SR: Kozie chrbty – zimní túra na vrch Kozí kámen

Kozie chrbty
Pro někoho známé, pro jiné možná méně známé a tajuplné pohoří. Kozie chrbty jsou horským pásmem s plochou 168 km², které se rozprostírá na území Žilinského a Prešovského kraje. Nejvyšším vrcholem je Kozí kameň (1 255 m n. m.), který se nachází na hlavním hřebeni pohoří v oblasti mezi Svitem a Vikartovcemi. Kozie chrbty se táhnou podél jižního okraje Podtatranské kotliny se začátkem na Liptově u obce Králova Lehota, procházejí regionem Spiše vedle Popradu a svým východním okrajem sahají až po obec Jánovce.
Na nejvyšší vrch pohoří
Vrch Kozí kameň leží na hlavním hřebeni Kozích chrbtů v podcelku Dúbrava. Pokud se chceme dostat na vrchol, na výběr se nám naskýtá hned několik značených turistických tras. Můžeme se vydat buď z jihu zelenou stezkou od Vikartovců, nebo z východu po modré trase od Spišské Teplice. Ze severu sem vede zelená turistická stezka přímo ze Svitu a žlutá stezka od Lučivné s následným napojením v Lopušné dolině na zelenou a později modře značenou trasu. Z uvedených alternativ si nakonec vybíráme méně náročnou trasu s výchozím bodem ve sportovně-rekreačním středisku Lopušná dolina.
Trasa naší túry
Nenáročnou túru s převýšením 490 m a celkovou délkou 9 km začínáme u lyžařského střediska v Lopušné dolině. Jdeme po zelené stezce vedoucí údolím, míjíme Štefánikovu myslivnu a mírně stoupáme. Nakonec přicházíme k rozcestí a od lesní cesty se odpojuje na turistickou stezku a nabíráme výšku. Po výraznějším stoupání vstupujeme na hlavní hřeben Kozích chrbtů a dostali jsme se do sedla Tabličky. Na této křižovatce turistických stezek odbočíme vlevo a sledujeme modře značenou stezku. Přecházíme po většinou zalesněném hřebeni a opět začínáme stoupat. To finální je trošku strmější, až nakonec vycházíme ven z lesa na otevřené prostranství.
Kozí kameň – úžasný vyhlídkový bod
Na vrcholovém hřebeni se nám otevře nádherný výhled na krajinu kolem. Rozlehlá Podtatranská kotlina spolu s vypínající se nedobytnou vznešenou hradbou Vysokých Tater působí vskutku grandiózně. Vidíme celé panoráma Vysokých Tater, můžeme snadno rozpoznávat všechny známé vrchy těchto nádherných velehor. Pokud je dobrá viditelnost, můžeme si také všimnout vzdálené obrysy Velkého Choče, vrchu Chopok a Ďumbier. Směrem na severozápad ohraničují horizont členitá panoramata zasněžených bílých vrchů Západních Tater. Přímo na vrcholu se nám otevře další krásný výhled směrem na východ a jih, kde dominuje mírně zvlněný hřeben Nízkých Tater. Kromě toho je dobře vidět další vrchy hřebene Kozích chrbtů, město Poprad, jakož i oblast Slovenského ráje.
Pohledy z vrchu Kozí kameň jsou neodolatelné a překonají i ta největší očekávání. Pokud budete někdy plánovat návštěvu podtatranského regionu za účelem turistiky, určitě nezapomeňte jít sem. Je to turisticky velmi vděčná lokalita, kterou si zamilujete.
GPS: 49°00'58.5"N 20°09'40.3"E
Text a foto: Radoslav Biskupič
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR, Gánovce – slavné naleziště neandrtálce

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku II – VIDEO

SR, Poprad: tatranská křižovatka - VIDEO

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina

SR, Spišské Bystré – cyklovýlet na Prostredný vrch

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury – VIDEO

SR, Svit: Přírodní rezervace Baba

SR: Svit - Baťovo městečko II.

SR: Svit – Baťovo městečko I.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnice I.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnice II.
Souvisejicí fotogalerie

SR: Kozie chrbty – kouzelné zimní krásy vrchu Kozí kámen

SR, Svit: výlet přes Babu

SR, Svit – výjimečné místo na procházku

SR, Poprad – vstupní brána do Tater
Souvisejicí videa

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury
Lokace:
