ČR, Rymice – obec s nádechem minulosti

Tentokrát vyměníme návštěvu města za vesničku, ve které žije bezmála 600 obyvatel. Hned po příchodu na místo vás okouzlí klidná atmosféra a pěkné prostředí. Už z dálky uvidíte kostel svatého Bartoloměje, před kterým se nachází vysoký kamenný kříž. Určitě sem zajděte, neboť kromě sakrální památky zde uvidíte jednu z několika ukázek lidové architektury v podobě domu, který je součástí místní „moderní“ zástavby. Toto spojení je vskutku unikátní.
Pokud se rozhodnete pro procházku, můžete narazit na několik takových staveb, ale i na kapli, sochu Jana Nepomuckého či historickou tvrz ze 14. století, kde kdysi sídlil jeden z prvních cukrovarů na Moravě. V současnosti je v ní zřízeno muzeum zachycující historii obce, expozici o větrných mlýnech či obyvatelích v oblasti Hané. Upozorňujeme, že expozice jsou přístupné pouze sezonně.
Když už jsme zmínili historii, tak první písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1353. Rymice poměrně často střídaly majitele, ale snad nejznámější z nich byl Albrecht z Valdštejna. Jistou dobu patřily i jezuitům v Olomouci. Nicméně nejzajímavější část dějin obce v podobě ukázek způsobu bydlení a hospodaření v této části Moravy za poslední dvě století zde zůstala stále živá.
Nachází se zde totiž trošku netradiční skanzen, který tvoří lidové stavby – roztroušené po celé vesnici. Jejich největší koncentrace je u vysunuté expozice Muzea Kroměřížska. Zde máte jedinečnou příležitost ponořit se do atmosféry minulosti a nahlédnout tak do života hanácké vesnice. K vidění je zde sedm objektů lidové architektury, které stojí na původním místě. Jedná se o dřevěné sruby s hliněnou omítkou a doškovou střechou. Interiéry jsou vybaveny tradičním inventářem. Navštívit můžete kovárnu, sedlářskou dílnu, ale i větrný mlýn, který sem byl převezen z nedalekých Bořenovic.
Tento větrný mlýn německého typu má ramena, která bylo možné nastavovat podle směru větru otáčením celého objektu na nosné konstrukci. Stojí na poli, a tak když k němu přijdete, naskytnou se vám krásné pohledy do dálky.
V době naší návštěvy zde byla instalována i naučná stezka o včelařství a rojení v Rymicích, která byla příjemným zpestřením našeho výletu. Pokud máte rádi lidovou architekturu umístěnou v krásné krajině, Rymice jsou tím pravým cílem.
GPS: 49°20'34.7"N 17°31'56.0"E
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I

ČR, Olomouc – město světových unikátů III

ČR, Olomouc – město světových unikátů II

ČR, Svatý Kopeček – místo víry a oddechu

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku

ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit

ČR, Přerov – město opevněné historií

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím

ČR: Znojmo – víno, okurky a úctyhodná historie – VIDEO
Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy

ČR, Přerov – centrum střední Moravy

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast

ČR, Hranice – křižovatka cest

ČR: Ostrava – Moravská a Slezská

ČR, Brno – metropole Moravy

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Lokace:
