www.infoglobe.cz » Rakousko: Zajištěná cesta v Johnsbachu

Rakousko: Zajištěná cesta v Johnsbachu

Publikováno: 10.6.2017
Zábavní park v podobě zajištěné cesty se skrývá pod názvem Johnsbach klettersteig. Tuto zajištěnou cestu najdete nedaleko nejmladšího rakouského národního parku Gesäuse, který se nachází ve Štýrsku mezi Admontem a Hieflau.

Pokud projíždíte parkem směrem od Admontu, tak po 10 km potkáte odbočku vpravo na Johnsbach. Náhle se ocitnete v klidném údolí, kde vládne pouze příroda. Po levé straně se vám otevírají výhledy na ostré hornaté věže a suťoviska mezi nimi. Pokračujte stále výše a hlídejte si, až budete projíždět malým tunelem ve skalní věži, ta je totiž již součástí zajištěné cesty. Parkovat se dá před věží s tunelem i za ní.

tunel ve skalní věži

část jednoduššího úseku   nástup na zajištěnou cestu

Samotný začátek ferraty Johnsbach Klettersteig je však na druhém břehu řeky. Zajištěná cesta má několik variant výstupů – od nejlehčího po extrémně těžký. Pojďme si společně projít jednotlivé části. Nástup se nachází přímo u řeky, kde cesta začíná žebříkem, tedy úsekem, který je právem hodnocený C/D, což je nejtěžší úsek jednoduché varianty výstupu. Po překonání těchto úseků se dostaneme na rozcestí, kde cesta pokračuje vzhůru a další lano vede vpravo na boční stranu skály. My budeme nejprve pokračovat nahoru úseky B k první lavičce s výhledem na Johnsbach a dále B/C k druhé lavičce, která je zasazená ve skále a pohled z ní míří na protější horu.

výhled z lavičky   výhled na Johnsbach

Po krátkém zastavení nastupujeme zase na stěnu, kde po pár metrech vidíme konce ocelových lan, které doprovázejí těžší úseky cesty. Společná cesta pokračuje úsekem B k dřevěné plošině a síti, kde končí jedna ze tří tzv. Flying Fox této zajištěné cesty, tedy ocelové lano jdoucí přes údolí z bodu A v lese právě sem do bodu B, na kterém se člověk může proletět údolím, má-li potřebné vybavení. I vás zde určitě upoutá výhled na údolí a hory národního parku Gesäuse. Ještě pár nenáročných kroků a jsme na větrném vrcholu s výhledem jak do údolí, tak na Johnsbach. Sestup je opět zajištěný, místy úsek C a opět budeme obcházet další Flying Fox. Cesta zpět k autu se nabízí buď doleva a podél celé skály dolů k vodě, nebo opět musíte nastoupit na zajištěnou cestu, vrátit se dolů na rozcestí a využít další varianty cesty. 

Nepal Brücke

Vraťme se tedy na rozcestí kousek nad nástupem a vydejme se tentokrát vpravo, kde na nás čeká železná plošina podél skály. Hned vpravo ve výšce pasu visí ukotvené řetězy s okem, určené pro slanění k mostu Nepal Brűcke. Tento most vede přes řeku k protější skalní věži, ve které je již zmíněný tunel, tedy pro nás poznávací bod, že jsme zajištěnou cestu našli. Most je tvořen pouze ocelovými lany. Jiným způsobem než slaněním se k němu nedostaneme, proto si ani vy nezapomeňte vlastní lano a slaňovací pomůcky. Most není vhodný pro slabé povahy. Nohy se zde rozklepají strachy i odvažným. Je to veliký zážitek a zpestření cesty. Z této věže se dolů na silnici dostaneme také pomocí vlastního lana a slanění, nebo můžeme (budeme-li mít vybavení) využít pro cestu dolů zpět přes řeku opět další Flying Fox a následně zajištěnou cestou nad hladinou řeky slézt zpět k nástupu. Pokud se vám na lanový most nebude chtít, tak můžete rovnou postoupit dále podél lana, až uvidíte 2 cesty vzhůru – D cesta a E cesta. Na cestě hodnocené D vás nic nepřekvapí. Je příjemně odjištěná a každý stup je bezpečný. Na úseku E vás čeká vysutý žebřík do prostoru, pokud teda přelezete dva E úseky v převisu za sebou, což je velmi náročné, a to hlavně kvůli precvakávání karabin a demotivaci při pohledu na druhý E úsek po překonání prvního.

E úsek

Další varianta cesty je hned u nástupu, kde nebudeme stoupat po žebříku, ale půjdeme podél řeky těsně nad vodou po proudu (jak již bylo zmíněno). Na jednom ocelovém laně se stojí a za druhé se držíme (úsek hodnocen písmenem C). Během chvíle se tak dostaneme na břeh za skálou. Když se vydáme po lesní cestě vzhůru, po pár zatáčkách je možné se na zajištěnou cestu napojit zprava (pod těžší úseky cesty), nebo tímto způsobem naopak cestu zakončit. 

výhled na NP Gesäuse

Zde vidíte, že variant cest a zábavy je tu požehnaně. Skála je to poměrně malá, ale dá se zda polézt i 2 h. Myslím, že zajištěná cesta Johnsbach se bude líbit i vám. 

GPS: (národní park) 47°33'53.5"N 14°35'12.2"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Bad Ischl – alpské panorama z ferraty Katrin
Publikováno: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, stříbřitá jezera a vrcholy majestátních hor s pozadím ledovce Dachstein. Takové okamžiky nabízí ferata Katrin s nadmořskou výškou 1 542 m.

Rakousko: Klid v hornatém národním parku Gesäuse
Publikováno: 8.3.2018
Dnes se podíváme do malého národního parku Gesäuse. Tento nejmladší národní park Rakouska se nachází na severu Štýrska. Cesta z Prahy trvá 4,5 hod. přes České Budějovice. Najdete v něm údolí, ve kterém teče poměrně divoká řeka Enže, podél které vede silnice i železnice.

Rakousko, ferrata Drachenwand: kondička, síla, zkušenost
Publikováno: 1.11.2015
Pokud hledáte složitější ferratu, tak se vydejte na Drachenwand do rakouských Alp. Grandiózní výhled na Měsíční jezero (Mondsee) a dachsteinský masiv vyžaduje fyzickou kondičku, pořádnou dávku vnitřní síly a předchozí zkušenost. Díky těmto aspektům si vychutnáte jak výstup na Dračí stěnu (Drachenwand), tak pohled na alpské panorama.

Rakousko: Traunstein – ferratový strážce Solné komory
Publikováno: 12.10.2015
Zavítejme na jednu z nejkrásnějších zajištěných cest v Alpách. Pod vámi se stříbří poklidná hladina azurového solného jezera Traunsee, na které dohlíží strážci Julských Alp, na horizontu se klaní Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysněný Traunstein.

Rakousko, Dachstein: Der Johann – dlouhý klettersteig na strmé jižní stěně I
Publikováno: 3.11.2016
Der Johann je pánem dachsteinských zajištěných cest (klettersteig), a to kvůli místu, náročnosti a především délce. Přístup k němu je jednoduchý, v celé své délce je značen červenými puntíky. Ideálním řešením je zaparkovat auto u dolní stanice lanovky Dachstein Südwandbahn. Od té se vydejte vpravo podél lan vzhůru – směrem k Südwand Hütte. Lana podejdete díky stáčení cesty na západ a po 40 minutách chůze dojdete ke krásné kamenité chatě, kterou jen minete a podle ukazatelů se vydáte cestou na severozápad, kde vás čeká jedna hodina cesty k nástupu na klettersteig.

Rakousko, Dachstein: Der Johann – dlouhý klettersteig na strmé jižní stěně II
Publikováno: 10.11.2016
Jsme ve výšce 2 510 m n. m. na odpočinkovém místě zvaném Südwandblick. Právě jsme se zapsali do „vrcholové“ knihy a můžeme pokračovat dále, protože stále nejsme v cíli. Úsekem C/D se vyhoupneme na vysoko položenou terasu, kde možná jen o fous dosáhnete na lano na stěně oddělené propastí (jste-li menšího vzrůstu). Odsud je cesta jednoduchá, avšak výška budí stále větší respekt.

Rakousko, Dachstein: Hoher Dachstein – výstup na nejvyšší vrchol
Publikováno: 17.11.2016
Nejvyšší vrchol Dachsteinu se jmenuje Hoher Dachstein a na svůj mohutný masiv dohlíží z výšky 2 995 m n. m. Nachází se nad jižními příkrými svahy. Na ledovcovou oblast pod vrcholem se dostanete buď pěšky ze severozápadu (nejčastěji z chat Adamek Hütte a Simony Hütte) po zajištěných cestách na jižní stěně, či lanovkou Südwandbahn (jak již bylo popsáno v minulých článcích).

Rakousko, Dachstein: hornatý velikán – jižní stěny
Publikováno: 20.10.2016
Přístupy na masiv Dachstein jsou ze všech stran a každý z nich má své přednosti. Nejvíce navštěvované jsou samozřejmě lanovky (již v prvním díle jsme se dozvěděli pár informací o lanovkách). Lanovka z jihu se jmenuje Dachstein Südwandbahn a vynese vás do oblak (téměř o jeden výškový kilometr) za neuvěřitelných 10 minut. Horní stanice s restaurací se nachází na vrcholu hory Hunerkogel.

Rakousko, Dachstein: hornatý velikán – severozápadní část masivu
Publikováno: 27.10.2016
Severozápad Dachsteinu vystihuje pozvolný nástup, ledovce a nemožnost dostat se nahoru jinak než po svých (lanovky zde nenajdete). Západní části Dachsteinu vévodí jediná vysokohorská chata Adamek Hütte (2 196 m n. m.), ke které se nejlépe dostanete od Gosausee (10 minut jízdy autem od vesnice Gosau), což je krásné jezero, které je vhodné ke koupání a které chrání z jižní strany dvoutisícové hory.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš