pokud má být jeho návštěva kompletní. Mají specifické kouzlo a atmosféru a i když na ně každoročně míří tisíce turistů, každý si je může svým způsobem vychutnat.

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikováno: 17.6.2013
Téměř dva roky jsem v rámci au-pair progamu pobývala na předměstí tohoto centra celé zeměkoule. Popis všech atrakcí, které stojí za vidění, by vydal na několik článků. New York je nejmonumentálnějším symbolem úrovně světové civilizace. Skládá se z pěti městských obvodů - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

Aljaška a Aleuty
Publikováno: 9.4.2010
Poloostrov Aljaška, představující oblast nedotčené a divoké přírody, je největším a zároveň nejméně osídleným státem USA.


Souvisejicí fotogalerie

USA, Arlington – místo hrdinů
Podzim je také obdobím vzpomínek na ty, jejichž pouť tu už skončila. Proto se vydáme na pietní mí...

USA, Baltimore – hlavní město památek
Navštivte spolu s námi největší město státu Maryland – Baltimore. Přístavnímu městu dominují lodě...

USA: Aljaška - fauna
Jedno z míst na světě, kde v opravdové divočině potkáte plno predátorů tváří v tvář. Cestu vám zk...

USA: Aljaška - příroda
Země plná přírodní krásy, rezervací a národních parků. Členité pohoří a ledovce střídá arktická t...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2022
Vánoční trhy patří neodmyslitelně k předvánočnímu období. Tentokrát vás pozveme k našim sousedům. Začneme v Praze, kde se od 26. listopadu 2022 do 6. ledna 2023 rozzáří Staroměstské náměstí.
22.11.2022
Město Vysoké Tatry spolu s městem Zakopané zrealizovalo projekt tatranských cyklotras, jehož cílem bylo zvýšení dostupnosti přírodního a kulturního dědictví na obou stranách Tater, a to prostřednictvím rozvoje rekreační infrastruktury.
15.11.2022
Když se největší barokní venkovské sídlo Rakouska oděje do zimních šatů, jeho nádvoří rozzáří tisíce světélek, vzduchem se šíří vůně pražených mandlí nebo lahodných punčových variací a scéna na zámeckém nádvoří patří tradičním tónům vánočních písní, můžete se těšit na nezapomenutelný (před)vánoční zážitek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 27. 11. 2022
svátek:Xenie
dnes:
neděle 27.11.
-2 °C
zítra:
pondělí 28.11.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X