www.infoglobe.cz » SR, Slovenský ráj – Kláštorská roklina

SR, Slovenský ráj – Kláštorská roklina

Publikováno: 20.10.2019
Nedávno jsme absolvovali pěknou turistickou vycházku v národním parku Slovenský ráj a vy se sem teď vydejte s námi. Výchozím bodem je rekreační oblast Podlesok, odkud se po modře značené turistické stezce vydáte k rozcestí Hrdlo Hornádu.

Po přibližně 20minutové nenáročné chůzi, během které minete několik rychlých občerstvení, ubytovací zařízení či zarostlý památník Mariána Slabaše, dorazíte k výše zmíněnému rozcestí (ústí Velké Bílé vody). Odtud se napojíte na naučnou stezku Průlom Hornádu, která je součástí národní přírodní rezervace.

Průlom Hornádu, Slovenský ráj   Průlom Hornádu, Slovenský ráj (Mníchova jeskyně)

Průlom Hornádu, Slovenský ráj

Průlom Hornádu, Slovenský ráj   Průlom Hornádu, Slovenský ráj

Ani se nenadějete a cesta začne nabírat na dobrodružství. První stoupačky ve skalní stěně, o kousek dál řetězy, srubová chata, malá jeskyně (Mníchová), dřevěné můstky atd. Postupně přejdete na druhý břeh Hornádu a po necelé hodině chůze se pomalu dostanete k ústí Kláštorské rokle.

Průlom Hornádu, Slovenský ráj (lanový most)

Průlom Hornádu, Slovenský ráj (lanový most)   Průlom Hornádu, Slovenský ráj

Na výběr máte ze dvou možností. Buď se vydáte po unikátním lanovém mostě a dokončíte přechod průlomu Hornádu, nebo zvolíte stoupání Kláštorskou roklinou. My jsme stoupali úchvatnou soutěskou vytvořenou potokem, který pramení pod Kláštoriskem a ústí přímo do Hornádu. Soutěska byla pro turisty zpřístupněna již v roce 1960.

Kláštorská roklina, Slovenský ráj

Kláštorská roklina, Slovenský ráj Kláštorská roklina, Slovenský ráj

Přestože je roklina poměrně krátká, nabízí mnoho strmých úseků. Postupně zdoláváte žebříky a procházíte kolem překrásných vodopádů. Nejdříve minete vodopád Objevitelů, následně vodopád Antona Straky (autor turistického průvodce po východním Slovensku z roku 1920), po chvíli největší Duhový vodopád a kaskády Gustáva Nedobrého (horal a turistický činovník). Výstup pokračuje kolem Malého i Mechového vodopádu a končí vodopádem Kartuziánů, odkud se stezka napojuje na širší cestu, která vede k chatě Kláštorisko, resp. k ruinám kartuziánského kláštera. Celá turistická trasa Kláštorská roklina je jednosměrná, trvá přibližně 50 minut a je značená zeleně.

Kláštorská roklina, Slovenský ráj

Návrat do Podleské můžete absolvovat buď žlutě značenou trasou od kláštera, nebo po zelené značce. My jsme však využili půjčovnu kol a vychutnali si příjemný horský sjezd po značené cyklotrase.

Kláštorisko, Slovenský ráj

Kláštorisko, Slovenský ráj (půjčovna kol)   Kláštorisko, Slovenský ráj (cyklotrasa)

Turistická vycházka s cílem zdolání Kláštorské rokle je středně náročná, překonáte při ní převýšení něco přes 230 metrů, ale zároveň dodáváme, že je okouzlující. Pokud máte rádi přírodu a trošku sportujete, určitě si takový výlet naplánujte.

GPS: 48°57'51.1"N 20°23'08.9"E (Podlesok)

GPS:  48°57'10.3"N 20°25'22.8"E (ústí Kláštorské rokle)

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.   

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO
Publikováno: 21.2.2017
Po delším čase se opět vydáme do přírody. Tentokrát vás zavedeme do znovu zpřístupněné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj.

ČR: Vláda vyhlásila nouzový stav
Publikováno: 13.3.2020
Na celém území České republiky platí až do odvolání nouzový stav.

SR, Slovenský ráj – mystické Kláštorisko
Publikováno: 14.8.2019
Po návštěvě Spišského Bystrého jsme se přesunuli do oblasti horského pásma Slovenský ráj, přesněji k turistickému středisku Podlesok, které se nachází v údolí potoka Velká Bílá voda.

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže
Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky
Publikováno: 5.8.2018
Slovensko oplývá nesmírným přírodním bohatstvím, atraktivními lokalitami, které jsou pravidelně navštěvované zástupy turistů z různých koutů světa. Slovenský ráj patří bezpochyby k těmto klíčovým turistickým lokalitám. Dnes se vydáme do rokle Piecky, kde absolvujeme krásnou túru v lůně divoké a nespoutané přírody.

SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska
Publikováno: 12.7.2012
Na východním Slovensku v oblasti Spiše se nachází jedno z nejkrásnějších horských pásem – Slovenský ráj, který je již od roku 1988 vyhlášen za národní park. V členitém území protkaném roklemi, potoky a vodopády se ukrývá soutěska, kterou se opravdu vyplatí vidět.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 8. 8. 2020
svátek:Soběslav
dnes:
sobota 8.8.
30 °C
zítra:
neděle 9.8.
26 °C