www.infoglobe.cz » USA: Aljaška - divoká a krásná IV.

USA: Aljaška - divoká a krásná IV.

Publikováno: 12.11.2012
Několik pokusů o zahlédnutí dalších orlů bylo málo úspěšné, ale směrem do sedla zelených kopců nám zkřížila cestu losí dáma. Další den nás čeká zlatokopecký ráj a farmy sobů a pižmoňů.

23. 8. 2011

Homer; Grenwick Glacier; Homer Spit; Anchor Point; Palmer; Talkeetna Mountains; Hatcher Pass

Probouzíme se opět do deštivého mlhavého dne. Nedá se nic dělat, ledovec Grenwick si prostě neužijeme! Po snídani okolo 10. hodiny se ještě jednou vracíme na Homer Spit, kde hledáme naše oblíbené orly bělohlavé. Pár snímků pořídíme a opouštíme přístav. Cestou zpět se ještě zastavujeme na „šrotišti“, je na začátku plivance, jsou zde opravdu skvosty. Najdete tady vraky lodí, vozů a nějaký ten autobus. Místo má své osobité kouzlo a vraky to tu nehyzdí…

Vrakoviště v přístavu Homer

Vydáváme se na další cestu, tentokrát je naším cílem Hatcher Pass v pohoří Talkeetna  Mountains.  Máme před sebou ještě dlouhou cestu. Dávám na radu Dáši a pečlivě sleduji vše, co se děje kolem silnice, kterou projíždíme. Náhle vidím skupinku Japonců, jak cosi fotí. Není sice kde zastavit, uhnout ze silnice nebo odbočit, tak prostě jen zastavíme jako dalších asi pět vozidel a jdeme zjistit, co se tady děje. Kousek od nás vidíme statnou losí ženskou, která se prochází ve vodě a pěkně se cpe… Všichni se radují z pořízených snímků.

Losí samice

Projíždíme městem Palmer a dostáváme se do nádherného romantického místa uprostřed kopců. Jmenuje se Hatcher Pass. V sedle obklopeném zelenými kopci   je asi deset chatek a jedna hlavní budova. Romantika jako blázen!

24. 8. 2011

Hatcher Pass Lodge – takhle se jmenuje naše ubytování v horském průsmyku Hatcher Pass. Tohle úžasné místo se nachází asi 12 mil (19 km) od Palmeru. Průsmyk je pojmenován po Robertu Hatcherovi, významném těžaři. Robert Lee Hatcher (1867-1950) se zasloužil o rozvoj těžby zlata v této oblasti. Vybudoval doly a silnice a jeho objev žíly „Scyscraper“ změnil bývalé nevýznamné rýžoviště Willow Creek v zlatokopecký ráj.

Historical State Mine Park

Výhled z okna je famózní, všude kolem zelené údolí, které je rámováno vrcholky okolních kopců, a přímo před námi ledovec Pioneer.

Po snídani se posouváme kousek dál od naší lodge, navštívíme Independence Historical State Mine Park. To, co se nyní nazývá tímto parkem, zahrnuje dva zlaté doly. První, The Alaska Free Gold (Martin) v pohoří  Skyscraper, a Historical State Mine Park Independence Mine v pohoří Granite. V roce 1906 tady Robert Lee Hatcher objevil první zlatou žílu, a zahájil tak těžbu zlata v této oblasti. Máme před sebou zlatý důl, tak jak v minulosti vypadal. Některé domy jsou zachovány více, jiné méně. Důl byl tvořen spoustou objektů s různým využitím a množstvím těžebních štol. V dřevěných staveních je podrobně popsána těžba zlata. Jsou zde vysvětleny rozdíly v jednotlivých postupech, ukázky vybavení těžařů, různé vrtačky, nástroje, nářadí. Prohlížíme dům, který sloužil zlatokopům, jsou tu místnosti pro jednotlivé činnosti, perfektně popsané, přestože v domě nikdo není a vstup je volný, nic se tu neztrácí. Návštěvníci si mohou prohlédnout důl se vším, co k původní těžbě patřilo.

Vracíme se k autu, v plánu je zhlédnout rodinku bobrů, jak staví své praktické obydlí.  Dáša, která se vyzná, nalézá bobří hrad i hráz, ale bobři mají siestu a očividně je vůbec nezajímá, že je tu parta fotekchtivých turistů. Jedeme do Palmeru, kde navštívíme Reindeer Farm – farmu, kde jsou chováni především sobi karibu. Vítá nás příjemná průvodkyně a všichni vyfasují jakousi dobrotu, granule, které sobům velmi chutnají. Nejdříve si poslechneme základní informace o farmě a jejích obyvatelích. Kromě sobů, dalším zástupcem živočišné říše, který obývá tuto farmu, je bizon. Bizon americký je největší savec amerického kontinentu.

Reindeer Farm

Opouštíme Reindeer Farm a přesouváme se k řece, kde můžeme sledovat lososy, kteří vyskakují z vody a snaží se překonat hráz.

Další zastávka – The Musk Ox Farm (farma pižmoňů) nedaleko Palmeru. Pižmoň severní je velké, zavalité zvíře, které pokrývá srst někde až 90 cm dlouhá. Jsou zde vystaveny ukázky všech typů srstí, které pokrývají toto ohromné tělo, a vše si můžete osahat. Ta nejkvalitnější se jmenuje qiviut - je to měkoučká vlna, kvalitnější než kašmír asijských koz. Obyvatelé severských zemí původně používali tuto vlnu jako dokonalý izolační materiál v dlouhých mrazivých zimách. Nyní se z ní pletou různé čepice, šály a jiné oblečení. Prohlídka této farmy byla posledním cílem dnešního programu, vracíme se do chatek a jdeme spát.

V příštím díle přejedeme nejvyšší most na Aljašce a u horského jezera překvapíme celkem akčního bobra.

Text a foto: Magdaléna Radostová

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: Aljaška - divoká a krásná I.
Publikováno: 22.10.2012
Moje cesta na Aljašku začala dávno před odjezdem. Proč právě Aljaška, když krásných míst je opravdu spousta? Splnit si sen o cestování mi pomohl realizovat můj otec, vášnivý myslivec, který během 20 let procestoval skoro celý svět. Rozhodla jsem se, že se vydám po jeho stopách, zkusím navštívit místa, kde si užíval svou loveckou vášeň, i já budu lovit, ale jen fotografie!

USA: Idaho - Bramborový stát
Publikováno: 17.1.2014
Minulý díl jsme strávili v Universal Studios Theme Park. Byl to vskutku velkolepý zážitek, a tak přesun na sever do Idaha se může zdát být poněkud fádnější.

USA: Yellowstone
Publikováno: 15.11.2013
V Americe najdete velké množství přírodních parků. Možná se vám vybaví ještě Yosemite, Wrangell-St. Elias (vůbec největší národní park v USA) či Denali.

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikováno: 25.10.2013
Předchozí články měly nastínit atmosféru, kterou může cizinec ve Spojených státech pociťovat. Dnes se vydáme do ulic nejdůležitějšího města amerického severozápadu.

USA: Niagarské vodopády - na hranici dvou států
Publikováno: 14.7.2013
Výlet na Niagarské vodopády jsem společně se svými třemi kolegyněmi z řad au-pair podnikla krátce před ukončením svého dvouletého pobytu v USA. Pro au-pairs ze státu New York je zřejmě nepsanou povinností Niagarské vodopády navštívit, protože jsem ve svém okolí doopravdy nepotkala nikoho, kdo by je nenavšívil, nebo se k tomu v budoucnu nechystal.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

USA: Boston II. - místa, která nesmíte vynechat
Publikováno: 18.5.2013
Boston je samozřejmě pozoruhodný svými historickými památkami, ale jsou zde i další místa, která by návštěvník neměl vynechat, pokud má být jeho návštěva kompletní. Mají specifické kouzlo a atmosféru a i když na ně každoročně míří tisíce turistů, každý si je může svým způsobem vychutnat.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.

USA: Aljaška - divoká a krásná XIII.
Publikováno: 14.1.2013
Dnes poprvé je „budíček“ později než obvykle. Naše fotografická expedice končí. Zbývá nakoupit pár suvenýrů, zabalit a připravit se na zítřejší návrat domů.

USA: Aljaška - divoká a krásná IX.
Publikováno: 17.12.2012
Oblast Tangle Lakes je oblíbené místo pro kempování. Celý region často využívají rybáři pro ukojení své vášně. Spleť jezer a řek, které zde protkávají kopcovitou krajinu, jim nabízí spoustu příležitostí. Dnes na nás čekají krásné vyhlídky.

USA: Aljaška - divoká a krásná VIII.
Publikováno: 10.12.2012
Sraz je v 8 hodin na snídani. Vzhledem k včerejšímu pozdnímu návratu, teprve nyní zvolíme program na dnešek. Je rozhodnuto, opouštíme Fairbanks a směřujeme na Chena Hot Springs k termálním pramenům.

USA: Aljaška - divoká a krásná VII.
Publikováno: 3.12.2012
Podle původního plánu odpočinkový den, nicméně po dohodě se všemi účastníky se program mění, přes Fairbanks pouze projedeme, budeme pokračovat na Yukon, a pokud se zadaří, pokoříme severní polární kruh.

USA: Aljaška - divoká a krásná VI.
Publikováno: 26.11.2012
Dnešní prohlídka Denali parku zabere celý den (resp. i několik dnů). Vstupenky máme zajištěny předem, ubytováni jsme poblíž parku, abychom na místě byli včas, nejlépe v první řadě, ať máme vhodné sedadlo pro nejlepší výhled.

USA: Aljaška - divoká a krásná V.
Publikováno: 19.11.2012
Dnes máme před sebou dlouhý přejezd z Hatcher Pass do Národního parku Denali, pokud bychom jeli bez zastávky, potřebujeme minimálně 4 hodiny.

USA: Aljaška - divoká a krásná II.
Publikováno: 29.10.2012
Druhý den vyrážíme k přístavnímu městečku Seward, cestou se zastavíme u divoké řeky a den zakončíme prohlídkou výzkumného střediska mořského ekosystému Aljašky. Celý následující den je věnován skalnaté krajině ledu - NP Kenai Fjords.

USA: Aljaška - divoká a krásná III.
Publikováno: 5.11.2012
Dálnicí, která navazuje na Seward Highway - hlavní silnici tohoto poloostrova, směřujeme do chráněné oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Nejprve ale návštěva v rodině musherů a jejich huňatých tažných psů. Další den věnujeme poznáním orla bělohlavého a hnědého.

USA: Aljaška - divoká a krásná XI.
Publikováno: 31.12.2012
Dnes nás čeká přejezd z McCarthy do Valdez. Jak jsem už uváděla, větší část silnice byla postavena místo bývalé železniční tratě Copper River and Northwestern Railway. Zajištění služeb podél této silnice je naprosto minimální, benzínová stanice zde není ani jediná.

USA: Aljaška - divoká a krásná X.
Publikováno: 24.12.2012
Již po několikáté si říkám, toto místo nic nepřekoná, taková romantika, že větší už nemohu zažít. A následuje další den, další zážitky a opět naprosto úžasná krajina, ubytování, no prostě paráda!


Souvisejicí fotogalerie

USA: Aljaška - fauna
Jedno z míst na světě, kde v opravdové divočině potkáte plno predátorů tváří v tvář. Cestu vám zk...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
2 °C
zítra:
pátek 15.11.
7 °C