www.infoglobe.cz » Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)

Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)

Publikováno: 30.3.2017
V neděli jsme se rozhodli opustit rušný Řím a vydat se na návštěvu městečka Tivoli, které je vzdálené asi 40 km. Dříve toto město sloužilo pro rekreační účely bohatých Římanů, kteří si zde stavěli svá letní sídla. Nyní turisty nejvíce láká návštěva velkolepé renesanční vily – Villa d'Este.

Tivoli

hrad v Tivoli   hrad v Tivoli

Cestovali jsme vlakem z Roma Termini do stanice Tivoli, odkud jsme přibližně za 15 minut chůze dorazili k výše zmíněné vile. Cestou jsme ještě minuli zdejší hrad, ale ani v průvodci, ani na internetu se k tomuto hradu nikde moc informací neobjevuje, i když minimálně za fotku rozhodně stojí. K návštěvě Villa d'Este vám v turistických centrech většinou doporučí zvolit kombinaci metra a autobusové dopravy, jelikož autobus vás doveze až přímo na náměstí. My jsme omylem vyrazili vlakem, ale ani tak jsme neměli žádný problém vilu najít a cesta je příjemná. Dokonce bych i řekla, že cenově se to vyplatí. Nicméně možností je více, protože Villa d'Este je opravdu velice známým turistickým cílem.

zahrady Villa d'Este

zahrady Villa d'Este   zahrady Villa d'Este

Vila pochází ze 16. století a v roce 2002 byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Pyšní se jak interiérem s nádherně malovanými zdmi, tak především svými honosnými zahradami. Tyto zahrady jsou naprosto úchvatné – plné teras, fontán, soch a vodotrysků. Nachází se zde staré stromy a plno teras je již porostlých mechem, což dodává zahradám až tajuplný nádech. Pokud při návštěvě Říma máte možnost i výletu do okolí, rozhodně si naplánujte návštěvu této vily, za nás právě její zahrady byly nejkrásnějším místem celého pobytu. Vstup do Villa d'Este stojí 8 eur a nelze zde platit kartou. Také otevírací doba je během zimních měsíců zkrácená. Do zahrad se může se psem a i mimo sezonu jsou všechny vodotrysky a fontány v provozu.

interiér   zahrady Villa d'Este

zahrady Villa d'Este   zahrady Villa d'Este

Tivoli však nenabízí pouze návštěvu Villa d´Este. Turisty zde láká ještě prohlídka parku Villa Gregoriana. Tento park byl vybudován papežem Řehořem XVI. roku 1835. Papež nechal po záplavách vytvořit dva tunely v hoře Catillo a přesměroval tak vodu z řeky Aniene pryč od města. Celý park se otevírá v březnu, takže mimo sezonu se sem nedostanete.

výhled od Villa d'Este

5 km od Tivoli se nachází ještě jedna převelice známá italská památka. Jedná se o Hadriánovu vilu (Villa Adriana). Z náměstí v Tivoli sem jezdí několik autobusů. Dejte jen pozor – některé jedou přímo k areálu, jiné zákeřně do zastávky Villa Adriana, která je asi 1,5 km vzdálená. Od zastávky však vedou směrovky k areálu, takže není problém se dostat zdárně až na místo, ale nejedná se o úplně příjemnou procházku.

areál Hadriánovy vily (Villa Adriana)   areál Hadriánovy vily (Villa Adriana) Kanópos

Hadriánova vila je obrovská rezidence císaře Publia Aelia Hadriana, jenž ji nechal vybudovat ve 2. století. Od roku 1999 je součástí UNESCO. Tento obrovský komplex obsahuje více než 30 trosek budov – nachází se zde divadla, stadion, lázně, chrámy, paláce, fontány atd. Hadriánova vila byla inspirována řeckou a egyptskou architekturou. Za návštěvu určitě stojí Vodní divadlo, uměle vytvořené údolí Kanópos s jezírkem obývaným rybami a želvami a s kopiemi řeckých soch, Císařský palác či Venušin chrám. Z místní vyhlídky navíc dohlédnete na celý Řím. Areál je opravdu rozsáhlý, takže prohlídka zabere až několik hodin. Bez problémů si zde však můžete udělat piknik na jedné z mnoha laviček či si sednout do trávy pod olivovník. Na několika místech je také volně k dispozici pitná voda. Vstup do areálu stojí 8 eur a zde již kreditní kartu použít lze.

areál Hadriánovy vily (Villa Adriana)

areál Hadriánovy vily (Villa Adriana) - Kanópos   areál Hadriánovy vily (Villa Adriana)

GPS: (Villa d'Este) 41°57'47.0"N 12°47'46.1"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Itálie, Orvieto – historie tesaná do tufu II
Publikováno: 29.6.2018
Tento pátek se ještě na skok vrátíme do 20tisícového umbrijského města.

Itálie, Orvieto – historie tesaná do tufu
Publikováno: 22.6.2018
Sto kilometrů severně od Říma leží umbrijské město Orvieto. Vyjímá se vysoko nad údolím řeky Paglia. Město založili dávní Etruskové. Později se z něj stala významná pevnost, a to zejména díky své strategické poloze. Dnes sestává ze dvou částí. Staré město je výše položené, ta novější část leží v údolí a je to místo, kde vystoupíte z vlaku nebo kde zaparkujete své auto. Abyste se dostali do historického centra, můžete použít například lanovku. Tam najdete většinu turistických atrakcí.

Itálie, Tivoli – město nádherných vil
Publikováno: 8.6.2018
Kdysi Tibur, dnes Tivoli. Šedesátitisícové město najdete přibližně 30 kilometrů východně od Říma v Sabinské pahorkatině. Císař Augustus měl kdysi toto místo velmi oblíbené. Utíkal sem před parným římským létem, aby se nadýchal chladného vzduchu.

Itálie, Ostia – závan historie
Publikováno: 30.3.2018
Jaru se letos nějak nechce přijít, a tak se vyplatí zamířit někam, kde je počasí přívětivější. Jako cíl dnešní cesty jsme si proto vybrali italské městečko Ostia. V minulosti bylo známé jako nejdůležitější římský přístav několik kilometrů od Tyrhénského moře, dnes jako druhé největší vykopávky v Itálii (hned po Pompejích).

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 3.11.2017
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Pisa – okolo slavné věže
Publikováno: 27.10.2017
Ve starověku byla Pisa významným římským přístavem. Ovšem řeka Arno se od té doby zanesla bahnem a mezi Pisou a mořem tak vznikla desetikilometrová mezera. Určitě Pisu znáte jako domov slavné šikmé věže, ale možná už nevíte, že kromě ní se mezi hlavní památky řadí také hřbitov Campo Santo nebo místní katedrála.

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica
Publikováno: 6.4.2017
Náš poslední den v Římě vhodný pro výlet do okolí jsme využili hned dvojnásobně a navštívili dvě úplně odlišná místa. Po nadšení z Villa d‘Este jsme se rozhodli vydat ještě do městečka Frascati, kde se nachází Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km jihovýchodně od Říma a jezdí sem pravidelně vlak z Roma Termini. Cesta trvá půl hodiny a pozor si dejte jen na to, že vlak vyjíždí z poměrně vzdáleného nástupiště, takže rozhodně nevyrážejte na nádraží na poslední chvíli.

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu I
Publikováno: 9.3.2017
Rozmýšleli jsme se, zda jsou zima a začátek jara vhodné termíny pro pobyt v Římě, ale výsledně se to ukázalo jako skvělá varianta. V Římě v tu dobu není hlavní sezona, tudíž ubytování je podobně jako letenky podstatně levnější, neprodíráte se davy turistů (i když s dalšími návštěvníky minimálně ve Vatikánu a na hlavním vlakovém nádraží i tak počítejte), ale také utečete do nádherného počasí. Ač po ránu bývalo trošičku mrazivo, slunce zde má opravdu sílu a během poledne se teploty vyšplhaly povětšinou až na 18 °C, takže jsme chodili pouze v mikině (a někteří turisté nosili už i krátké kalhoty a tričko).

Itálie, Parma I – historie města
Publikováno: 31.3.2019
Nejznámější italské město regionu Emilia-Romagna, jehož název si spojujeme zejména s lahodnými chutěmi šunky či sýra, vám nabídne nejen gastronomické zážitky. Než ochutnáme delikatesy této oblasti, zakousneme se do poznávání bohaté historie a památek města Parma.

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Publikováno: 16.3.2017
Asi žádná prohlídka Říma by se neobešla bez návštěvy slavného městského státu – Vatikánu. Jedná se o nejmenší a nejméně obydlený stát na světě. Každoročně však láká miliony turistů na prohlídku nejrůznějších muzeí, Sixtinské kaple či baziliky sv. Petra. Celé území je ohraničeno hradbami a v souhrnu se skládá z Vatikánských zahrad, Svatopetrského náměstí, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláce a následně dalších kulturně významných budov.

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikováno: 23.3.2017
Jelikož jsme do Říma jeli na pět dní, rozhodli jsme se podniknout také několik výletů do okolí. Po poradě v turistickém centru jsme se vydali navštívit městečko Cerveteri, které se nachází přibližně 40 km od Říma v regionu Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri se dostanete vlakem za necelou hodinu (jezdí několikrát denně ze stanice Roma Termini). Poté je potřeba dojít na autobusovou zastávku (cca 100 metrů od nádraží), odsud jezdí zdarma minibus až do historického centra Cerveteri (na náměstí Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minut.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C