www.infoglobe.cz » Itálie, Sardinie – Cagliari

Itálie, Sardinie – Cagliari

Publikováno: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninskou Itálii a vydáme se na slunnou Sardinii.

Stopadesátitisícové město leží na jihu ostrova, hned na březích Středozemního moře. Jeho historie sahá do přibližně 8. století př. n. l. Nejstarší část města – Castello – se rozkládá na kopcích, které se vypínají nad přístavem. A právě o místní přístav se přely a bojovaly mnohé národy, ať to byli Pisané, Janované, Španělé, nebo piráti ze severní Afriky.

Cagliari

Cagliari v sobě nese dlouhé historické dědictví, které se promítá na místní architektuře. Ve městě uvidíte středověké věže, barokní kostely nebo architekturu s prvky španělské gotiky a italské secese či neoklasicistní arkády.

Dnes začneme v historické části města – v Castellu. Vyjdeme mramorové schody a od rušného náměstí Piazza della Costituzione vede nádherná střešní promenáda k pevnosti Bastione di Saint Remy, která se dokonce na čas stala rezidencí mocného šlechtického rodu Savojských.

 Bastione di Saint Remy

Přibližně pět minut pěšky od této pevnosti najdete věž, jíž se přezdívá Sloní věž. Většina původních středověkých hradeb byla stržena a částečně použita na okolní pevnosti nebo zmíněnou věž, Torre dell'Elefante. Tato mohutná věž byla postavena na začátku 14. století, aby chránila město od Aragonských, kteří útočili na Sardinii ze severu (od Španělska). Aragonští město dobyli a 31 metrů vysokou věž přestavěli na vězení. Na jeho zdi se demonstrativně věšely useknuté hlavy odsouzených. Proč se věži říká sloní, vlastně nikdo přesně neví. Nicméně na ní můžete spatřit malou sošku slona.

Sloní věž   Sloní věž

K předním sakrálním památkám patří Duomo neboli katedrála, která byla postavena ve 13. století v románském slohu. V průběhu 17. a 18. století prošla barokní renovací, kdy byla románská fasáda nahrazena barokní, na začátku 20. století prošla další renovací, kdy obdržela současnou fasádu. Uvnitř kostela si všimněte například vzácného vlámského triptychu holandského malíře Rogiera van der Weydena, jenž zpodobňuje papeže Klementa VII.

katedrála

Nakonec navštívíme Archeologické muzeum, jenž návštěvníkům nabízí široký záběr exponátů, a to s důrazem na starověké Řecko a Řím. Muzeum je obzvlášť zajímavé, pokud toho moc o Sardinii nevíte. Množství informací o ostrově je vyčerpávající.

GPS: 39°13'06.4"N 9°07'07.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Giova 81, Etan J. Tal, Hans Peter Schaefer, Elgaard, Larry Koester, Frank K., Martin StiburekDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Milán – významný i méně známý
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Cefalu – vzhůru na sever Sicílie
Publikováno: 16.3.2018
Cefalu se nachází v nádherné lokalitě na severním pobřeží Sicílie. Ve městě, které zdobí malý a útulný rybářský přístav, žije okolo 14 tis. lidí. V jeho historickém centru si můžete projít úzké uličky, jež skrývají např. normanskou katedrálu. Kousek od historického centra naleznete také písčitou pláž.

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I
Publikováno: 19.1.2018
Dnes se podíváme do italského regionu Kampánie. Její převážně kopcovitou krajinu naleznete na jihu země. Kampánii budete milovat. Její pobřeží je nádherné, historie bohatá a jídlo návykové. To celé je zabalené do krásné přírody a jako perlami je region posetý okouzlujícími městečky.

Itálie, Messina – brána na Sicílii
Publikováno: 6.4.2018
Palermo, Catania a Messina. To jsou tři největší města na Sicílii, báječném, ale občas i frustrujícím ostrově.

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.

Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina
Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.

Itálie, Sicílie: Agrigento - pohled na jih Sicílie
Publikováno: 5.10.2012
Nedaleko jižního pobřeží ostrova se nachází ospalé město s krásnými uličkami.

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi - památka na slavnou minulost
Publikováno: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho míst, na která můžou být jeho obyvatelé pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v jejich popředí a vzpomínka na jeho návštěvu vám ještě dlouho utkví v paměti.

Itálie, Sicílie – Palermo, metropole s nádechem Orientu
Publikováno: 20.5.2017
Hlavní město autonomní oblasti Sicílie a páté největší město v Itálii – Palermo – leží na severním pobřeží ostrova. Prohlídka jistě nadchne všechny milovníky historie, architektury a dobrého jídla. Bylo založeno v 8. století př. n. l. a díky své strategické poloze se stalo důležitým obchodním a politickým centrem. Město bylo několik set let pod nadvládou Arabů. Vliv arabské kultury je tu patrný dodnes, a to nejen v architektuře, ale třeba i v tradiční sicilské kuchyni.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.8.2019
Košice vás zvou 24. srpna na workshop Svět modře, jehož prostřednictvím odhalíte tajemství modrotisku.
17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.
16.8.2019
Německo vás zve oslavit léto! Během horkých dnů ožívají ulice německých měst tancem, kinem pod širým nebem, koncerty i velkolepou atmosférou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 18. 8. 2019
svátek:Helena
dnes:
neděle 18.8.
30 °C
zítra:
pondělí 19.8.
22 °C