www.infoglobe.cz » ČR, Prácheň – zřícenina tajuplného hradu nad Horažďovicemi

ČR, Prácheň – zřícenina tajuplného hradu nad Horažďovicemi

Publikováno: 11.7.2019
Na první pohled nenápadná zřícenina je místem spjatým s nejstaršími dějinami naší vlasti a její okolí je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů.

Něco málo z historie

Hrad Prácheň byl postaven na místě zpustlého hradiště ve 14. století Bavorem II. ze Strakonic. Poté několikrát změnil majitele, až se celé panství dostalo na počátku 16. století do rukou Půty Švihovského z Rýzmberka. Ačkoli nechal Prácheň opravit, hrad se už o několik desítek let později uvádí v pramenech jako pustý. Pozornost se k Práchni výrazněji obrátila až v 19. století, kdy zde tehdejší majitelé panství vystavěli poustevnu, kámen ze zříceniny byl vsazen do základů Národního divadla.

zbytky hradu   zřícenina

Co je dnes v oblasti Práchně chráněno není ani tak zřícenina starého hradu, ale unikátní ekosystém, který se po opuštění hradu vyvíjel téměř bez zásahu lidské ruky. Nalezneme tu smíšené stromové porosty, teplomilné druhy měkkýšů a mnoho typických hájových rostlin, mezi které patří například lilie zlatohlavá nebo lýkovec jedovatý.

Prácheň

Zajímavé naučné stezky

Na Prácheň se z horažďovického náměstí dostanete po červené turistické značce, po stejné cestě vede i naučná stezka. Cesta je dlouhá 2,5 km, zčásti vede po silnici, zčásti po polní cestě a až na závěrečné stoupání je celkem nenáročná. Cestou ke zbytkům hradu nelze minout kostelík svatého Klimenta se hřbitovem. Ten patřil k zaniklé vsi pojmenované stejně jako hrad, v jehož bezprostřední blízkosti se nacházela. Kostelík je jednou z nejranějších křesťanských staveb u nás, podle některých legend ho dokonce světil sám Metoděj. Ostatně i název nedalekých Horažďovic je údajně odvozen od jména Metodějova žáka Gorazda, který měl osadu na břehu zlatonosné Otavy založit a pojmenovat.

kostel sv. Klimenta

pohled na Horažďovice z úbočí Práchně   starý most přes Otavu

Na Prácheň se dostanete i z jiných okolních měst či vesnic. Naučná stezka sem vedetabule naučné stezky například z nedalekých Velkých Hydčič proslavených hlavně těžbou vápence. Ten se dnes těží ve velkolomu na vrchu Radvanka. Z Horažďovic vychází také asi 10 kilometrů dlouhý okruh spojující Prácheň, Boubín (nejedná se o slavný šumavský vrchol s pralesem, ale nedalekou vesnici) a Svaté Pole. Okruh je značen značkou připomínající červené psaníčko v bílém poli, na jeho trase nenajdeme žádné naučné tabule, ale několik pěkných odpočívadel, okruh vede střídavě místními loukami a lesy, místy i po méně frekventovaných komunikacích.

Horažďovice

Pokud se po výšlapu na Prácheň vracíte zpět do Horažďovic, možná se vám bude hodit pár tipů, co v tomto zajímavém městě podniknout. Dominantou města je bezpochyby zámek, vzniklý renesanční přestavbou hradu založené rodem Bavorů ze Strakonic. Dnes v budově sídlí Městské muzeum. Zachovaly se zde také zbytky původně gotického opevnění. Jednou z bran pojmenovanou Kocúr dokonce prochází i stezka na Prácheň. Z dalších historických památek stojí za zmínku klášter františkánů observantů a unikátní Masné krámy. Z méně známých památek pak zmíníme židovský hřbitov nacházející se u nového městského hřbitova a kolumbária u silnice směrem na Lnáře.

Horažďovice  Kocúr

GPS: (zřícenina) 49°19'01.5"N 13°40'54.3"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Zdeněk FiedlerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Kašperské Hory: městečko střežené Kašperkem - VIDEO
Publikováno: 30.9.2014
Městečko ležící nejblíž k hradu Kašperk, respektive v jeho podhradí, Kašperské Hory, je ozdobou Šumavy. Hned na první pohled si ho řada turistů nejspíš zamiluje. Je ideálním základním táborem pro výlety po okolí ať už na kole, či pěšky.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.
Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.

ČR, Sušice: Procházka branou Šumavy
Publikováno: 13.6.2019
Město vzniklo v širokém údolí řeky Otavy pod hřebenem Svatoboru už v časech příchodu Slovanů. Bohatství Sušici přineslo převážně rýžování zlata v Otavě a Zlatá stezka. Nejznámějším sušickým artiklem jsou ale bezesporu zápalky Solo. Továrna na jejich výrobu byla ve městě postavena v roce 1839 a fungovala až do roku 2008.

ČR, kaple svatých Andělů Strážných – poutní místo shlížející na Sušici
Publikováno: 31.10.2019
Ať už přijíždíte do Sušice z jakéhokoli směru, vrch Stráž s kaplí svatých Andělů Strážných nelze přehlédnout. Spolu se Svatoborem patří k nezaměnitelným dominantám tohoto pošumavského města.

ČR, Stříbro – město horníků i krásných památek – VIDEO
Publikováno: 7.4.2020
Nenápadné Stříbro nedaleko Plzně patří mezi důležitá středověká města a nabízí jak spoustu zajímavých památek, tak krásnou okolní přírodu. Pojďme se do něj společně vypravit za úplňkového večera, který ještě podtrhl atmosféru místa.

ČR, Přeštice – nejen za barokní architekturou
Publikováno: 7.11.2020
Přeštice zůstanou asi navěky spojeny s přeštickým prasetem, které zde bylo vyšlechtěno, ale historie města na řece Úhlavě sahá až ke svatému Vojtěchovi. Je také ideálním výchozím místem pro výlety po oblasti jižního Plzeňska.

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO
Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.


Souvisejicí videa

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk
Město Strakonice se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy či „Čezetami“ České zbrojov...

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury
Když se řekne Pilsner Urquell, tak všichni vědí, že tento světlý ležák pochází z Plzně. Už ale mé...

ČR, Kašperské Hory: městečko střežené Kašperkem
Ve městě ležícím v klatovském okrese žije asi 15 set lidí. Kašperské Hory jsou ideálním základním...

ČR, hrad Kašperk: nedobytné sídlo
Hrad Kašperk je nejvýše položený královský hrad v Čechách. Na vrchu Ždánov ho roku 1356 nechal po...

ČR, Klatovy: klenot Plzeňska
Přinášíme malý pohled na město, které založil král Přemysl Otakar II., a jemuž se říká "brán...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Slunečná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letní čtení s vydavatelstvím CBS v podobě obrazové publikace
2. cena:
Letní čtení s Dajamou v podobě turistického průvodce
1. cena redakce:
Letní balíček překvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakce:
Unikátní čokoláda s Vincentkou
3. cena redakce:
Výběr legendárních turistických map VKÚ

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.7.2021
Zoo Bojnice vás zve na prohlídku nejen zcela nového pavilonu slonů, ale i do oblíbené expozice motýlů. Navíc vás čekají nové zvířecí přírůstky či naučné akce.
27.7.2021
Šarišské muzeum v Bardejově otevřelo v prostorách Vily Rákoczi v Bardejovských lázních svou novou národopisnou expozici Řemesla našich předků. Severovýchod Slovenska tak opět zvýšil svou atraktivitu a rozšířil možnosti kulturního vyžití.
24.7.2021
Až do září pořádá strážní a informační služba národního parku několik prázdninových exkurzí pro veřejnost. Nahlédnete tak do každodenního života strážců přírody.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Polsku :

TOP 5 MÍST v Polsku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Poznaň – procházky i kultura

Osvětim – vzpomínka na holokaust

Krakov – město králů a jednoho draka

Varšava – zapomenuté město

Wrocław – bývalé sídlo knížete Vratislava I.

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 29. 7. 2021
svátek:Marta
dnes:
čtvrtek 29.7.
25 °C
zítra:
pátek 30.7.
27 °C