www.infoglobe.cz » USA: Aljaška - divoká a krásná X.

USA: Aljaška - divoká a krásná X.

Publikováno: 24.12.2012
Již po několikáté si říkám, toto místo nic nepřekoná, taková romantika, že větší už nemohu zažít. A následuje další den, další zážitky a opět naprosto úžasná krajina, ubytování, no prostě paráda!

30. 8. 2011

McCarthy; Kennecott; Kennicott; Wrangell-St.Elias National Park and Preserve; Root Glacier; Blackburn; Sourdough Rock Glacier

Tak tedy, jsme v malé vesničce jménem McCarthy.Přivedla nás sem “nejhorší silnice na světě”. Kdysi tudy vedla železnice, po které se dopravovala měděná ruda k moři. Jsme ubytovaní v samém centru největšího Národního parku Wrangell - St. Elias, v oblasti Kennicott. V maličké osadě McCarthy, kde se zastavil život před 70 lety, stejně tak jako v kdysi druhém největším dole na měď na světě. Užíváme si pohostinnost starobylého hotelu Ma Johnson. Všichni, kdo touží nasát pravou dobrodružnou atmosféru, přenést se v myšlenkách o desítky let zpátky a snít svůj sen o pravé divočině, by tento hotel neměli vynechat. Každý pokoj je unikátní. Stěny zdobí zajímavé artefakty z McCarthy nebo Kennicottu.

NP Wrangell, osada McCarthy - ubytováníNP Wrangell, osada McCarthy - ubytováníNP Wrangell, osada McCarthy - ubytování

Městečko má cca 40 místních obyvatel, kteří zde žijí po celý rok, nicméně turistická sezóna je výrazně kratší, začíná zjara (spíše od května) - to je závislé na počasí, a končí 5. září. Sezónní zaměstnanci si poté musejí hledat zaměstnání v jiném regionu. Zásobování oblasti v zimním období je zajištěno po zamrzlé řece.

Hned po snídani nás čeká cesta minibusem. Jedeme se podívat na nejvýnosnější důl na Aljašce, Kennecott. Cesta busem trvá asi 40 minut nebo můžete jít pěšky. Zachováno zde zůstalo hornické město s jeho historickými budovami. Začínáme návštěvou Visitor Centra, kde shlédneme dokumentární film, který vypráví o zašlé slávě tohoto měděného dolu. Měď tu byla objevena v roce 1900.

Kennicott - bývalý měděný důl

Po objevení ohromných zásob mědi v oblasti, nastala zásadní překážka v rozvoji její těžby - jak dopravit měděnou rudu z Kennicottu do přímořského města Cordova. Odtud po řece až do Tacomy (stát Washington), kde stály tavicí pece a měď byla dále zpracovávána. Michael J. Heney, specialista na stavbu železnic, byl požádán, aby na její stavbu dohlédl. Výstavba železnice byla zahájena v roce 1908 v Cordově, trvala tři roky a po dosažení dolů Kennecott byla dlouhá 196 mil. Železnice za dobu své existence přepravila měď za téměř 200 mil. tehdejších dolarů. V bezprostřední blízkosti dolů pomalu začínalo vyrůstat město Kennicott

Kennicott GlacierLedovce v NP Wrangell St. EliasPodzim v NP Wrangell, St. Elias

Měděné doly byly uzavřeny v listopadu roku 1938, v době, kdy výrazně poklesla cena mědi. Poslední vlak odvezl i zbývající část místních obyvatel. O několik let později těžařská společnost udělala nebývalou věc. V roce 1941 darovala celou trať Copper River Northwestern Railway federální vládě, aby ji mohla využít pro výstavbu rachlostní silnice, jako dar pro všechny obyvatele Aljašky. McCarthy a část Kennicottu jsou nyní v soukromém vlastnictví.

Podzim v NP Wrangell, St. Elias

Počasí je naprosto luxusní, sluníčko téměř pálí, nejdříve si důkladně prohlédneme celý měděný důl a poté pokračujeme podél ledovců Kennicott a Root Glaciers. Cesta je dlouhá asi 1,5 míle. Od průvodkyně se dozvídáme, že výskyt medvěda černého baribala je v těchto místech více než častý. Na tuto skutečnost upozorňuje velké množství informačních cedulí, kde je rovněž popsáno, jak se v oblasti chovat a co dělat při setkání s medvědem. Jsme již téměř na konci stezky, která nyní pokračuje přímo po ledovci. Povrch je velmi kluzký, hrozí nějaký úraz, raději volím stejnou alternativu jako dva kolegové z party, obracím se zpět a hodlám pořídit pěkné snímky z celé trasy, které jsem zatím nestihla.

Aljaška

Díky příznivému počasí dochází ke změně našeho programu. Navíc je zařazen vyhlídkový let cessnou. Mountain Tour nám představí třináct nejvýznamnějších ledovců v oblasti. Proletíme šest údolí, která rámují skalní formace, a uvidíme dvě nejdůležitější pohoří. Na jihovýchodě si prohlédneme ruiny mostu Nizina Bridge z roku 1920 a ohromný masiv Sourdough Rock Glacier. Nepopsatelné! Vidět tu nádheru z výšky je zážitek, na který se nezapomíná! Ještě večer, když zavřu oči, promítá se mi celý let před očima.

NP WrangellNP WrangellNP Wrangell

Po probuzení se vydáme opět na cestu, například ke kdysi známé a důležité železniční stanici Chitina nebo úzkým kaňonem, z jehož srázů se řítí vodopády, a cestu nám zkříží medvěd baribal.

 

Text a foto: Magdaléna RadostováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: Aljaška - divoká a krásná III.
Publikováno: 5.11.2012
Dálnicí, která navazuje na Seward Highway - hlavní silnici tohoto poloostrova, směřujeme do chráněné oblasti divočiny Kenai National Wildlife Refuge. Nejprve ale návštěva v rodině musherů a jejich huňatých tažných psů. Další den věnujeme poznáním orla bělohlavého a hnědého.

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikováno: 25.10.2013
Předchozí články měly nastínit atmosféru, kterou může cizinec ve Spojených státech pociťovat. Dnes se vydáme do ulic nejdůležitějšího města amerického severozápadu.

USA: Niagarské vodopády - na hranici dvou států
Publikováno: 14.7.2013
Výlet na Niagarské vodopády jsem společně se svými třemi kolegyněmi z řad au-pair podnikla krátce před ukončením svého dvouletého pobytu v USA. Pro au-pairs ze státu New York je zřejmě nepsanou povinností Niagarské vodopády navštívit, protože jsem ve svém okolí doopravdy nepotkala nikoho, kdo by je nenavšívil, nebo se k tomu v budoucnu nechystal.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikováno: 17.6.2013
Téměř dva roky jsem v rámci au-pair progamu pobývala na předměstí tohoto centra celé zeměkoule. Popis všech atrakcí, které stojí za vidění, by vydal na několik článků. New York je nejmonumentálnějším symbolem úrovně světové civilizace. Skládá se z pěti městských obvodů - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: Boston I. - stěžejní město americké historie
Publikováno: 11.5.2013
Boston, hlavní město státu Massachusetts a centrum Nové Anglie, hraje nezastupitelnou roli v americké historii. Byl založen roku 1630 a odehrála se zde klíčová událost americká revoluce - bostonský čajový dýchánek. Návštěva města je skoro jako procházka americkou historií, i díky tomu, že Boston byl v mnohém první.

USA: Aljaška - divoká a krásná XIII.
Publikováno: 14.1.2013
Dnes poprvé je „budíček“ později než obvykle. Naše fotografická expedice končí. Zbývá nakoupit pár suvenýrů, zabalit a připravit se na zítřejší návrat domů.

USA: Aljaška - divoká a krásná XII.
Publikováno: 7.1.2013
Na návštěvu ostrova Katmai máme jen dnešek, proto vše přesně plánujeme, škoda každé časové ztráty. Víte, co udělat, když se před vámi náhle objeví medvěd? Je třeba zachovat patřičný odstup, nehledět medvědovi zpříma do očí, neutíkat - medvěd je určitě rychlejší než vy, ale hovořit k němu klidným hlasem a opatrně couvat. Nicméně přes všechna doporučení je lépe tomuto setkání předejít.

USA: Aljaška - divoká a krásná VIII.
Publikováno: 10.12.2012
Sraz je v 8 hodin na snídani. Vzhledem k včerejšímu pozdnímu návratu, teprve nyní zvolíme program na dnešek. Je rozhodnuto, opouštíme Fairbanks a směřujeme na Chena Hot Springs k termálním pramenům.

USA: Aljaška - divoká a krásná VII.
Publikováno: 3.12.2012
Podle původního plánu odpočinkový den, nicméně po dohodě se všemi účastníky se program mění, přes Fairbanks pouze projedeme, budeme pokračovat na Yukon, a pokud se zadaří, pokoříme severní polární kruh.

USA: Aljaška - divoká a krásná VI.
Publikováno: 26.11.2012
Dnešní prohlídka Denali parku zabere celý den (resp. i několik dnů). Vstupenky máme zajištěny předem, ubytováni jsme poblíž parku, abychom na místě byli včas, nejlépe v první řadě, ať máme vhodné sedadlo pro nejlepší výhled.

USA: Aljaška - divoká a krásná V.
Publikováno: 19.11.2012
Dnes máme před sebou dlouhý přejezd z Hatcher Pass do Národního parku Denali, pokud bychom jeli bez zastávky, potřebujeme minimálně 4 hodiny.

USA: Aljaška - divoká a krásná IV.
Publikováno: 12.11.2012
Několik pokusů o zahlédnutí dalších orlů bylo málo úspěšné, ale směrem do sedla zelených kopců nám zkřížila cestu losí dáma. Další den nás čeká zlatokopecký ráj a farmy sobů a pižmoňů.

USA: Yellowstone
Publikováno: 15.11.2013
V Americe najdete velké množství přírodních parků. Možná se vám vybaví ještě Yosemite, Wrangell-St. Elias (vůbec největší národní park v USA) či Denali.


Souvisejicí fotogalerie

USA: Aljaška - fauna
Jedno z míst na světě, kde v opravdové divočině potkáte plno predátorů tváří v tvář. Cestu vám zk...

USA: Aljaška - příroda
Země plná přírodní krásy, rezervací a národních parků. Členité pohoří a ledovce střídá arktická t...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.12.2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku ode dneška navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. Představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.
6.12.2019
SNM – Přírodovědecké muzeum vás zve na výstavu TRITRI – Tatry očima geologů. Ta prostřednictvím fotografií přináší pohled na práci geologů snažících se různými výzkumnými metodami dešifrovat a pochopit složitou geologickou historii vytvářející unikátní přírodní klenot.
5.12.2019
Chvíle klidu a pohody zažijete ve dnech 7. a 8. prosince v souboru lidových staveb v Zubrnicích, nejmladším skanzenu v Čechách. Od 9 do 16 hodin si zde připomenete vánoční zvyky z přelomu 19. a 20. století.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 7. 12. 2019
svátek:Benjamín
dnes:
sobota 7.12.
4 °C
zítra:
neděle 8.12.
7 °C