www.infoglobe.cz » SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata

Publikováno: 21.3.2013
V dnešní část,i v rámci série článků o tatranských chatách, se vydáme za poznáním historie nejstarší a nejmenší chaty ve Vysokých Tatrách – Rainerovy chaty. Zkráceně se nazývá také "Rainerka". Řekneme si o jejím zakladateli, osudu v průběhu let a nevynecháme ani současnost.

Rainerova chata se nachází na Starolesnianské polaně ve Vysokých Tatrách, asi 25 minut pěší chůzí od Hrebienku nebo Zamkovského chaty. Z obou stran k ní vede poměrně široký nenáročný lesní chodník. Cestu na chatu hravě zvládnou i děti, nebo postarší lidé. Zajímavostí je, že Rainerovu chatu měla navštívit i britská královna Alžběta II., ale kousek za Hrebienkom, u vstupní brány do národního parku, zastavila a pokračovala zpět na Hrebienok. Na tomto místě dodnes stojí tabulka s označením, kam až královna došla.
Směrovník u Rainerovy chatyKdyž koncem 18. století vyrostla pod mohutným Slavkovským štítem první tatranská osada (dnešní Starý Smokovec), převážná většina jejích návštěvníků nejevila zájem o vysokotatranskou turistiku. Spíše zde nacházeli odpočinek a relax v místních lázních. Až ve 30. letech 19. století nastal zlom, o který se přičinil, dnes již legendární Jan Juraj Rainer. Tento velký nadšenec Tater organizoval exkurze z tatranské osady směrem hlouběji do hor. Během tůr zavedl návštěvníky na místa vodopádů Studeného potoka, do Malé Studené doliny, dokonce i na Lomnický štít. O desetiletí později Rainer usnadnil výstupy na Hrebienok, a to úpravou vycházkového chodníku. Také se zasloužil o projekt výstavby prvního turistického přístřešku v ústí Velké Studené doliny. Výstavba začala v roce 1863 a dokončena byla za dva roky později. Byla to kamenná stavba bez základů, s malými okny, které sloužily spíše na větrání, než k prosvětlení vnitřku přístřešku. Vnitřek tvořily pryčny (lůžka sbitá z prken) a centrální ohniště. Střecha byla z dřevěných šindelů. Mezery v kamenných zdech byly utěsněny mechem. Tato malá chatka nebyla obhospodařována, a také nenesla žádný název. Ale, hosté malého tatranského království ji začali spontánně nazývat Rainerova chata. Po čase na chatce přibyla tabule s nápisem v maďarštině ve znění "Rainerovi na památku 1865".
Rainerova chata

Chatka sloužila všem, ale hlavně turistům. Krátce po smrti zakladatele Rainera (1872) začala chátrat. Až v roce 1876 ji opravili za peníze starosmokovských hostů a Uherského karpatského spolku. Jenže ani to nestačilo, aby získala tehdejší požadovanou úroveň. A tak v roce 1884 byla obcí Stará Lesná vybudována hájenka, později nazývaná chata Kamzík, která ležela v bezprostředním sousedství Rainerovy chaty. Během zmíněné výstavby "Rainerka" sloužila jako noclehárna pro dělníky. Po zprovoznění chaty Kamzík se z Rainerovy chaty rázem stala hospodářská budova, sklad a později dokonce chlívek. V roce 1963 byla sice vyvinuta aktivita využití této zanedbané chatky pro kulturní vyžití, ale k projektu realizace nedošlo. Až po zániku chaty Kamzík v roce 1980, kdy chatku převzala Správa TANAPu, začala její obnova a konzervace. Zrekonstruovanou chatku uzavřeli, ale přes zamřížovaný vstup se dalo nahlédnout do jejího nitra, přičemž hned u vchodu byla tabule informující návštěvníky o historické hodnotě této památky.
Rainerova chataRainerova chata
Díky nedisciplinovaným turistům a návštěvníkům tatranských dolin se za pár let stala chata a její okolí smetištěm. To se změnilo až v roce 1997, kdy si chatu pronajal současný nájemce Peter Petras. Tento středoškolský učitel z Kežmarku, který měl pozitivní vztah k horám a chatám, protože už dlouhá léta vykonával práci vysokohorského nosiče, spustil doslova záchranné práce na obnovu chaty. Po postupném odnesení množství odpadků se spolu s rodinnými příslušníky pustil do přestavby zakonzervované chatky. V roce 1998 se po více než století otevřely dveře Rainerovy chaty, opět pro všechny milovníky Tater. V chatce bylo zřízeno informační centrum Státních lesů TANAP a malé muzeum, či spíše expozice starého horolezeckého vybavení a materiálu. Dodnes zde mohou návštěvníci obdivovat nosičské krosny, různé typy lyží ze začátku 20. století, jakož i množství dokumentárních fotografií, visících na stěnách. Na chatce vás i pohostí malým občerstvením a legendárním a tajemstvím opředeným nápojem zvaným Rainerovka (alkoholický nápoj vhodný pouze pro dospělé). Celoročně se u chaty i v jejím útlém vnitřku konají různé akce. K těm nejzajímavější zajisté patří stavba sněhového betlému na Tři krále, nosičské soutěže, nebo procházka na Rainerovu chatu v rámci festivalu Horalfest.

Sněhový betlém před Rainerovou chatouSněhový betlém před Rainerovou chatou
V roce 2000 se vlivem těžkého mokrého sněhu nahnula celá střecha chaty dopředu, a to mělo za následek rekonstrukci, která přišla až za tři roky poté. Během opravy byly vyměněny nosné trámy, přidala se izolace střechy a vyměnila se i krytina, která sestávala z 9 000 kusů ručně štípaných šindelů. Byla postavena i vstupní stříška, v podkroví byl vytvořen prostor pro nouzové přenocování a přibyl i krb.

Rainerova chata
Rainerova chata patří již neodmyslitelně ke koloritu Tater. Říká se, že kdo nenavštívil Rainerovu chatu, nebyl v Tatrách. V blízkosti chaty se nacházejí překrásné vodopády Studeného potoka, nebo výchozí body pro vysokohorskou turistiku. Chata je otevřena během letní i zimní turistické sezóny, během svátků a víkendů.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata
Publikováno: 28.3.2013
Dnes se vydáme na návštěvu Malé Studené doliny, kterou z výšky 2015 m n. m. hlídá Téryho chata. Obklopená majestátními štíty Tater a Pěti Spišskými plesy na vás čeká už více než století, aby vám nabídla dotek historie, občerstvení současnosti a nevšední krásu.

Podbanské: Mezinárodní festival potápěčských filmů a fotografie 2015
Publikováno: 19.10.2015
Ve dnech od 22. do 25. října se uskuteční jubilejní 30. ročník Mezinárodního festivalu potápěčských filmů a fotografie, který si pro vás připravil výběr těch nejvíc fascinujících záběrů z podvodního světa.

Starý Smokovec: výstava První zimní kolektivní přechod hřebene Vysokých Tater v r. 1955
Publikováno: 27.3.2016
Nenechte si ujít unikátní výstavu fotografií Vladimíra Koštiala v nově zrekonstruovaných prostorách Vily Flóra ve Starém Smokovci, které zachycují momenty prvního kolektivního přechodu hřebene Vysokých Tater v zimním období, který se konal v roce 1955.

SR: Tatry jako lék
Publikováno: 10.6.2020
Neobyčejná čistota vzduchu, vysoké hodnoty slunečního svitu, přesycenost ovzduší voňavými silicemi ve spojení s aktivním pohybem. Co to je? No přece unikátní kombinace, která má blahodárné účinky na tělo i mysl a aplikovat ji můžete právě ve Vysokých Tatrách.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnická chata
Publikováno: 4.4.2013
V horní části Velké Studené doliny, za Zbojnickým hřbetem, se nachází osudem mnohokrát zkoušená Zbojnická chata. Návštěva chaty se neodmyslitelně pojí s turistikou, horolezectvím, skialpinismem, nebo přechodem blízkých sedel.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskem
Publikováno: 11.4.2013
Vysoké Tatry ve svých překrásných zákoutích ukrývají mnoho chat. Dnes se společně vydáme na tu nejmladší vysokohorskou chatu, která již celá desetiletí z výšky dohlíží na Štrbské pleso i okolní majestátní štíty.

SR, Západní Tatry – Žiarska chata
Publikováno: 18.4.2013
Dnes vystřídáme Vysoké Tatry za Západní a společně navštívíme Žiarskou dolinu, kde stojí turisty oblíbená Žiarska chata (1324 m n. m.), která je vynikajícím výchozím bodem pro turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR: Vysoké Tatry – Procházka po lázeňském chodníku
Publikováno: 21.11.2013
Podzim je jako stvořený na procházky v přírodě. Dnes se vydáme po, veřejnosti méně známém, naučném lázeňském chodníku, který jsme náhodně objevili ve Vysokých Tatrách, konkrétně v osadě Starý Smokovec.

SR: Tatranská Lomnica – unikátní lyžařské muzeum
Publikováno: 12.12.2013
Dnes naše kroky namíříme do tatranské osady, která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Slovenska - pod Lomnickým štítem. Tatranská Lomnica je jedno z nejkrásnějších katastrálních území města Vysoké Tatry. Ukrývá v sobě nejen bohatou nádhernou architektonickou historii, nebo největší lyžařské středisko v Tatrách, ale i relativně nově otevřené Ski muzeum.

SR: Vysoké Tatry - zapomenuté Bystré sedlo
Publikováno: 9.2.2014
Jako málokteré místo ve Vysokých Tatrách stojí Bystré sedlo (2314 m n. m.) stranou pozornosti běžného návštěvníka hor. Snad proto, že přímo na trase není žádná chata, která by nabízela jakékoliv osvěžení během celodenní túry, nebo proto, že cesta nedobývá jediný vrchol, potkáme tu jen minimum lidí. O to více si však pobyt v srdci nedotčené tatranské přírody vychutnáme.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

SR, Štrba – výlet k Jezírkům lásky
Publikováno: 10.4.2014
Dnes se spolu vydáme na romantickou procházku do místní části Štrbské Pleso v obci Štrba. Konkrétně na místo, které bylo vyhledávané rybáři, ale v současnosti je místem setkávání párů či rodin uprostřed krásné tatranské přírody.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikováno: 1.5.2014
Již brzy skončí zimní uzávěra tatranských turisticky značených chodníků (15.6.2014), a proto vám již v předstihu přinášíme zajímavý tip na vysokohorskou turistiku. Naším cílem bude vrchol vrcholů, symbol Slovenska - majestátní tatranský Kriváň.

SR: Tatranský národní park – strážce štítů
Publikováno: 8.5.2014
Slovensko je bohatá země nejen na historické, ale i na přírodní krásy. Lesy pokrývají přes 40 procent jeho území a žije v nich množství chráněných a výjimečných druhů rostlin a živočichů, pro které byly vytvořeny různo-charakterová chráněná území. Dnes se vydáme na procházku jedním z nich.

SR: Léto na Slovensku s výhledem na hory
Publikováno: 19.7.2020
Letos vás pravděpodobně nečeká apartmán s výhledem na moře, ale na hory. To ale přece vůbec nevadí! Spolu s létem nadešla vhodná chvíle na výběr ideálního místa pro dovolenou. Nastalo období, během kterého si dobijete energii, pobavíte se a prožijete množství nevšedních zážitků. Aby ale opravdu splnila plánovaná dovolená vaše očekávání a účel, musíte si na její výběr najít čas, vše dobře promyslet a dopředu naplánovat.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vysoké Tatry - majestátní hora Kriváň
Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký ...

SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...

SR: Ski muzeum v Tatranské Lomnici
Pod druhým nejvyšším vrcholem Slovenska - Lomnickým štítem je malebná tatranská osada Tatranská L...

SR: Tatranský národní park – podzimní šat
Není barevnějšího období, jako je podzim. Představte si barevné listí stromů v kontrastu se štíty...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 26. 11. 2020
svátek:Artur
dnes:
čtvrtek 26.11.
-1 °C
zítra:
pátek 27.11.
2 °C