www.infoglobe.cz » ČR, Příchovice – vesnička pro lyžařskou dovolenou

ČR, Příchovice – vesnička pro lyžařskou dovolenou

Publikováno: 11.3.2017
Pokud rádi lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo na běžkách, měli byste určitě zvážit pobyt v horské vesnici Příchovice. Tato vesnička je součástí obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v dobré dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy se sem dostanete po silnici E65 a ubytovat se je možné třeba v jedné z místních stylových roubenek.

pohled z areálu U Čápa na příchovický kostel sv. Víta

Přímo v Příchovicích se nachází lyžařský areál U Čápa, kde najde vyžití opravdu celá rodina. Během několika let se areál rozrostl i zmodernizoval. Nyní jsou zde dva dvoukotvé vleky, pět sjezdovek a také se zde nachází malý dětský svah s vlastním vlekem. K dispozici je samozřejmě i lyžařská škola a navíc se mi podařilo zahlédnout, že v místním penzionu funguje i služba hlídání dětí. Ceny jsou velice příznivé a parkoviště je zde zdarma. Sjezdovky jsou mírné, ale kdo by se nudil, může vyzkoušet snowpark s různými překážkami a skoky vhodnými pro lyžaře i snowboardisty všech věkových kategorií. Také je zde k dispozici slalom, kde si s přáteli můžete porovnat, kdo jezdí nejrychleji, protože se každému lyžaři po projetí změří čas.

penzion, v pozadí Maják Járy Cimrmana   Penzion U Čápa

areál U Čápa   snowpark

Dokud mráz dovolí, funguje na svahu i ledový bar. Občerstvit se je možné v bufetu nebo přímo v penzionu, kde výborně vaří a od roku 2015 mají i vlastní minipivovar. Ochutnat zde můžete originální pivo Světoběžník Járy Cimrmana. S tímto jménem se pojí i další atrakce, které areál nabízí – Muzeum Cimrmanovy doby a Maják Járy Cimrmana, obojí otevřeno roku 2013. V muzeu se nachází pozůstalosti Járy Cimrmana z depozitářů společnosti a Divadla Járy Cimrmana v Praze a zároveň předměty, které byly nashromážděny, když Jára Cimrman pobýval na Liptákovsku. Maják slouží jako vyhlídka, ale nebyl vystavěn pouze náhodou, nýbrž jak informují webové stránky areálu U Čápa: „Podle výpovědí pamětníků Cimrman během svých toulek liptákovským okolím pomýšlel na vztyčení věže, ne nepodobné té pařížské.“ Vstup do muzea i na rozhlednu stojí dohromady 45 Kč. Za slunečného počasí je nádherně vidět přes celé Příchovice, kde je dominantním bodem kostel sv. Víta, i do nejširšího horského okolí. Kdo bude mít štěstí, může zahlédnout i špičku druhé příchovické rozhledny – Štěpánky.

Muzeum Cimrmanovy doby   Muzeum Cimrmanovy doby

příchovická hospůdka   rozhledna Štěpánka, vrch Hvězda

Tato kamenná rozhledna gotického stylu stojí ve výšce 959 m n. m. na vrchu Hvězda a je nejstarší rozhlednou Jizerských hor. Rozhledna je vysoká 24 m a byla dokončena roku 1847. Za pouhých deset korun (vstupné) nabídne krásný výhled na Krkonoše, údolí Desné či přehradu Souš. Pod rozhlednou je maličký krámek s občerstvením a drobnými suvenýry. Na oběd stačí ale sestoupit zpět k chatě Hvězda, kde je možné i zaparkovat, pokud se vám nechce jít přibližně 2 km z Příchovic. Přímo od chaty Hvězda začíná trasa pro běžkaře, která se později větví a je zde tak možnost vyrazit na nesčetné množství výletů. Běžkařské okruhy jsou dobře značené a lze vybrat trasu dle náročnosti. Pod chatou se také nachází menší vlek ideální pro lyžaře a snowboardisty začátečníky.

výhled z Majáku Járy Cimrmana na Příchovice a vrch Hvězda   výhled z Majáku Járy Cimrmana na Příchovice a vrch Hvězda

Kdo by se i přes tyto aktivity nudil, může navštívit přilehlou obec Kořenov. Za prohlídku stojí Železniční muzeum Kořenov, jelikož se zde nachází ozubnicová železniční trať s nejprudším stoupáním v Čechách a s druhým nejdelším 940 m dlouhým tunelem. Mimo jiné tu uvidíte i Cimrmanem navržený „vláček tuneláček“. Dále v Kořenově můžete navštívit například Tesařovskou kapli či kamenný most u soutoku řek Mumlavy a Jizery. Nedaleký Harrachov nabídne pak ještě více sportovních aktivit pro celou rodinu.

Příchovice jsou opravdu ideálním místem pro zimní dovolenou, která nezruinuje vaši peněženku a zároveň nabídne obrovské množství zábavy. Nicméně ani v létě tato obec nespí. Lyžaře vystřídají nadšení cyklisté a horští turisté.

GPS: 50°44'23.4"N 15°20'45.5"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Poniklá: Perličkové vánoční ozdoby se dostaly do UNESCO
Publikováno: 18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

ČR, Janské Lázně – ideální destinace nejen pro lyžaře
Publikováno: 7.2.2019
Janské Lázně jsou během zimy naprostý ráj pro lyžaře, běžkaře nebo pěší turisty. Sníh se tu povětšinou objevuje již kolem listopadu a drží až cca do března. Nachází se tu rozlehlý komplex sjezdovek, vleků a lanovek. A pokud nejste zrovna fanoušci zimních sportů, i tak je tu pro vás mnoho aktivit, takže nuda rozhodně nehrozí!

ČR: Špindlerův Mlýn – městečko v samém srdci Krkonoš – VIDEO
Publikováno: 31.7.2018
Chystáte-li se na výlet do našich nejvyšších hor, jako jedna z nejlepších základen poslouží v jakoukoliv roční dobu městečko Špindlerův Mlýn. Leží na samém konci silnice, která z Vrchlabí vede údolím proti proudu řeky Labe až k úpatí Krkonoš.

ČR, Janské Lázně – Stezka korunami stromů Krkonoše
Publikováno: 7.6.2018
Na západním okraji Janských Lázní, směrem na Černý Důl, byla ani ne před rokem otevřena další stezka v korunách stromů. V České republice je to už v pořadí třetí dřevěná rozhledna mířící do oblak. Obdobné stavby se těší z návštěvnosti i u našich německých sousedů.

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí
Publikováno: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasí a propadl tomuto bílému sportu, je pro něj okolí Bedřichova tím pravým místem. Dopravní dostupnost je skvělá, ať už veřejnou hromadnou dopravou (nejlépe z Jablonce nad Nisou nebo z Liberce), nebo po vlastní ose.

ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel
Publikováno: 7.12.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit o adventním víkendu? Pokud se nacházíte v Krkonoších nebo někde poblíž, určitě navštivte malebnou vísku Poniklá. V podstatě pár metrů od sebe najdete dva skvosty. V obou na vás dýchne nádherná historie a způsob jakým žili naši předkové v drsných horských podmínkách. Čím se živili, jaké měli starosti, ale i radosti. Dozvíte se, že život zde byl mnohdy složitý, ale místní lidé si ho dokázali i náležitě užít.

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd
Publikováno: 25.12.2021
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece
Publikováno: 3.2.2013
Podruhé se zastavíme v českých nejvyšších horách - Krkonoších, aby jsme zdolali horu vůbec nejvyšší. Odkud vyrazit, jak se připravit a co očekávat od dlouhého stoupání a následné hřebenové tůry, během které překonáte hned několik z nejvyšších českých vrcholů.

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece II.  
Publikováno: 10.2.2013
Výstup na českou nejvyšší horu, to je věc kterou by měl alespoň jednou za život udělat asi každý správný patriot. Sněžka se stává objektem zájmu především v letních měsících, ale snad ještě větší kouzlo má tento malý český Everest v zimě, co myslíte...?

ČR, Krkonoše: Vrchlabí
Publikováno: 8.9.2016
Sjíždíte z kopce do údolí, které kolem dokola svírají zelené kopce. Kontrastně vás oslní zářící bílá nespočtu budov výrobního autozávodu. Jsou to haly Škodovky, kde se od roku 2012 vyrábějí převodovky. Naše cesta ale směřuje dál do centra. Dominantou Vrchlabí je místní zámek a chrám sv. Vavřince, jehož věž se mi stěží vejde do záběru fotoaparátu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krkonoše – Stezka korunami stromů
Bezbariérový přístup od parkoviště až na vrchol a bez jednoho dne celoroční provoz dělá z tohoto ...


Souvisejicí videa

ČR: Špindlerův Mlýn – městečko v samém srdci Krkonoš
Lyžování ve Špindlu je taková česká klasika, ale i léto zde má své kouzlo. Vychází odtud několik ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 6. 2022
svátek:Ladislav
dnes:
pondělí 27.6.
19 °C
zítra:
úterý 28.6.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X