www.infoglobe.cz » SR, Slovenský ráj – mystické Kláštorisko

SR, Slovenský ráj – mystické Kláštorisko

Publikováno: 14.8.2019
Po návštěvě Spišského Bystrého jsme se přesunuli do oblasti horského pásma Slovenský ráj, přesněji k turistickému středisku Podlesok, které se nachází v údolí potoka Velká Bílá voda.

Tento výchozí bod nabízí turistické vycházky k nejromantičtější soutěsce na Slovensku – k Suché Belé i pěší přechod Průlomem Hornádu. Jelikož jsme měli s sebou kola, rozhodli jsme se je využít a vydali se ke zřícenině kartuziánského kláštera ze 13. století.

Kláštorisko

Ke Kláštorisku vede několik cyklostezek i značené turistické stezky. První zastávkou zpočátku nenáročného stoupání bylo rozcestí „Nad Podleském“, odkud vede zelená cyklotrasa a žlutě značená stezka k dalšímu rozcestí „Pod Kláštoriskem“. Z tohoto bodu vede i červeně značená stezka (od rozcestí „Pod ptačím hrbem“, žlutě značená stezka) a modrá cyklotrasa k závěru Suché Belé, resp. až skrz celé pohoří do vesničky Stratěná. Od rozcestí „Pod Kláštoriskem“ cyklotrasa lemuje zeleně značenou turistickou stezku, která vás dovede až ke Kláštorisku. Trasa je dlouhá přibližně 6 kilometrů, převýšení je bezmála 370 metrů a časově byste to měli zvládnout za 45 minut. Trasa kromě stoupání obsahuje také několik sjezdů a samotný povrch silnice je zpevněn.

Kláštorisko   Kláštorisko

Kláštorisko

Odkládáme kola a vydáváme se k symbolickému hřbitovu obětí Slovenského ráje. Po pietní chvilce se přesouváme k turistickému centru, kde využíváme možnost občerstvení, nakonec se přemisťujeme k bývalému útočišti tehdejšího obyvatelstva – ke Kláštorisku.

Kláštorisko

Původní název této lokality byl Letanovská skála, o níž se píše v zakládací listině kláštera z roku 1299. Místní mniši používali i biblický název Skála útočiště. Náhorní plošina, na níž se bývalý klášter nachází, byla ze severu, jihu i jihovýchodu přirozeně chráněna strmými skalními srázy. Z méně chráněných stran bylo od dob pravěku budované opevnění.

Kláštorisko

Původní stavební komplex o rozloze přibližně 1 hektar je díky archeologickým výzkumům a práci dobrovolníků v současnosti dobře čitelný. V horní části se nachází tříprostorový hospic, pod ním je gotický kostel s křížovou chodbou, boční kaplí a provozními objekty. Dolní část kláštera tvoří velká křížová chodba s příbytky mnichů a prostorem pro zahrádky. Uprostřed nádvoří byl vybudován hřbitov a na východní straně se nacházely rybníky.

Kláštorisko

Při výzkumech zde bylo nalezeno velké množství keramiky, mezi jinými i sbírky zdobených kachlí. Dohromady bylo odkryto 14 pecí. Našly se i fragmenty literatury, různé nářadí a další artefakty. Kartuziánský klášter zanikl v roce 1543, čemuž předcházelo obsazení kláštera loupežným rytířem Matějem Bašem.

Kláštorisko

Po zhlédnutí unikátního komplexu se pomalu s tímto místem, které je postupně obnovováno, loučíme. Věříme, že jednou se dočkáme jeho celkové rekonstrukce. Vychutnáváme si sjezd zpět do Podlesku, krásu přírody, čistý vzduch a také jakousi povznášející atmosféru.

GPS: 48°56'40.0"N 20°25'16.9"E

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Spišský Štvrtok – obec s gotickým skvostem
Publikováno: 10.4.2022
Tentokrát se vydáme do Prešovského kraje, přesněji na jihozápadní okraj Levočských vrchů, kde navštívime více než 2 a půl tisícovou obec Spišský Štvrtok. Kromě bohaté historie nebo unikátních památek nabízí i nádhernou přírodu zastoupenou v nedalekém Národním parku Slovenský ráj.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO
Publikováno: 21.2.2017
Po delším čase se opět vydáme do přírody. Tentokrát vás zavedeme do znovu zpřístupněné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj.

SR, Slovenský ráj – Kláštorská roklina
Publikováno: 20.10.2019
Nedávno jsme absolvovali pěknou turistickou vycházku v národním parku Slovenský ráj a vy se sem teď vydejte s námi. Výchozím bodem je rekreační oblast Podlesok, odkud se po modře značené turistické stezce vydáte k rozcestí Hrdlo Hornádu.

SR, Spišské Bystré – cyklovýlet na Prostredný vrch
Publikováno: 7.8.2019
Dnes vás zavedeme mezi severovýchodní svahy Nízkých Tater a Kozie chrbty (Kozí hřbety), přesněji do Vikartovského příkopu, kde se nachází malebná vesnička Spišské Bystré. V údolí řeky Hornád se rozprostírá obec, která nabízí několik zajímavých památek, dvě naučné stezky, jakož i nádhernou přírodu v okolí.

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže
Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky
Publikováno: 5.8.2018
Slovensko oplývá nesmírným přírodním bohatstvím, atraktivními lokalitami, které jsou pravidelně navštěvované zástupy turistů z různých koutů světa. Slovenský ráj patří bezpochyby k těmto klíčovým turistickým lokalitám. Dnes se vydáme do rokle Piecky, kde absolvujeme krásnou túru v lůně divoké a nespoutané přírody.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Souvisejicí videa

SR, Slovenský ráj – rokle Kysel
Dnešní video vás zavede do nádherné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj....


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
19 °C
zítra:
středa 17.8.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X