www.infoglobe.cz » Thajsko V.: Bangkok – rušná metropole s mnoha tvářemi – VIDEO
Thajsko V.: Bangkok – rušná metropole s mnoha tvářemi – VIDEO
Publikováno: 23.6.2015
Hlavní město Thajska patří se svými 8 miliony obyvatel k největším metropolím v celé jihovýchodní Asii. Díky levným letům z Evropy funguje jako přirozený výchozí bod pro cesty po celém regionu, a to i pro země jako Kambodža, Laos, Vietnam nebo Malajsie. Podle mě je však velká škoda, že v něm mnoho cestovatelů tráví pouze jeden nebo dva dny a hned se přesouvají dál.
Bangkok je neuvěřitelně pestrý a rozmanitý. Moderní čtvrti se skleněnými mrakodrapy střídají úzké zapadlé uličky. Hned vedle nejdražšího hotelu se v pouličním stánku najíte za 30 korun a na každém rohu budete narážet na honosné buddhistické chrámy. Město jich totiž ukrývá několik stovek a myslím, že ani místní nemají šanci je za život všechny navštívit.
Hlavní město Thajska leží u ústí řeky Čao-Praja a spolu se svou 14milionovou aglomerací tvoří přirozené ekonomické, politické i kulturní centrum země. Díky investičnímu boomu na konci minulého století navíc Bangkok získal statut světové hospodářské metropole a své zastoupení zde dnes má většina velkých nadnárodních korporací.
I přes to, že jde dnes o skutečně bohaté město, tak na rozdíl například od Singapuru zde zdaleka není tak draho. Nemusíte se proto bát, že vám delší návštěva udělá díru do rozpočtu. Za stejnou dobu v provincii Krabi na jihu Thajska jsem po pravdě utratil téměř dvojnásobek toho, co před tím v Bangkoku.
Na Bangkoku mě jako první nadchly právě pouliční stánky s jídlem, které najdete skutečně úplně všude. Ovoce, čerstvé džusy, grilované maso, ryby a různé mořské potvory, sladkosti, nudlové polévky, smažená rýže... Hlady opravdu trpět nebudete. A nebojte se zkoušet i různé na první pohled nevábně vypadající pokrmy, mnohé z nich jsou opravdu vynikající!
Za 6 dnů, které jsem celkem v Bangkoku strávil, jsem prošel asi 10 chrámů, přičemž většinou jsem jen vešel do některého z těch, které se mi na první pohled líbily. Vynechat jsem nechtěl jen Wat Pho – jeden z nejstarších chrámů v Thajsku, ve kterém leží obrovská socha zlatého Buddhy. Měří 46 metrů na délku, 15 metrů na výšku a znázorňuje umírajícího Buddhu, který již dosáhl nirvány. Znovu bych však do chrámu asi nešel – kvůli mačkajícímu se davu turistů totiž naprosto ztrácí meditační atmosféru ostatních buddhistických chrámů a řadí se tak jen po bok dalších turistických atrakcí, které vlastně na fotkách vypadají lépe než ve skutečnosti.
Velmi mile mě ale překvapila návštěva zlaté hory Wat Saket. Jde sice o uměle vytvořený kopec, působí ale, jako by ve městě byl odjakživa. Z vrchu je navíc nádherný výhled na celé město. Pokud se vám tam podaří dostat na západ slunce, odejdete s nezapomenutelným zážitkem a s fotkami, které vám budou všichni závidět. Kvůli stále přítomnému smogu totiž východy i západy slunce doslova barví vzduch na rudo.
K Bangkoku neodmyslitelně patří i královský palác, jehož prohlídku rozhodně doporučuji. Zabere vám sice minimálně půl dne, času stráveného uvnitř ale určitě nebudete litovat. Součástí komplexu je i Wat Phra Kaeo, tedy chrám smaragdového Buddhy, nejposvátnější místo v celém Thajsku.
Vynechat byste neměli ani projížďku po řece a návštěvu některého z trhů, které k Bangkoku (a vlastně celému Thajsku) také neodmyslitelně patří. Pokud byste již byli příliš vyčerpaní z ruchu velkoměsta, můžete se na chvíli zastavit v některém z rozlehlých parků, v muzeích nebo v galeriích. Kavárny, čajovny i restaurace všech druhů jsou v tak velkém městě samozřejmostí.
K dopravě po městě můžete využít krom klasických taxíků a tuk-tuků také všudypřítomné mototaxi. Motorkáři v oranžových vestách čekají snad úplně všude a ceny jsou příjemně nízké. Jen se na finální částce nezapomeňte dohodnout ještě před tím, než do jakéhokoliv taxi nasednete. Druhou možností je pak využití metra a nadzemní dráhy BTS. Krom ranní a odpolední špičky jde o velmi komfortní a rychlý způsob dopravy. Po Bangkoku jezdí i nespočet městských autobusů, bez znalosti thajštiny a města samotného se v nich ale v podstatě nemáte šanci vyznat...
Bangkok je sice skutečně obrovský, kupodivu na mě ale působil velmi příjemným dojmem. A to jinak velká města snáším hodně špatně. K dobrému pocitu určitě přispěl přátelský přístup Thajců, a hlavně dostatek míst, kam se schovat před davy lidí na hlavních ulicích.
Ostrov Ko Lanta je ideální místo k poklidnému odpočinku a užívání si pohodové tropické atmosféry jižního Thajska. Okouzlí vás poloprázdné pláže, bungalovy a malé penzionky roztroušené po kokosových hájích, ospalé bary a restaurace, výborné možnosti pro potápění i rozsáhlý národní park v hornatém středu ostrova. Z letiště v Krabi sem přitom autobusem dojedete za pouhé tři hodiny.
Nekonečné pláže s bílým korálovým pískem, podmořský život hýřící barvami, nespočet buddhistických chrámů, dechberoucí horské scenerie, nepřeberné druhy exotického jídla i rušný život hlavního města.
Většině z nás, když se řekne Thajsko, se vybaví známé thajské ostrovy Phuket a Samui. Ale slyšeli jste už někdy o ostrově Koh Chang ve východním Thajsku? Koh Chang je jeden z největších ostrovů v Thajském zálivu, který leží nedaleko hranic s Kambodžou. Není jen plný bílých písečných pláží, ale nabízí také jedinečné přírodní atrakce. Tvar výběžku ostrova připomíná sloní chobot, a právě sloní hlava byla inspirací pro jeho pojmenování, i když sloni původně v této lokalitě nežili.
Když jsem přijížděl do centra provincie Krabi, nečekal jsem vlastně vůbec nic. Průvodci se o něm téměř nezmiňují a pro většinu cestovatelů pravděpodobně slouží jen jako nutná zastávka po cestě na okolní ostrovy a do nedalekého letoviska Ao Nang.
Asi 80 kilometrů na sever od Bangkoku leží Ayutthaya, jedno z bývalých hlavních měst říše Siam, dnešního Thajska. Díky mnoha historických chrámům a palácům patří k velmi oblíbeným výletním cílům a my se do něj dnes společně podíváme.
Sever Thajska tvoří z velké části krásné hory, které se zvedají do výšky přes 2 000 metrů nad mořem. Najdete tu vodopády, krasové jeskyně, etnické vesnice i odlehlé buddhistické chrámy. Pojďme se nyní společně vypravit do národního parku Chiang Dao a zároveň tak ke 3. nejvyšší hoře Thajska.
Pojďme společně objevovat další méně známá místa severního Thajska. Hory, jezera, džungli, zapadlé vesnice i výborné jídlo. Tentokrát se ve videu a článku vypravíme na jih od Chiang Mai k zajímavým pískovcovým útvarům a jezeru Doi Tao.
Starobylé město na severu Thajska, jehož historie sahá až do roku 1296, se proslavilo hlavně svými více než třemi stovkami buddhistických chrámů. Wat Chedi Luang v samém středu města patří k těm nejznámějším, nejstarším a nejnavštěvovanějším, pojďme se do něj tedy společně podívat.
Ani Thajsku se moderní čínský vliv nevyhýbá. Městečko Mae Salong v horách na severu země ale založili právě Číňané už v 60. letech minulého století. Ze začátku je živil hlavně obchod s opiem, dnes tu ale máte ideální příležitost podívat se na čajové plantáže a ochutnat skvělé jídlo z jihočínské provincie Yunnan.
Většina návštěvníků severního Thajska zavítá jen do města Chiang Mai a jeho okolí. Pár odvážlivců vyrazí i do Chiang Rai či Mae Hong Son, občas se někdo zastaví v Phayao. Jen velmi málo lidí ale podstoupí cestu do provincie Nan u hranice s Laosem, přitom i tady lze najít nespočet zajímavých míst.
Zhruba 450 kilometrů na sever od Bangkoku najdete hned několik unikátních stolových hor, z nichž většinu chrání národní parky. Jedním z nejzajímavějších je Phu Hin Rong Kla, převážně v provincii Phitsanulok. Právě v něm najdete i unikátní kamenné formace Lan Hin Taek, ke kterým se teď společně vypravíme.
Zhruba 400 kilometrů na sever od Bangkoku najdete kdysi mocné a honosné, ale už dlouho opuštěné město Sukhothai. Ve 13. a 14. století sloužilo jako centrum první významné říše na území dnešního Thajska a Laosu. I když je už přes 200 let opuštěné, stále z něj dýchá dávná sláva a rozhodně je co obdivovat. Pojďme se do něj společně podívat.
Jak už jste si asi všimli v minulých dílech thajského seriálu, vypravil jsem se tentokrát do míst, kde na zahraniční turisty narazíte opravdu jen náhodou. Přitom jste už viděli, že celý region severního Thajska podél hranic s Laosem má hodně co nabídnout. Provinční město Phitsanulok slouží nejen jako výborná základna pro další výlety, ale zároveň patří k jedněm z nejstarších v zemi.
Pojďme aktuální sérii článků a videí z turisty zatím téměř neobjevených částí severního Thajska zakončit v regionu, který mě překvapil snad ze všech nejvíc. V okolí měst Loei a Phetchabun totiž najdete nádherné stolové hory, krásnou džungli, vodopády i úžasně milé lidi.
Začíná se stmívat a ulice pomalu ožívají – jídlem. Když jsem sem přicházel, neměl jsem ani trochu hlad, jenže teď bych chtěl ochutnat nejlépe úplně všechno. Nudle a rýže na stovky způsobů, nespočet mořských potvor, výborné grilované maso a nekonečné množství ovoce a zeleniny. Čínská čtvrť v Bangkoku mě pohltila a nechce pustit.
Thajsko mě vlastně nikdy moc nelákalo, ale s kamarádkou jsme mu daly šanci – zamířily jsme do země úsměvů. Už když jsme vyšly z letiště směrem k nadzemnímu metru Skyline, hned nám Thajci radili, kde si koupit jízdenku a za kolik a hlavně se na nás přívětivě usmívali.
Většina lidí si u Thajska představí pláže s bílým korálovým pískem a možná nikdy nekončící párty v Bangkoku. Jen zlomek návštěvníků zavítá na sever země, většinou se navíc spokojí jen s městy Chiang Mai a Chiang Rai. Celý sever přitom nabízí neuvěřitelné horské scenerie, panenskou přírodu, etnické vesničky a naprosto dokonalé podmínky pro výlety na motorkách. Pojďme se podívat do nejsevernějšího národního parku Thajska – Doi Pha Hom Pok.
Na úplném severu Thajska najdete na řece Kok ospalé městečko Thaton. Řeka sem přitéká z Barmy, lehce se dotkne národního parku Doi Pha Hom Pok, aby mezi horami pokračovala do Chiang Rai a odtud až na hranici s Laosem, kde se vlévá do Mekongu. Pokud vás láká trocha dobrodružství, můžete se právě po řece z Chiang Rai snadno doplavit rychlou malou lodí do Thatonu. Už jen samotná cesta je velký zážitek, dobrodružství ale může pokračovat ve zmíněném národním parku Doi Pha Hom Pok.
Něco málo přes tři hodiny jízdy od Chiang Mai najdete v horách přímo u hranic s Barmou krásnou oblast Ang Khang. Jezdí sem tisíce thajských návštěvníků, za celý den jsem tu ale nepotkal jediného zahraničního turistu. Etnické vesničky, botanická zahrada, čajová plantáž a hlavně nezapomenutelné výhledy rozhodně za tu dalekou cestu stojí.
Klima v horách na severu Thajska je oproti tropickému jihu velmi odlišné. Mnoho hor se tu zvedá do výšky přes 1 500 metrů a snadno se stane, že zde v zimě zažijete teploty pod 10 stupňů. I proto se tu pěstují například jahody. Podmínky v horách jsou ale ideální i pro kvalitní kávu odrůdy arabica. Na jednu takovou kávovou farmu – zhruba 50 kilometrů od města Chiang Mai – jsem se vypravil na exkurzi. Konečně jsem si tu naplno uvědomil, kolik práce stojí za jedním šálkem ranního espresa.
Provincie Krabi na jihu Thajska je rok od roku populárnější a právě letovisko Ao Nang je spolu s Ko Phi Phi největším lákadlem. Nabízí úžasné scenerie okolních vápencových útesů, nespočet přátelských barů a restaurací, a hlavně snadný přístup k plážím Railay, Ko Poda a Ko Hong, které patří k nejkrásnějším v celém Thajsku.
Ko Tao, překrásný ostrov v Thajském zálivu, je známé jako ráj pro potápěče. Když přijíždíte k ostrovu, první věci, které si jako lezec všimnete, jsou žulové balvany rozeseté kolem většiny ostrova, stejně tak i po ostrově, které doslova ostrov vytvářejí.
Thajsko je nejoblíbenější turistickou destinací v jihovýchodní Asii. Nabízí vše, co můžete od dokonalé dovolené očekávat. Překrásné pláže, vynikající a levnou kuchyni, množství kulturních a historických památek, thajskou masáž a nezapomenutelné full moon party. Ročně Thajsko navštíví přes 16 milionů turistů.
Když se řekne Chiang Mai, většině lidem se jako první vybaví lampiony. Stovky lampionů plující po obloze směrem k úplňku. V tomto úžasném městě na severu Thajska trávím většinu letošní zimy, ale když jsem cestu plánoval, vůbec mě nenapadlo, že bych festival mohl stihnout. Nakonec se mi to povedlo a bez váhání mohu říct, že šlo zatím o nejlepší zážitek v životě.
V minulém díle jsme získali základní představu o Bangkoku a také o tom, co ho činí pro turismus zajímavým. V dnešním díle se podíváme na některé z předních bangkokských památek.
O pláži Phra Nang již byla zmínka. Pláž Phra Nang je nejkrásnější pláží mysu Laem Phra Nang (vedle taktéž populárních pláží Railey beaches). Její kouzlo tkví v tom, že zde nejsou žádné bungalovy (pouze 2 východy z luxusních 5ti hvězdičkových bungalovů).
Smaragdové ostrůvky rozeseté v Andamanském moři, tajemné jeskyně se 3000 let starými kresbami na ostrově Ban Bho Tho nebo štíhlé a vysoké krasové útvary, čnící z azurových vln moře. Provincie Krabi v jižním Thajsku ukrývá několik nejoblíbenějších míst celé země a řadí se tak k lokalitám, kam každoročně zavítá obrovské množství návštěvníků.
Pokud by jste si na chvíli chtěli odpočinout od každodenních povinností a chtěli by jste se podívat někam, kde je klima naprosto odlišné od toho našeho a chtěli by jste spojit dovolenou s nějakou sportovní aktivitou, včetně lezení, jednou z velmi příjemných možností je stát v jihovýchodní Asii - Thajsko.
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.
Květnově-červnové číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s elitní slovenskou skialpinistkou Mariannou Jagerčíkovou, pozve vás na Nový hrad - castrum Wywar a budete také poznávat poutnická místa a kalvárie v okolí Žiliny.