www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Želízy: Čertovy hlavy - poklady kokořínských lesů - VIDEO

ČR, Želízy: Čertovy hlavy - poklady kokořínských lesů - VIDEO

Publikováno: 29.5.2012
Na okraji kokořínských lesů, kousek od Liběchova, kde stojí rozpadající se zámek a kvůli opravě silnice věčně taky kolony aut, najdete vesničku Žělízy - nenápadnou, malou a nakonec i velmi milou.

Po pravdě neexistuje moc důvodů proč v Želízech zastavit, jeden ale přece - a tím je dílo sochaře Václava Levého. A tak jestli chcete vyrazit po jeho stopách, oblečte se do přírody. Levého sochy totiž nenajdete na náměstí, jak to tak většinou bývá, a které i tak v Želízech chybí, ale v borových lesích, pro tento den, provoněných horkým jarním vzduchem. Čertovy hlavy - Želízy

Tak tahle modrá je fakt hustá…

I malé děti by zvládly krátký výstup k nejznámějšímu Levého výtvoru – k Čertovým hlavám. Z malé návsi „obrandované“ nápisy o psích výkalech vede vykáceným lesem modrá turistická značka. Je jí označena snad jakákoliv možná i nemožná odchylka z trasy, což na místě otevřeném jako dlaň působí až komicky. Jestli někde v republice chybí na důležitých křižovatkách modré turistické značky, pak se zaručeně přestěhovaly sem do Želíz. Aspoň to tak vypadá. Na obhajobu těch, co cestu značili, je třeba říct i důvod. Vykácený les by totiž měly nahradit nové stromky a jejich majitel si přirozeně nepřeje, aby v budoucnu nevyrostly nebo vyrostly bez špiček a větví, protože na ně někdo v mládí šlápnul.  

Čertovy hlavy - Želízy 

Čertovy hlavy - ŽelízyČertovy hlavy - ŽelízyČertovy hlavy - Želízy

Jsou turisti a turisti

Jenže i přes všechna možná opatření, existují turisti a turisti. A naneštěstí pro Čertovy hlavy a budoucí les pod nimi, je takhle rarita dostupná až příliš snadno, takže hlavně těm turistům, kterým příroda nic moc neříká. Poházené papírky kolem pískovcových skal, dostupné vyhlídky a příjemného osamoceného místečka, nejsou ničím zvláštním. Stejně tak jako vyryté monogramy a různé nesmysly v tisíc let starém pískovci. Bohužel.

Čertovy hlavy - Želízy

Pomineme – li přítomnost odpadků, pak jsou Čertovy hlavy skutečně skvostným dílem. Bylo by logické, kdyby představovaly samotný název. Pro povahy línější přemýšlet to prostě čertovy hlavy jsou, mnozí ale dílo pečlivě vytesané do pískovce vidí jinak – třeba jako naštvané chlapy, čarodějnice nebo bůhví co ještě. V každém případě jsou to přísné bytosti, co bdí nad spořádaným životem celé vesnice, a podle míst, kam až je možné dohlédnout, snad i celého středočeského hejtmanství. Podle legendy měly ale Čertovy hlavy znázorňovat povahu liběchovských lidí.

Čertovy hlavy - Želízy

Čertovy hlavy - ŽelízyČertovy hlavy - ŽelízyČertovy hlavy - Želízy

Kuchař sochařem

Václav Levý (1820 – 1879) pracoval kdysi jako kuchař na liběchovském zámku, a tak je možné, že naštvaný z práce chodil po okolních lesích a ventiloval své emoce a zároveň tak dával průchod své fantazii. Jeho obrazotvornost se totiž jen těžko mohla promítnout v knedlících servírovaných na panský stůl. Asi devět metrů vysoké Čertovy hlavy byly vůbec prvním dílem Levého, pozdějšího učitele slavného Josefa Václava Myslbeka. Nejsou zdaleka ale jedinou stopou po tomto obdivuhodném umělci.

V kokořínských lesích ukryl Levý ještě řadu svých dalších děl – Harfenice a Had, Mordloch a Sedm chlebů, Blaník a jeskyně Klácelka. Budete – li po nich pátrat, dá se skoro garantovat, že strávíte příjemný den.

Čertovy hlavy - Želízy

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO
Publikováno: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponuje vším potřebným, aby se mohla rozvinout v turisticky atraktivní místo. Městu v Ústeckém kraji ale zatím pořád něco málo chybí.

ČR: Liběchov - v polozbořeninách ukryté bohatství - VIDEO
Publikováno: 20.3.2012
Dlouho se nám nepodařilo narazit na takhle kompletně rozbořené město jako je Liběchov, stojící na levém labském břehu nedaleko Mělníka.

ČR, Kokořín: kultovní záležitost - VIDEO
Publikováno: 13.8.2013
Kokořín je další z hradů, jejichž návštěva je pro každého Čecha skoro povinností. Obklopen krásou chráněné krajinné oblasti, láká Kokořín turisty do svých komnat už pěknou řádku let.

ČR, Houska: špunt nad pekelnou branou - VIDEO
Publikováno: 29.10.2013
Zůstává ve stínu blízkých hradů Kokořína a Bezdězu, přesto dokáže zaujmout svou originalitou a příběhy, které se k tomuto místu váží – hrad Houska.

ČR, Liblice: zámek - perla baroka - VIDEO
Publikováno: 16.4.2013
Jak překvapivě různorodá a zajímavá může být krajina kolem Neratovic, tolik nechvalně známého místa, které je trnem v oku všem ekologům. Byla by pošetilost tenhle kousek země odsoudit jen proto, že tam stojí Spolana. Snad všechny váhavé přesvědčíme naší pozvánkou do Liblice, obce ležící nedaleko od něj ale zároveň už na prahu Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Z Roudnice do Budyně
Publikováno: 28.10.2007
Rovina je jen zdánlivě nezajímavá. Co může přinést Polabí? I tady najdeme cesty, které jsou zajímavé nejen okolní přírodou, ale i historií, která tudy prošla. Kraj kolem Roudnice patří k těm z hlediska historie nejstarším.


Souvisejicí videa

ČR, Houska: špunt nad pekelnou branou
Ve východní části Kokořína se ukrývá hrad, opředený mnoha záhadami – Houska. Podle legendy byl po...

ČR, Želízy: Čertovy hlavy-poklad kokořínských lesů
Na okraji kokořínských lesů, kousek od Liběchova, kde stojí rozpadající se zámek a kvůli opravě s...

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky
Pohádkové místo ležící nedaleko od Ohře - Budyně nad Ohří. Leží v Ústeckém kraji a litoměřickém o...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
16.10.2020
Již brzy si budete moci prolistovat nové knížky zachycující krásy Považské Bystrice i Topolčan a jejich okolí z ptačí perspektivy.
14.10.2020
Zítra nabývají na Slovensku platnosti nová opatření související se šířením onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 20. 10. 2020
svátek:Vendelín
dnes:
úterý 20.10.
11 °C
zítra:
středa 21.10.
13 °C