SR: Svit – Baťovo městečko I.
Publikováno: 30.10.2014
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a ideálním časem na rodinné výlety. Během jednoho slunného dne jsme se vydali do městečka Svit, o kterém jsme věděli jen tolik, že patří mezi nejmladší slovenská města.
Než jsme se vydali na procházku po malebném městečku, otevřeli jsme si knížku o historii této obce a začetli se do jejího krátkého, ale zato poutavého životního příběhu. Dozvěděli jsme se, že o vznik městečka Svit se postarala obuvnická společnost Baťa ze Zlína, v čele s legendárním Tomášem Baťou, která skoupila pozemky v Podtatranské kotlině od obce Velká. Jejím cílem bylo založení nového podniku na výrobu viskózních vláken. Právě od této továrny se údajně odvodil i název městečka Svit - Slovenská Viskózní Továrna. Zajímavé byly i podmínky prodeje pozemků. Tou nejzajímavější byl požadavek zaměstnávat především občany z obce Velká. Dalším například bylo, že kancelář závodu musí být vždy pouze na území obce Velká. Po odprodeji pozemků a výstavbě továrny nastala i hromadná výstavba rodinných domů. V únoru 1936 byl závod uveden do provozu s 90 pracovníky a už koncem téhož roku zaměstnával podnik 530 zaměstnanců. Čím více se továrna rozšiřovala, tím byla dostavba bytů pro zaměstnance rozsáhlejší. S rozmachem továrny se stupňovaly i požadavky na dodávání energie a dopravní infrastrukturu. To mělo za následek například pokusnou těžbu uhlí v někdejším katastru obce Štrba, kde se celkově vytěžilo 1000 tun uhlí, nebo vybudování kolejiště.



Vzestup a samostatnost
V roce 1937 začaly na základě požadavků obyvatelstva žijícího v okolí továrny vznikat první školy a vybudovalo se i provizorní kino. Do roku 1941 bylo vybudováno fotbalové hřiště, obchodní dům, internáty a další společensko-kulturní budovy. Do začátku druhé světové války zastavovali ve Svitu i rychlíky či zajímavá autobusová linka Vídeň - Krakov. Během několikaleté války se zde sváděly tuhé boje, které naštěstí vedly k osvobození města. V roce 1945 se v obci zastavil i prezident Dr. Eduard Beneš, netušíc, že ho obec o rok později požádá o čestné občanství, už jako samostatné městečko. Osamostatnění proběhlo přesně 4. června 1946. Do roku 1950 se uskutečnily různé stavební úpravy města, které ho měly zatraktivnit a zároveň zabezpečit před nevyzpytatelným řáděním přírody. Nejvýraznějším takovým prvkem se stala přestavba koryta řeky Poprad, která byla vkusně vyregulováná pod úbočí pohoří Baba. Dále následovala neutuchající výstavba budov a zlepšení životních podmínek obyvatel, vše pod patronací závodu, který se právě v tomto období rozšiřoval o závod Chemosvit, zabývající se výrobou chemických a strojírenských materiálů. Později vzniká, resp. pokračuje v tradici výroby pletařských výrobků neméně známý závod Tatrasvit. Za zmínku stojí i potravinářský průmysl, který dělal a stále dělá městu dobré jméno i za hranicemi regionu.




Vybaveni takovýmto množstvím informací jsme se vydali na procházku ulicemi a uličkami tohoto "Baťovského městečka". Na každém kroku nás provázely tzv. "Baťovské cihlové domy", natrefili jsme na jeden zajímavý naučný chodník a dostali jsme se i ke známé cyklotrase. Ale o tom si povíme až za týden.
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 6.11.2014
Minulý týden jsme začali podzimní procházku po městečku Svit a budeme v ní pokračovat i dnes. Řekli jsme si o vzniku tohoto jednoho z nejmladších měst Slovenska, procházeli jsme se mezi jeho typickými cihlovými domky, kde jsme narazili na značku naučného chodníku.
Publikováno: 27.8.2015
Není to tak dávno, co jsme navštívili městečko Svit, které je známé např. tzv. baťovskými cihlovými domy. Už tehdy jsme se loučili se slovy, že se sem musíme znovu vrátit. A toto léto se také tak stalo. Ale místo obdivování městské zástavby jsme se vydali do přírody.
Publikováno: 26.12.2013
Minulý týden jsme byli na toulkách královským městem pod Tatrami - Kežmarkem a dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat. Tentokrát se vydáme do ulic historického centra, kde se společně seznámíme s architektonickými dominantami a skvosty.
Publikováno: 25.2.2018
Kozie chrbty (Kozí hřbety) jsou pro některé milovníky trekingu možná méně známou oblastí. Je to však pohoří, ve kterém můžete objevit turisticky velmi zajímavou a překvapivě atraktivní lokalitu nabízející snad nejkrásnější výhledy na Tatry. V následujícím článku vás provedeme zimní krajinou nejvyššího vrchu tohoto pohoří.
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.
Publikováno: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice, jak je známe dnes, zachycují jen kousek z bohaté historie této unikátní památky. V následujících řádcích se podíváme na vývoj od prvního trolejbusu na světě až po současnou elektrifikovanou železnici.
Publikováno: 18.12.2012
Ze seznamu měst, kterými jsme z Prahy projížděli cestou do Vysokých Tater, se zdá být Poprad jedním z nejkrásnějších, už kvůli kulise Vysokých Tater, která nad městem visí jako plakát.
Publikováno: 18.7.2021
Tentokrát se vydáme do podtatranské kotliny, přibližně 3 kilometry jihovýchodně od Popradu. Naším cílem bude obec Gánovce, proslulá archeologickým nálezem odlitku mozkovny neandertálce či zkamenělými otisky tehdejší flóry.
Publikováno: 7.4.2021
Po krátkém představení Tomáše Bati v minulém díle se dnes zaměříme na jeho dědictví v podobě principů podnikání či památek, které nám zde zanechal.
Publikováno: 9.1.2022
Zima nás pomalu opouští, ale sněhu je na spoustě místech ještě dost. A právě to je jeden z důvodů, proč vás dnes zavedeme do katastru obce Mengusovce, která je vstupní branou do Vysokých Tater. Samotná obec leží v okrese Poprad, na křižovatce silnice E50 a dálnice D1.
Publikováno: 25.10.2012
V první části článku o tatranské železnici jsme si řekli o začátcích její historie a dozvěděli jsme se o světovém technickém unikátu - "tatranském meziměstském trolejbusu". Dnes se zaměříme na novodobou historii železnice od počátku 20. století po současnost.
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.
Publikováno: 2.1.2014
Minulý týden jsme navštívili pamětihodnosti města Kežmarok, a to dřevěný artikulární kostel, Kežmarské lyceum, nový evangelický kostel, radnici či muzeum bytové kultury. Dnes budeme v naší cestě po památkách pokračovat.
Publikováno: 16.1.2014
V minulé části jsme si stručně přiblížili bohatou historii Kežmarského hradu. Dnes se společně vydáme navštívit unikátní muzeum, které v sobě ukrývá hrad a jehož návštěvu vám vřele doporučujeme.
Publikováno: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasměrujeme na východ Slovenska, konkrétně do královského města Kežmarok, které je nejen významným historickým centrem regionu Spiše, ale i místem různorodé kultury a jedinečných osobností.
Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.
Publikováno: 16.5.2013
Dnes se na toulkách Slovenskem vydáme do okresního města Poprad, konkrétně do městské památkové rezervace Spišská Sobota. Nahlédneme do její historie, kterou provázela období rozvoje i úpadku. Navzdory spletitému osudu se její historicko-umělecká hodnota nevytratila, spíše naopak, v současnosti nabízí unikátní pohled na životy našich předků v regionu Spiše.
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.
Publikováno: 24.10.2013
Město Spišská Belá se nachází v severní části Popradské kotliny, pod mohutnými Belianskými Tatrami, na křižovatce cest do Kežmarku, Staré Lubovně, Zamaguria a Vysokých Tater. V dnešním putování po Slovensku se vydáme za poznáváním krás tohoto nevšedního města.
Souvisejicí fotogalerie
Kozí kámen – vrch vysoký 1 255 m je nejvyšším bodem pohoří Kozie chrbty (Kozí hřbety). Rozprostír...
Pokud máte rádi přírodu, tak se určitě vydejte na procházku přírodní rezervací Baba, která se nac...
V severozápadní části Spiše, kousek od města Poprad, se nachází malebné městečko Svit. Jeho histo...
Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký ...
Není barevnějšího období, jako je podzim. Představte si barevné listí stromů v kontrastu se štíty...
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...
Město Poprad ve své severozápadní místní části zvané Spišská Sobota ukrývá nádherné zachovalé his...
Okresní město Poprad se nachází na severovýchodě Slovenska a již od nepaměti je považováno za vst...
Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům ...
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...