Banská Štiavnica – stříbrné město

Na území města a v jeho blízkém okolí se nachází mnoho architektonických i technických památek vážících se k těžbě drahých kovů. Rýžování a těžba se zde provozovaly od nepaměti. Usuzuje se, že s „těžbou“ začal již lid doby kamenné. I když v té době se jednalo o kámen na výrobu mlatů, seker či kamenných klínů, jejichž výroba je doložena archeologickými nálezy.
V době bronzové zde bylo rozšířené osídlení. Keltové region osídlili na přelomu 3. a 2. století p. l. Ti již prokazatelně rýžovali zlato z okolních říček. Kolem Banské Štiavnice se spolu se zlatem a stříbrem nachází také železná ruda. A díky jejímu zpracování zde nacházíme již i trvalé osídlení této krajiny. Kelty vystřídali Galové, ale těžit a zpracovávat rudu a drahé kovy nepřestali.
Intenzivní hornická činnost se předpokládá ke konci 12. stol a první písemné památky jsou ze stol. 13. Městské privilegium – zakládací listinu – dostala Banská Štiavnica kolem roku 1243 - 44. Králem Bélem IV. (1235 -1270). Při požáru r. 1466 však toto městské právo shořelo. Jako nejstarší je tedy 2. městská kniha s obnoveným právem městským i hornickým. V něm jsou zapsány svobody, výsady či tresty měšťanů a obyvatel města.
V centru najdeme částečně dochované městské opevnění např. s Piargskou bránou a se Starým zámkem v dnešní podobě ze 16. stol. Románská bazilika z 13. stol. a několik gotických kostelů. Na náměstí stojí renezanční měšťanské domy s radnicí a vzhlížejí přes barokní morový sloup z 18. stol. k Novému zámku ze 16. stol.
Mnoho poučení je ukryto v Slovenském Baníckem múzeu, které má i přírodní, venkovní a podzemní expozice. Jeho městská část sídlí v sídle hornické komory v tzv. Kammerhofu ze 16. století. Kammerhof je bývalé sídlo hornické komory a hlavního hornického – grófského úřadu, který měl na starost doly, hutě i mincovny z celého středního Slovenska. Vznikl propojením několika měšťanských domů. Během staletí se podle potřeby přestavoval a jsou zde tak patrné různé stavební slohy i sláva a bohatství hornické komory i města.
V okolí je mnoho technických památek na dobu dolování drahých kovů. Najdeme zde množství štol, šachet i umělých vodních nádrží – tajchov, které zabezpečovaly energii na pohon hornických strojů používaných k čerpání vody ze zaplavených podzemních šachet i k úpravě vytěžené rudy. Tento velmi důmyslný systém z 18. stol. sloužil jako vzor i pro jiné hornické revíry na celém světě. Dnes již neslouží těžbě drahých kovů. Nicméně zůstaly zachovány a slouží k rekreaci. Např. jezero Rozgrund z r. 1744 - 1745 s 30m vysokou sypanou hráz, dlouhou 125m a širokou na koruně 6m zadržuje 576 000 m3 vody. Od roku 1919 se stalo zásobárnou pitné vody pro celé město.
Starý zámek je renesanční protiturecká pevnost. Po porážce uherských vojsk u Moháče 1 (1526) a po obsazení Budínu Turky vzniklo nebezpečí dalšího rozšíření tureckého území směrem k zlatým dolům středního Slovenska. Hornická města se musela připravit k obraně. Vzniklo mohutné opevnění celé Bánské Štiavnice, do kterého byla zahrnutá i stavba Starého zámku. Ten se stal střediskem obrany.
Původní románské třílodí bazilice nechali měšťané zbourat strop nad hlavní lodí a tím vytvořili nádvoří. Celý komplex se obehnal důkladnou hradbou. Uvnitř vzniklého hradu zůstala kaple sv. Michala, sloužící jako karnárium 2. U vchodu se umístila hradní věž. Takto vzniklá městská pevnost sloužila za zbrojnici i jako kasárna městské posádce. Do dnešních dnů zůstala zachovaná v původní podobě. Bašta ze 14. stol., jmenující se „Himmelreich" sloužila jako mučírna a vězení.
I Nový zámek patři do systému protitureckého opevnění. Mohutná, čtyřboká, strážní věž, se čtyřmi nárožními baštami byla postavena v r. 1681 na návrší a stala se tak dominantou města. Do r. 1848 bylo kolem rozmístěno 21 děl a zároveň se zde uchovával střelný prach. Z věže se bitím na zvon oznamovala celá hodina a troubením čtvrthodina. V současné době je uvnitř expozice protitureckého odboje.
Hornický čas se odpočítával ve dvojposchoďové renezanční věži zvané „Klopačka“. Odtud se horníkům klepáním oznamoval čas fárání. Klepalo se i při jiných hornických slavnostních příležitostech, nebo samozřejmě i při pohřbech a požárech.
Další z dominant města je Kalvárie, postavená v r. 1751. Jde o komplex sakrálních staveb začínajících od dolního kostela až na vrch „Scharfenberg" kde stojí horní kostel. Jeho hlavní oválná loď stojí mezi čtyřmi hranatými věžemi. Tvoří tak velmi pěkný protipól k Novému zámku.
Dnešní návštěvník Bánské Śtiavnice tak může na poměrně nevelkém území najít velké množství překrásných stavebních památek. Může se seznamovat s historií krajiny proházející – díky bohatství drahých kovů – neustálým zápasem o tyto poklady. Králové proti králům, šlechtici proti šlechticům i obyčejný lid „robotnický“ např. proti měšťanům. V dnešní době je zde klid. A jen památky připomínají staleté zápasy a um našich předků.
Ale dnešní Banská Štiavnica nežije jen historií a vzpomínkou na doby minulé. Nabízí i množství kulturních a společenských událostí,
Jako příklad můžou posloužit „Salamandrové dny“, každoroční městské slavnosti, připadající na druhý víkend v září. Patří k nim „salamandrový sprievod“, průvod pohybující se večer za svitu loučí a hornických kahanů a vlnící se od jedné strany silnice k druhé. Bývá v něm kolem 600 lidí. V roce 2009 je průvod v pátek 11.9.09 od 19:00 do 21:00. O víkendu je hudební festival, jarmark, soutěže pro děti i soutěž v přetlačování rukou "Grand Prix Salamander", atp.
Začátkem září se konají i „Dny sv. Huberta“ Jsou určeny nejen pro myslivce. Můžete se tú účastnit např. ME ve vábení jelenů a jiné zvěře, soutěže ve střelbě historických zbraní a z kuše, házení flinty do žita, atd...
Nebo ve dnech 24. - 26.7. 2009 je možno navštívit již 10. ročník festivalu vážné hudby. V kostelních prostorách, např. v kostele sv. Kateřiny, zní klasika i jazz neuvěřitelně působivě.Město pořádá letní filmový festival, jazzový festival a další řadu kulturních akcí.
1 Bitva u Moháče - 29. srpen 1526. Zde Ludvik Jagellonský, král uherský a český prohrál. Protivníkem mu byl Sulejman I. Turci poté obsadili Budín, hlavní Uherské město a tím i celou oblast. Pří ústupu král Ludvík utonul v bažinách a s ním vymřela českouherská dynastie Jagelonců. Uvolnilo se místo Habsburkům, kteří se staly jedním z nejvýznačnějších královských rodů na další staletí. Těm se podařilo Turkům porážku vrátit až za 150 let.
Nejdříve v bitvě u Vídně (1683) utrpěla turecká vojska, obléhající Vídeň porážku od spojených říšských, habsburských, polských a litevských vojsk porážku. Poté v bitvě u Magyharsány (1687) – (II. bitvě u Moháče) – byly zcela poraženy i další turecké oddíly Salujmena paši. Konec turecké rozpínavosti nastal o 10 let později, kdy v bitvě u Zenty r. 1697 porazil Evžen Savojský sultána Mustafu II. a ten se musel stáhnout z Uherska i Sedmihradska.
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Banská Štiavnica: Haraburdy 2020 + pozvánka na Salamandrové dny

SR, Svätý Anton – nejen myslivecká obec

SR, Kremnica – turistika jak se patří

SR, Kremnica – město humoru a mincí

SR, Banská Bystrica – středoslovenský klenot

SR, Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody – VIDEO

SR: Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi IV

SR, Morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi III

SR: Nej infocentrum Slovenska

SR, Banská Štiavnica na starých pohlednicích

Rimavská Sobota: výstava Skryté krásy divoké přírody

Revištské Podzámčí : nový Zvěropark

Lipovany: Otevření turistické stezky

Víglaš: Zikmundův jarmark na zámku

SR, Banská Štiavnica: nejimpozantnější kalvárie ve střední Evropě

Banská Bystrica: Barborská pouť

SR: Vyhne - Obnova turistických chodníků

SR: Cesta od stříbra ke šperku

Maďarsko: „Turismus bez hranic" - Železná cesta

Valaská: 44. festival dechových orchestrů

Dětva: Folklorní slavnosti pod Polanou 2015

SR, Banská Bystrica – Památník SNP

Hriňová: Zimní formanská soutěž

Banská Štiavnica: Dušičky z Nového zámku

SR, Víglaš: pohádkový zámek - VIDEO

Banská Štiavnica: Salamandrové dny 2015

Sliač: Mezinárodní letecké dny SIAF 2015

Víglaš: Letní výletní tipy podpolianského regionu

Masarykův pramen ve Štiavnických vrších
Souvisejicí fotogalerie

SR, Štiavnické vrchy – zimní pohádka

Německo: Mnichov - světová výstava minerálů ...
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Česká a slovenská zima
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNU A BANGLADÉŠI:
Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Bhútán – země hromových draků I..
Bhútán – země hromových draků II.
Bhútán – země hromových draků III.
Bhútán – země hromových draků IV.
Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti
Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši
Vše důležité, co byste o Bhutánu měli vědět, najdete zde a Bangladéši zde.