www.infoglobe.cz » USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku III

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku III

Publikováno: 22.1.2016
Výšlap na sopku Mauna Kea je strhující zážitek. V dnešním díle vám představíme dalších několik míst na největším ostrově Havaj, kvůli kterým stojí za to se sem vydat.

Nejprve uděláme krátkou zastávku v Hilu, městě, které naleznete na východním pobřežíHavaj ostrova, a to konkrétně v botanické zahradě Nani Mau Gardens. Botanická zahrada, jejíž jméno znamená „navždy krásná“, byla otevřena v roce 1972. Za deset dolarů si prohlédnete stovky druhů rostlin včetně orchidejí, ibišků, palem nebo kokosovníků.

Myslíme si ale, že asi nejoblíbenější částí zahrady pro vás bude ovocný sad. Na ovocných stromech zde roste šťavnaté tropické ovoce jako liči, moruše, karambola nebo havajské pomeranče. Naštěstí není jen na koukání – ovoce si můžete natrhat a ochutnat.

V Hilu ještě chvíli zůstaneme a přesuneme se do Muzea tsunami (Pacific Tsunami Museum, vstupné je 8 dolarů). Muzeum bylo založeno v 90. letech a jeho cílem je upozorňovat lidi na nebezpečí tsunami, tedy úkazu, který se ostrovů přímo dotýká a kvůli němuž mnoho lidí přišlo o život. Informace, které muzeum nabízí, jsou velmi důležité obzvlášť od doby, co se na Havajských ostrovech zvýšila hustota zalidnění.

Havaj

Lidé měli v posledních třech dekádách štěstí, pouze málo silných vln tsunami zasáhlo jejich břehy, což znamená, že mezitím vyrostla celá jedna generace, která nemá žádnou zkušenost s destrukcí, kterou může větší tsunami způsobit.

lidé utíkají před tsunami, Hilo 1946

Výstavy, které muzeum pro své návštěvníky připravilo, informují i o jednotlivých událostech, které ostrovy postihly. Nechybějí ani artefakty, které ničivé vlny zažily, jako například zdánlivě pevný parkovací automat, který byl zlomen tsunami v roce 1960, jako by to byla sirka.

skanzen Puʻuhonua o Hōnaunau

Dalším zajímavým místem na západním pobřeží ostrova je skanzen Puʻuhonua o Hōnaunau. Toto posvátné místo sloužilo jako útočiště původním obyvatelům, kteří porušili nějaký důležitý zákon, poraženým vojákům, kteří utekli z bitvy, nebo civilistům, kteří zde například kvůli válce hledali azyl. Ve skanzenu můžete spatřit rekonstrukci Hale O Keawe – havajského chrámu, kde mimo jiné byla také pohřbívána ostrovní šlechta.

Hale o Keawe

Pokračování příště...

GPS: (Hilo) 19°43'34.3"N 155°05'15.2"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Carol Highsmith, Nnachappa64, Public Domain, Softeis, Eric Johnson, Eric Johnson (2)

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku I
Publikováno: 8.1.2016
Havajské ostrovy jsou snad známé po celém světě a slovo havaj se používá často ve významu mít pohodu, nemuset nic dělat, zkrátka lážo plážo.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku IV
Publikováno: 29.1.2016
V minulém díle jsme se stavili v Hilu, městě, které leží na západním pobřeží hlavního ostrova souostroví.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku II
Publikováno: 15.1.2016
Mauna Kea neboli Bílá hora je v dnešním článku o Havajských ostrovech naší hlavní zastávkou.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku V
Publikováno: 5.2.2016
Minule jsme si na konci našeho výletu udělali menší kulinářskou zastávku na blízkém trhu na ulici Merchant Street. Trh opustíme a zamíříme k paláci ʻIolani, hlavní zastávce dnešní cesty.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VI
Publikováno: 12.2.2016
Honosný palác ʻIolani dnes necháme za sebou. Vracíme se na King Street, odkud budeme pokračovat k dalším turisticky zajímavým místům v Honolulu.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VII
Publikováno: 19.2.2016
V naší sérii o Havajských ostrovech se dnes naposledy vydáme do Honolulu a jeho okolí.

USA, Havajské ostrovy – uprostřed Pacifiku VIII
Publikováno: 26.2.2016
V posledním díle o Havajských ostrovech zavítáme na druhý největší ostrov souostroví – Maui. Jmenuje se po synovi bájného mořeplavce, objevitele ostrovů.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 8. 2019
svátek:Sandra
dnes:
pátek 23.8.
24 °C
zítra:
sobota 24.8.
25 °C