www.infoglobe.cz » Muzeum v zámečku Betliar

Muzeum v zámečku Betliar

Publikováno: 16.9.2010
Zámeček (kaštieľ) Betliar patří mezi nejkrásnější zachovaná šlechtická sídla na Slovensku. Ukrývá se uprostřed rozsáhlého parku ve stejnojmenné obci nedaleko Rožňavy.

BetliarPůvodně lovecký zámeček postavili na místě bývalého středověkého opevněného hrádku v údolí řeky SlanáKošickém kraji. Dnešní podoba romantické dvoupodlažní budovy se čtyřmi rohovými věžičkami odpovídá rozsáhlým stavebním úpravám na konci 19. století. Po druhé světové válce se z obytného sídla stalo muzeum historického nábytku a bydlení, jež po rozsáhlé rekonstrukci zámečku v 90. letech spadá od roku 1996 pod Slovenské národní muzeum.

Zámeček Betliar obklopuje jeden z nejhezčích a největších anglických parků na Slovensku, v němž rostou vzácné cizokrajné dřeviny, ale i domácí duby a smrky. Daří se tu i největší magnolii ve střední Evropě. Několik desítek starých dřevin však zničila vichřice začátkem léta 2010. V parku se nachází vodopád, jeskyně a tři fontány, z nichž se dvě využívaly jako bazény ke koupání. Park v minulosti sloužil na lov i různé sportovní aktivity, jako byl kriket a tenis. Na místě tenisového kurtu dnes najdeme už jen zelenou louku s tzv. čínským pavilonem, do něhož se odkládalo sportovní náčiní.

Betliar

Slovenské národní muzeum – Muzeum Betliar spravuje tři stálé expozice: zámeček v Betliaru, hrad Krásna Hôrka a Mauzoleum v Krásnohorském Podhradí. Expozice v prostorách zámečku je zaměřena na život a bytovou kulturu uherské šlechty v 18. a 19. století. Vznikla z původního mobiliáře a uměleckých sbírek více příslušníků hraběcí rodiny Andrássyů. Tvoří ji téměř 50 obytných místností a další prostory – osm koupelen, garderoba, pracovní místnosti.

Muzeum dnes spravuje přibližně 25 000 sbírkových předmětů. Mezi nejzajímavější z nich patří suvenýry ze zahraničních cest bývalých majitelů zámku: lovecké trofeje exotických zvířat, výstroj japonského samuraje nebo dvě starověké mumie. Jedna stará asi 3 000 let pochází z období Nové říše a jde o pozůstatky egyptského kněze sloužícího bohu Amonovi. Druhá (dvoutisíciletá) patří dítěti mumifikovanému technologií nazývanou kartonáž. Významnou část expozice tvoří historické tisky a rukopisy z 15.–20. století ve více jazycích. Početná je sbírka novin a časopisů, jež obsahuje evropské i americké tituly od denního tisku přes rozličné odborné časopisy až po sportovní, lovecké nebo módní magazíny.

 

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Slovenské národní muzeumDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Maďarsko: „Turismus bez hranic": Cesta po hradech a zámcích
Publikováno: 18.10.2010
Poznávat nejzajímavější lokality východního Slovenska a severovýchodního Maďarska umožňuje společný projekt maďarsko-slovenské spolupráce pod názvem Turismus bez hranic, spolufinancovaný Evropským fondem regionálního rozvoje. Jedna z jeho tras se nazývá Cesta po hradech a zámcích.

SR, Rožňava – kráska Gemeru
Publikováno: 16.1.2022
Region Gemer je bohatý na krásnou přírodu a historická místa, z nichž jedno dnes navštívíme. Naším cílem bude okresní město Rožňava, které leží ve stejnojmenné kotlině, obklopené majestátními Volovskými vrchy a unikátním Slovenským krasem.

SR, Betliar – historický park
Publikováno: 4.5.2016
Malebná obec Betliar se nachází přibližně 3 kilometry od okresního města Rožňava. Kromě nejnavštěvovanějšího stejnojmenného zámečku jihovýchodního Slovenska nabízí také procházku po vskutku nádherném přírodním parku, který začal psát svou historii již koncem 18. století.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí
Publikováno: 4.5.2014
Nejen krásné soutěsky, horské hřbety nabízející úžasné výhledy, nebo pestrobarevná květena a bohatá fauna dokáží vylákat lidi do přírody. Mnohá zajímavá místa jsou schovaná v podzemí. Nejednu podzemní přírodní zajímavost ukrývá i Národní park Slovenský kras, kam se dnes společně vydáme.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.

Východní Slovensko: Hrad Krásná Hôrka
Publikováno: 22.3.2012
Ve 13. století se začala psát historie národní kulturní památky, hradu Krásná Hôrka, který je v dnešní době součástí SNM - Muzea Betliar. V roce 2011 prošly prostory hradu rekonstrukcí a návštěvníci zde měli možnost shlédnout mimořádně cenné sbírky. Ale v sobotu 10. března 2012 vypukl na hradě rozsáhlý požár, který zničil všechny střechy, včetně interiéru horního gotického hradu.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Rožňava – turistické centrum Gemeru
V objetí majestátních hor leží město Rožňava, které se může pochlubit řadou výjimečných památek. ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mrazivý den

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
1. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
2. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše
3. cena redakce:
Zimní balíček pro potěšení těla i duše

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.12.2021
Už nás dělí jen pár hodin od nového roku 2022, ale díky datumové hranici se vítání na ostrovech Kiribati a Samoa odehraje již o 11té hodině našeho středoevropského času, zatím co neosídlený Bakerův a Howlandův ostrov ho uvítají jako poslední, a to o 13-té hodině následujícího dne (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Itálii :

Itálie

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty města

Benátky – město mezi vodními kanály

Sardinie – Cagliari a jeho široké okolí

Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 1. 2022
svátek:Drahoslav

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X