www.infoglobe.cz » USA, Montana – Little Bighorn a medvědi

USA, Montana – Little Bighorn a medvědi

Publikováno: 17.5.2019
Minulý a předminulý pátek jsme vás zavedli do státu pod velkým nebem, okusili něco z té nejvzdálenější historie a podívali jsme se na zub jedněm z nejstarších obyvatel naší planety – dinosaurům.

Dnes budeme v poznávání tohoto nádherného kusu země pokračovat, protože je tu památník Little Big Hornstále co objevovat. Z daleké historie se posuneme výrazně blíž k současnosti, konkrétně do 19. století. V Montaně se totiž nachází jeden z vůbec nejznámějších památníků v celých Spojených státech. Little Bighorn Battlefield National Monument je zasvěcen bitvě mezi armádou USA (konkrétně sedmým jízdním plukem) a kmeny Lakotů, Šajenů a Arapahů, která se odehrála v roce 1876.

Mezi indiány je bitva nazývaná jako bitva na mazlavé trávě a obecně je tento střet nazýván Custerův poslední vzdor. Bitva, která skončila porážkou americké armády, se odehrála u řeky Little Bighorn. Spojené síly indiánů, které byly vedeny Splašeným koněm a Hunkpapů Žlučem, dosáhly drtivého vítězství. V boji padla velká část americké armády včetně Custera samotného a dvou jeho bratrů, synovce a švagra.

místo, kde padl sám Custer

Samotný památník, který vám vřele doporučujeme navštívit, zahrnuje turistickou informační kancelář, muzeum, hřbitov Custer National Cemetery, památník 7. kavalerie a samotné bojiště. Pokud by se vám zdálo, že indiáni jsou poněkud opomenuti, protože koneckonců v 19. století se završovalo dlouhé období vytlačování původních obyvatel z jejich původního území, pak vás snad uklidní, že je zde věnována i památka i jim.

Custerův poslední vzdor

Historii však na chvíli nechme historií. Vzhledem k tomu, že Montana je poměrně hornatý stát, nabízí se různé aktivity s horami spojené. Tak například právě zde je jedno z nejpopulárnějších míst, kam jezdí Američané lyžovat. Big Sky Montana se pyšní skvělými sjezdovkami, kde o sníh není nouze a navíc místní kapacita pro lyžování je více než úctyhodná – lanovky a vleky totiž každou hodinu dokáží „odbavit“ přes 38 tisíc lyžařů. Samozřejmostí je pestrá škála ubytovacích zařízení, restaurací a míst, kde si můžete po náročné denní lyžovačce odpočinout a dobře se bavit.

V místních lesích se volně pohybují vlci i medvědi, proto se po nich moc neprocházejte. Mnohem lepší je si zajít do Grizzly and Wolf Discovery Center, což je organizace, která pro tato zvířata vytvořila útočiště.

Grizzly and Wolf Discovery Center

Na místě se tak o medvědech a vlcích dozvíte snad vše a vůbec nejlepší momenty jsou, když například vidíte, jak medvědi skotačí ve vodě nebo jak vlci hlasitě vyjí.

GPS: 44°58'50.8"N 107°38'48.2"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Winkelvi, Charles Marion Russell, Winkelvi (2), Sesamehoneytart, Edgar Samuel PaxsonDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Montana – po stopách dinosaurů
Publikováno: 10.5.2019
Montana je stát, který si vás získá. Nádherná příroda, hvězdné nebe a milí lidé. Můžete zde navštívit město Ekalaka, které je pojmenováno po dceři slavného indiánského náčelníka Sedícího býka. Rovnou vám však prozradíme, že v Ekalace nějakou větší prohlídku neplánujte. Na naše poměry je to spíše vesnice. Žije zde okolo 300 obyvatel.

USA, Idaho – výlety do přírody
Publikováno: 24.5.2019
V minulých dílech jsme navštívili Montanu a dnes se přesuneme do sousedního státu, Idaha. Jeho celková plocha činí 216 000 km čtverečních. Se svými 7 obyvateli na km čtvereční je hustota místní populace dva a půl krát vyšší než v Montaně.

USA, Idaho – ráj pro vycházky do přírody
Publikováno: 31.5.2019
V dnešním díle o americkém státě Idaho, kterému se říká „Potato State“, začneme návštěvou rekreační oblasti Sawtooth. Ta pokrývá oblast 3 tisíc kilometrů čtverečních divoké přírody, kterou si do sytosti užijete na více než tisíci kilometrech stezek a 40 vrcholcích hor, které se vypínají nad 3 tisíce metrů nad mořem.

USA, Montana – stát pod širým nebem I
Publikováno: 3.5.2019
V dnešním cestovatelském průvodci vás zavedeme do amerického státu Montana, skvělého místa pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od civilizace a oddat se přírodě. Jak se dočtete za chvíli, ne nadarmo se státu přezdívá Big Sky Country, doslova země velkého nebe.

USA, Washington D. C. – hlavní město
Publikováno: 10.9.2017
Mezi nejnavštěvovanější americká města zcela určitě patří hlavní město Spojených států amerických – Washington D. C. Dnes vás zveme k jeho prohlídce a společně navštívíme různé pamětihodnosti, monumenty nebo zákoutí.

USA: Washington, D. C. - přehlídka monumentu
Publikováno: 30.6.2013
Washington, D. C. jsem navštívila během svého dvouletého pobytu v USA a strávila jsem zde tři dny. Jeho návštěvu jsem považovala za povinnost – nejen vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město Spojených států, nýbrž i z důvodu krátké, po silnici snadno dostupné vzdálenosti od místa svého pobytu – New Yorku (cca 250 mil/400 km).

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 8. 2019
svátek:Radim
dnes:
neděle 25.8.
24 °C
zítra:
pondělí 26.8.
24 °C