www.infoglobe.cz » Indonésie II.: Expedice 2011 – Jakarta, město plné života

Indonésie II.: Expedice 2011 – Jakarta, město plné života

Publikováno: 23.7.2012
Den druhý - výlet po Jakartě, 12 milionů obyvatel, skoro tolik skútrů, teplota nad 30 ˚ C, téměř 100% vlhkost. Viděli jsme památník osvobození a muzeum. V Jakartě vyrůstají z chatrčí mrakodrapy a obchodní centra.

Druhý den přišel pro nás Idong a vyrazili jsme do dopravního chaosu 12 milionového hlavního města země, která má 230 milionů obyvatel a 19. nejvýkonnější ekonomiku světa. Ve městě jsme viděli jak z podhoubí chatrčí a chudých domků vyrůstají mrakodrapy, byznys centra, nákupní centra. pouliční prodejci v JakartěPřipomínalo to prales, ve kterém z husté přízemní vegetace vyrůstají v boji o slunce obrovské stromy. Všude na každém místě se hemžilo množství lidí, cesty byly obestavěné malými obchůdky, kterých zde bylo minimálně milion. Prodávalo se v nich všechno co existuje, v každém bylo několik lidí, a otevřené byly snad nepřetržitě. Nakonec zavřít se většinou ani nedaly, přední stěna na nich chyběla. Od dopravního chaosu na silnici je někdy odděloval sotva metr a když se někdo rozhodl vytvořit další dopravní pruh, tak i méně. Neoplývaly pořádkem a dokonce jsme byli očitými svědky policejní likvidace takových obchodů při jedné cestě blízko centra. Některý z místních politických lídrů si dal boj s nimi do programu, alespoň tak nám to vysvětlil Idong.

    JakartaJakartaJakarta
Poznávání historie a místních chutí

Navštívili jsme památník národního osvobození se zobrazenými etapami národní historie a množstvím dětí. "Where are you from?" (Odkud jste?) procvičovali si angličtinu. "We are from Slovakia," (Jsme ze Slovenska) procvičoval jsem si ji také. Že Slovakia není žádný z blízkých ostrovů jim bylo jasné hned. Kde to ale může být, to se hádat neodvažovali. "Slovakia is a very small and nice country in the middle of Europe," (Slovensko je velmi malá a krásná země ve středu Evropy) pomáhal jsem jim. Ale raději jsem jim neřekl, že celá země má pouze 5 milionů obyvatel. Vždyť by to bylo méně než je polovina obyvatel Jakarty.

člun z kmene stromu v národním muzeu

                  Jakarta           
V národním muzeu nás čekaly základní informace o zemi: 17 508 ostrovů, 250 ras a jazyků, 230 milionů obyvatel, což bylo pro našince nepředstavitelné číslo. Prohlédli jsme si expozice, z nichž asi nejdůležitější byl člun z kmene stromu, pomocí kterého všechny ty ostrovy osídlili.

V přístavu jsme viděli, že cement se zde nakládá Java káva v kavárně Bataviaručně a pak jsme navštívili kavárnu Cafe Batavia, postavenou v koloniálním duchu na hlavním náměstí koloniální éry. V minulosti toto náměstí sloužilo i na výkon trestů. I těch nejtěžších. Kavárna byla vyzdobena fotkami slavných osobností, které ji navštívili, mezi nimi i foto Václava Havla. Dali jsme si tam Java kávu a snažili jsme se chvíli cítit jako kolonialisté. Janka ve svém klobouku tyto časy náramně připomínala.

kavárna Batavia

Večer jsme zašli na večeři do blízké restaurace. Dali jsme si výborná místní jídla a pochopili jsme, co jsou to feferonky. Dali nám je jako přílohu. Vzali jsme si kousek na talíře a opatrně snědli. Věděli jsme, co nás asi čeká a feferonky opravdu nezklamaly, opravdu byly pálivé. Tak jako u nás. Nic zvláštního. Zvláštní ale začalo být to, že pocit pálení se postupně neztrácel, naopak. Pochopili jsme, že místní feferonky jsou časovaná bomba. Pocit pálení nepřestával, stále se stupňoval, a na čelo vyrazil pot. Nebylo z toho úniku, nevěděli jsme, kam strčit hlavu, co udělat. Nakonec jsme to přežili a od té doby jsme měli před nimi opravdu respekt.

                        místní obyvatelémístní obyvatelé

Co jsme zažili a viděli během cesty do Bandungu si můžete přečíst už za týden.

Text a foto: Stanislav Lupták

Překlad: Stanislava Waniová

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie XII.: Expedice 2011 – Poslední odpočinkový den u moře a odlet domů
Publikováno: 1.10.2012
Den třináctý - celodenní relax ve špičkovém přímořském středisku Collection. Den čtrnáctý - poslední snídaně, masáže, zkrášlovací procedury, utrácení posledních statisíců místní měny, balení, loučení se s Bali a odlet domů.

Indonésie XI.: Expedice 2011 – Cyklovýlet od jezera Batur do města Ubud
Publikováno: 24.9.2012
Den dvanáctý - část naší výpravy dnes absolvovala výlet na kolech, jehož součástí byla i návštěva místní hinduistické rodiny přímo v jejich příbytku.

Indonésie X.: Expedice 2011 – Relax u moře a poznávání džungle
Publikováno: 17.9.2012
Den desátý - nesl se ve znamení úplného relaxu. Strávili jsme ho na hotelu a u moře. Den jedenáctý - výlet do džungle. Opět přesun mikrobusem a objevování krás místní přírody.

Indonésie IX.: Expedice 2011 – Neobvyklá obydlí a drevařská zručnost obyvatelů Bali
Publikováno: 10.9.2012
Den devátý - výlet do města Ubud, po cestě návštěva hinduistické rodiny, dřevořezbářské dílny a nakonec šnorchlování a úžasná masáž v Padangu.

Indonésie VIII.: Expedice 2011 – Oddechový den na Bali
Publikováno: 3.9.2012
Den osmý - na Bali jsme přiletěli už včera večer, ale pomaličku poznávat jsme ho začali až dnes. Pomaličku proto, že dnes jsme téměř celý den jen leňošili. Ráno jsme si přivstali na bleskový východ slunce, celý den jsme "vegetili" u moře a večeři jsme si vychutnali přímo na pláži.

Indonésie VII.: Expedice 2011 – návšteva chrámu Prambanan, hinduismus a jeho filozofie
Publikováno: 27.8.2012
Den sedmý - čekal na nás ptačí trh, stříbrná dílna, navštívili jsme Prambanan - největší hinduistický chrámový komplex v Indonésii a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii a nakonec jsme odletěli na Bali.

Indonésie VI.: Expedice 2011 - Borobudur, duchovno a realistické divadlo
Publikováno: 20.8.2012
Den šestý - návštěva největšího buddhistického chrámu Borobudur, velmi zajímavý průvodcovský výklad a výborná nálada, návštěva divadla, které umí diváka opravdu překvapit, tak nějak bychom mohli stručně charakterizovat náš šestý den v této okouzlující zemi.

Indonésie V.: Expedice 2011 – přesun vlakem do města Yogyakarta
Publikováno: 13.8.2012
Den pátý - přes rýžová pole a vesnice jsme se vlakem přesunuli do Yogyakarty (Jogjakarty) - bývalého hlavního města Jávy.

Indonésie IV.: Expedice 2011 – Kráter Domas a návšteva čajové plantáže
Publikováno: 6.8.2012
Den čtvrtý - výlet na kráter Domas, návštěva čajové plantáže a resortu s teplou vodou. Při návratu káva s kukuřicí a absolutní dopravní zácpa.

Indonésie III.: Expedice2011 – Botanická zahrada a safari cestou do města Bandung
Publikováno: 30.7.2012
Den třetí - nekonečný přesun do města Bandung. Po cestě zastávka v nádherné botanické zahradě a návštěva pro našince exotického safari.

Indonésie I.: Expedice 2011 - cesta do krajiny ostrovů
Publikováno: 16.7.2012
Expedice byla v zemi, kde se voda točí obráceně, na nebi chybí velký vůz, jezdí se ohleduplně, šíleně a vlevo, občas se zatřese zem nebo vybuchne sopka a při odchodu od bankomatu je člověk vždy milionář. Na chvíli. Ale největší zázrak byli Indonésané, jejich úsměvy, spokojenost, ochota a dobrá nálada.

Ostrov Bali a jeho dvě významná místa
Publikováno: 7.6.2010
Bali je malý indonéský ostrov, který leží se mezi ostrovy Jáva na západě a Lombok na východě, s hlavním městem Denpasar. Bali je zároveň tím nejzápadnějším ostrovem ze souostroví Malé Sundy a představuje největší turistickou destinaci celé Indonésie. Ostrov je proslaven tradičním tancem, hudbou, malbou, sochařstvím a užitým uměním.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.10.2018
Svátek slavený každý rok třetí sobotu v říjnu s sebou přináší společenské a kulturní akce na téma archeologie. Například v klášteře Plasy je pro zájemce objevování v sobotu 20. října připraven archeologický výzkum na vlastní kůži.
17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budou 20. a 21. října probíhat Polsko-slovenské řemeslné dny, které odprezentují tradice tohoto pohraničního regionu.

16.10.2018
23. ročník závodů psích spřežení se koná o víkendu 20.–21. října. Startuje se od autokempu Brodský u Červeného Kostelce v sobotu ve 12 a v neděli v 10 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 10. 2018
svátek:Lukáš
dnes:
čtvrtek 18.10.
19 °C
zítra:
pátek 19.10.
16 °C