www.infoglobe.cz » SR, Mochovce – atomová elektrárna

SR, Mochovce – atomová elektrárna

Publikováno: 23.4.2015
Jih Slovenska oplývá nejen krásnou přírodou, ale i mnoha zajímavými pamětihodnostmi. My jsme se tentokrát vydali k trochu jiné památce, a to k atomové elektrárně Mochovce, která se nachází mezi městy Nitra a Levice.

Už samotná cesta k atomové elektrárně v nás vzbuzovala respekt. Obrovské chladící věže, plot označený přísným zákazem vstupu či bezletová zóna nad areálem, to vše jsme mohli vidět po příjezdu na místo. Jelikož se jednalo o všední den, do nitra elektrárny jsme se samozřejmě nedostali. V podstatě dovnitř se dá dostat jen při příležitosti konání dne otevřených dveří. Rozhodli jsme se tedy vyšlapat na kopec, který se nachází naproti elektrárně. Přesto, že byl poměrně zatravněný a všude kolem byly vzrostlé keře, podařilo se nám na něj dostat. Naskytl se nám úžasný pohled na veledílo, které dodává energii do množství firem a domácností.
atomová elektrárna Mochovce

Po prvním focení areálu jsme si na chvilku sedli a z předem vyhledaných dokumentů jsme si začali číst o tomto energetickém kolosu. Jako první jsme se dočetli, že atomovou elektrárnu Mochovce začali stavět v roce 1981, a že ji tvoří čtyři bloky s tlakovodními reaktory typu VVER 440/V-213. Sice jsme tomu moc nerozuměli, ale pokračovali jsme ve čtení dále. První blok elektrárny začal dodávat elektrickou energii již od léta 1998, druhý od konce roku 1999. Oba bloky byly od roku 2008 upraveny a výsledkem toho bylo zvýšení hrubého výkonu ze 440 na 470 megawattů. Pozastavená výstavba třetího a čtvrtého bloku se spustila v listopadu 2008 a plánované dokončení se stále odsouvá.
atomová elektrárna Mochovce

Po tomto poněkud odborném úvodu jsme přešli na zajímavosti. Elektrárna v Mochovcích vyrobí ročně přes 3 000 gigawatthodin, což je pro představu přibližně    11 % celkové spotřeby elektrické energie na Slovensku. Dále jsme se dočetli, že při provozu jaderné elektrárny se do atmosféry nevypouštějí žádné skleníkové plyny, čímž se na Slovensku sníží emise CO2 o neuvěřitelných 15 milionů tun ročně. Také jsme se dozvěděli, že Mochovské bloky jsou moderní a splňují i ​​ty nejpřísnější mezinárodní standardy bezpečnosti nebo že se v plánech vývoje a směřování elektrárny do budoucna uvádí, že v roce 2100 by místo elektrárny měla být už jen zelená louka. Poslední tvrzení v nás vyvolalo úsměv a nevěřící pohledy.
atomová elektrárna Mochovce

Kdysi zde stávala stejnojmenná obec, ale kvůli stavbě elektrárny bylo obyvatelstvo vysídleno a obec zrušena. Zachoval se zde jen pozdně barokní kostel a hřbitov. Tuto památku jsme při naší návštěvě neviděli, ale v rámci areálu elektrárny jsme pozorovali i menší fotovoltaickou elektrárnu, která dodává energii pro dostavbu 3. a 4. bloku. Ne že bychom to věděli, spíš jsme si to nastudovali.
atomová elektrárna Mochovce

Po návštěvách zámků, hradů či přírodních zajímavostí to byla příjemná změna. Však jednou i takové stavby budou muzei, ale věřme, že ne takovými, jakým se stal Černobyl. Na odchodu nás provázela diskuse o tom, zda je atomová elektrárna dobrou volbou pro lidi a životní prostředí, ale k jednoznačnému závěru jsme nedošli. Ten si musí udělat každý sám.

Pokud máte chuť na netradiční výlet, tak návštěvu okolí atomové elektrárny doporučujeme vyzkoušet.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Levický hrad – ideální místo na rodinnou procházku
Publikováno: 11.5.2014
Měsíc máj se často označuje jako "čas lásky". A k lásce neodmyslitelně patří romantické vycházky, ať už ve dvojici nebo spolu s vašimi hravými ratolestmi či milovanými rodiči. Co pro tentokrát vyrazit na nenáročnou procházku všichni spolu, celá rodina? Dnes si společně připomínáme Den matek, a tak by bylo hezké strávit den všichni pohromadě.

SR, Nitra IV. – Nitranský hradní komplex I.
Publikováno: 4.6.2015
Naši procházku po Nitře jsme minulý týden ukončili u "historických" graffiti, které nás zaujaly a trochu i naznačily, kterým směrem se budeme ubírat. Ani ne za minutu jsme se ocitli na velmi pěkně upraveném Župním náměstí, kterému dominovala žlutá budova.

SR, Nitra III. – cesta na hrad II.
Publikováno: 28.5.2015
Minulý týden jsme se vydali na procházku pěší zónou vedoucí k Nitranskému hradu. Zastavovali jsme se u různých uměleckých děl, které připomínaly slavnou velkomoravskou minulost města. Z architektonických skvostů jsme navštívili synagogu a dnes budeme v cestování pokračovat.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikováno: 21.5.2015
Před týdnem jsme se seznámili s historickou i současnou Nitrou a dnes se vydáme na celodenní procházku, jejímž konečným cílem bude Nitranský hrad.

SR, Nitra I. – matka Slovenska
Publikováno: 13.5.2015
Dnes zavítáme do města, které je právem nazýváno matkou všech slovenských měst - do Nitry. Rozhodli jsme se pár dnů poznávat nejstarší město na Slovensku, nacházející se na sedmi pahorcích s malebnou přírodou, fascinujícími památkami a pozoruhodnou historií.

SR: Nové Zámky – město, které se vyplatí navštívit
Publikováno: 30.8.2012
Okresní město Nové Zámky, původně vybudované na močálech, se nachází na břehu řeky Nitra a kromě městských kulturních památek nabízí svým obyvatelům či návštěvníkům množství sportovních a oddechových center, která jsou pro něj charakteristická.

SR, Brhlovce – jedinečná skalní obydlí
Publikováno: 12.9.2013
Obec Brhlovce, která se nachází nedaleko okresního města Levice v Ipelské pahorkatině, je známá především unikátní kulturní památkou. V dnešním článku se vydáme do této obce a povíme si její příběh od minulosti až po současnost.

SR, Nitra: Agrokomplex – nevšední výstaviště
Publikováno: 27.12.2012
Milí naši čtenáři, dnes bychom vám rádi představili největší výstaviště na Slovensku - Agrokomplex, které má své brány otevřeny celoročně. V každém ročním období má svým návštěvníkům co nabídnout. Jistě vás o tom přesvědčíme i v následujících řádcích.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje I.
Publikováno: 8.3.2012
V nejjižnější a zároveň nejteplejší oblasti Slovenska leží malebné město Komárno, ve kterém žije okolo 36 000 obyvatel.

Jižní Slovensko: Komárno – hraniční město na levém břehu Dunaje II.
Publikováno: 15.3.2012
Komárno a jeho okolí je ideálním místem na strávení příjemného víkendu. První jarní dny jsou jako stvořené pro poznávání míst. Když sluníčko už krásně svítí, ale stále "zubatě", nastává to nejvhodnější období na procházku za historií a kulturou tohoto hraničního města.

Slovensko: Šaľa - město na Váhu
Publikováno: 24.2.2011
Obec Šaľa ve svém více než tisíciletém vývoji překonala mnohé změny. Ve středověku byla centrem řemesel, později, díky své výhodné poloze na Podunajské rovině, měla výlučně zemědělský charakter. Změna nastala až po druhé světové válce, kdy na podporu zemědělské produkce padlo rozhodnutí vybudovat velký chemický závod Duslo Šaľa, a.s., přímo v katastru obce.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Kolárovo - Plovoucí vodní mlýn
Plovoucí vodní mlýn v Kolárově původně stával na zcela jiném místě. Jde o rekonstrukci původního ...

SR: Šaľa – Slavnosti města a jarmark řemesel
Šalianské slavnosti 2011, které byly i tento rok spojené s jarmarkem tradičních řemesel, se nesly...

Slovensko: Komárno - město památníků
Jihoslovenské město Komárno má bohatou historii, o čem svědčí mnohé památky a památníky doslova n...

Slovensko: Město Šaľa
Město Šaľa leží v jihozápadní části Slovenska na Podunajské rovině v chráněné vodohospodářské obl...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš