www.infoglobe.cz » SR: Kežmarok – památky na každém kroku II.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku II.

Publikováno: 2.1.2014
Minulý týden jsme navštívili pamětihodnosti města Kežmarok, a to dřevěný artikulární kostel, Kežmarské lyceum, nový evangelický kostel, radnici či muzeum bytové kultury. Dnes budeme v naší cestě po památkách pokračovat.

Paulínsky kostel

První zastávkou bude Paulínský kostel, který se nachází v domovní zástavbě v centru města. Kežmarok patřil mezi protestantská města, ale díky pomoci katolické církve v boji proti hradním pánům se město rozhodlo darovat jí tři domy. Ty byly postupně přebudovány v malý kostel, který sice vícekrát vyhořel, ale po následných opravách přešel do architektonicky zajímavé stavby raného baroka až po rokoko. Dnes tak můžeme na něm obdivovat vývoj jedné umělecké epochy.

Paulínský kostel  

Starý trh

Na okraji centra, v těsné blízkosti Kežmarského hradu se nachází tzv. Starý trh. Jedná se o nejstarší obydlenou část města. Počátky této ulice sahají až do 13. století. Na jejích základech jsou dnes vybudovány nové soukromé domy, ale jejich majitelé zachovali ráz typické lidové architektury. Na okrajích ulice zůstaly zachovány i spišské domy se šindelovými střechami. Mnohé kamenné zdi zde dosahují tloušťku až jeden a půl metru a v minulosti jeden z domů obýval i samotný rychtář.

Starý trh

Římskokatolická Bazilika sv. Kříže

Dalším sakrálním skvostem města je římskokatolická Bazilika sv. Kříže, jejíž dějiny sahají do konce 13. století. Sice se původní podoba chrámu nedochovala, její dnešní podoba pochází z roku 1444. Mohutná opevněná zeď, bohatě zdobený interiér, gotické klenby a samozřejmě nechybí ani plastiky od Mistra Pavla z Levoče. Kromě uměleckých děl se zde nacházejí i náhrobky, krypta a údajně i tajná chodba. Od roku 1998 se kostel chlubí titulem bazilika minor, který jí udělil blahořečený papež Jan Pavel II. V těsném sousedství kostela se nachází zvonice, která se také nazývá Zlatá věž. Toto pojmenování získala díky někdejší zlaté sgrafitové výzdobě. Ve zvonici jsou umístěny tři zvony, přičemž nejstarší z nich pochází z roku 1525. Zajímavostí je, že tento zvon má dvaceticentimetrovou prasklinu a při zvonění vydává jen nečistý až "naříkavý" tón C.

Římskokatolická Bazilika sv . Kríže Zvonice

Historický hřbitov

Kousek od samotného centra se nachází historický hřbitov, který byste také neměli při svých toulkách městem vynechat. Hřbitov je posledním odpočinkem mnoha slavných obyvatel města. Součástí jeho areálu jsou i židovský hřbitov a různé památníky.

Historický hřbitov

Akce, na které nezapomenete

Abychom neukončili naše putování na hřbitově, tak na závěr vám dáme pár typů na akce, které byste si určitě neměli nechat ujít. Festival Evropské lidové řemeslo, zkráceně ELRO, patří mezi nejočekávanější akce roku. Tři dny plné rytířů dobývajících hrad města, velkolepé průvody domácích a zahraničních folklorních souborů, stovky řemeslných stánků z celé Evropy a možnost vyzkoušet si svou řemeslnou zručnost, přitahuje každoročně desetitisíce turistů. Dětské městečko, šermíři, sokolníci nebo hodina duchů a pompézní ohňostroj určitě uchvátí i vás. Kromě tohoto výjimečného festivalu město přes rok nabízí například festival divadel, hudební koncerty a mnohé jiné kulturně-společenské akce.

Tipy na výlety

Na úplný závěr vám doporučíme pár dobrých tipů na výlet. Kežmarok se řadí mezi královská města, a proto se můžete vydat na královskou výletní cestu spojující Kežmarok s Levočou, Starou Lubovňou a Bardějovem. Během léta je v blízkosti Kežmarku k dispozici lesopark Sever, který je ideální pro odpočinkové trávení volného času. Oblíbená je i oblast v okolí rybníka Zlatná nebo Ranč Čajka. Jen 7 km od Kežmarku je i termální koupaliště Vrbov. V zimním období si přijdou na své lyžaři v "městském" středisku Start. Po dobrém lyžování se dá výborně odpočinout v sousedním wellness centru. Kežmarok je prostě městem, kde se nudit nebudete.

Kežmarský hrad

Možná jste postřehli, že v naší sérií článků o Kežmarku jsme záměrně vynechali jednu z hlavních dominant města, a to Kežmarský hrad. Jelikož se jedná o vskutku unikátní stavbu s bohatou historií, rozhodli jsme se, že jí věnujeme samostatný článek, který si můžete přečíst již za týden.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Prešov
Publikováno: 4.3.2009
Prešov nebo také rusínsky Prjašev, německy Preschau nebo maďarsky Eperjes, se nachází na východním Slovensku a je hlavním městem Prešovského samosprávného kraje.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO
Publikováno: 18.9.2018
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň jedním z nejvhodnějších pro poznávání krás Slovenska. Tentokrát vás zavedeme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme úžasné dobrodružství v podobě splavu zurčící řeky.

SR: Kežmarok – království pod Tatrami
Publikováno: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasměrujeme na východ Slovenska, konkrétně do královského města Kežmarok, které je nejen významným historickým centrem regionu Spiše, ale i místem různorodé kultury a jedinečných osobností.

SR: Kežmarok – památky na každém kroku I.
Publikováno: 26.12.2013
Minulý týden jsme byli na toulkách královským městem pod Tatrami - Kežmarkem a dnes budeme v jeho návštěvě pokračovat. Tentokrát se vydáme do ulic historického centra, kde se společně seznámíme s architektonickými dominantami a skvosty.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní I.
Publikováno: 9.1.2014
Jak jsme v minulém článku slíbili, dnes naše putování po královském městě Kežmarok ukončíme na hradě. Kežmarský hrad, který patří k jedněm z mála pevností na světě, které nestojí na kopci, skrývá mnoho zajímavých a tajuplných zákoutí, které společně v následujících řádcích navštívíme.

SR: Kežmarok – hrad Černé paní II.
Publikováno: 16.1.2014
V minulé části jsme si stručně přiblížili bohatou historii Kežmarského hradu. Dnes se společně vydáme navštívit unikátní muzeum, které v sobě ukrývá hrad a jehož návštěvu vám vřele doporučujeme.

SR: Košice – Východoslovenské muzeum
Publikováno: 5.6.2014
Dnes zavítáme do metropole východu - do Košic, abychom společně navštívili jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí na Slovensku - Východoslovenské muzeum. Řekneme si něco o jeho vzniku a jednotlivých expozicích.

SR: Svit – Baťovo městečko I.
Publikováno: 30.10.2014
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a ideálním časem na rodinné výlety. Během jednoho slunného dne jsme se vydali do městečka Svit, o kterém jsme věděli jen tolik, že patří mezi nejmladší slovenská města.

SR: Kežmarok - Turbína, babička pod Tatrami
Publikováno: 5.12.2013
Na huncovské cestě u královského města Kežmarok stojí nenápadná budova, která skrývá zajímavou historii. Jedná se o nejstarší malou vodní elektrárnu na Slovensku, která dodnes dodává elektrickou energii pro obyvatele města.

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Svit – výjimečné místo na procházku
V severozápadní části Spiše, kousek od města Poprad, se nachází malebné městečko Svit. Jeho histo...

SR: Kežmarok – královské město východu
Vydejte se s námi prostřednictvím fotogalerie do okresního města Kežmarok. Toto královské mě...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Be...

SR, Spišská Sobota – zachovalá historie
Město Poprad ve své severozápadní místní části zvané Spišská Sobota ukrývá nádherné zachovalé his...

SR: Spišský hrad, hradní vrch a okolí
Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům ...


Souvisejicí videa

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce
Pro všechny, co mají rádi Slovensko, jsme připravili malou ochutnávku splavu průlomu Dunajce. Vyc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
20 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X