Itálie, Sardinie – Cagliari
Publikováno: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninskou Itálii a vydáme se na slunnou Sardinii.
Stopadesátitisícové město leží na jihu ostrova, hned na březích Středozemního moře. Jeho historie sahá do přibližně 8. století př. n. l. Nejstarší část města – Castello – se rozkládá na kopcích, které se vypínají nad přístavem. A právě o místní přístav se přely a bojovaly mnohé národy, ať to byli Pisané, Janované, Španělé, nebo piráti ze severní Afriky.

Cagliari v sobě nese dlouhé historické dědictví, které se promítá na místní architektuře. Ve městě uvidíte středověké věže, barokní kostely nebo architekturu s prvky španělské gotiky a italské secese či neoklasicistní arkády.
Dnes začneme v historické části města – v Castellu. Vyjdeme mramorové schody a od rušného náměstí Piazza della Costituzione vede nádherná střešní promenáda k pevnosti Bastione di Saint Remy, která se dokonce na čas stala rezidencí mocného šlechtického rodu Savojských.

Přibližně pět minut pěšky od této pevnosti najdete věž, jíž se přezdívá Sloní věž. Většina původních středověkých hradeb byla stržena a částečně použita na okolní pevnosti nebo zmíněnou věž, Torre dell'Elefante. Tato mohutná věž byla postavena na začátku 14. století, aby chránila město od Aragonských, kteří útočili na Sardinii ze severu (od Španělska). Aragonští město dobyli a 31 metrů vysokou věž přestavěli na vězení. Na jeho zdi se demonstrativně věšely useknuté hlavy odsouzených. Proč se věži říká sloní, vlastně nikdo přesně neví. Nicméně na ní můžete spatřit malou sošku slona.

K předním sakrálním památkám patří Duomo neboli katedrála, která byla postavena ve 13. století v románském slohu. V průběhu 17. a 18. století prošla barokní renovací, kdy byla románská fasáda nahrazena barokní, na začátku 20. století prošla další renovací, kdy obdržela současnou fasádu. Uvnitř kostela si všimněte například vzácného vlámského triptychu holandského malíře Rogiera van der Weydena, jenž zpodobňuje papeže Klementa VII.

Nakonec navštívíme Archeologické muzeum, jenž návštěvníkům nabízí široký záběr exponátů, a to s důrazem na starověké Řecko a Řím. Muzeum je obzvlášť zajímavé, pokud toho moc o Sardinii nevíte. Množství informací o ostrově je vyčerpávající.
GPS: 39°13'06.4"N 9°07'07.0"E
Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.org: Giova 81, Etan J. Tal, Hans Peter Schaefer, Elgaard, Larry Koester, Frank K., Martin Stiburek
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 11.5.2021
Korsika patří k těm destinacím, kde na relativně malém území můžete narazit na nádherné pláže, blankytně modré a čisté moře, hory, romantické zátoky, přírodní jezírka a historická městečka s přímořskou atmosférou. Díky tomu se Korsika pyšní přezdívkami jako „Ostrov krásy a vůně“ nebo třeba „Perla středomoří“.
Publikováno: 2.1.2021
Západ Sardinie je zcela odlišný od ostatních částí. Není hornatý, ale je drsný, větrný, lesnatý, téměř rovinatý a byl pro nás příjemným překvapením na závěr. Připadám si najednou, jako bych se ocitla na jiném ostrově, v jiné zemi.
Publikováno: 8.9.2022
Cestování mimo sezónu so sebou nese i značná pozitiva. Jedním z nich je minimální počet turistů, a tak můžete být na některých plážích úplně sami. To se podařilo i nám. Pojďme se dnes společně podívat na severozápad ostrova, který nabízí nádherné pláže, rozmanitou přírodu a pravou pohodu.
Publikováno: 1.9.2022
Když se řekne Costa Smeralda, asi každý z nás si představí smaragdové pobřeží, luxusní jachty a asi nejvyhlášenější letovisko milionářů a celé Sardinie – Porto Cervo. Costa Smeralda je ale ještě něco víc. V nás zanechala dojem právě díky úchvatným plážím, které jsme mohli navštívit, a neobvyklé architektuře.
Publikováno: 11.8.2022
Přemýšlíte, kam vyrazíte třeba příští léto? Co takhle Sardinie? Ocitnete-li se ve východní části tohoto italského ostrova, mám pro vás dva tipy na výlet. První z nich je celodenní lodní výlet podél pobřeží Orosei, druhým je nejslavnější vesnice celého ostrova, která leží na úpatí vyprahlých hor Supramonte.
Publikováno: 4.8.2022
Cílem letošní dovolené byla rozmanitá Sardinie. Během 14 dní jsme měli možnost projet ostrov od jihu přes hory ve vnitrozemí na východ, poté na sever a severozápad. Naše cesta začíná v Cagliari, odkud se pak přesouváme na východ ostrova.
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.
Publikováno: 16.3.2018
Cefalu se nachází v nádherné lokalitě na severním pobřeží Sicílie. Ve městě, které zdobí malý a útulný rybářský přístav, žije okolo 14 tis. lidí. V jeho historickém centru si můžete projít úzké uličky, jež skrývají např. normanskou katedrálu. Kousek od historického centra naleznete také písčitou pláž.
Publikováno: 19.1.2018
Dnes se podíváme do italského regionu Kampánie. Její převážně kopcovitou krajinu naleznete na jihu země. Kampánii budete milovat. Její pobřeží je nádherné, historie bohatá a jídlo návykové. To celé je zabalené do krásné přírody a jako perlami je region posetý okouzlujícími městečky.
Publikováno: 17.9.2021
Hlavní město autonomní oblasti Sicílie a páté největší město v Itálii – Palermo – leží na severním pobřeží ostrova. Prohlídka jistě nadchne všechny milovníky historie, architektury a dobrého jídla. Bylo založeno v 8. století př. n. l. a díky své strategické poloze se stalo důležitým obchodním a politickým centrem. Město bylo několik set let pod nadvládou Arabů. Vliv arabské kultury je tu patrný dodnes, a to nejen v architektuře, ale třeba i v tradiční sicilské kuchyni.
Publikováno: 6.4.2018
Palermo, Catania a Messina. To jsou tři největší města na Sicílii, báječném, ale občas i frustrujícím ostrově.
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.
Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.
Publikováno: 5.10.2012
Nedaleko jižního pobřeží ostrova se nachází ospalé město s krásnými uličkami.
Publikováno: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho míst, na která můžou být jeho obyvatelé pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v jejich popředí a vzpomínka na jeho návštěvu vám ještě dlouho utkví v paměti.
Souvisejicí fotogalerie
Zveme vás na druhý největší ostrov Středozemního moře – Sardinii. Navštívíme jih ostrova, hory ve...