www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Kokořín: kultovní záležitost - VIDEO

ČR, Kokořín: kultovní záležitost - VIDEO

Publikováno: 13.8.2013
Kokořín je další z hradů, jejichž návštěva je pro každého Čecha skoro povinností. Obklopen krásou chráněné krajinné oblasti, láká Kokořín turisty do svých komnat už pěknou řádku let.

Už cesta směrem ku hradu Kokořín napovídá, že půjde o něco neobvyklého. Krajina kolem je prostě nádherná – jemně vlnitá a ve své divokosti zkrocená tak akorát. Rybníky, mokřady a bažiny, vůně borovice a příjemné teplo pískovcového podloží. Ale zřejmě nebude nutné se sáhodlouze rozepisovat, protože na Kokoříně byl snad opravdu každý. Jeho návštěva byla totiž ve školních létech snad dokonce povinná – alespoň pro ty školáky, jimž byl Kokořín rozumně dostupný.

Kokořín

KokořínKokořínKokořín

Stejná památka, jen jiná v čase

Také já jsem tam se školou kdysi musela. Ale návštěvy hradů a zámků byly proti hrám v lese a na hřišti jen slabou náplastí. Nenáviděné bylo i průvodcovské povídání, které se dalo vytrpět jen díky obrovským klouzavým pantoflím. Energií překypující děti dokázaly zpozornět jen při pasáži o hygieně a hradních toaletách. Od mé poslední návštěvy Kokořína mohlo uplynout dobrých dvacet let, a dnes můžu zodpovědně říct, že si z ní nepamatuju zhola nic. Letos v létě se mi ale stejné místo otevřelo v jiné kráse, jiných rozměrech i souvislostech.

Taky dnes dole v podhradí kousek od bývalého koupaliště parkují autobusy, které na hrad Kokořín přiblížily další skupinky dětských návštěvníků, kteří si zřejmě kromě nějaké té zajímavé šišky, neodnesou skoro nic. A až po letech budou umět propojit minulost s dneškem a konečně ocenit nádheru, kterou Kokořín přechovává.

Kokořín

Ku hradu cesta klikatí se

Točitými a v hustém lese ukrytými silničkami se musí každé auto, cyklista nebo pěší turista proplést, aby došel až ke hradu Kokořín. Věže romantického hradu se cestou ukazují jen zřídka, o to větší je důvod se na Kokořín těšit. Neokouká se totiž už při cestě k cíli. Zmiňované parkoviště je posledním bodem, kde turisté mohou nechat svá auta. Výš už se musí pěkně po svých - buď po silnici pohodlněji, ale o něco dál, nebo zkratkou – strmou a protkanou silnými kořeny, a v některých místech kvanty turistů ochozenými dřevěnými schůdky.

Kokořínský příběh

Hrad Kokořín je jedním z mála takhle monumentálních středověkých staveb, které nevlastní stát. Možná také proto se právě tady turisté mohou nadechnout v jiné atmosféře. V roce 2006 přešel v restituci zpět do držení rodu Špačků, kteří navazují na tradici svých předků a Kokořín otevřeli veřejnosti.

KokořínKokořínKokořín

Kokořín

Kokořín chátral od dob třicetileté války. Když totiž skončila, nechal ho císař Ferdinand prohlásit za prokleté místo, a tak se podle tehdejších pravidel nesměl opravovat. Zájem o Kokořín přesto neupadal a mezi dalšími to byli i loupežníci, kteří se tam na čas ubytovali. O Petrovských z Petrovic legendy vypráví jako o postrachu okolí. Zřícenina je pak z Kokořína v 19. století. I tak se ale dostala do povědomí celého národa, když se do Kokořína a jeho blízkého okolí zamiloval romantik Karel Hynek Mácha. Kromě něj v kokořínských lesích čerpali inspiraci i jiní.

Kokořín

Dnes na Kokoříně mohou čerpat inspiraci všichni. Hrad nabízí za rozumnou cenu dva vyhlídkové okruhy, kdo si chce užít jen geniální rozhled po kraji, zaplatí si vstup jen na věž a nemusí se s Kokořínem déle zdržovat. Ti, kdo se ale na Kokoříně zdrží, rozhodně neprohloupí a budou se sem rádi vracet. Příjemné ubytování nabízí kokořínský kemp.

Text/foto/video: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Mělník: místo patriotů - VIDEO
Publikováno: 1.2.2011
Mělník. Kdo by neznal město, alespoň podle názvu, proslulé vinařstvím a soutokem dvou nejdůležitějších českých řek – Labe a Vltavy.

ČR, hrad Bezděz – královské sídlo – VIDEO
Publikováno: 5.5.2020
Vidíte to světlo na konci tunelu? My ano a hrad Bezděz také, své brány otevře veřejnosti už 25. května. Budeme sice muset dodržovat určitá pravidla, ale to nám nevadí.

ČR, Ploučnice – na vodu v době karantény
Publikováno: 23.4.2020
Nešťastná doba klasickému a často velmi společenskému vodáctví úplně nepřeje, s partou se dnes na raft opravdu bohužel vydat nemůžeme, režim se ale postupně uvolňuje, a tím pádem máme možnost využít více zajímavých venkovních aktivit.

ČR, Velký Rečkov – zimní procházka národní přírodní památkou Klokočka
Publikováno: 15.1.2022
Na tento výlet můžete vyrazit v každém ročním období, limitující není ani sníh. Z dálnice D10 sjíždíme na Bakov nad Jizerou a pokračujeme až na konec vesnice Malá Bělá. Ihned za vesnicí se nachází osada Velký Rečkov, zde parkujeme a vydáváme se na krátkou procházku národní přírodní památkou jménem Klokočka. Území je chráněno od roku 1956 z důvodu zdejšího výskytu vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

ČR, Houska: špunt nad pekelnou branou - VIDEO
Publikováno: 29.10.2013
Zůstává ve stínu blízkých hradů Kokořína a Bezdězu, přesto dokáže zaujmout svou originalitou a příběhy, které se k tomuto místu váží – hrad Houska.

ČR, Dubá: ráj lufťáků - VIDEO
Publikováno: 25.6.2013
Dubá - malebné městečko ležící v přírodní krajinné oblasti Dubské Švýcarsko. Příjemné náměstí, ale také poklidný život provází tohle půvabné místo, které se poslední dobou nenápadně hlásí o pozornost turistů – a nejen těch českých.

ČR: Liběchov - v polozbořeninách ukryté bohatství - VIDEO
Publikováno: 20.3.2012
Dlouho se nám nepodařilo narazit na takhle kompletně rozbořené město jako je Liběchov, stojící na levém labském břehu nedaleko Mělníka.

ČR, Želízy: Čertovy hlavy - poklady kokořínských lesů - VIDEO
Publikováno: 29.5.2012
Na okraji kokořínských lesů, kousek od Liběchova, kde stojí rozpadající se zámek a kvůli opravě silnice věčně taky kolony aut, najdete vesničku Žělízy - nenápadnou, malou a nakonec i velmi milou.

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu
Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Mělník – královské věnné město
O soutoku Labe s Vltavou a zrajícím víně na mělnických stráních se zpívá ve známé lidové písni, k...


Souvisejicí videa

ČR, hrad Bezděz – královské sídlo
Bezděz je jediný ryze gotický hrad na našem území, nikdy se nepřestavoval a neproběhly tu skoro ž...

ČR, Houska: špunt nad pekelnou branou
Ve východní části Kokořína se ukrývá hrad, opředený mnoha záhadami – Houska. Podle legendy byl po...

ČR, zámek Berštejn: v přátelském duchu
Pojďte se s námi vypravit na českolipsko – na renesanční zámek Nový Berštejn. Stojí jen kousek od...

ČR, Želízy: Čertovy hlavy-poklad kokořínských lesů
Na okraji kokořínských lesů, kousek od Liběchova, kde stojí rozpadající se zámek a kvůli opravě s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
2.8.2022
Léto je v plném proudu a my vás zveme na zajímavý gastrofestival Kmínové (Rascové) chutě Vysočiny, který bude probíhat 6. srpna od 10-té na zámku Žďár nad Sázavou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 7. 8. 2022
svátek:Lada
dnes:
neděle 7.8.
13 °C
zítra:
pondělí 8.8.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X