Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy VI
Publikováno: 2.7.2017
Po procházce po Kolonádním mostě jsme přišli na Lázeňský ostrov. Tato oáza zdraví je zahalena do upravené zeleně, kterou protínají chodníčky a malá náměstí. Ta jsou obklopena krásnými historickými stavbami, které ukrývají poklady.

Minulý týden jsme navštívili secesní hotel Thermia Palace, kde jsme měli možnost vidět bohatě zdobený interiér s uměleckým dílem od Alfonse Muchy. Dnes se posuneme o kousek dál a navštívíme luxusní lázeňský dům Irma, který je postaven přímo nad léčivými prameny a nachází se v něm unikátní bahniště, jakož i široká nabídka léčebných procedur.

Irma a Thermia Palace

Irma (pramen)   Napoleonské lázně (pramen)

Pokud budete mít zájem vyzkoušet si léčebné účinky proslulého piešťanského bahna na vlastní kůži, stačí vám zajít na recepci lázeňského domu a objednat se. Upozorňujeme, že šatny, zrcadliště (bazén s léčivou termální vodou) i samotné bahniště jsou pro pány i dámy oddělené. Vstup do bazénu je bez plavek, ale můžete si vzít koupací zástěrku. Samotný bazén je rozdělen na dvě části vitrážovou stěnou a nad hlavou budete mít velkolepou kupolovitou střechu. Na dně bazénu je již zmíněné sirné bahno, kterým se můžete natřít, ale počítejte s tím, že jeho zápach vám ještě dlouho zůstane na pokožce. Tím vás však nechceme odradit, spíše naopak.

Napoleonske lázně

Před Irmou se nachází náměstí, v jehož středu je fontána. Po její levé straně se už rozprostírá řada budov Napoleon v klasickém slohu, kde se nacházejí léčebné bazény, terapeutické místnosti, jakož i solná jeskyně. V zadní části je kavárna, za ní lázeňská léčebna a na nároží vytéká horký minerální pramen určený na pitnou kúru. Pitných pramenů se na ostrově nachází několik, ale vodu z nich si musíte nabrat do hrníčku a chvíli počkat, než vychladne.

 vodojem, pramen Adam Trajan, Irma

pramen Adam Trajan   zrající bazény

Poté nás přilákal věžovitý vodojem, u kterého se nacházel pramen s kupolovitou střechou a názvem Adam Trajan. Za ním byly umístěny tzv. zrající bazény, kde bahno, resp. peloidy z řeky Váh jsou obohacovány o sirné léčivé vody a zrají zde jeden rok, aby byly následně použity k léčbě různorodých onemocnění. Při zkoumání „zákulisí“ lázní jsme objevili i původní kamenné stěny z roku 1828, servisní budovy pro úpravu termální vody a další technické zajímavosti.

 Lázeňský ostrov (chodník, cyklotrasa)   Lázeňský ostrov (rameno Váhu)

společenské centrum

topolová alej   Lázeňský ostrov (ubytovací komplexy) 

Následně jsme po stezkách šli podél ramene Váhu, kde rozkvetlé louky a všudypřítomný klid vytvářejí idylickou atmosféru. Pozorovali jsme obrovské lázeňské a ubytovací komplexy, moderní parkoviště i obnovenou vozovku nebo cyklotrasu propojující horní část ostrova s ​​dolní. Na jeho konci se nachází golfové hřiště a společenské centrum. Cestou zpět ke Kolonádnímu mostu jsme se prošli velkolepou topolovou alejí, kolem hudebního altánku či léčebného chodníku, který jsme si i vyzkoušeli.

 Lázeňský ostrov (golfové hřiště)

koupaliště Eva   hudební altánek

Plynule jsme došli až k jezírkům s lekníny a rybkami a o kousek dál nás už lákal zpěv pávů v místní ptačí minizoo. Kromě těchto královských zvířat zde byly různé druhy bažantů a hrdliček. Lázeňský ostrov je podle nás jedním z nejoriginálnějších lázeňských komplexů v Evropě, nabízí rozmanitost, jaká se jen tak nevidí.

 ptačí minizoo

termální jezírka    léčebný chodník

Na závěr pro vás máme tip, který vám ušetří čas. Využijte služeb Piešťanského expresu, což je motorový silniční vláček, který jezdí během sezony. Za symbolické jízdné absolvujete asi 40minutový okruh nejen Lázeňským ostrovem, ale i částí historického centra Piešťan.

 Piešťanský expres

Příští týden návštěvu lázeňského skvostu Slovenska ukončíme trošku netradičně – na vodě.

GPS: 48°35'13.1"N 17°50'31.6"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


Souvisejicí články

SR, Piešťany – uzdravující město
Publikováno: 18.1.2017
Navštivte spolu s námi jedno z nejvýznamnějších lázeňských měst na Slovensku, kde si můžete užít nejen přírodní bohatství, ale i kulturu či úchvatné památky. Tím místem jsou Piešťany.

SR, Vrbové: městečko proslavené Šikmou věží – VIDEO
Publikováno: 5.6.2022
Více než 5 a půl tisícové městečko Vrbové se nachází u úpatí Malých Karpat na Trnavské pahorkatině a od lázeňského města Piešťany je vzdálené jen 10 km západně. Zajímavostí je, že statut města získalo Vrbové v roce 1967 a tím se stalo jen druhým městem v Piešťanském okrese.

SR, Piešťany – nezapomenutelný zážitek v Eko Parku
Publikováno: 11.10.2020
Tentokrát vás zavedeme do malého zvířecího ráje, který našel své místo nedaleko Piešťan, u břehu vodní nádrže Sĺňava. Zdejší Eko Park v sobě snoubí kontaktní zoo, neobvyklé ubytování i příjemné posezení.

SR, Radošina: přírodní památka Čertova pec – VIDEO
Publikováno: 12.12.2017
Podzimní období nám pomalu vrcholí. Než ho nahradí zima, vydáme se do okresu Topolčany, přesněji do obce Radošina, kterou proslavilo vyhlášené Radošinské naivní divadlo. Nicméně naším cílem nebude samotná obec, ale přírodní památka Čertova pec.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy VII
Publikováno: 9.7.2017
Poslední týdny jsme si představovali památky, přírodní zákoutí a pozoruhodná místa lázeňského města Piešťany. Dnes naše procházky pomalu ukončíme, a to návštěvou osobního přístavu na pravém břehu řeky Váh, odkud vyrazíme na dobrodružnou plavbu.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy II
Publikováno: 4.6.2017
Minulý týden jsme začali s poznáváním lázeňského města Piešťany. Navštívili jsme Kolonádu, městský park i Kursalon. Dnes bude naší první zastávkou Dům umění.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy III
Publikováno: 11.6.2017
Od bývalého luxusního hotelu Grand Hotel Royal jsme se vydali na ulici Sad A. Kmeťa, resp. Winterovu ulici, která nás provede historickým centrem města. Hned po prvních krocích se ocitáme v zástavbě tzv. penzionů Berlín (Dr. Cmunt).

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy IV
Publikováno: 18.6.2017
Minulý týden jsme začali poznávat krásy a památky piešťanské pěší zóny. Dnes v podobných toulkách budeme pokračovat. První naší zastávkou je most zamilovaných, který se nachází pár kroků od nemocnice, resp. informačního centra.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy V
Publikováno: 25.6.2017
Minulý týden jsme se procházeli historickým centrem lázeňského města Piešťany a skončili jsme u funkcionalistického Kolonádového mostu, který je nazýván také jako Skelný most.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Ľubomír
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X