www.infoglobe.cz » Makedonie IV.: Ochrid

Makedonie IV.: Ochrid

Publikováno: 18.7.2012
Na severovýchodním břehu Ochridského jezera leží město s odpočinkovou, skoro pohádkovou atmosférou. Nachází se v něm nespočet památek dávné i docela blízké minulosti. Nad městem se tyčí vápencové pohoří Galicica s červenou půdou terra rosa a krasovým reliéfem.

Město, do něhož se každý rok v sezóně sjíždí tuzemští i zahraniční (hlavně němečtí) turisté, se jmenuje stejně tak, jako jezero, u jehož břehů se nachází. Ochrid je známý mimo jiné i tím, že byl kdysi sídlem následovníků námi známých věrozvěstů Cyrila a Metoděje - svatého Klimenta a Nauma. Svatý Kliment se jako první arcibiskup a zakladatel ochridské literární školy stal ochridským patronem. Ostatky tohoto světce jsou nyní uloženy v kostele Sv. Klimenta a Pantelejmona.

Ač jsem bydlela v hotelu u jezera, do Ochridu jsem to měla docela slušný kus cesty pěšky. Když jsme se tedy s kamarádem rozhodli toto město navštívit, měli jsme buď možnost využít autobus nebo zkusit autostop. Zvolili jsme druhou variantu a byla to volba dobrá, jelikož stopovat v Makedonii je opravdu snadné. Makedonci jsou národ velmi příjemný a je radost s nimi cestovat. Ještě se mi nikdy nestalo, že bych vyšla na ulici a hned za několik vteřin stopla první auto, které jelo kolem. Tady ano.

Při naší návštěvě jsme nejprve zamířili ke hradbám, které oddělují okolní město od městského historického centra. Vstoupili jsme branou a malebnými uličkami došli k sakrální stavbě, ve které bylo možno zakoupit prohlídku ikon v interiéru. Cena pro cizince byla dvojnásobná oproti té pro místní, což je, jak jsem si všimla, běžný jev u většiny zdejších památek, do kterých se platí vstupné. Možnosti prohlídky ikon jsme nevyužili a šli jsme dál.

Došli jsme k římskému amfiteátru, který patří k nejstarším a zřejmě v současnosti i nejnavštěvovanějším památkám tohoto města. Odtud jsme pokračovali ke kostelu sv. Sofije. Kostel, provoněný čoudícími vonnými tyčinkami a bohatý na unikátní fresky světců včetně vyobrazení sv. Cyrila a Metoděje, měl příjemnou atmosféru. Bylo ale zřejmé, že nástěnné malby v jeho interiéru by naléhavě potřebovaly zrestaurovat, jinak zanedlouho zmizí pod tíhou času. Mnohé z nich byly bohužel už tak vybledlé, že bylo těžké poznat, co zobrazují.

Od kostela jsme se vydali na nábřeží. Prošli jsme okolo kovové lodě, po které lezla kočka, a došli na plácek s lavičkami a výhledem na jezero. Na chvíli jsme se zdrželi a pak jsme pokračovali dál po dřevěné lávce vedoucí podél skalnatého pobřeží. Toto místo, ostatně stejně jako celý Ochrid a přilehlé okolí jezera, v nás budilo dojem přímořského letoviska. Jen vůně soli v ovzduší tu chyběla. Z pobřeží byl vidět další ochridský kostel – Kostel Sv. Joan Kaneo ze 13. století, který je postaven na útesu nad jezerem.

Ochrid ale nejsou jen památky. Na hlavní třídě a v okolních ulicích se nachází množství obchodů se suvenýry a především se šperky. Specialitou je tak zvaná ochridská perla, vyráběná z šupin ochridského pstruha. Narazit se dá i na prodejnu vyhlášených makedonských vín, především „černého“ vína Vranec, které má jedinečnou chuť. Za zmínku stojí i místní trh, na kterém lze nakoupit čerstvé ovoce a zeleninu, koření a další zboží.

Když jsme se na konci naší návštěvy přesouvali podél pobřeží zpět k hlavní silnici na stop zpět do hotelu, museli jsme každou chvíli čelit nabídkám lodníků, kteří nám nabízeli projížďku lodí po jezeře. Na břehu i v lodích na jezeře jich na příchod potenciálního zákazníka čekal celý zástup.

Text/foto: Kristýna BartůňkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Makedonie II.: Skopje
Publikováno: 4.7.2012
První, co jsem z makedonského hlavního města Skopje viděla, opomenu-li letiště, bylo jedno velké staveniště. Všude kolem řeky Vardar, jež se valila městem poměrně rázně, ležely betonové bloky, kovové pláty, dráty a další haraburdí. Téměř všechny budovy v okolí, kam jen moje oči dohlédly, byly pod lešením. Mosty rozbité, neprůjezdné.

Makedonie V.: Národní park Galicica - 1. část
Publikováno: 25.7.2012
Když jsem jela do Makedonie, chtěla jsem za každou cenu navštívit hory, o jejichž kráse jsem toho již mnoho slyšela. Časový prostor jsem měla pouze pro výšlap do kopců, jež se tyčí přímo nad Ochridským jezerem. Jedná se o pohoří Galicica, ve kterém byl v roce 1958 vyhlášený stejnojmenný národní park. Hory se vypínají až do výšky okolo dvou tisíc metrů.

Makedonie VI.: Národní park Galicica - 2. část
Publikováno: 1.8.2012
Když jsem se drápala na kopce pohoří Galicica poprvé, byl mým původním cílem protestantský kostelík v horské vesnici Konjsko. K němu jsem se tenkrát nedostala, ale nemusela jsem litovat. Vydali jsme se k němu totiž jiné odpoledne společně s kamarádem, pod jehož vedením jsme jej nalezli a mohli si ho prohlédnout.

Makedonie VII: Svatý Naum a výlet do Albánie
Publikováno: 8.8.2012
Vřele doporučované místo, které jsem nesměla při své návštěvě oblasti Ochridského jezera v Makedonii opomenout, leží 28 km jižně od Ochridu, v blízkosti hranic Makedonie s Albánií. Je to klášter svatého Nauma, jednoho z významných následovníků a spolupracovníků Cyrila a Metoděje.

Makedonie, Skopje – kulturní hranice mezi Evropou a Asií
Publikováno: 20.12.2018
Makedonie asi není zrovna destinací, kam by se mnoho cestovatelů hrnulo, ale myslím, že by mělo. Je to nádherná země s krásnou přírodou. Lidé jsou tu velmi přívětiví, milí, snaží se turistům pomoci i přes jazykovou bariéru. Navíc Makedonie je pro Čechy finančně dostupná a vše je tu pro nás relativně levné. Tak co, vyrazíte do Makedonie i vy? Je totiž ideální čas začít plánovat.

Makedonie III.: Ochridské jezero
Publikováno: 11.7.2012
Celý jeden květnový týden jsem strávila v hotelu Metropol, jenž leží na březích Ochridského jezera. Každý večer se mi rozplývalo srdce nad tím nejkouzelnějším rudým západem slunce, jaký jsem v životě viděla. Sedm dní jsem pozorovala, jak se střídá klidná jezerní hladina s rozbouřeným vlněním, které způsobovaly větry, padající na jezero z albánských hor na protější straně.

Makedonie I. – Obecné informace a dojmy z Makedonie
Publikováno: 27.6.2012
Do Makedonie mě na týden zavedla pracovní cesta, což ale nepřekáželo tomu, abych si alespoň část této báječné země, pokud možno, co nejlépe prohlédla a poznala. Pokud bych měla shrnout dojmy, které ve mně Makedonie zanechala, musela bych vzpomenout překrásnou přírodu, tedy nádherné hory, krasový reliéf a velká tektonická jezera, která mohou svou krásou v klidu konkurovat kdejakému moři.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 8. 2019
svátek:Sandra
dnes:
pátek 23.8.
24 °C
zítra:
sobota 24.8.
25 °C