ČR, Rabštejn nad Střelou – procházka kolem „vodopádů“

Toto pojmenování je obzvlášť vhodné pro její horní část od Nučického mlýna do Plas. Dle názoru většiny návštěvníků patří tento úsek řeky mezi nejkrásnější. Koryto se místy zarývá hluboko do údolí břidlicových skal v okolí Rabštejna nad Střelou, nejmenšího městečka ve střední Evropě. Vytváří překrásné přírodní scenerie, které potěší oko a srdce nejednoho turisty…
Dnes se koukneme k přítokům, které tuto říčku napájejí, spousta z nich vytváří romantická zákoutí. Místní je nazývají vodopády. Mnozí z nás si představí pod pojmem vodopád hřmoucí masu vody řítící se ze skály volným pádem, ale tyto vodopády jsou spíše soustavou mnoha menších kaskád a drobných peřejí.
Nejlepším příkladem je vodopád na bezejmenném pravostranném přítoku asi kilometr nad Rabštejnem. Najdeme jej celkem snadno, nedaleko vedou dvě turisticky značené trasy, červená a zelená. Místo si můžete najít i podle přiložených souřadnic (50.0493844N, 13.2792431E). Stejně jako u mnohých podobných přítoků, ani tady se nesmíme nechat odradit malým množstvím protékající vody. Podloží tohoto potůčku je tvořeno deskovitým složením fylitů, které snadno nechávají vodu mizet, aby se o kousek dál mohla zase objevovat v podobě malých pramínků.
Dalším místem je nedaleký Rabštejnský vodopád na Vranovském potoce (50.0404122N, 13.2817483E). Je to další pravostranný přítok Střely. Nejlépe si jej prohlédnete, když půjdete z Rabštejna okolo starého židovského hřbitova, což je zároveň další zajímavý tip na zastávku. Pak se vydáte do kopce proti proudu již zmiňovaného Vranovského potoka, kde si můžete vychutnat pohledy na kaskády a vodopády opět vytvořené v podloží fylitu. Tato dvě místa jsou poměrně dobře dostupná i po cyklostezce.
Budete-li chtít vidět další vodopád, můžete se zastavit u Kotaněčského vodopádu (50°1'20.73"N, 13°17'56.50"E). Přístup je poměrně snadný i na kole z vesnice Kotaneč. My jsme zastánci pěší turistiky, a proto se vydáváme od řeky směrem nahoru. Na výběr máte několik možností, asi nejpříhodněji se jeví cesta od Rabštejna po zeleně značené stezce okolo bývalého železného hamru směrem ke Kozičkovu mlýnu. Zmiňovaný vodopád je asi v polovině cesty mezi hamrem a mlýnem. Budete-li pokračovat dále po zeleném turistickém značení, dojdete až na místo, kde na úpatí hory Chocholatá stojí Čoubův mlýn.
Krásu vodopádů můžete obdivovat po celý rok. Nejvíce vody zde bude samozřejmě na jaře, jejich sílu si ale můžete přiblížit i v období sucha, kdy je téměř suché koryto, pod vodopády jsou tůně hluboké i dva metry!
GPS: 50°02'34.0"N 13°17'23.3"E
Text a foto: Kateřina Fúdorová
Diskuze u článku (0) |
Souvisejicí články

ČR: Rokycany – neprávem opomíjené město na západě Čech - VIDEO

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů

ČR: Klášter Plasy a jeho okolí

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – k soše sv. Peregrina

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – skalní městečko Viklany

ČR, Příbram – procházky po městě

ČR, Plzeň-Lochotín – nejen do zoologické zahrady

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO

ČR, Plzeň – věž katedrály sv. Bartoloměje

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartoloměje

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem

ČR: Podzimní putování za žulovými balvany v okolí Žihle – za Dědkem a Bábou
Souvisejicí fotogalerie

ČR: Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska
Souvisejicí videa

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury

ČR: Rokycany – neprávem opomíjené město
Lokace:
