www.infoglobe.cz » SR, Svit: Přírodní rezervace Baba

SR, Svit: Přírodní rezervace Baba

Publikováno: 27.8.2015
Není to tak dávno, co jsme navštívili městečko Svit, které je známé např. tzv. baťovskými cihlovými domy. Už tehdy jsme se loučili se slovy, že se sem musíme znovu vrátit. A toto léto se také tak stalo. Ale místo obdivování městské zástavby jsme se vydali do přírody.

Nedaleko autobusového nádraží nebo kousek od městského hřbitova se nachází vstupní brána do přírodní rezervace Baba, kterou se nás chystala provést stejnojmenná naučná stezka. Na první informační tabuli jsme si přečetli, že přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1988, a to z důvodu ochrany botanicky významné lokality převážně teplomilné vegetace o rozloze 205,15 ha. Rezervace se nachází v nadmořské výšce 750 až 995 metrů a tvoří tzv. vegetační most spojující Nízké Tatry nad údolím Váhu se Slovenským rudohořím v povodí Hornádu a Hnilce. Díky různorodé orientaci kopců se zde vytvářejí ojedinělá teplomilná rostlinná společenství v blízkosti chladnomilných.
přírodní rezervace Baba    přírodní rezervace Baba - naučná stezka

přírodní rezervace Baba - naučná stezka

Po vstřebání informací jsme se vydali na 4 kilometry dlouhou pouť s dalšími čtyřmi naučnými zastaveními. Všude kolem nás byla zeleň a zaujali nás i domorodí obyvatelé – motýli, brouci a všelijaký jiný hmyz. Lesní chodníčky byly obsypané spadlými šiškami, které pod našima nohama příjemně praskaly. Les hýřil svěžestí, jelikož pod korunami stromů rostla tráva vytvářející dalekosáhlé zelené koberce. Postupně jsme nabírali výšku a před námi se zjevil obrovský hřib, dřevěná zvonkohra a budka pro netopýry. Nejdříve šlo o místo, kde byste měli zastavit a ještě více vnímat krásu okolního lesa a jeho obyvatel. Zakrátko se nám ale naskytl nevídaný pohled na Svit, Podtatranskou kotlinu a také na majestátní Vysoké Tatry.
pohled na Vysoké Tatry

přírodní rezervace Babapřírodní rezervace Baba

Po chvilce rozjímání jsme pokračovali dál a za pár desítek metrů jsme narazili na druhou naučnou tabuli a zalesněný vrchol Malý Smolník (953 m n. m.). Dozvěděli jsme se, že pokud budeme mít štěstí, můžeme potkat divokou kočku, rysa, vlka, lišku, divočáka, orla, sokola nebo jelení zvěř. Dohromady by se v rezervaci mělo nacházet 61 chráněných druhů živočichů. Naštěstí jsme kromě drobného hmyzu žádné nepotkali. 

Malý Smolník

přírodní rezervace Babapřírodní rezervace Baba

Přestože stoupání bylo mírné a okolní terén zalesněný, občas z podloží vyčnívaly velké skalní bloky vápenců, resp. dolomitů. Právě o geologických poměrech nás informovala třetí naučná zastávka. Věk těchto hornin se datuje do druhohor. Zaujala nás poslední informace, která vypověděla o podzemním výskytu krasových jevů, zjednodušeně řečeno jeskyní nebo vyvěraček. Ale ani na ty jsme během naší vycházky nenatrefili.
přírodní rezervace Baba

Před námi bylo poslední stoupání, les byl řidší a my jsme tušili, že jsme dosáhli nejvyššího bodu naší túry, a to vrcholu Smolník (995,3 m n. m.). Byl sice skalnatý, ale kromě nádherných skalních růží nás nic nezaujalo. Jedině snad kovová konstrukce vysílače stojící naproti. Dlouho jsme se zde nezdrželi a pokračovali cestou kupředu, takříkajíc z kopce. Asi po pěti minutách jsme spatřili předposlední zastávku. Tam jsme se dozvěděli, že se nacházíme v pohoří Kozí hřbety, které leží mezi dvěma nejvyššími pohořími Slovenska. Jejich nejvyšším vrchem je Kozí kámen (1 255 m n. m.) a pod ním se nachází známá rekreační oblast Lopušná dolina, kterou jsme v minulosti sjížděli na kole.
Smolník

Přes louky plné vysokých bodláků, křehkých lilií nebo léčivého dobromyslu jsme se ocitli u poslední zastávky. Ta byla věnovaná flóře. Jmenovat ji nebudeme, ale její pestrost byla obdivuhodná. Z luk jsme se dostali na asfaltovou silnici, která nás přivedla k říčce Mlýnici, později k soutoku s řekou Poprad až do Svitu. Celá túra byla nenáročná, trvala nám asi hodinku a půl i s četnými přestávkami.
přírodní rezervace Babapřírodní rezervace Baba

přírodní rezervace Baba

Jelikož nám ještě zbyl čas, tak jsme navštívili i malý geopark u Základní školy Komenského ve Svitu, který nás provedl geologickou historií přilehlých území. Výlet naučnou stezkou Baba, jakož i návštěvu geoparku vám můžeme jen vřele doporučit. Bude určitě příjemným zpestřením vašich letních toulek po Slovensku.
geoparkgeoparkgeopark

GPS: 49°03'12.2"N 20°12'24.6"E  (začátek naučné stezky Baba)

GPS: 49°03'30.2"N 20°12'28.8"E (geopark)

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Spišské Bystré – cyklovýlet na Prostredný vrch
Publikováno: 7.8.2019
Dnes vás zavedeme mezi severovýchodní svahy Nízkých Tater a Kozie chrbty (Kozí hřbety), přesněji do Vikartovského příkopu, kde se nachází malebná vesnička Spišské Bystré. V údolí řeky Hornád se rozprostírá obec, která nabízí několik zajímavých památek, dvě naučné stezky, jakož i nádhernou přírodu v okolí.

SR: Kozie chrbty – zimní túra na vrch Kozí kámen
Publikováno: 25.2.2018
Kozie chrbty (Kozí hřbety) jsou pro některé milovníky trekingu možná méně známou oblastí. Je to však pohoří, ve kterém můžete objevit turisticky velmi zajímavou a překvapivě atraktivní lokalitu nabízející snad nejkrásnější výhledy na Tatry. V následujícím článku vás provedeme zimní krajinou nejvyššího vrchu tohoto pohoří.

SR: SVIT WINTER SPARTAN SPRINT
Publikováno: 13.1.2016
Podtatranské městečko Svit přivítá 23. ledna 2016 zimní verzi prestižního překážkového závodu Spartan Race.

Poprad: XXIII. Mezinárodní festival horských filmů
Publikováno: 11.10.2015
Ve dnech od 14. do 18. října se uskuteční XXIII. Mezinárodní festival horských filmů v Popradu, který přinese v rámci soutěžní přehlídky 54 filmů.

SR: Svit – Baťovo městečko I.
Publikováno: 30.10.2014
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a ideálním časem na rodinné výlety. Během jednoho slunného dne jsme se vydali do městečka Svit, o kterém jsme věděli jen tolik, že patří mezi nejmladší slovenská města.

SR: Svit - Baťovo městečko II.
Publikováno: 6.11.2014
Minulý týden jsme začali podzimní procházku po městečku Svit a budeme v ní pokračovat i dnes. Řekli jsme si o vzniku tohoto jednoho z nejmladších měst Slovenska, procházeli jsme se mezi jeho typickými cihlovými domky, kde jsme narazili na značku naučného chodníku.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnice I.
Publikováno: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice, jak je známe dnes, zachycují jen kousek z bohaté historie této unikátní památky. V následujících řádcích se podíváme na vývoj od prvního trolejbusu na světě až po současnou elektrifikovanou železnici.

SR, Poprad: tatranská křižovatka - VIDEO
Publikováno: 18.12.2012
Ze seznamu měst, kterými jsme z Prahy projížděli cestou do Vysokých Tater, se zdá být Poprad jedním z nejkrásnějších, už kvůli kulise Vysokých Tater, která nad městem visí jako plakát.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnice II.
Publikováno: 25.10.2012
V první části článku o tatranské železnici jsme si řekli o začátcích její historie a dozvěděli jsme se o světovém technickém unikátu - "tatranském meziměstském trolejbusu". Dnes se zaměříme na novodobou historii železnice od počátku 20. století po současnost.

SR, Vysoké Tatry: Historie a současnost Smokovců
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Kozie chrbty –  kouzelné zimní krásy vrchu Kozí kámen
Kozí kámen – vrch vysoký 1 255 m je nejvyšším bodem pohoří Kozie chrbty (Kozí hřbety). Rozprostír...

SR, Svit – výjimečné místo na procházku
V severozápadní části Spiše, kousek od města Poprad, se nachází malebné městečko Svit. Jeho histo...

SR, Poprad – vstupní brána do Tater
Okresní město Poprad se nachází na severovýchodě Slovenska a již od nepaměti je považováno za vst...

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Zveme vás na procházku Novým a Starým Smokovcem, které katastrálně spadají pod největší město Slo...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...

SR: Vysoké Tatry – Ze Štrbského na Popradské pleso
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 11. 12. 2019
svátek:Dana
dnes:
středa 11.12.
-2 °C
zítra:
čtvrtek 12.12.
2 °C