www.infoglobe.cz » Španělsko, Burgos – výlet na sever země

Španělsko, Burgos – výlet na sever země

Publikováno: 28.9.2018
Město Burgos je známé především pro svou nádhernou katedrálu. Není divu, že zde podobná stavba vyrostla, když město patřilo a stále patří mezi významné zastávky na cestě poutníků do Santiago de Compostela.

Městu se podařilo zachovat si svoji středověkou atmosféru. Narazíte zde na starověké monumenty i dlážděné středověké uličky, které vás zavedou například ke starému hradu na vrcholu kopce nebo k neodolatelným restauracím podél řeky Rio Arlanzón.

Burgos

Začněme tedy u samotné katedrály, která je pro svůj význam pod záštitou UNESCO. Jde o jedno z vrcholných děl španělské gotické architektury, které vyniká sochařskou výzdobou. Celý chrám je postaven z bílého vápence a je třetí největší katedrálou ve Španělsku.

Stavba katedrály započala ve 20. letech 13. století a zcela dokončena byla na konci 18. století. I když katedrále dominuje zejména gotický sloh, vlivy jiných architektonických slohů jsou kvůli dlouhé době výstavby rovněž patrné. Hlavní vchod tvoří Puerta del Perdon s hvězdicovitým oknem a galerií, na níž jsou sochy kastilských vládců. Obě strany katedrály tvoří věže, které se tyčí do výšky 84 metrů. Nádherné zakončení obou věží pochází z 15. století.

brána

Když budete vcházet nebo vycházet ze starého města Burgosu, určitě projděte branou Panny Marie, která stojí naproti mostu Puente de Santa Maria, jenž překračuje řeku Arlanzon. Bránu nechal v 15. století postavit císař Karel V. a v následujícím století se brána dočkala renesanční přestavby. Strany brány tvoří jakési polověže, které jí dodávají vzezření spíše hradu nežli brány. Výzdobu tvoří kastilští hrdinové a králové, a to včetně Diega Porcelose, zakladatele města. Uvnitř věže se zpravidla konají výstavy.

hrad

Zavést vás musíme rovněž do zajímavého Muzea evoluce lidstva. Najdete jej v hezké, moderní budově na jižním břehu řeky. Hlavní exponáty tvoří nálezy z oblasti Sierra de Atapuerca. Za pozornost stojí obzvlášť 850 tisíc let stará fosilie hominida. Krom toho se uvnitř této instituce můžete dozvědět různé teorie o původu prvních Evropanů nebo vidět realistické reprodukce prehistorického člověka.

V Casa de Miranda, elegantní šlechtické rezidenci ze 16. století, se nachází poměrně zajímavé muzeum, které se soustřeďuje na archeologické nálezy z provincie Burgos. Kromě toho jsou zde vystaveny obrazy od barokního umění 17. století až po moderní malbu století 19. a 20.

Burgos

Pokud už pomalu začínáte přemýšlet nad příští dovolenou a Burgos se vám zdá jako dobrý nápad, zkuste si návštěvu naplánovat na třetí červencový týden, protože v tu dobu se zde koná oblíbený mezinárodní festival folklorní hudby, na němž vystupují interpreti například z Itálie, Bolívie, Mexika, Filipín nebo Venezuely.

GPS: 42°20'35.9"N 3°41'47.1"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikimedia Commons: Jardoz, Jesus Cerna, Eltitomac, Mario Modesto Mata, Eltitomac (2)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti I
Publikováno: 7.9.2018
Podobně jako mnohá současná města napříč střední, jižní a západní Evropou byl León založen jako římský vojenský tábor. Konkrétně v tomto byla utábořena sedmá legie. Největší slávě se město těšilo mezi 10. a 12. stoletím.

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra I
Publikováno: 2.11.2018
Turisté, kteří preferují spíše odvážnější zážitky, do města situovaného v severovýchodním cípu země jistě rádi zavítají.

Španělsko, Pamplona – hlavní město Navarra II
Publikováno: 9.11.2018
Pokud si vzpomínáte, na začátku předchozího článku jsme zmínili, že Pamplona je městem, kde by mohli být nadšení i lidé, kteří mají rádi poněkud odvážnější dovolenou. V čem to však spočívá?

Španělsko, Oviedo – do srdce Asturie II
Publikováno: 16.11.2018
Dnes se vrátíme k asturskému Oviedu.

Španělsko, León – nejen zastávka na svatojakubské pouti II
Publikováno: 14.9.2018
V první části o severozápadním španělském městě León jsme vám představili místní klášter, který je nyní luxusním hotelem, a zastavili jsme se u Casa de la Botines od slavného architekta Antonia Gaudího. Ve druhé části našeho výletu vás provedeme po kolegiátním kostele svatého Isidora, leónské katedrále nebo Muzeu moderního umění.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou
Publikováno: 24.8.2018
Dnes navštívíme španělské město Salamanca, které se nachází v autonomním společenství Kastilie a León. Od roku 1988 je historické centrum města součástí světového dědictví UNESCO a po přečtení následujících řádků pochopíte, proč tomu tak je. Budete mít totiž pocit, jako byste se procházeli v nějakém obrovském historickém skanzenu.

Španělsko, Salamanca – univerzitní město se středověkou atmosférou II
Publikováno: 31.8.2018
Po minulé ochutnávce pokračujeme v procházce po Salamance. Ve druhé části našeho výletu se podíváme na sakrální stavby a místní muzea. Pohodlně se usaďte a jdeme na to.

Španělsko, Madrid – výlet za romantikou VIII.
Publikováno: 5.7.2015
Procházím parkem a kolem Muzea Prado. Je to velechrám uměleckých děl, ale i největšímu obdivovateli umění se po pár hodinách začnou dělat mžitky před očima.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C