www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO

Publikováno: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponuje vším potřebným, aby se mohla rozvinout v turisticky atraktivní místo. Městu v Ústeckém kraji ale zatím pořád něco málo chybí.

Téměř každému náměstí menšího města dominuje radnice. Na Karlově náměstí v Roudnici však najdete všechny artefakty, kterými se bulváry zdobí a kdy zdobily. Na obrovském kopcovitém prostoru míjíte tradiční morový sloup, kašnu, spoustu hospod, různých krámků a množství autobusových nástupišť. Jako na dlani pak máte výhled na stoletý roudnický most přes řeku Labe, také věž Hlásku, zvonici nebo chátrající zámek. Na kamenné dlažbě mezi tím vším parkují auta.

Karlovo náměstí v Roudnici

Tak trochu moderně působí socha sv. Vojtěcha, který bývá nazýván prvním českým Evropanem. Jako biskup prý kdysi vyrazil do Pomořanska, na své cestě pak zemřel jako mučedník. Světcova kamenná podoba teď pohledem znovu míří směrem ven z města, k bývalému brodu a současnému roudnickému mostu. Dnes by ho snad za jeho touhu po poznání cizích zemí, nikdo neumučil. Jeho socha stojí v Roudnici od roku 1996.

Jak využít roudnický zámek?

Pátý nebo šestý největší zámek v Česku má zatím smůlu. Vypovídá o tom svým vzhledem a také faktem, že do většiny prostor veřejnost nesmí. Obrovskou stavbu kvůli stavebním pracím z části obehnalo pletivo. Radnice, která by se svou velikostí na zámek vešla snad stokrát, teď pracuje na tom, aby památku znovu zapojila do života města. Na svém webu dokonce otevřela rubriku s názvem Jak využít roudnický zámek.

Některé názory jsou konstruktivní, jiné spíš úsměvné:

„Zbourat a rozprodat cihly. Kus za sto korun.“

„Jednou z možností je i umístění připravované obřadní síně v areálu zámku. Pohřbů "do země" je dnes již málo, nebožtíci se vozí ke zpopelnění do Prahy nebo do Ústí, jenom by se musel připravit harmonogram, aby se zde nepotkal funus třeba se svatbou nebo křtinami.“

roudnický zámek

pohled z rozhlednyfunkcionalistická rozhlednarozhledna - pohled na město

Velikost a historický význam zámecké budovy si člověk uvědomí třeba při pohledu z místní rozhledny. Najdete ji nedaleko od centra. Hnědé značení s nápisem rozhledna, ale bohužel končí přesně v místech, kdy si přestanete být jisti kudy dál.

Roudnická rozhledna funkcionalistického stylu, která v Česku patří mezi nejníže položené (230 m n. m.), se ukrývá v nenápadné postranní uličce. Unikátní je tím, že kromě výhledu po kraji a městě nabízí i pohled do zahrady, se kterou těsně sousedí. V Roudnici stojí od roku 1934 a byla vystavena u příležitosti 60. výročí založení „Roudnické záložny podřipské“, jejíž zakladatel Václav Kratochvíl má v její dolní části umístěnou reliéfní desku. Budovu záložny najdete na Husově náměstí, kousek od sochy Jana Husa. Pomník slavného kacíře s nápisem „pravda vítězí“ tam stojí od roku 1925.

Nájezd Švédů a kamenný most

Kamenný most stával v Roudnici nad Labem od roku 1340. Kdyby ho za třicetileté války nezničili Švédové, byl by to dnes třetí nejstarší most v Česku. Starší už byl jen Karlův most v Praze a most v Písku. Roku 1631 se ale na tom roudnickém podepsali Sasové, když poničili jeho dřevěné části. O tři roky později pak most přes Labe v Roudnici kompletně zničil švédský maršál Bannér. Roudničtí si nový most si postavili až roku 1910 a letos tedy oslaví jeho sté narozeniny.

roudnický mostpřístaviště - pohled z mostuprocházka podél Labe

roudnický most

Augustinský klášter - pohled z mostu

Kopcovitý terén, na kterém Roudnice vyrostla, nabízí množství nečekaných výhledů. Při procházce městem budete narážet na nové a nové památky, objevíte galerii v bývalé zámecké jízdárně, zvoničku a dvě kapličky. Nepřehlédnete gotickou věž Hláska. Byla ještě součástí tehdejšího dřevěného opevnění, které se později proměnilo v kamenné hrady. Sloužila jako pozorovací a ohlašovací věž.

věž Hláska

Kousek od Labe, hned naproti místnímu gymnáziu, stojí Augustinský klášter. Dokončen byl roku 1353, s jeho stavbou se ale začalo už o 20 let dřív. Podle rudného pramene, který prý z jeho útrob vytéká, se také Roudnice jmenuje. Alespoň to tak praví legenda.

Město se vším všudy

Roudnice nad Labem působí jako moderní město s poměrně širokým historickým jádrem. Čilý ruch pak dokresluje množství projíždějících aut. Horoucně diskutovaný obchvat zatím nestojí. Ve městě, kde žije asi 13 a půl tisíce obyvatel, funguje nádraží, nemocnice, kino, muzeum, internetová televize, obchodní dům Prior, přístaviště i letiště.

Roudnici každý rok proslaví tradiční air show. V budoucnu pak možná i hudební festival, který by měl proběhnout právě v zámeckém areálu. Na realizaci projektu se podílí taky slavný textař a hlavně roudnický patriot Michal Horáček.

„Je tady pohoda,“ říká starší muž, který je zrovna na cestě domů z práce. On sám prý nikam nechodí, lehne si na zahradu a odpočívá. Ještě před svým každodenním oddychem nás místo na rozhlednu stihne poslat na věž Hláska. Špatné značení, je holt špatné značení.

Augustinský klášterbudova záložnyroudnický Prior

roudnický pohled na horu Říp

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lenešice: stavba kostela na spadnutí - VIDEO
Publikováno: 29.9.2010
Před dvěma lety spadla v Lenešicích kostelní věž. Jako zlé znamení si její pád místní nevykládali. Teď chybí jen pár dní do stavby. Základy jsou připraveny. O obnovu kostela se zasloužil především Lenešický okrašlovací spolek, který dělá všechno možné proto, aby se Lenešicím vrátila původní podoba. Lenešický kostel ale zdaleka nemá vyhráno.

ČR, Mšeno: vstupní brána do Kokořínska – VIDEO
Publikováno: 27.8.2013
Na první pohled se tohle maloměsto, kde žije asi 15 set stálých obyvatel, ukazuje jako velmi příjemné. Horko z rozpáleného asfaltu a dlažby chodníků na hlavním prostranství místní hasí zmrzlinou v cukrárně, pivem v hospodě u Zlatého lva nebo v blízkosti městské kašny.

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je nic a všechno - VIDEO
Publikováno: 12.6.2012
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, u mnohých zatím neobjevený, půvab – Radobýl. A Kamýk, hradní zřícenina, která nabízí dokonalý výhled po kraji.

ČR: Liběchov - v polozbořeninách ukryté bohatství - VIDEO
Publikováno: 20.3.2012
Dlouho se nám nepodařilo narazit na takhle kompletně rozbořené město jako je Liběchov, stojící na levém labském břehu nedaleko Mělníka.

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky - VIDEO
Publikováno: 28.2.2012
Teploměr ukazuje šest stupňů a ve vzduchu je cítit jaro. Na podrážky se lepí všudypřítomné bahno. Jenže bláto spojené s koncem zimy lidé přijímají mnohem líp, než bláto coby symbol podzimu.

Doksy: Řezbářské sympozium 2016
Publikováno: 6.9.2016
Město Doksy a Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě pořádají 31. ročník řezbářsko-sochařského sympozia ve dnech 7. až 10. září.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

ČR, Opárenské údolí: romantika v Českém středohoří - VIDEO
Publikováno: 3.6.2014
Vítejte v ráji! Hlavně Vy, kdo milujete klidnou přírodu a její romantická zákoutí. Vítejte v Opárenském údolí, které se zařízlo do krajiny Českého středohoří, aby přinášelo svým návštěvníkům radost.

ČR, Želízy: Čertovy hlavy - poklady kokořínských lesů - VIDEO
Publikováno: 29.5.2012
Na okraji kokořínských lesů, kousek od Liběchova, kde stojí rozpadající se zámek a kvůli opravě silnice věčně taky kolony aut, najdete vesničku Žělízy - nenápadnou, malou a nakonec i velmi milou.


Souvisejicí videa

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je všechno a nic  
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, ...

ČR, Želízy: Čertovy hlavy-poklad kokořínských lesů
Na okraji kokořínských lesů, kousek od Liběchova, kde stojí rozpadající se zámek a kvůli opravě s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
3.7.2020
Nenechte si ujít úžasné výstavy a akce během tohoto léta ve Slovenském národním muzeu. Snad největším lákadlem bude světová výstava Poklad Inků, která se koná v prostorách Bratislavského hradu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 8. 7. 2020
svátek:Nora
dnes:
středa 8.7.
16 °C
zítra:
čtvrtek 9.7.
25 °C