www.infoglobe.cz » SR: Nízké Tatry – podzimní výstup na Kráľovu hoľu

SR: Nízké Tatry – podzimní výstup na Kráľovu hoľu

Publikováno: 2.12.2018
Nízké Tatry jsou krásným a majestátním pohořím Slovenska, které si už získalo srdce nejednoho outdoorového milovníka. Turisticky atraktivní jsou především celodenní hřebenové túry či výstupy na významné vrchy tohoto pohoří. Oblíbeným cílem turistů je výrazná hora, která dominuje na východním okraji Nízkých Tater. Tím vrchem je nízkotatranská královna, legendami opředená a v lidových písních opěvovaná – Kráľova hoľa.

Kráľova hoľa – královna Nízkých Tater

vysílač na vrcholu

Kráľova hoľa (1 946 m n. m.) se nachází na hlavním hřebeni nejvýchodnějšího okraje Nízkých Tater, je nejvyšším vrchem geomorfologického podcelku Kráľovohoľské Tatry. Můžeme ji popsat jako nepřehlédnutelný masiv s charakteristickým vysokým vysílačem na vrcholu. Je to vrch, který díky své dominanci a rozložitosti vzbuzuje pozornost z každé světové strany. Na horizontu se dobře vyjímá při pohledu z Vysokých a Západních Tater, jakož i z Kozích chrbtů, svou majestátností nás upoutá při pohledu z Ďumbiera, Muránského hradu, při dobré viditelnosti si jí můžeme všimnout i z Vihorlatu či Vtáčnika.

Turistika během celého roku

hlavní hřeben v oblasti Kráľovohoľských Tater

Na Kráľovu hoľu i další hory Kráľovohoľských Tater je možné absolvovat výstupy během celého roku, neplatí zde žádná sezonní uzávěra turistických stezek či jiná omezení. Tento vrch je pro milovníky trekingu a hikingu velmi dobře dostupný několika značenými turistickými trasami – z Liptovské Tepličky, Vikartovců, Spišského Bystrého, Pustého Pole, Vernára, Telgártu a Šumiaca. Hlavním hřebenem Nízkých Tater také vede proslulá magistrála – Cesta hrdinů SNP, která je zároveň mezinárodní turistickou trasou E 8. Pro turisty je na vrcholu v prostorách vysílače k ​​dispozici jedna místnost sloužící jako nouzový přístřešek k odpočinku či jako úkryt pro případ nečekaného zhoršení počasí. Turisté mohou také navštívit horskou chatu pod Kráľovou hoľou, která poskytuje kromě občerstvení i nocleh. Nachází se v oblasti Předního sedla (1 451 m n. m.) na modré turistické stezce vedoucí od Šumiaca.

Z Telgártu po Cestě hrdinů SNP

pohled na Muránskou planinu a Horehronské podolí

Trasa našeho výstupu začíná v obci Telgárt, kde se napojíme na červenou turistickou stezku, která je zároveň magistrálou Cesty hrdinů SNP. Před námi je túra s převýšením 1 061 m, délkou 12,6 km a předpokládaným celkovým časem 5 hodin a 20 minut. Je třeba upozornit, že hned za Telgártem vybočuje červená stezka z lesní cesty vlevo a následně se ztrácí v nepřehledné pasece, potom se znovu objevuje na lesní cestě. I z tohoto důvodu můžeme při vycházení z vesnice raději pokračovat dále po lesní cestě a později na křižovatce odbočit na cestu vlevo. Po několika desítkách metrech se zde červená značka opět objevuje a můžeme tak pokračovat po značené stezce. Cesta vede lesem strmě do kopce, neustále nabíráme výšku, až nakonec procházíme pod elektrickým vedením. Zde červená stezka vybočuje vpravo a vede pod elektrickým vedením, které se táhne vykáceným úsekem lesa. Postupně vycházíme ven z lesa a před námi se tyčí náš cíl. Jsme na otevřeném travnatém prostranství, na rozcestníku „Pramen Zubrovice“ křižujeme asfaltovou cestu. Finálním stoupáním travnatým úbočím se pomalu blížíme k vysokému vysílači, který se vypíná v dálce na vrcholu.

Královské výhledy

výhled na Vysoké Tatry

Po nekompromisním stoupání jsme se konečně dočkali vytoužené odměny a ocitáme se vedle mohutného vysílače na vrcholu. Z nadmořské výšky 1 946 metrů můžeme obdivovat překrásné výhledy na okolní hornatou krajinu regionů Gemer, Podpolaní, Spiš a Liptov. V dálavách při pohledu na sever a severozápad nás upoutá monumentální panorama Vysokých a Západních Tater, jakož i siluety Chočských vrchů a Malé Fatry. V popředí rozpoznáváme nízký hřeben Kozích chrbtů, směrem na východ vidíme Popradskou kotlinu a město Poprad, Levočské vrchy, Slovenský ráj, Volovské vrchy či Revúckou vrchovinu. Na jihu se rozprostírají rozlehlé oblasti Muránské planiny a Horehronské Podolí. Při pohledu na západ se před námi vine mohutný hlavní hřeben Nízkých Tater. Zaujmou nás zejména vrchy Kráľovohoľských Tater – Střední hoľa, Orlová i Velký Bok, v dálce na horizontu můžeme zhlédnout některé dominanty Ďumbierských Tater – Skalku, Ďumbier a Krakovu hoľu.

Kráľova hoľa   pohled na okraj Nízkých Tater, v pozadí Kozie chrbty, Poprad a Spiš

GPS: 48°52'58.5"N 20°08'23.0"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

SR, Nízké Tatry: Chata Magurka – neuchopitelná krása
Publikováno: 22.9.2019
Dnes vás zavedeme na místo obklopené nedotčenou přírodou, kde si odpočinete od uspěchané každodenní reality. Vydáme se do malebných Nízkých Tater, přesněji do osady Magurka, která je součástí obce Partizánská Ľupča.

SR, Liptovský Ján – cyklotúra k sedlu Javorie
Publikováno: 10.11.2019
Cyklistická sezona je pomalu u konce, ale my jsme ještě vyrazili na krásnou cyklotúru v obklopení hor. Naším výchozím bodem byla snad jedna z nejkrásnějších, historicky, turisticky i architektonicky nejvýznamnějších obcí Liptova – Liptovský Ján.

Brezno: Sněhový labyrint a skibus
Publikováno: 20.12.2019
Město Brezno má novou dočasnou atrakci. Je jí sněhový labyrint, který stojí na náměstí v centru. Jeho rozloha je úchvatných 600 metrů čtverečních.

SR: Krňačky Chopok a zimní Astrovlak
Publikováno: 12.1.2020
Nenechte si ujít 3. ročník mezinárodních závodů na krňačkách (saních), a to 28. a 29. února.

SR: Nízké Tatry – zimní túra z Čertovice na Ďumbier
Publikováno: 10.2.2019
V zimní období nabízejí Nízké Tatry několik možností aktivního outdoorového vyžití. Ať už je to lyžování v lyžařských střediscích, skialpinistické túry, nebo pěší turistika. V tomto článku si představíme zimní túru krásnou přírodou Ďumbierské části Nízkých Tater se začátkem na Čertovici a přechodem hlavním hřebenem pohoří až na Ďumbier – nejvyšší vrch Nízkých Tater.

SR: Vysoké Tatry – výstup na vrch Svinica
Publikováno: 9.12.2018
Hřebeny a vrchy Vysokých Tater okouzlí každého turistu se zálibou podnikat krásné a náročné celodenní treky nádhernou vysokohorskou přírodou. Jednou z turisticky atraktivních a hojně navštěvovaných lokalit tohoto pohoří je i Svinica – výrazná věžovitá hora vyčnívající na hlavním hřebeni Vysokých Tater.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

SR, Nízké Tatry – Kamenná chata pod Chopkem
Publikováno: 10.10.2013
Dnes společně navštívíme třetí nejvýše položenou vysokohorskou chatu na Slovensku - Kamennou chatu pod Chopkem, které mnozí milovníci našich hor neřeknou jinak než Kamienka.

SR, Nízké Tatry – turistická rozhledna na Ostredku
Publikováno: 23.1.2014
V Nízkých Tatrách se člověk nikdy nenudí. Od jara do podzimu sem přicházejí především turisté, kteří si vychutnávají kratší či delší túry v lůně krásné tatranské přírody, v zimě zas houfy lyžařů a snowboardistů, kteří nedají na nízkotatranské sjezdovky dopustit. My vás dnes však zavedeme na místo, které stojí za to navštívit v každém ročním období.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikováno: 26.9.2013
Vydejte se spolu s námi na nenáročnou procházku kolem překrásného Vrbického plesa, od kterého se vám naskytnou zajímavé výhledy na okolní heben Nízkých Tater.

SR, Nízké Tatry – Z Chopku přes Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikováno: 14.11.2013
Milovníci přírody mi jistě dají za pravdu, že konec léta a začátek podzimu patří k těm nejkrásnějším obdobím pro turistiku. Vše je jakési klidnější a tišší, protože letní turistická sezóna je již nenávratně pryč a ta zimní ještě nezačala. Příroda se převlékla do pestrobarevného podzimního kabátu a zvěř můžete potkat i tam, kde byste ji jistě nečekali - přímo na turistickém chodníku.

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.


Souvisejicí fotogalerie

SR: majestátní Baranec, Klak a Ďumbier v zimě
Přeneste se spolu s námi do pohádkové krajiny kouzelných hor. Obdivujte sněhovou peřinu malofatra...

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimních podmínkách
Ďumbier – vrch v Nízkých Tatrách, který navštívil snad každý vysokohorský turista. Tato mohutná h...

SR: Západní Tatry –  podzimní výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...

SR: Kozie chrbty –  kouzelné zimní krásy vrchu Kozí kámen
Kozí kámen – vrch vysoký 1 255 m je nejvyšším bodem pohoří Kozie chrbty (Kozí hřbety). Rozprostír...

SR: Západní Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...

SR, Malá Fatra – zimní výstup na Velký Rozsutec
Absolvujte prostřednictvím naší fotogalerie zimní výstup na jeden z nejkrásnějších vrcholů Malé F...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 1. 2020
svátek:Zora
dnes:
neděle 26.1.
-1 °C
zítra:
pondělí 27.1.
3 °C