www.infoglobe.cz » Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán

Publikováno: 18.5.2022
Asi žádná prohlídka Říma by se neobešla bez návštěvy slavného městského státu – Vatikánu. Jedná se o nejmenší a nejméně obydlený stát na světě. Každoročně však láká miliony turistů na prohlídku nejrůznějších muzeí, Sixtinské kaple či baziliky sv. Petra. Celé území je ohraničeno hradbami a v souhrnu se skládá z Vatikánských zahrad, Svatopetrského náměstí, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláce a následně dalších kulturně významných budov.

K Vatikánu je možné se přiblížit asi všemi druhy městské hromadné dopravy. My jsme zvolili metro, a to kvůli dobré přehlednosti tras, které jsou navíc zobrazeny téměř na každé turistické mapě. Z naší výchozí zastávky Roma Termini jsme se linkou A dostali na stanici Ottaviano – S. Pietro. Odtud jsme pokračovali ulicí Via Ottaviano přes Pizza Risorgimento a ulici Via di Porta Angelica až k samotnému vstupu do Vatikánu – konkrétně na Svatopetrské náměstí. Mapa zde téměř není třeba, protože stačí jít směrem jako většina dalších turistů. Během chvíle jsou již vidět hradby tohoto městského státu. Navíc je zde plno bezpečnostních pracovníků, kteří vám s čímkoliv ochotně pomohou.

výhled z kupole baziliky, Vatikánské zahrady

Villa Medici   výhled z kupole baziliky, Vatikánské zahrady

Vstup na Svatopetrské náměstí je zcela zdarma a nejsou zde žádné kontroly. Jedná se o první okamžik, kdy máte možnost prohlédnout si hlavní část Vatikánu v celé své kráse. Je však ještě jedno místo, které nabídne lepší výhled – bazilika sv. Petra, která vévodí celému náměstí. My jsme měli v plánu navštívit primárně kupoli této baziliky, a to kvůli již zmíněnému slavnému výhledu, ale zvažovali jsme i prohlídku Sixtinské kaple. Z důvodu úmorných front jsme nakonec zůstali pouze u návštěvy baziliky. Minimálně totiž celou polovinu náměstí tvoří davy lidí čekající na kontrolu zavazadel, aby mohli dále pokračovat do baziliky sv. Petra či na jiná slavná místa. Ani se vstupenkou zakoupenou online jsme se nemohli dostat dovnitř dříve než po hodinovém čekání ve frontě. Kontrola probíhá obdobně jako na letišti, nicméně je mírnější. Pití je zde povoleno, ale dejte pozor na velké batohy – s těmi by vás dovnitř pustit nemuseli. Batohy jsou přímo na cedulích zakázány, avšak ty menších rozměrů vůbec nikdo neřeší.

Svatopetrské náměstí   Svatopetrské náměstí, šílené fronty lidí

Svatopetrské náměstí   Svatopetrské náměstí

Vstup do baziliky sv. Petra je zdarma a uvnitř je na většině místech možné fotit. Jedná se o ohromnou stavbu (jedna z největších bazilik na světě) vybudovanou za císaře Konstantina I. Velikého. V průběhu času prošla dalšími rekonstrukcemi a úpravami, se kterými je také spojeno jméno slavného italského umělce Michelangela (převážně pak freska Poslední soud v Sixtinské kapli).

bazilika sv. Petra

Po návštěvě interiéru baziliky jsme se vydali do kupole. Doporučuji využít výtah, protože i tak musíte absolvovat šílené množství schodů – tato prohlídka není vhodná pro starší nebo nemocné lidi, výstup je poměrně náročný. Ještě nebyla hlavní sezona a tím pádem ani tolik návštěvníků, proto kdo potřeboval, udělal si v průběhu pauzu. Samotná vyhlídka přes Svatopetrské náměstí je však po výšlapu skvělou odměnou. Navíc na samotném vršku kupole se před vámi rozprostře celý Řím. Je zde i možnost občerstvení. Zpět na náměstí jako bonus můžete odeslat pohled přímo z vatikánské pošty – jsou zde k dispozici stylové známky s charakteristickými náboženskými motivy.

v bazilice sv. Petra   v bazilice sv. Petra

pod kupolí baziliky sv. Petra

výhled z kupole baziliky sv. Petra na Svatopetrské náměstí   pod kupolí baziliky sv. Petra

Od Vatikánu jsme se pěšky přesunuli k Andělskému hradu (Castel Sant´Angelo) – na pravý břeh řeky Tibery. Tato kruhová stavba původně sloužila jako mauzoleum císaře Hadriána. Před hradem spojuje druhý břeh Tibery neméně slavný Andělský most (Ponte Sant´Angelo), který dříve sloužil jako popraviště. Z něj je krásný výhled na kupoli baziliky sv. Petra i na sousedící most Viktora Emanuela II. (Ponte Vittorio Emanuele II.). Z mostu jsme pokračovali na krásné barokní náměstí Piazza Navona, které je jen kousek od další význačné římské stavby – Pantheonu, jež leží na Piazza della Rotonda. Tento chrám patří k nejvýznamnějším antickým památkám. Jeho stavba započala roku 29 před naším letopočtem za Marca Vipsania Agrippa. Vstup do chrámu je zdarma.

Andělský most

Andělský hrad   Andělský hrad, pohled z Andělského mostu

most Viktora Emanuela II., v pozadí bazilika sv. Petra, pohled z Andělského mostu

Od Pantheonu jsme vyrazili na Piazza di Spagna, kde se nachází slavné Španělské schody a Berniniho fontána Barcaccia. Schody zakončuje kostel Trinitá dei Monti z 16. století. Jen pár kroků od kostela stojí vila rodu Medicejských (Villa Medici). Poslední zastávkou během procházky bylo náměstí Piazza del Popolo.

Piazza del Popolo   Piazza Navona

Pantheon   Berniniho fontána Barcaccia, Španělské schody, kostel Trinitá dei Monti

GPS: 41°54'08.3"N 12°27'19.0"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Itálie, Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí
Publikováno: 4.8.2022
Cílem letošní dovolené byla rozmanitá Sardinie. Během 14 dní jsme měli možnost projet ostrov od jihu přes hory ve vnitrozemí na východ, poté na sever a severozápad. Naše cesta začíná v Cagliari, odkud se pak přesouváme na východ ostrova.

Itálie, Orvieto – historie tesaná do tufu II
Publikováno: 21.10.2022
Tento pátek se ještě na skok vrátíme do 20tisícového umbrijského města. Pokračování našeho výletu zahájíme u té nejdůležitější památky ve městě, kterou je místní katedrála – Duomo di Orvieto. A takovou jen tak někde v Itálii neuvidíte. Na první pohled totiž zaujme svou zdobností.

Itálie, Orvieto – historie tesaná do tufu
Publikováno: 14.10.2022
Sto kilometrů severně od Říma leží umbrijské město Orvieto. Vyjímá se vysoko nad údolím řeky Paglia. Město založili dávní Etruskové. Později se z něj stala významná pevnost, a to zejména díky své strategické poloze. Dnes sestává ze dvou částí. Staré město je výše položené, ta novější část leží v údolí a je to místo, kde vystoupíte z vlaku nebo kde zaparkujete své auto. Abyste se dostali do historického centra, můžete použít například lanovku. Tam najdete většinu turistických atrakcí.

Itálie, Ostia – závan historie
Publikováno: 30.3.2018
Jaru se letos nějak nechce přijít, a tak se vyplatí zamířit někam, kde je počasí přívětivější. Jako cíl dnešní cesty jsme si proto vybrali italské městečko Ostia. V minulosti bylo známé jako nejdůležitější římský přístav několik kilometrů od Tyrhénského moře, dnes jako druhé největší vykopávky v Itálii (hned po Pompejích).

Itálie, Sardinie – kaňon Su Gorropu
Publikováno: 25.8.2022
Více než dvě třetiny Sardinie pokrývají hory. Nedosahují závratných výšek, ale najdete tu krásnou a neporušenou přírodu. Není proto divu, že je tento ostrov vyhledávanou outdoorovou destinací Středomoří se zajímavými treky. Jestli na Sardinii existuje místo, kde si bude připadat úplné maličcí, je jím kaňon Su Gorropu. Skalní strany soutěsky se tady tyčí do výšky 500 metrů, jedná se tak o nejhlubší soutěsku v Evropě.

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu I
Publikováno: 11.5.2022
Rozmýšleli jsme se, zda jsou zima a začátek jara vhodné termíny pro pobyt v Římě, ale výsledně se to ukázalo jako skvělá varianta. V Římě v tu dobu není hlavní sezona, tudíž ubytování je podobně jako letenky podstatně levnější, neprodíráte se davy turistů (i když s dalšími návštěvníky minimálně ve Vatikánu a na hlavním vlakovém nádraží i tak počítejte), ale také utečete do nádherného počasí. Ač po ránu bývalo trošičku mrazivo, slunce zde má opravdu sílu a během poledne se teploty vyšplhaly povětšinou až na 18 °C, takže jsme chodili pouze v mikině (a někteří turisté nosili už i krátké kalhoty a tričko).

Itálie, Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy
Publikováno: 1.8.2020
Asi všichni už jsme slyšeli: „Vidět Neapol a zemřít“. Ano, Neapol je krásná, ale je také drsná, autentická a špinavá. Snad právě proto se vám vryje pod kůži. Polorozpadlé domy, páchnoucí hromady odpadků, ale popojdete kousek dál a dýchne na vás atmosféra pravé Itálie. Neapol je považovaná za kolébku novodobé pochoutky, kterou není nic jiného než pizza. I my máme tu pravou neapolskou pizzu v plánu ochutnat.

Itálie, Tivoli – město nádherných vil
Publikováno: 26.8.2021
Kdysi Tibur, dnes Tivoli. Šedesátitisícové město najdete přibližně 30 kilometrů východně od Říma v Sabinské pahorkatině. Císař Augustus měl kdysi toto místo velmi oblíbené. Utíkal sem před parným římským létem, aby se nadýchal chladného vzduchu.

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie II
Publikováno: 26.1.2018
Dnes pokračujeme v našem výletě po oblasti, ze které se vám bude asi těžce vracet domů.

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikováno: 23.3.2017
Jelikož jsme do Říma jeli na pět dní, rozhodli jsme se podniknout také několik výletů do okolí. Po poradě v turistickém centru jsme se vydali navštívit městečko Cerveteri, které se nachází přibližně 40 km od Říma v regionu Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri se dostanete vlakem za necelou hodinu (jezdí několikrát denně ze stanice Roma Termini). Poté je potřeba dojít na autobusovou zastávku (cca 100 metrů od nádraží), odsud jezdí zdarma minibus až do historického centra Cerveteri (na náměstí Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minut.

Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikováno: 30.3.2017
V neděli jsme se rozhodli opustit rušný Řím a vydat se na návštěvu městečka Tivoli, které je vzdálené asi 40 km. Dříve toto město sloužilo pro rekreační účely bohatých Římanů, kteří si zde stavěli svá letní sídla. Nyní turisty nejvíce láká návštěva velkolepé renesanční vily – Villa d'Este.

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica
Publikováno: 6.4.2017
Náš poslední den v Římě vhodný pro výlet do okolí jsme využili hned dvojnásobně a navštívili dvě úplně odlišná místa. Po nadšení z Villa d‘Este jsme se rozhodli vydat ještě do městečka Frascati, kde se nachází Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km jihovýchodně od Říma a jezdí sem pravidelně vlak z Roma Termini. Cesta trvá půl hodiny a pozor si dejte jen na to, že vlak vyjíždí z poměrně vzdáleného nástupiště, takže rozhodně nevyrážejte na nádraží na poslední chvíli.

Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky
Publikováno: 17.11.2017
V dnešním článku se opět budeme věnovat krásné Bologni.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I
Publikováno: 19.1.2018
Dnes se podíváme do italského regionu Kampánie. Její převážně kopcovitou krajinu naleznete na jihu země. Kampánii budete milovat. Její pobřeží je nádherné, historie bohatá a jídlo návykové. To celé je zabalené do krásné přírody a jako perlami je region posetý okouzlujícími městečky.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Velká Vánoční soutěž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena:
Vánoční balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Vánoční balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.12.2022
Vespa Klub, společnost Faber Moto a Nadace Dětem s rakovinou vás zvou na charitativní jízdu městem na skútru v santa oblečení. Po minuloročním úspěchu se Vespisti opět vydávají na Vánoční Santa jízdu v Bratislavě a v Košicích, aby dětem darovali sváteční balíčky.
30.11.2022
Portál Infoglobe a společnost Viago organizuje v pořadí pátý ročník mezinárodního cestovatelského festivalu infofest, který se i tento rok uskuteční jen ve virtuální podobě. Současně se po více 6. leté přestávce vrací festival umělecké tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomalu již zimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s odborníkem  z oblasti obnovy památek a ochrany nehnutelného kulturního dědictví Ing. arch. Pavlem Ižvoltem, PhD., pozve vás do fascinujícího světa mechu, představí filmový Žitný ostrov i nahlédnete na pozoruhodný jev v Občasné vyvíračce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 3. 12. 2022
svátek:Svatoslav
dnes:
sobota 3.12.
1 °C
zítra:
neděle 4.12.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X