www.infoglobe.cz » Rakousko: Vídeň – Albertina

Rakousko: Vídeň – Albertina

Publikováno: 26.3.2009
Vídeň je bezesporu klenotnicí umění – od vznešeného baroka až po secesní budovy či typické vídeňské kavárny z konce 19. století, kdy Vídni vtiskl její součastnou podobu architekt Hoffmann. Centrum města, tedy cíl většiny turistů, má jednu zásadní výhodu.

Albertina

Vše je tady blízko, tudíž zde naleznete významné galerie vedle slavných muzeí, to vše je proloženo honosnými paláci či parky. Procházka historickým jádrem města nezabere více než jeden den či dva večery, ale to jen do té doby, než vaše kroky zláká neodolatelné aroma vídeňské kávy, obří řízky či poutače zvoucí na některou z výstav skutečných mistrů výtvarného umění, pro které se v posledních letech vídeňské kustsalony staly druhým domovem. A právě jedna z významných galerií se stala předmětem našeho zájmu v tomto příspěvku. Možná jste v loňském roce zaslechli spojení Vincent van Gogh – Vídeň.

Van Gogh, AlbertinaDrawing, Albertina

A není divu, jelikož výstava děl tohoto otce expresionismu přilákala nekonečné davy obdivovatelů umění ze všech koutů Evropy. Zázemím se tehdy stala výstavní síň Albertina, známá především pro své putovní výstavy velikánů výtvarného umění, ale i jednu z nejlepších sbírek grafických listů, kreseb a akvarelů na světě. Palác, nacházející se v rohu Hofburgu, sídelního hradu rakouského císaře, na Augustinerstrasse, hostil v nedávné době jména jako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Rubens, Pablo Picasso či Rembrandt van Rijn. Samotný palác kdysi patřil Marii Kristině, dceři Marie Terezie a jejímu manželovi, vévodovi Albertu von Sachsen-Teschen, po němž byla stavba také později pojmenována – Albertina.

Durer, AlbertinaZingg, AlbertinaEnder, Albertina

Sbírka dnes čítá asi milion grafických listů, více jak 65 tisích akvarelů a zhruba stejný počet fotografií. Mezi klenoty se řadí především práce renesančního malíře, grafika a teoretika umění Albrechta Dürera, jehož významu se v jeho době rovnal snad jen Leonardo da Vinci. Smysl pro detail a mikroskopickou přesnost jeho práce lze najít ve známém akvarelu Zajíc (z roku 1502) jehož srst je vyvedena s takovou pečlivostí, že budí dojem reality, což bylo do té doby v oblasti výtvarného umění zcela nevídané. AlbertinaKrom tohoto autora jsou zde zastoupena i díla Michelangela či Rubense, přičemž oddělení 20. století vévodí především Piccasova tvorba. Albertina ovšem není pouze klasickým muzeem umění či galerií, nenaleznete zde i stálou expozici, ovšem tři její výstavní síně prakticky po celý rok nabízejí nespočet jedinečných a tématicky laděných přehlídek toho nejlepšího, co historie i součastnost výtvarného umění může nabídnout. Koho láká spíše architektura, jistě ocení, že po více jak 200 letech byly veřejnosti znovu zpřístupněny reprezentační síně Habsburků, neoklasicistní skvostné interiéry z dob vrcholného působení této evropské monarchie. Samotná stavba doznala během renovace mezi lety 1999–2003 hned několik změn a především nutného rozšíření celého objektu. Celkově však byla při rekontrukci paláci vrácena jeho původní krása. V novém křídle (na straně Burggarten) se dnes nacházejí studovny a především pak největší z tamějších výstavních síní.

Albertina

Autorem děl tak není pouze mistr Rembrandt van Rijn, ale i jeho součastníci Hendrick Goltzius, Aert van der Neer, Aelbert Cuyp a dalších 70 autorů z nizozemského „Zlatého věku“, který návštěvníkům přiblíží kolekce 150 obrazů a grafik...

Otvírací doba: pondělí až neděle 10.00 - 18.00 hod., středa 10.00 - 21.00.
Vstupenky: plná cena 9,50 eur, zlevněné 7 eur (studenti), 8 eur (senioři), studenti do 19 let 3,50 eur, děti do šesti let zdarma. Rodinná vstupenka 21,50 eur.

A i když je Vídeň autem relativně blízko, je pro její návštěvu vhodné využít například spojů Supercity či Eurocity z nabídky Českých drah, jelikož předložená jízdenka znamená automaticky slevu 25 % z ceny vstupenky!

 

Text: Jan Chaloupka

Photo: Wikimedia Commons, Florian Prischl, Nebelvír, Wmpearl, Jlorenz1, AnnaLety, Nebelvír,U3001, NebelvírDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Vídeň I.
Publikováno: 16.10.2010
Hlavní město Rakouska patří mezi turisticky nejatraktivnější evropská města. Bohatost historických památek, množství architektonicky zajímavých pamětihodností i současných pozoruhodností – to vše spojené se slavnými jmény a jejich příběhy či legendami dělá z Vídně příjemný a stále jiný cíl pro návštěvníka.

Rakousko, Vídeň – okouzlující prohlídka muzea
Publikováno: 13.4.2016
Hlavní město Rakouska nabízí mnoho turistických zajímavostí. Jednou z nich je zcela určitě i návštěva Přírodovědného muzea, které sídlí v někdejší rezidenci Habsburků – v zámeckém komplexu Hofburg.

Rakousko, Vídeň – za Marií Terezií
Publikováno: 11.1.2018
Rakouská arcivévodkyně, královna uherská a česká – Marie Terezie. Byla bohatá, nadaná a zřejmě i krásná, měla vše, po čem ostatní toužili a zřejmě i vše, co sama chtěla. Ač jí postavení, ambice a okolnosti stavěly do cesty dnes těžko představitelné překážky a potkaly ji mnohé osudové rány, byl její život naplněný a dlouhý. Jak ale doopravdy žila? Dá se ještě někde zahlédnout něco opravdového z jejího života?

Rakousko: Do Vídně v průběhu adventu I – vánoční trhy v centru města
Publikováno: 5.12.2018
Vánoční čas v sobě nese nezaměnitelné kouzlo. Je to období roku, kdy nás to láká navštívit vánoční trhy a zažít jejich jedinečnou atmosféru. My vás dnes zavedeme za hranice a pokusíme se vám zprostředkovat zážitek z nejkouzelnějších vánočních trhů na světě, které probíhají v rakouské Vídni.

Rakousko: Do Vídně v době adventu II – největší a nejromantičtější vánoční trh
Publikováno: 12.12.2018
Minulý týden jsme se prošli centrem hlavního města Rakouska, navštívili jsme několik vánočních trhů i různé kulturní a historické zajímavosti v jejich blízkosti, ale procházka po Vídni by určitě nebyla kompletní, kdybychom nenavštívili ten největší a zároveň nejromantičtější vánoční trh. Ptáte se, který? Odpověď najdete v následujících řádcích.

Neuvěřitelná místa, která cestovatelé milují
Publikováno: 25.3.2020
Přinášíme vám přehled cestovatelských skokanů roku 2020, kteří aspirují na ocenění v celosvětové oblíbenosti a zároveň doporučíme i destinace, které právě letí. Samozřejmě oba žebříčky byly sestaveny ještě před vypuknutím koronavirové pandemie. Doufáme ale, že se do většiny měst budeme moci brzy podívat.

Vídeň: Opera a balet pod širým nebem
Publikováno: 12.4.2015
Také letos přinese Státní opera ve Vídni vybraná operní a baletní představení v přímém přenosu pod širým nebem.

Vídeň: Filharmonici zahrají v Schönbrunnu pod širým nebem
Publikováno: 14.5.2015
Tradiční open air koncert Vídeňských filharmoniků přiláká do Schönbrunnu každoročně až kolem 100 000 Vídeňanů. Letos se uskuteční v překrásné kulise parkového areálu zámku Schönbrunn již dnes, tj. 14. května.

Vídeň: z Mariahilfer Straße je pěší zóna
Publikováno: 23.8.2015
Ulice Mariahilfer Straße je známým pojmem nejen v samotné Vídni. Za téměř 190 let své existence se stala centrem nákupů a nyní se mění i na místo setkávání a odpočinku v centru města.

Vídeň: výstava mistra pouliční fotografie – Joela Meyerowitze
Publikováno: 14.9.2015
Vídeňský dům umění Kunst Haus přináší výstavu fotografií amerického umělce Joela Meyerowitze. Tzv. pouliční fotograf, který vyrůstal v Bronxu, je považován za pokračovatele tradice Roberta Franka a Henriho Cartier-Bressona. Rozsáhlá retrospektivní přehlídka ve Vídni představuje jeho rozmanité dílo, které autor vytvořil za více než 50 let.

Rakousko: Zámek Schönbrunn – vídeňský Versailles
Publikováno: 13.11.2013
Vídeň, jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí návštěvníkům bohatou historii, překrásnou architekturu i nevšední gastronomické požitky. My se opět vydáme na návštěvu tohoto císařského města a projdeme se po snad nejkrásnějším zámku v celém Rakousku, který je svým nádherným zjevem přirovnáván k francouzskému Versailles.

Rakousko: Hrad Röthelstein – malý strážce Dunaje
Publikováno: 11.9.2013
Při našich cyklotoulkách Rakouskem jsme se zastavili v městečku Hainburg. Tato středověká obec, nad kterou se tyčí Hainburský hrad, ukrývá mnohá přírodní ale i historická tajemství. Jedním z nich je i zřícenina hradu Röthelstein, který se skrývá v náručí národního parku.

Rakousko: Vídeňská výstava nevšedních miniatur
Publikováno: 10.2.2013
Od 31. ledna 2013 bude veřejnosti přístupná neobvyklá výstava miniatur ve vídeňském Wien Museum na náměstí Karlsplatz v centru města. Návštěvníci budou moci shlédnout exponáty, jejichž rozměry nedosahují více než 10 centimetrů.

Víte, že? Legenda jménem Vindobona II.
Publikováno: 2.12.2012
Vlak, který spojoval a spojuje již více jak půlstoletí střední Evropu, významná dopravní osa, která si jako jediná z mála evropských železnic udržovala jeden unikát - vozy vyráběné na míru jedné konkrétní lince.

Víte, že? Legenda jménem Vindobona I.
Publikováno: 25.11.2012
Jen málo vlaků se vepsalo do paměti národa tak, jako právě Vindobona, spojující již přes šedesát let tři státy, jejich hlavní města i jejich obyvatele. Jaká byla historie a jaká součanost této dodnes nadmíru vytěžované dopravní osy střední Evropy?


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Schönbrunn  – císařské sídlo  
Vídeň jako jedna z nejkrásnějších metropolí Evropy nabízí mnoho zajímavých míst, která byste si n...


Souvisejicí videa

Rakousko: Hornatá země plná zeleně
Do Rakouska se v létě vydává většina turistů kvůli vysokohorské turistice. Celá země působí čistě...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.4.2020
V těchto dnech byla předána společná nominace tradice spojené s chovem koní plemene lipicán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. To by mělo být i ochranou jednoho z nejstarších kulturních plemen koní chovaných v Evropě.
5.4.2020
Před pár dny jsme vám přinesli informace o virtuálních procházkách po muzeích nebo galeriích a dnes budeme v tomto trendu pokračovat. Tentokrát vám představíme vizuálně i poslechově úžasnou virtuální turistiku po amerických národních parcích.

4.4.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat v Jihočeském kraji do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřené. Rozlohou druhý největší kraj České republiky pokrývají šumavské lesy, vodní plochy, vyhlídky a naučné stezky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

 

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Vše důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete zde a o Salvadoru zde.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 6. 4. 2020
svátek:Vendula
dnes:
pondělí 6.4.
20 °C
zítra:
úterý 7.4.
18 °C