SR: Svit - Baťovo městečko II.

Značka nás postupně dovedla k informační dvojjazyčné tabuli nazvané - Naučná stezka Kimbiark, Červená kolonie. Informovala nás o založení města firmou Baťa, jakož i o obytné čtvrti rodinných domů, které v minulosti a sporadicky i dnes slouží pracovníkům blízkých továren. Název Červená kolonie je odvozen od stavebního materiálu, kterým byla cihla. Dále jsme se dozvěděli, že tento druh výstavby praktikoval Baťa ve všech zemích, kde působil. Záleželo mu na spokojenosti svých zaměstnanců. A tak bychom se možná neměli divit, pokud narazíme na podobná města jakým je Svit, např. v sousední České republice, Polsku, Maďarsku, nebo vzdálenější Francii. Na Slovensku je obdoba architektury města Svit ještě i ve městě Partizánské, kdysi nazývané také Baťovany. Architektura domů je typizovaná na dvojdomy, které mají vlastní zahrady a ulice jsou odděleny zelenými pásy. Zajímavostí pro nás bylo, že v domcích nemohli obyvatelé budovat přístavby ani chovat drůbež. Jelikož se jednalo o tabuli naučného chodníku, věděli jsme, že musí mít někde počátek i konec.
Trasa naučného chodníku
Po chvilce příjemného bloudění jsme natrefili na místního obyvatele, který nám s radostí vysvětlil, že trasa chodníku začíná u základní školy ve Svitu, pokračuje jeho historickou částí, tam jsme na něj narazili i my, a odtud se táhne do Podskalky přes vrch Bôrik až do Mengusovců. Pokud bychom se jím vydali, "ukazoval" by nám archeologické naleziště, panoramata Vysokých i Nízkých Tater, okolní faunu i flóru, geologii či dendrologii, dokonce i divadlo. Jelikož jsme nebyli velmi turisticky oblečeni, raději jsme pokračovali v poznávání městečka.
Procházka Svitem
Postupně jsme si prošli mohutný, červeno-šedý obchodní dům a hotel, rekonstruovanou autobusovou stanici, park se sochou Tomáše Bati, nebo kousek závodu Chemosvit vedle jeho oplocení. Zaujalo nás, že skoro všechny novodobé stavby se držely "cihličkového" rázu města, dokonce i supermarket. Dostali jsme se až k městskému úřadu, odkud vedla cestička přes řeku Poprad k cyklostezce spojující město Svit s Popradem nebo Lopušnou dolinou a Kvetnicí na úpatí Kozích hřbetů. Jdouce po ní jsme si vychutnávali pohled na okolní krásné keře obsypané červenými šípky, když jsme najednou uviděli ze dřeva vybudované stavby. Jedna z nich připomínala rozhlednu, další zas sloužila jako pohostinství. Vedle tohoto statku byly další dřevěné stavby se skluzavkami pro děti. O pár metrů dál jsme míjeli houpačku a celou dobu nás okouzlovalo majestátní panorama Tater, které bylo přes řeku výborně viditelné.
Duchovní centrum i plovárna
Zanedlouho jsme zjistili, že se procházíme nábřežím Jana Pavla II. Po pravé straně jsme měli hřbitov a po chvíli i dva kostely. Jeden byl římskokatolický a druhý patřil evangelické církvi augsburského vyznání. V pozadí byl i Dům smutku. Všechny tyto stavby tvořily tzv. Duchovní centrum s náměstím Jednoty. Alespoň tak to tu místní obyvatelé nazývají. Postupně jsme se přesunuli k budově plovárny, kde sídlí i místní malý pivovar. Jelikož jsme byli autem, jeho produkty jsme ochutnat nemohli. Možná příště. Spokojeni jsme se vrátili zpět na místo, odkud jsme začali naši podzimní vycházku.
Městečko Svit nás mile překvapilo svou malebností, čistotou, klidem a hlavně krásou okolní přírody a nevšedními panoramaty majestátních hor. Určitě, pokud někdy pojedete kolem, byste jeho návštěvu neměli vynechat.
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

SR: Kozie chrbty – zimní túra na vrch Kozí kámen

Poprad: XXIII. Mezinárodní festival horských filmů

SR, Svit: Přírodní rezervace Baba

Levoča: Dny Mistra Pavla 2015

SR: Svit – Baťovo městečko I.

SR: SVIT WINTER SPARTAN SPRINT

SR, Poprad: tatranská křižovatka - VIDEO

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnice I.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnice II.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom

SR: Spišská Belá – pohled do minulosti

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň

SR, Nízké Tatry – Kamenná chata pod Chopkem

SR, Nízké Tatry – Z Chopku přes Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Souvisejicí fotogalerie

SR: Kozie chrbty – kouzelné zimní krásy vrchu Kozí kámen

SR, Svit: výlet přes Babu

SR, Svit – výjimečné místo na procházku

SR: Vysoké Tatry - majestátní hora Kriváň

SR: Tatranský národní park – podzimní šat

SR, Poprad – vstupní brána do Tater

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec

SR: Vysoké Tatry – Ze Štrbského na Popradské pleso
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Česká a slovenská zima
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNU A BANGLADÉŠI:
Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Bhútán – země hromových draků I..
Bhútán – země hromových draků II.
Bhútán – země hromových draků III.
Bhútán – země hromových draků IV.
Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti
Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši
Vše důležité, co byste o Bhutánu měli vědět, najdete zde a Bangladéši zde.