www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Postoloprty: maloměsto s krvavou historií - VIDEO

Postoloprty: maloměsto s krvavou historií - VIDEO

Publikováno: 2.11.2010
V učebnici Technika administrativy, nebo chcete-li psaní na stroji, bývaly Postoloprty velmi často používaným slovem. Dost dlouhým a krkolomným na to, aby se na klávesnici přehmátla i zdatná písařka. Podobně jako má toto maloměsto podivný název, takovou má i minulost a současnost.

Historikové dodnes neví, jak název malého pohraničního města, které leží jen pár kilometrů od Loun, vlastně vznikl. Svého času se přikláněli k názoru, že je odvozen od latinského názvu tamního benediktinského kláštera Porta Apostolorum. Jenže název města byl podle kronik znám ještě dřív než samotný klášter. Staročeské sousloví „postoly prtati“ zase znamenalo opravovat boty nebo ševcovati. A tak je možné, se si lidé v Postoloprtech nechávali spravovat prošlapané střevíce nebo škrpály. Ale kdo ví. Jedno je jasné. Samotný název v dobrodružných duších probouzí zvědavost a touhu se do Postoloprt vypravit.

zámecká zahrada - Postoloprtyfara za kostelem Panny Mariestará zástavba - Postoloprty

Postoloprtské náměstí s radnicí

Válečná dohra v 21. století

Zasvěcení by ale jeli do Postoloprt s jasným cílem – podívat se do míst tzv. Postoloprtského masakru. Ten se odehrál jen pár dní po konci válečného běsnění, 3. června 1945. Tehdejší Československé jednotky věznily tisíce sudetských Němců v postoloprtských kasárnách. Na stejném místě je také popravili, bez soudu. V období míru, kdy se už všichni pomalu vzpamatovávali z hrůz, které za sebou nechala šílená idea Führera Hitlera, byly v Postoloprtech povražděny tisíce sudetských Němců. U 763 exhumovaných těl se podařilo objasnit identitu. Podle expertů jich byly ale další tisíce.  

Postoloprty

Teprve nedávno, roku 2008, tiskem proběhly zprávy o tom, že policie konečně našla dva viníky masakru. Ti jsou už ale po smrti. Zemřeli tiše, nepotrestáni. Jako malá náplast na to, co se tenkrát stalo, byla téhož data, roku 2010, v Postoloprtech odhalena pamětní deska – k nevoli mnohých místních a z počátku i samotného starosty města. O kontroverzi památníku svědčí fakt, že na náměstí není jediný ukazatel, který by vás tam zavedl. Také nápis na samotné desce nehovoří konkrétně o sudetských Němcích, ale jen jako o nevinných obětech postoloprtstých událostí.

Na městském webu, v rubrice, která patří historii města, není o "Postoloprtském masakru" ani zmínka. Jen pár vyhýbavých vět.

„Po obsazení města Rudou armádou se ujal správy Národní výbor, internace místních Němců v kasárnách vedla za špatných podmínek k mnoha úmrtím v internačních táborech“

Postoloprtské panství

Barevné pozlátko šedé reality...

Nahozená radnice, honosný kostel a pár domů s pěknou opravenou fasádou – náměstí Postoloprt vypadá na první pohled uhlazeně. Místní zámek, který se svou velikostí klidně dá přirovnat třeba k Nelahozevsi, stojí kousek za kostelem Panny Marie, tak trochu v ústraní od té vší parády na oko, údajně v místě bývalého kláštera.

Postoloprtský klášter – tehdejší sídlo bohatých mnichů řádu Benediktinů mělo kdysi v kraji výsostné postavení. Jeho věhlas mniši budovali pod heslem „Modli se a pracuj.“ Jako důkaz bohatství kláštera stály podle legendy před vchodem sochy ze stříbra a zlata. Prý ale jen do té doby, než městem roku 1420 táhli Husité. Mniši krátce před tím sochy sundali a kamsi zakopali, s tím, že je vrátí na původní místo až nepříznivá doba pomine. Nestalo se. Slavná éra postoloprtstého kláštera skončila. Po husitském řádění zbyly ze skvostu v románském stylu jen ruiny.   

zámek Postoloprty

zámek Postoloprtyzámek Postoloprtykostel Panny Marie - Postoloprtyradnice - Postoloprty

Zámku velí zlá čarodejnice

A podobně dopadl i postoloprtský zámek přestavěný z tvrze, kterou se tehdejší architekti pokoušeli částečně obnovit zašlou slávu kláštera. Nápad přestavět tvrz na zámek dostal roku 1611 Štefan Jiří ze Štenberka. Velkolepé dílo pak putovalo z dědice na dědice, dluhy narůstaly a zámek chátral. Roku 1768 vyhořel. Tehdy ho vlastnil rod Schwarzenbergů. Zrekonstruoval ho, ale pruská válka znovu udělala své. Schwarzenbergům zůstal až do roku 1945, pak sloužil jako depozitář Státní knihovny v Praze. Nepomohla ani privatizace na konci 80. let minulého století.

Postoloprty

Dnes postoloprtský zámek připomíná obydlí zlé čarodějnice figurující v jedné z pohádek studií České televize. Má ráda nepořádek, spoustu plevele v zahradě, vymlácená okna, vlhko a všechno si poctivě střeží pod zámkem. Nikdo do jejího podivného království nesmí. Jen čas od času dá svolení k tomu, aby se v její zahradě, o kterou přeci jen trochu dbá, konala svatba.

...a realita samotná

Podobně ale vypadá i stará zástavba města. O obrovské chátrající budovy se nikdo nestará. Většinu z nich obývá „nepřizpůsobivé obyvatelstvo“. Z otevřených oken je slyšet hudba a dětský pláč. „Hlavně ať večer nejsem v televizních novinách,“ volá starší žena, která má namířeno z nákupu domů. „Měla jste přijet v pondělí, to tady uhořel chlap,“ popisuje nedávnou událost a ukazuje na vyhořelou střechu. Není jediná. Pondělní tragédie se stala i tématem dvou lidí, kteří se náhodou potkali na náměstí.

stará zástavba - Postoloprtypostoloprtská hospodaerb na jedné z chátrajících budov - Postoloprty

Stará zástavba - Postoloprty

Radnice asi pětitisícových Postoloprt se ale snaží, aby svým občanům zajistila nezávislost na okolních městech. Místní mají fotbalové hřiště, bazén, knihovnu, divadlo i kino nebo značkovou prodejnu Lounského pivovaru. V okolí města roste chmel, možná jeden z mála zemědělských produktů, který v době ekonomické recese, tak moc neztrácí na významu. Postoloprty mají bohatou, i když trochu pošramocenou minulost a kvůli té se tam stojí za to vypravit – třeba po jedné z mnoha cyklostezek nebo v teplém počasí loďí po řece Ohři.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Louny: milé překvapení Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 19.10.2010
Nic vyhlášeného, jako jiná slavná česká města, Louny nejsou. Zřejmě nikdy nepředčí třeba věhlas západočeských Domažlic nebo Slavonic. Člověk, který neví, jak Louny vypadají, tedy nečeká žádné zázraky. Možná jen další tuctové město, jakých jsou v Česku tisíce. Ten, kdo ale Louny zná, se tam rád vrací. A dobře ví proč.

Lovosice – hranice Českého středohoří - VIDEO
Publikováno: 18.1.2011
"Je to dlouhé jak Lovosice", příměr, který zná snad každý z nás. Tím spíš ti, kdo Lovosice znají osobně. Nejde ani tak o vyšší počet písmen v samotném názvu města, jak se mnozí mylně domnívají, ale spíš o faktickou délku Lovosic. Lovosice, jinak taky nazývané zahradou Čech, jsou totiž skutečně dlouhé jak Lovosice.

Litoměřice: město?..ne, to je zahrádka - VIDEO
Publikováno: 25.1.2011
Litoměřice - další z měst, které si podobně jako Slaný říká královské. Bez urážky slánských si ale Litoměřice tento přívlastek zaslouží víc než Slaný. Možná taky proto, že patří k jednomu z nejstarších českých měst.

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky - VIDEO
Publikováno: 28.2.2012
Teploměr ukazuje šest stupňů a ve vzduchu je cítit jaro. Na podrážky se lepí všudypřítomné bahno. Jenže bláto spojené s koncem zimy lidé přijímají mnohem líp, než bláto coby symbol podzimu.

ČR, Ploskovice - zámek: baroko v Českém středohoří - VIDEO
Publikováno: 5.6.2012
Státní zámek Ploskovice, který má ve správě Národní památkový ústav, je dalším z lákadel Ústeckého kraje. Bílý jako sníh, střežený několika ukřičenými pávy a zasazen do zeleného zámeckého parku, by neměl turisty zklamat.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Žatec: město, kde je pivo doma
Žatec, město nedaleko německých hranic a dominantou Českého středohoří má co nabídnout i v zimě. ...

ČR: Louny - vzpomínka na konec léta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová


Souvisejicí videa

ČR, Ploskovice - zámek: baroko v Českém středohoří
Státní zámek Ploskovice, který má ve správě Národní památkový ústav, je dalším z lákadel Ústeckéh...

ČR: Litoměřice
Královské město v severních Čechách – Litoměřice leží na soutoku řek Labe a Ohře. Ve městě na úpa...

ČR: Lovosice
Lovosice - menší, ale zato táhlé město na labském břehu, které na jedné straně hraničí s Polabsko...

ČR: Žatec – město chmele a piva
Typicky pivařské západočeské město ležící na Ohři. V Žatci, největším městě lounského okresu, žij...

ČR: Postoloprty - zašlá sláva malého města
Podivný název, podivná historie - i tak by se daly Postoloprty charakterizovat. Zvlášť období vál...

ČR: Lenešice - renesance malé obce
Nebýt pádu kostelní věže a Lenešického okrašlovacího spolku, malá obec nedaleko Loun by nejs...

ČR: Zkáza lenešického kostela
Románský kostel sv. Šimona a Judy z roku 1262 stojí v Lenešicích, nedaleko Loun. Před dvěma ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
33 °C
zítra:
pondělí 21.6.
27 °C