www.infoglobe.cz » Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I

Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Právě v této době byl León významnou zastávkou na cestě poutníků, kteří mířili do Santiago de Compostela. Dnes je mimochodem tehdejší klášter San Marcos luxusním hotelem. Parador de León, jak se hotel jmenuje, leží na březích řeky Bernesga. Klášter patřil řádu svatojakubských rytířů. V 16. století přibyla nová budova, která vynikala bohatými sochami na fasádě.

klášter San Marco

Hlavním motivem vnějšku stavby je socha svatého Jakuba, který byl znám pod přezdívkou Matamoros a Maurobijec. Na východní straně kláštera stojí kostel svatého Marka, který byl vysvěcen v první polovině 16. století. Za nás doporučujeme věnovat pozornost podlahám kláštera, které jsou dílem Juana de Juni, sochaře francouzsko-španělského původu, jehož sochy vynikaly velkým detailem vyjadřovaných emocí.

Hotel Parador, který v klášteře sídlí, patří k těm nejopulentnějším hotelům, které můžete přinejmenším v Evropě navštívit. K vidění je tu také část sbírek muzea Museo de León. Připravte se, že pokud budete chtít někdy v budoucnu v hotelu bydlet (v současnosti je uzavřen kvůli rekonstrukci), sáhnete trochu hlouběji do peněženky. Jedna noc vyjde na přibližně 1200 eur (cca 30 700 Kč).

klášter San Marcos

Luxusní hotel necháme stranou a vydáme se k nádherné historické památce, která bez pochyb představuje jedno z vrcholných děl neogotiky. Řeč je o Casa de los Botines a jméno architekta – Antonio Gaudí – dává tušit, že určitě nepřeháníme. Ten je znám především slavným barcelonským chrámem Sagrada Familia (stále nedokončen).

Casa BotinesCasa de los Botines

Dům naleznete na náměstí Plaza San Marcelo, přibližně čtvrt hodiny pěšky směrem na jihovýchod od kláštera. Casa de los Botines vypadá jako z pohádky. Povšimněte si například vitrážového skla a rohových věžiček, které připomínají známý Neuschwanstein, ten mimo jiné inspiroval i ikonické logo Walta Disneyho.

Casa de los Botines

Stavba Casa de los Botines začala koncem 19. století a objednali si ji leónští obchodníci s textiliemi. Na spodních podlažích se konala obchodní jednání a horní patra sloužila jako soukromé apartmány. Dnes v domě najdete banku Caja Espaňa.

GPS: 42°35'57.7"N 5°34'36.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org:  Josemanuel, GobliN 86, Pedolaciana, Jose Luis Filpo Cabana, Nacho TraseiraDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, Ávila – město šlechticů I
Publikováno: 23.11.2018
Ávila se může pyšnit skvěle zachovanými hradbami. Jakmile se za ně dostanete, ocitnete se ve světě, kde se snad zastavil čas. Tyto hradby chrání mnohé historické památky včetně románských kostelů, středověkých klášterů nebo renesančních paláců.

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie II
Publikováno: 16.11.2018
Dnes se vrátíme k asturskému Oviedu.

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra II
Publikováno: 9.11.2018
Pokud si vzpomínáte, na začátku předchozího článku jsme zmínili, že Pamplona je městem, kde by mohli být nadšení i lidé, kteří mají rádi poněkud odvážnější dovolenou. V čem to však spočívá?

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra I
Publikováno: 2.11.2018
Turisté, kteří preferují spíše odvážnější zážitky, do města situovaného v severovýchodním cípu země jistě rádi zavítají.

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie I
Publikováno: 26.10.2018
Oviedo je hlavním městem Asturského knížectví, jednoho ze sedmnácti autonomních společenství. Toto značně hornaté území naleznete u Biskajského zálivu na severu země. Přirozenou hranici na jihu, kde knížectví sousedí s Leónem, tvoří Kantaberské pohoří, které na východě navazuje na Pyreneje.

Španělsko, Burgos – výlet na sever země
Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou
Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II
Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. června hostit další významnou světovou akci. Vůbec poprvé v historii Bratislavy zde bude probíhat mistrovství světa v karate.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 16. 6. 2019
svátek:Zbyněk