www.infoglobe.cz » SR: Kozie chrbty – zimní túra na vrch Kozí kámen

SR: Kozie chrbty – zimní túra na vrch Kozí kámen

Publikováno: 25.2.2018
Kozie chrbty (Kozí hřbety) jsou pro některé milovníky trekingu možná méně známou oblastí. Je to však pohoří, ve kterém můžete objevit turisticky velmi zajímavou a překvapivě atraktivní lokalitu nabízející snad nejkrásnější výhledy na Tatry. V následujícím článku vás provedeme zimní krajinou nejvyššího vrchu tohoto pohoří.

západní část Vysokých Tater

Kozie chrbty

Pro někoho známé, pro jiné možná méně známé a tajuplné pohoří. Kozie chrbty jsou horským pásmem s plochou 168 km², které se rozprostírá na území Žilinského a Prešovského kraje. Nejvyšším vrcholem je Kozí kameň (1 255 m n. m.), který se nachází na hlavním hřebeni pohoří v oblasti mezi Svitem a Vikartovcemi. Kozie chrbty se táhnou podél jižního okraje Podtatranské kotliny se začátkem na Liptově u obce Králova Lehota, procházejí regionem Spiše vedle Popradu a svým východním okrajem sahají až po obec Jánovce.

pohled na Podtatranskou kotlinu a Západní Tatry

Na nejvyšší vrch pohoří

Vrch Kozí kameň leží na hlavním hřebeni Kozích chrbtů v podcelku Dúbrava. Pokud se chceme dostat na vrchol, na výběr se nám naskýtá hned několik značených turistických tras. Můžeme se vydat buď z jihu zelenou stezkou od Vikartovců, nebo z východu po modré trase od Spišské Teplice. Ze severu sem vede zelená turistická stezka přímo ze Svitu a žlutá stezka od Lučivné s následným napojením v Lopušné dolině na zelenou a později modře značenou trasu. Z uvedených alternativ si nakonec vybíráme méně náročnou trasu s výchozím bodem ve sportovně-rekreačním středisku Lopušná dolina.

panoráma Vysokých Tater

Trasa naší túry

Nenáročnou túru s převýšením 490 m a celkovou délkou 9 km začínáme u lyžařského střediska v Lopušné dolině. Jdeme po zelené stezce vedoucí údolím, míjíme Štefánikovu myslivnu a mírně stoupáme. Nakonec přicházíme k rozcestí a od lesní cesty se odpojuje na turistickou stezku a nabíráme výšku. Po výraznějším stoupání vstupujeme na hlavní hřeben Kozích chrbtů a dostali jsme se do sedla Tabličky. Na této křižovatce turistických stezek odbočíme vlevo a sledujeme modře značenou stezku. Přecházíme po většinou zalesněném hřebeni a opět začínáme stoupat. To finální je trošku strmější, až nakonec vycházíme ven z lesa na otevřené prostranství. 

pohled na Slovenský ráj a Nízké Tatry

Kozí kameň – úžasný vyhlídkový bod

Na vrcholovém hřebeni se nám otevře nádherný výhled na krajinu kolem. Rozlehlá Podtatranská kotlina spolu s vypínající se nedobytnou vznešenou hradbou Vysokých Tater působí vskutku grandiózně. Vidíme celé panoráma Vysokých Tater, můžeme snadno rozpoznávat všechny známé vrchy těchto nádherných velehor. Pokud je dobrá viditelnost, můžeme si také všimnout vzdálené obrysy Velkého Choče, vrchu Chopok a Ďumbier. Směrem na severozápad ohraničují horizont členitá panoramata zasněžených bílých vrchů Západních Tater. Přímo na vrcholu se nám otevře další krásný výhled směrem na východ a jih, kde dominuje mírně zvlněný hřeben Nízkých Tater. Kromě toho je dobře vidět další vrchy hřebene Kozích chrbtů, město Poprad, jakož i oblast Slovenského ráje.

Kozí kameň

Pohledy z vrchu Kozí kameň jsou neodolatelné a překonají i ta největší očekávání. Pokud budete někdy plánovat návštěvu podtatranského regionu za účelem turistiky, určitě nezapomeňte jít sem. Je to turisticky velmi vděčná lokalita, kterou si zamilujete.

vrcholový hřeben

GPS: 49°00'58.5"N 20°09'40.3"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Svit: Přírodní rezervace Baba
Publikováno: 27.8.2015
Není to tak dávno, co jsme navštívili městečko Svit, které je známé např. tzv. baťovskými cihlovými domy. Už tehdy jsme se loučili se slovy, že se sem musíme znovu vrátit. A toto léto se také tak stalo. Ale místo obdivování městské zástavby jsme se vydali do přírody.

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 2.10.2018
V severovýchodní části Slovenska v Prešovském kraji najdete nenápadné město Stará Ľubovňa, nad kterým se tyčí majestátní hrad stejného jména. Pojďme ho nyní společně navštívit a zastavit se i v přilehlé expozici Muzea lidové architektury.

SR, Spišské Bystré – cyklovýlet na Prostredný vrch
Publikováno: 7.8.2019
Dnes vás zavedeme mezi severovýchodní svahy Nízkých Tater a Kozie chrbty (Kozí hřbety), přesněji do Vikartovského příkopu, kde se nachází malebná vesnička Spišské Bystré. V údolí řeky Hornád se rozprostírá obec, která nabízí několik zajímavých památek, dvě naučné stezky, jakož i nádhernou přírodu v okolí.

SR: Svit - Baťovo městečko II.
Publikováno: 6.11.2014
Minulý týden jsme začali podzimní procházku po městečku Svit a budeme v ní pokračovat i dnes. Řekli jsme si o vzniku tohoto jednoho z nejmladších měst Slovenska, procházeli jsme se mezi jeho typickými cihlovými domky, kde jsme narazili na značku naučného chodníku.

SR: Svit – Baťovo městečko I.
Publikováno: 30.10.2014
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a ideálním časem na rodinné výlety. Během jednoho slunného dne jsme se vydali do městečka Svit, o kterém jsme věděli jen tolik, že patří mezi nejmladší slovenská města.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnice I.
Publikováno: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice, jak je známe dnes, zachycují jen kousek z bohaté historie této unikátní památky. V následujících řádcích se podíváme na vývoj od prvního trolejbusu na světě až po současnou elektrifikovanou železnici.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnice II.
Publikováno: 25.10.2012
V první části článku o tatranské železnici jsme si řekli o začátcích její historie a dozvěděli jsme se o světovém technickém unikátu - "tatranském meziměstském trolejbusu". Dnes se zaměříme na novodobou historii železnice od počátku 20. století po současnost.

SR, Poprad: tatranská křižovatka - VIDEO
Publikováno: 18.12.2012
Ze seznamu měst, kterými jsme z Prahy projížděli cestou do Vysokých Tater, se zdá být Poprad jedním z nejkrásnějších, už kvůli kulise Vysokých Tater, která nad městem visí jako plakát.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Kozie chrbty –  kouzelné zimní krásy vrchu Kozí kámen
Kozí kámen – vrch vysoký 1 255 m je nejvyšším bodem pohoří Kozie chrbty (Kozí hřbety). Rozprostír...

SR, Svit: výlet přes Babu
Pokud máte rádi přírodu, tak se určitě vydejte na procházku přírodní rezervací Baba, která se nac...

SR, Svit – výjimečné místo na procházku
V severozápadní části Spiše, kousek od města Poprad, se nachází malebné městečko Svit. Jeho histo...

SR, Poprad – vstupní brána do Tater
Okresní město Poprad se nachází na severovýchodě Slovenska a již od nepaměti je považováno za vst...


Souvisejicí videa

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury
Dnes se spolu s námi podíváte do nenápadného městečka, nad kterým se tyčí majestátní hrad. Stará ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 10. 12. 2019
svátek:Julie
dnes:
úterý 10.12.
0 °C
zítra:
středa 11.12.
-2 °C