www.infoglobe.cz » SR, Betliar – historický park

SR, Betliar – historický park

Publikováno: 4.5.2016
Malebná obec Betliar se nachází přibližně 3 kilometry od okresního města Rožňava. Kromě nejnavštěvovanějšího stejnojmenného zámečku jihovýchodního Slovenska nabízí také procházku po vskutku nádherném přírodním parku, který začal psát svou historii již koncem 18. století.

Tento park, budovaný slavným rodem Andrášiovců, jsme se jednoho dne rozhodli navštívit. Zaparkovali jsme nedaleko mysliveckého zámečku a ocitli jsme se na okraji parku, který jej obklopuje. Vstup do něj je bezplatný, což oceňují nejen turisté, ale například i maminky s dětmi, které jsme během procházky několikrát potkali.

betliarský park   betliarský park

Přírodní park byl díky své jedinečnosti zapsán do seznamu umělecky a kulturně hodnotných parků světa (v roce 1978), které eviduje UNESCO.  V roce 1985 ho vyhlásili za národní kulturní památku – jako vzácné kulturně-historické dědictví několika staletí. Jeho rozloha činí 57 hektarů (některé zdroje uvádějí až 81 ha), čímž se řadí mezi největší udržované parky svého druhu na Slovensku. Vyskytují se zde vzácné cizokrajné dřeviny, mezi jinými i největší magnolie ve střední Evropě.

betliarský park

Bohužel i zde úřadovala paní příroda ve své odvrácené podobě. Během posledního desetiletí se zde odehrálo několik větrných smrští, které nadělaly obrovské škody na vzácných bezmála stoletých stromech a jiných dřevinách. K tomu se zakrátko přidali i škůdci a houbová onemocnění, což si vyžádalo dokonce na určitou dobu uzavření parku veřejnosti. Díky aktivnímu nasazení pracovníků Slovenského národního muzea, pod které park spadá, a dalším institucím se toto nevšední dílo přírody a člověka podařilo postupně revitalizovat, i když proces nabytí původní podoby ještě značný čas potrvá.

betliarský park

betliarský park   betliarský park

Přesto jsme si procházku vychutnávali. Klid narušovalo jen štěbetání ptáků. Každou chvíli jsme se zastavovali u zajímavých architektonických děl, která byla rozmístěna u četných lesních stezek. Za všechny jmenujme například besídku u velkého rybníka, nevšední zahradní pavilony, přemostění nebo vodní kaskády. Za tyto umělecké skvosty můžeme vděčit hraběti Leopoldu Andrášimu (Andrássy), který svého času pozval na své panství významného zahradního architekta empírové doby – Henricha Nebiena, který položil základy parku. Zakrátko na něj navázal další architekt – Josef Bergman. Ten se podepsal například pod vysoký kamenný vodopád, který letmým pohledem připomíná římské antické akvadukty. Součástí vodopádu je i jeskyně pro lední medvědy, což vystihuje majitele, kteří svého času doslova propadli „sběratelské vášni“. Později park obohatily ještě fontány – ta nejhonosnější se nachází přímo před zámečkem. Má tvar čtyřlístku a v jejím středu se nachází bronzová socha okřídlené Psyche. Za zmínku stojí i Hermesova studna, kde je vybudována malá fontánka na osvěžení. Nevšední je i zednářský pavilon s polygonálním půdorysem a interiérovými malbami stěn nebo čínský pavilon na odkládání sportovního náčiní. A takto bychom mohli pokračovat ještě velmi dlouho.

park – bronzová socha okřídlené Psyche (fontána)

Betliarský park postupně přechází v les, což oceňovala i tehdejší aristokracie z celé Evropy, která se právě v Betliari často scházela za účelem honů na vysokou zvěř. I tento fakt přispěl k jeho slávě. Park patří mezi nejkrásnější anglické parky na Slovensku. Celoročně nabízí atraktivní procházku nejen přírodou, ale i zajímavou zahradní architekturou. Proto je ideálním místem obdivu spojení lidské šikovnosti a přírodní malebnosti, která nás okouzlila. Jeho návštěvu vám vřele doporučujeme.

betliarský park – zámeček   betliarský park

GPS: 48°42'21.4"N 20°30'36.0"E

Text a foto. Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Muzeum v zámečku Betliar
Publikováno: 16.9.2010
Zámeček (kaštieľ) Betliar patří mezi nejkrásnější zachovaná šlechtická sídla na Slovensku. Ukrývá se uprostřed rozsáhlého parku ve stejnojmenné obci nedaleko Rožňavy.

SR, Košický kraj – region mnoha tváří III
Publikováno: 30.5.2021
Po návštěvě Čermeľského údolí, Gotické cesty či cyklovýstupu na Kojšovskou hoľu se dnes zaměříme na další atraktivní místa Košického kraje. Budeme objevovat krásy podzemí, unikátní zámeček, velkolepou zoo, a dokonce i gejzír.

SR, Rožňava – kráska Gemeru
Publikováno: 16.1.2022
Region Gemer je bohatý na krásnou přírodu a historická místa, z nichž jedno dnes navštívíme. Naším cílem bude okresní město Rožňava, které leží ve stejnojmenné kotlině, obklopené majestátními Volovskými vrchy a unikátním Slovenským krasem.

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem
Publikováno: 13.8.2015
Po delší době se vydáme na východní Slovensko, abychom navštívili pár jedinečných míst. Prvním z nich bude obec Herlany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic, v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů a v údolí Herlanského potoka.

SR, Tisovec – malohontské hornické městečko
Publikováno: 5.9.2021
Tentokrát se vydáme k úpatí slovenského rudohoří a k řece Rimava, kde se rozprostírá městečko Tisovec. První písemná zmínka pochází z roku 1334 a jeho dějiny jsou úzce spjaty s hornictvím, přesněji s těžbou stříbra, železné rudy a později vápence.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jeskyně – výlet do podzemí
Publikováno: 4.5.2014
Nejen krásné soutěsky, horské hřbety nabízející úžasné výhledy, nebo pestrobarevná květena a bohatá fauna dokáží vylákat lidi do přírody. Mnohá zajímavá místa jsou schovaná v podzemí. Nejednu podzemní přírodní zajímavost ukrývá i Národní park Slovenský kras, kam se dnes společně vydáme.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.

Krásnohorské Podhradí: hrad Krásna Hôrka
Publikováno: 28.9.2012
Prošlo již 6 měsíců od požáru na hradě Krásná Hôrka, který vypukl 10. března 2012. Redakce Infoglobe se snažila zveřejněním článku alespoň mediálně pomoci vyhlášené veřejné sbírce na záchranu této významné kulturní památky. Prozatím vám přinášíme aktuální stav změn, které se uskutečnily, nebo v blízké budoucnosti uskuteční, na uvedeném kulturním dědictví.

Východní Slovensko: Hrad Krásná Hôrka
Publikováno: 22.3.2012
Ve 13. století se začala psát historie národní kulturní památky, hradu Krásná Hôrka, který je v dnešní době součástí SNM - Muzea Betliar. V roce 2011 prošly prostory hradu rekonstrukcí a návštěvníci zde měli možnost shlédnout mimořádně cenné sbírky. Ale v sobotu 10. března 2012 vypukl na hradě rozsáhlý požár, který zničil všechny střechy, včetně interiéru horního gotického hradu.

SR, Košice – Hlavní ulice I
Publikováno: 14.1.2016
Po návštěvě Východoslovenského muzea jsme se vydali na procházku chloubou Košic – Hlavní ulicí, kde se nachází většina nejvýznamnějších historických památek.

Slovensko: Košice – Kaple svatého Michala
Publikováno: 11.8.2011
V centru východoslovenského města Košice se hned vedle Dómu sv. Alžběty nachází v nedalekém parku další gotický skvost – kaple sv. Michala. Mnozí Košičané ji donedávna mohli poznat převážně z její venkovní strany, interiér byl zpřístupněn jen zřídkakdy. Jaká je však její historie a čím vším prošla, než nabyla současnou podobu?

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Rožňava – turistické centrum Gemeru
V objetí majestátních hor leží město Rožňava, které se může pochlubit řadou výjimečných památek. ...

SR, Košice – metropole východu
Perlou východního Slovenska jsou zcela určitě Košice. Druhé největší město Slovenska ukrývá nejen...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X