www.infoglobe.cz » Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra I

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra I

Publikováno: 2.11.2018
Turisté, kteří preferují spíše odvážnější zážitky, do města situovaného v severovýchodním cípu země jistě rádi zavítají.

V Pamploně, která leží na řece Argo, žije téměř 200 tisíc obyvatel. Její historie sahá daleko do minulosti, přinejmenším do období římské říše, kdy ji v 1. století př. n. l. římský generál Pompey využil jako vojenský tábor. Město je obklopeno historickou atmosférou, kterou ještě umocňují částečně zachované středověké hradby, uvnitř nichž můžete narazit na zajímavá architektonická díla – gotickou katedrálu, citadelu z 16. století nebo barokní radnici.

Pamplona

interiér katedrályÚzké uličky starého města pak střídají velká a prostorná náměstí, kde se místní rádi scházejí a tráví čas například v některé z kaváren. Naší první zastávkou bude pamplonská katedrála, kterou můžete hledat u náměstí Plaza del Castillo. Stavba, která byla zahájena v 15. století, se z počátku nesla v gotickém slohu, ve století 18. získala neoklasicistní fasádu.

Uvnitř této sakrální budovy můžete spatřit například nádherný chór. Před ním uvidíte opulentní hrobku z alabastru patrně z 20. let 15. století, kde spočívá tělo Karla III. Navarrského spolu s jeho chotí Eleonorou, dcerou Jindřicha II. Kastilského.

katedrála

Po katedrále určitě zavítejte do Diecézního muzea, které se nachází u východní strany katedrály – v klášteře Capilla Barbazana. Součástí muzea je mimo jiné okázale zdobený refektář, k němuž patří i katedrální pokladna s evangeliářem ze 13. století, relikviář Božího hrobu nebo Lignum Crucis, což má být artefakt pocházející ze skutečného kříže, na němž skonal Ježíš Kristus.

Pamplona

Pamplona je hlavním městem autonomního společenství Navarra, které mimochodem bylo v minulosti samostatným královstvím, založení se datuje hluboko do 9. století n. l. Jednalo se o jakýsi nárazníkový stát mezi Francouzským královstvím a Córdobským emirátem, jenž ovládal většinu Pyrenejského poloostrova. Není proto divu, že se ve městě nachází muzeum, které se věnuje relativně bohaté historii regionu.

řeka Argo

Muzeum sídlí v historické budově, která původně byla špitálem pro staré poutníky. Muzejní sbírka je poměrně rozmanitá a zahrnuje různé archeologické nálezy a umělecká díla. Uvidíte samozřejmě nálezy, které se datují do období římské říše, obzvláště musíme vyzdvihnout římské sochy a mozaiky, nechybí ani náboženské malby či různé maurské cennosti.

GPS: 42°48'58.7"N 1°38'30.2"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Theklan, Miguillen, Igas, Yiorsito, Yiorsite (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie I
Publikováno: 26.10.2018
Oviedo je hlavním městem Asturského knížectví, jednoho ze sedmnácti autonomních společenství. Toto značně hornaté území naleznete u Biskajského zálivu na severu země. Přirozenou hranici na jihu, kde knížectví sousedí s Leónem, tvoří Kantaberské pohoří, které na východě navazuje na Pyreneje.

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra II
Publikováno: 9.11.2018
Pokud si vzpomínáte, na začátku předchozího článku jsme zmínili, že Pamplona je městem, kde by mohli být nadšení i lidé, kteří mají rádi poněkud odvážnější dovolenou. V čem to však spočívá?

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie II
Publikováno: 16.11.2018
Dnes se vrátíme k asturskému Oviedu.

Španělsko, Ávila – město šlechticů I
Publikováno: 23.11.2018
Ávila se může pyšnit skvěle zachovanými hradbami. Jakmile se za ně dostanete, ocitnete se ve světě, kde se snad zastavil čas. Tyto hradby chrání mnohé historické památky včetně románských kostelů, středověkých klášterů nebo renesančních paláců.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Španělsko, Burgos – výlet na sever země
Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 24. 6. 2019
svátek:Jan