www.infoglobe.cz » Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole III.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole III.

Publikováno: 31.7.2015
V minulých dvou dílech jsme si představili historickou část města. Dnes vám dáme tipy ještě na několik památek, které byste neměli při návštěvě Záhřebu minout.

Ještě chvíli se zdržíme v Gradci. Konkrétně se podíváme na asi nejvýraznější památku této čtvrti – kostel svatého Marka. Kostel najdete na stejnojmenném náměstí a určitě upoutá vaši pozornost střechou, jakou jste na kostele asi ještě nikdy neviděli. Klidně bychom ji označili za nejoriginálnější kostelní střechu na světě. Místo tradičních jednobarevných střešních tašek můžete na téhle vidět obrazce, a to konkrétně dva hlavní motivy v podobě záhřebského erbu a erbu Království Chorvatska, Slavonie a Dalmácie.

kostel sv. Marka

Gotický portál sestává z 15 náboženských postav a uvnitř můžete vidět například sochy vytvořené Ivanem Meštrovičem, jedním z vůbec nejvýznamnějších reprezentantů chorvatského umění začátku 20. století. Jeho sláva překročila hranice Chorvatska a věhlasu se mu dostalo i ve Spojených státech. Jím vytvořené sochy jsou k vidění například v Chicagu, Syrakusách, Washingtonu nebo kanadské Ottawě.

Kousek od kostela sv. Marka stojí Banski dvori. Jedná se o dlouhou dvoupatrovou barokní budovu, postavenou v druhé polovině 19. století. Více než sto let zde sídlili chorvatští bánové a vládní budovou zůstal palác až dodnes, kdy je to rezidence chorvatské vlády.

Banski dvori

Vydejme se dále do ulic Záhřebu. Čtvrtí, do které se vypravíme nyní, je Donji grad (Dolní město). V této čtvrti uvidíte nudné kancelářské budovy, které občas vystřídá impozantní architektura z období Rakousko-Uherska. Čtvrť byla zamýšlena tak, aby dala městu jakousiMuzeum zničených vztahů identitu. Byly zde postaveny veřejné prostory včetně galerií, muzeí, vzdělávacích institucí a divadel.

Když už jsme zmínili muzea, divadla atd., nedá nám to se blíže nepodívat na několik z nejzajímavějších. Třeba takové muzeum s velmi abstraktním názvem – Muzeum zničených vztahů. Jeho tvůrci tvrdí, že muzeum nabízí šanci překonat emoční kolaps skrze tvorbu a to tím, že přispějete do muzejní sbírky. Je tedy jen na vás, rozhodnete-li se prozkoumat, jaké artefakty mrtvých vztahů lidé do muzea věnovali (malým lákadlem může být sekera od jedné ženy, která s ní zničila nábytek svému expartnerovi).

Tradičněji pojatým je Archeologické muzeum, jádrem jehož sbírky jsou různé kamenné artefakty z řeckého a římského období. Uvidíte zde například řecké vázy, předměty spojené s řeckou kolonizací východního pobřeží Jaderského moře, vybavení římských vojáků, předměty každodenního života Řeků a Římanů atd.

Archeologické muzeum

Záhřeb si zaslouží pozornost každého, kdo se rozhodne navštívit Chorvatsko nebo přes něj bude projíždět dále na jih.

GPS: 45°48'49.0"N 15°58'34.0"E 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Ex13, Ex13 (2), Suradnik13, Waerfelu,

Suradnik13 (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Chorvatsko: Poreč a jeho zákoutí
Publikováno: 13.6.2011
Chorvatsko je jedním z oblíbených dovolenkových míst mnoha turistů milujících moře, pláže a oddech. A protože léto právě začíná a mnozí si jako destinaci pro svoji dovolenou vyberou právě tuto zem, pojďme se blíže podívat na jedno z atraktivních a často navštěvovaných míst na Istrii.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar I.
Publikováno: 21.11.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa... Cesta autobusem do chorvatského přístavu Split trvala z Bratislavy přibližně 12 hodin. Štěstím bylo, že ostrov je téměř na samém jihu Chorvatska, a tak počet cestujících jen mírně přesahoval číslo 20. V autobusu tak měl téměř každý cestující dvě sedadla pro sebe, a to je už pořádný luxus.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar II.
Publikováno: 5.12.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa...

Chorvatsko: Plitvická jezera – přírodní skvost na seznamu UNESCO
Publikováno: 4.9.2017
Plitvická jezera, která se nacházejí v Dinárské krasové oblasti v nadmořské výšce 500–640 m, představují soubor asi 16 velkých a několika malých terasovitě rozložených krasových jezer, která jsou vzájemně propojena až 140 vodopády. Vznik teras je důsledkem činnosti unikátních bakterií žijících v mechu a trávě, přičemž bariéry těchto teras se každoročně zvýší až o 3 cm.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole I.
Publikováno: 17.7.2015
Chorvatsko je po desetiletí oblíbená destinace českých turistů. Rok co rok se mnohé rodiny vydávají na několikadenní dovolenou ke břehům azurového Jadranu a užívají si koupání, slunce, balkánskou kuchyni i kulturu.

Chorvatsko, Záhřeb – slunná balkánská metropole II.
Publikováno: 24.7.2015
Minule jsme skončili v Kaptolu, náboženském centru chorvatského hlavního města s krásnou katedrálou. A dnes tam také začneme.

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Publikováno: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideální dovolenou představuje něco jiného. Někdo rád leží na pláži, jiný překonává sám sebe během náročných horských výstupů, nebo alespoň přes dovolenou popustí uzdu odpovědnosti a vrhne se do víru bujaré zábavy. Pro mě je to kombinace všeho, od vylehávání na pláži, přes bláznivé sporty, poznávání krás okolí až po ochutnávání místní kuchyně.

Chorvatsko, Kvarnerské pobřeží – relax na polostrově Kačjak nedaleko letoviska Crikvenica  
Publikováno: 18.9.2013
Koncem léta, když už nebývají pláže tak přeplněné, slunce však stále krásně hřeje a když se také ceny za ubytování, stravu či plážové atrakce pomalu ale jistě posouvají směrem dolů, jsme se s partou kamarádů vydali na pár dní k "slovenskému moři" - do Chorvatska.

Chorvatsko: Istrie – polostrov, na který sa nezapomíná
Publikováno: 28.8.2013
Poloostrov Istrie se nachází mezi Terstským a Kvarnerským zálivem a je největším poloostrovem Jadranu. Istrie je rozdělena na části patřící Itálii, Slovinsku, ale největší z nich patří Chorvatsku. A právě do Chorvatska budou směřovat naše dnešní kroky.


Souvisejicí fotogalerie

Chorvatsko: Středověké městečko Rovinj
Chorvatské městečko Rovinj, nacházející se na poloostrově Istrie, je typické úzkými uličkami, mal...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.
18.1.2020
XXIV. ročník závodu psích spřežení po hřebenech Orlických hor se koná ve dnech 21.–25. ledna. Je určen nejen musherům a jejich psům, ale také návštěvníkům. Hned v úvodu si musíme připomenout, že tento závod na dlouhou trať je závislý na počasí.
17.1.2020
Nenechte si ujít mezinárodní mistrovství ve stavění ledových soch – Tatry Ice Master, které se uskuteční již 18. a 19. ledna na Hrebienku ve Vysokých Tatrách.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 19. 1. 2020
svátek:Doubravka
dnes:
neděle 19.1.
1 °C
zítra:
pondělí 20.1.
1 °C