www.infoglobe.cz » ČR, Vamberk – město krajky

ČR, Vamberk – město krajky

Publikováno: 2.5.2019
Nenápadné město na úpatí Orlických hor proslavené krajkářskou technikou a zručnými ženami, jejichž počet od dob slávy rapidně klesl. Klesl i zájem o krajku. Zdejší muzea krajky vás provedou staletou tradicí krajkářství, a když budete mít štěstí, zastihnete tu krajkářské slavnosti nebo Mezinárodní setkání krajkářek. Ano, ve Vamberku jsou vzhledem ke společenským změnám muzea dvě. Návštěvu Vamberku zakončíme v chatě Na Vyhlídce, na rozcestí turistických tras.

Vamberk

Uprostřed Husova náměstí, které představuje centrum města, se nachází funkční kamenná kašna a pomník mistra Jana Husa – mučedníka a velkého pravdy kazatele – jak vytesáno do kamene jest roku 1904.

Vamberk   Vamberk

Dominantou spodní části náměstí je kostel sv. Prokopa z počátku 18. století. Ve zdejší kryptě byly v 80. letech nalezeny mumie vambereckých měšťanů a kněžích, které byly z důvodu nevhodných klimatických podmínek převezeny do broumovského kláštera. Větší část se podařila zachránit a 15 z nich je v Broumově k vidění.

Vamberk, kostel sv. Prokopa

Hotel v horním rohu náměstí nese příznačné jméno Krajka a šikmo v protějším rohu je Muzeum krajky Vamberk. Budova muzea je národní kulturní památkou a v roce 2013 byla po celkové rekonstrukci opět otevřena. Spolu s rozšířením a modernizací expozic dala vzniknout Centru studií a prezentace krajkářského řemesla a umění krajky v Čechách. Nové vitríny, audiovizuální technika, interaktivní dílna, bezbariérový přístup… to vše splňuje nároky turistů, kteří míří do Vamberka za krajkou. 

Vamberk   Muzeum krajky Vamberk

Druhé muzeum krajky s galerií a podnikovou prodejnou najdete nad náměstím v Žamberské ulici. Místní krajkářky svůj boj nevzdaly a svým uměním se snaží uživit.

Vamberk, Žamberská ulice   Vamberk-krajkářské umění

Expozice v Muzeu krajky Vamberk navazuje na staletou tradici krajkářství a provede vás vývojem krajky od 18. století po současnost. V přízemí si můžete vyzkoušet unikátní paličkovací stroj, na kterém pracuje celkem 36 paliček, a vytvořit si tak pomocí kliky krajkový vzor na památku.

Vamberk   Na Vyhlídce

Krajka je fenomén kulturního vývoje v Evropě už od doby renesance. Když bychom šli do mnohem starší minulosti, původ techniky krajky sice není znám, ale stopy směřují na území tehdejší byzantské říše. Od 16. století se krajka objevuje v odívání i výzdobě interiéru. Šitá a paličkovaná krajka je zmiňována již ve 2. polovině 15. století v Itálii. Výrobou šité krajky prosluly Benátky a nejstarším typem je „řecká krajka“ reticella.

muzeum – paličkovací stroj

Počátky krajkářského školství v českých zemích spadají do poloviny 18. století, kdy výroba krajek živila tisíce lidí a stala se žádaným zbožím i v cizině. První krajkářskou školu zřídila Marie Terezie v Praze roku 1767. První česká odborná škola krajkářská ve Vamberku byla otevřena v září 1889.

rozcestí Na Vyhlídce   chata Na Vyhlídce

Orlické hory a okolí uvidíte z turistické chaty Na Vyhlídce. Nejen že je zde přátelské prostředí a dobrá kuchyně, ale také výchozí místo turistických tras. Rozcestí je od centra Vamberka vzdálené necelé 3 km. A protože vyhlídka bývá na kopci, počítejte s mírným stoupáním.

Vamberk

GPS: 50°07'05.8"N 16°17'20.2"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Orlické hory: otevření rozhledny na Velké Deštné
Publikováno: 10.9.2019
Na území Královéhradeckého kraje se nyní budují čtyři nové rozhledny. Jednou z nich je rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor – Velké Deštné, která se slavnostně otevře na přelomu září a října letošního roku. Výstavba rozhleden spadá do projektu Česko-polská Hřebenovka, který obnovuje turistické trasy v česko-polském pohraničí.

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR: titul nejlepší Místo pro život 2019
Publikováno: 22.6.2019
Srovnávací výzkum „Místo pro život“ hodnotí data v jednotlivých krajích České republiky získaná z nezávislých zdrojů, údajů z průzkumu mezi obyvateli a starosty všech regionů. Letošním výhercem se stal Královéhradecký kraj, druhé místo obsadil Jihočeský kraj a třetí Zlínský kraj.

ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámek
Publikováno: 12.4.2018
Když se mladému hraběti Ervínu Kinskému nezdál původní zámek, dnes nazývaný jako Starý zámek, dostatečně reprezentativní pro sídlo rodu, nechal v letech 1829–1833 postavit nový. Starý, dvoupatrový a nesymetrický barokní zámek, navíc oddělený od zahrad císařskou silnicí, zůstal sídlem správy panství. A tak je tomu dodnes.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor – VIDEO
Publikováno: 5.6.2018
Pokud se chystáte na výlet do východní části Orlických hor, určitě se zastavte v krásném městečku na jejich úpatí, kde vás čeká zdejší tradiční venkovská architektura i nádherná příroda v okolí.

ČR, zámek Častolovice – kus historie v oáze pohody
Publikováno: 17.5.2018
V malebném městečku poblíž soutoku Bělé a Divoké Orlice se nachází objekt nedozírné historické a umělecké hodnoty. Je jím častolovický zámek s rozsáhlým anglickým parkem, růžovou zahradou, zámeckým zvěřincem a oborou s bílými daňky. Návštěva panství rodu Šternberků vám zabere celý den.

ČR: Častolovice - městečko v podhůří Orlických hor
Publikováno: 12.8.2011
Častolovice, malebné východočeské městečko, ležící v těsné blízkosti Orlických hor v nadmořské výšce 268 m n. m. - 30 km východně od Hradce Králové, 35 km severovýchodně od Pardubic. Díky své poloze, bohatému kulturnímu, společenskému životu a pamětihodnostem jsou Častolovice častým cílem návštěvníků.

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice – VIDEO
Publikováno: 29.5.2018
Pokud se chcete podívat, jak se žije v pohádce, zajeďte si do Julinčina údolí a osady Hamernice v Orlických horách, nedaleko městečka Rokytnice. Čeká vás nezapomenutelná procházka podél horského potoka Říčka v nádherné přírodě a mezi roubenými staveními.

ČR: Nový Hradec Králové – za přírodou
Publikováno: 21.7.2016
Předtím než se Hradečané rozhodnou odjet za přírodou mimo město, mnoho najetých kilometrů jim ušetří poznání okrajových částí Hradce Králové. Nový Hradec Králové poskytuje vše, co lidé z měst hledají v nedalekých Orlických horách nebo v Krkonoších – čistou přírodu, lesy a rybníky nebo stezky určené pro cyklisty. Zajímavostí jsou také stezky upravené speciálně pro vozíčkáře.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikováno: 21.10.2014
V Hradci jsem se poprvé ocitl při cestě z focení v Orlických horách a hned v první chvíli jsem si město zamiloval. Vystoupil jsem z auta, rozhlédl se po průčelí honosných prvorepublikových domů, pohlédl několika lidem do tváře a věděl jsem, že tu určitě nejsem naposledy.

ČR, Hradec Králové: Salon republiky - VIDEO
Publikováno: 24.12.2013
Tak tohle krajské město dělá svému regionu čest. Je to opravdu výstavní kousek mezi městy, alespoň tak na první pohled vypadá.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Častolovice – zámek s anglickým parkem a oborou s daňky
Zámecký park v anglickém stylu, který byl založen v 19. století, spolu s renesančním zámkem z 16....

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámek rodu Kinských
Empírová stavba z první třetiny 19. století se spolu s nově opraveným hospodářským objektem, kde ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.10.2019
Ve čtvrtek 7. listopadu otevře v Trenčíně své brány čtrnáctý ročník festivalu dobrodružných filmů HoryZonty. Akce bude probíhat v kině Hvězda a v klubu Paprsek.
20.10.2019
Martinský cestovatelský festival Bez hranic se již po deváté uskuteční 6.–9. listopadu. Festival opět přinese zajímavé přednášky o cestování, lidech, kultuře i přírodě.
19.10.2019
Jednou z hlavních kulturních událostí letošního roku na Pražském hradě je výstava věnovaná českému a římskému králi Václavu IV. a umění jeho doby, kterou můžete navštívit až do 3. listopadu, denně od 10 do 18 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 21. 10. 2019
svátek:Brigita
dnes:
pondělí 21.10.
15 °C
zítra:
úterý 22.10.
13 °C