www.infoglobe.cz » Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra I

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra I

Publikováno: 2.11.2018
Turisté, kteří preferují spíše odvážnější zážitky, do města situovaného v severovýchodním cípu země jistě rádi zavítají.

V Pamploně, která leží na řece Argo, žije téměř 200 tisíc obyvatel. Její historie sahá daleko do minulosti, přinejmenším do období římské říše, kdy ji v 1. století př. n. l. římský generál Pompey využil jako vojenský tábor. Město je obklopeno historickou atmosférou, kterou ještě umocňují částečně zachované středověké hradby, uvnitř nichž můžete narazit na zajímavá architektonická díla – gotickou katedrálu, citadelu z 16. století nebo barokní radnici.

Pamplona

interiér katedrályÚzké uličky starého města pak střídají velká a prostorná náměstí, kde se místní rádi scházejí a tráví čas například v některé z kaváren. Naší první zastávkou bude pamplonská katedrála, kterou můžete hledat u náměstí Plaza del Castillo. Stavba, která byla zahájena v 15. století, se z počátku nesla v gotickém slohu, ve století 18. získala neoklasicistní fasádu.

Uvnitř této sakrální budovy můžete spatřit například nádherný chór. Před ním uvidíte opulentní hrobku z alabastru patrně z 20. let 15. století, kde spočívá tělo Karla III. Navarrského spolu s jeho chotí Eleonorou, dcerou Jindřicha II. Kastilského.

katedrála

Po katedrále určitě zavítejte do Diecézního muzea, které se nachází u východní strany katedrály – v klášteře Capilla Barbazana. Součástí muzea je mimo jiné okázale zdobený refektář, k němuž patří i katedrální pokladna s evangeliářem ze 13. století, relikviář Božího hrobu nebo Lignum Crucis, což má být artefakt pocházející ze skutečného kříže, na němž skonal Ježíš Kristus.

Pamplona

Pamplona je hlavním městem autonomního společenství Navarra, které mimochodem bylo v minulosti samostatným královstvím, založení se datuje hluboko do 9. století n. l. Jednalo se o jakýsi nárazníkový stát mezi Francouzským královstvím a Córdobským emirátem, jenž ovládal většinu Pyrenejského poloostrova. Není proto divu, že se ve městě nachází muzeum, které se věnuje relativně bohaté historii regionu.

řeka Argo

Muzeum sídlí v historické budově, která původně byla špitálem pro staré poutníky. Muzejní sbírka je poměrně rozmanitá a zahrnuje různé archeologické nálezy a umělecká díla. Uvidíte samozřejmě nálezy, které se datují do období římské říše, obzvláště musíme vyzdvihnout římské sochy a mozaiky, nechybí ani náboženské malby či různé maurské cennosti.

GPS: 42°48'58.7"N 1°38'30.2"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Theklan, Miguillen, Igas, Yiorsito, Yiorsite (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie I
Publikováno: 26.10.2018
Oviedo je hlavním městem Asturského knížectví, jednoho ze sedmnácti autonomních společenství. Toto značně hornaté území naleznete u Biskajského zálivu na severu země. Přirozenou hranici na jihu, kde knížectví sousedí s Leónem, tvoří Kantaberské pohoří, které na východě navazuje na Pyreneje.

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra II
Publikováno: 9.11.2018
Pokud si vzpomínáte, na začátku předchozího článku jsme zmínili, že Pamplona je městem, kde by mohli být nadšení i lidé, kteří mají rádi poněkud odvážnější dovolenou. V čem to však spočívá?

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie II
Publikováno: 16.11.2018
Dnes se vrátíme k asturskému Oviedu.

Španělsko, Ávila – město šlechticů I
Publikováno: 23.11.2018
Ávila se může pyšnit skvěle zachovanými hradbami. Jakmile se za ně dostanete, ocitnete se ve světě, kde se snad zastavil čas. Tyto hradby chrání mnohé historické památky včetně románských kostelů, středověkých klášterů nebo renesančních paláců.

Španělsko, Svatojakubská pouť – Francouzská cesta
Publikováno: 6.3.2021
Na Svatojakubskou pouť (Camino de Santiago) se můžete vydat z řady různých míst, např. ze Španělska a Portugalska. My ale dnes půjdeme tou neznámější, Francouzskou cestou.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Španělsko, Burgos – výlet na sever země
Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X